მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში წინა წელთან შედარებით ხორბლის იმპორტი 50%-ით არის შემცირებული
საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში საქართველოში ხორბლის და ფქვილის იმპორტის რაოდენობით დაინტერესდა
23/05/2022
რამდენიმე დღის წინ საინფორმაციო სააგენტო „ბიემჯიმ“, წისქვილკომბინატების შესაძლო გაჩერებასთან დაკავშირებით ხორბლის და ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის თავმჯდომარე - ლევან სილაგავას, კომენტარი გამოაქვეყნა, საიდანაც ამონარიდი - ხორბლის მარაგების ამოწურვასთან დაკავშირებით, სხვადასხვა სააგენტოებმა გაავრცელეს, რამაც საზოგადოებაში გარკვეული აჟიოტაჟი გამოიწვია და არასწორი მოლოდინი შექმნა, თითქოს საქართველოში ფქვილის და შესაბამისად, პურის დეფიციტი იყო მოსალოდნელი.
მოგვიანებით, ლევან სილაგავამ დამატებით განმარტება გააკეთა, რომ „ქვეყანაში არსებობს საკმარისი მარაგები ფქვილად, ფქვილის იმპორტი ხორციელდება შეუფერხებლად, მარაგები განთავსებულია პურის ქარხნებში (მონიტორინგს ფქვილის მარაგებზე აწარმოებს სახელმწიფო). საქართველოს წისქვილკომბინატებმა შეაჩერეს მუშაობა და აღარ შემოაქვთ ხორბალი, გამომდინარე იქიდან, რომ ხორბლისა და ფქვილის იმპორტის განსხვავებული რეჟიმია და შედეგად წისქვილკომბინატების მუშაობას ეკონომიკურად აზრი არ აქვს. შესაბამისად, წისქვილკომბინატები პურის ქარხნებს აღარ აწვდიან ფქვილს“.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით განცხადება გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომაც გაავრცელა: „ქვეყანაში ხორბლის იმპორტი, დიდწილად, ფქვილის იმპორტმა ჩაანაცვლა. იაფი ფქვილის მარაგების ფონზე, ავტომატურად შემცირებულია ხორბლის იმპორტი და ხორბლის მარაგები. ქვეყანაში ხორბლის ფქვილის დეფიციტის შექმნის საფუძველი არ არსებობს. მარაგი დღეისათვის გვაქვს საკმარისზე მეტი, თუმცა გვაქვს ფქვილის და არა ხორბლის სახით“.
საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში საქართველოში ხორბლის და ფქვილის იმპორტის რაოდენობით დაინტერესდა.
საგარეო ვაჭრობის პორტალის მონაცემების მიხედვით, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში საქართველოში 10.6 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების  33 508 ტონა ხორბალი იქნა შემოტანილი, რაც 2021 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (21.2 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 90 164 ტონა) 50%-ით ჩამოუვარდება.
ცხრილი 1: ხორბლის იმპორტი 2021,2022 წლების პირველ კვარტალში
მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში მთავარ იმპორტიორ ქვეყნად კვლავ რუსეთი რჩება. აღნიშნულ პერიოდში რუსეთიდან 8.9 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 27 247 ტონა ხორბალი იქნა შემოტანილი, რაც მთლიანი იმპორტის 84%-ს შეადგენს. 1 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 2 991 ტონა ხორბალი ყაზახეთიდან, 653 000 აშშ დოლარის ღირებულების ხორბალი (3 267) კი სომხეთიდან შემოვიდა. შარშან რუსეთიდან 16.5 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 66 719 ტონა ხორბალი იქნა შემოტანილი, რამაც მთლიანი იმპორტის 78% შეადგინა.
რაც შეეხება ფქვილის იმპორტს, მიმდინარე წელს 10.3 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 31 780 ტონა ფქვილის იმპორტი განხორციელდა. 2021 წლის იმავე პერიოდში საქართველოში 914 670 აშშ დოლარის 3 127 ტონა ფქვილი იქნა შემოტანილი. შესაბამისად, მიმდინარე წელს ფქვილის იმპორტი 91.1%-ით არის გაზრდილი.
წელს იმპორტირებული ფქვილის უმეტესი ნაწილიც, ხორბლის მსგავსად,  რუსეთიდან არის შემოტანილი - შესაბამისად, 10.1 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 31 503 ტონა ფქვილი, რაც მთლიანი მოცულობის 98%-ია. გასულ წელს რუსეთიდან 848 000 აშშ დოლარის ღირებულების 3 014 ტონა ფქვილი იქნა შემოტანილი - მთლიანი იმპორტის 92.7%.
ცხრილი 2: ფქვილის იმპორტი 2021,2022 წლების პირველ კვარტალში
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ  სტატისტიკის სამსახურის ინფორმაციაზე დაყრდნობით, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში ხორბლის იმპორტი - წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, განახევრებულია, თუმცა როგორც ოფიციალური წყაროები აცხადებენ, ქვეყანაში ფქვილის საკმარისის მარაგია და შესაბამისად, ხორბლის მარაგის შემცირება პურის წარმოებას პრობლემას არ შეუქმნის. მაგრამ აღნიშნული წისქვილკომბინატების მუშაობას აფერხებს, რომელთა ნაწილი უკვე გაჩერებულია.
როგორც ცნობილია 2021 წლის სექტემბრიდან რუსეთმა ხორბლის ექსპორტზე მცურავი საბაჟო მექანიზმი აამოქმედა, რამაც ხორბლის იმპორტიორებისთვის ხორბლის შემოტანა არარენტაბელური გახადა, რადგან ფქვილის იმპორტზე ნულოვანი საბაჟო გადასახადის გამო, ადგილობრივი ფქვილი  შემოტანილს - მცირე ფასის გამო, კონკურენციას ვერ უწევს. აღნიშნულმა კი ადგილობრივი წისქვილკომბინატების ნაწილის გაჩერება გამოიწვია.
ხორბლის და ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის თავმჯდომარე - ლევან სილაგავამ, „ფაქტ-მეტრთან“ საუბარში აღნიშნა, რომ პრობლემის გადასაჭრელად შესაბამის სამინისტროებთან (გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის და ეკონომიკის) მუდმივ კომუნიკაციაში იმყოფებიან და ადგილობრივი წარმოების გადარჩენის მიზნით, რამდენიმე მექანიზმს სთავაზობენ. „მთავრობის სხდომაზე პრემიერმა განაცხადა, რომ ჩვენ 1.5 თვეში შევძლებთ ადგილობრივი ახალი ხორბლის მოსავლის მიღებას, რის დამუშავებასაც დაახლოებით 2-თვიანი პერიოდი დასჭირდება. რადგან ჩვენ პერსონალს ვინარჩუნებთ, უნდა ვიცოდეთ, რა მოხდება აღნიშნული პერიოდის გასვლის შემდეგ - შემოვა ქვეყანაში ხორბალი, თუ ისევ ფქვილის იმპორტი გაგრძელდება. ჩვენ გვჭირდება გარკვეული პროგნოზირებადი გარემო, რომ წარმოების დაგეგმვა შევძლოთ“, -განაცხადა ლევან სილაგავამ.
ჩვენი მხრივ დავძენთ, რომ იქიდან გამომდინარე, რომ ხორბალი ქვეყნისთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი პროდუქტია და ქვეყნის სასურსათო პოლიტიკა, როგორც მინისტრმა გააჟღერა, ადგილობრივი ხორბლის წარმოების ზრდას ითვალისწინებს (იხ: სტატია), წისქვილკომბინატების მუშაობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.
აქედან გამომდინარე, იმედია, შექმნილი მდგომარეობიდან გარკვეული გამოსავალი მოიძებნება და წისქვილკომბინატებს წარმოების შეჩერება არ მოუწევთ.

As compared to 2021, wheat import decreased by 50% in the first quarter of 2022
Given the importance of this issue, FactCheck took interest in volumes of wheat and flour imports to Georgia in the first quarter of 2022
23/05/2022
A few days ago, the BMG news agency published a comment from Levan Silagava, the Head of the Georgian Wheat and Flour Production Association. Some other news outlets disseminated an excerpt from his comments about the depletion of wheat reserves which caused a certain stir among the public and led to wrong impressions that wheat shortages and, consequently, bread shortages were expected in Georgia.
Later, Levan Silagava issued an additional clarification, saying:  “There are enough flour reserves in the country and flour import continues unimpeded. Reserves are stored in bread factories (the government carries out monitoring over flour reserves). Milling plants in Georgia ceased to function because wheat import and flour import are carried out in different modes and, therefore, the work of milling plants makes no sense economically. Therefore, milling plants do not supply flour to bread factories.”
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture also released a statement about this issue:  “Wheat import in the country was largely replaced by flout import. In light of cheap flour reserves, wheat import and wheat reserves have decreased automatically. There is no reason to have a wheat flour shortage in the country. Currently, our reserves are more than enough, although these are flour reserves and not wheat reserves.”
Given the importance of this issue, FactCheck took interest in volumes of wheat and flour imports to Georgia in the first quarter of 2022.
According to the data of the Foreign Trade Portal, Georgia imported 33,508 tonnes of wheat in the first quarter of 2022 with a total value at USD 10.6 million which is 50% less as compared to the same figure in 2021 (90,164 tonnes of wheat with a total value of USD 21.2 million).
Table 1:  Wheat Import in the First Quarters of 2021 and 2022
Russia also continues to remain the major exporting country in the first quarter of 2022. In this period, a total of 27,2247 tonnes of wheat were imported from Russia (total value of USD 8.9 million) which accounts for 84% of total wheat imports. Georgia also imported 2,991 tonnes of wheat from Kazakhstan for USD 1 million and 3,267 tonnes of wheat from Armenia for USD 653,000. Last year, Georgia imported 66,791 tonnes of wheat from Russia with the total value of USD 16.5 million which accounts for 78% of total wheat imports.
In regard to flour import, there were 31,780 tonnes of flour imported to Georgia this year with a total value of USD 10.3 million. In the same period of 2021, Georgia imported 3,127 tonnes of four with the total value of USD 914,670. Therefore, flour import this year increased by 91.1%.
Like wheat, most of the imported flour also comes from Russia. In particular, flour import from Russia reached 31,503 tonnes with a total value of USD 10.1 million in 2022 which is 98% of the total flour import. Last year, Georgia imported 3,014 tonnes of flour from Russia for USD 848,000 which was 92.7% of Georgia’s total flour import.
Table 2:  Flour Import in the First Quarters of 2021 and 2022
In sum, we may conclude that wheat import halved in the first quarter of 2022 as compared to the same period of the previous year based on information provided by the National Statistics Office of Georgia. However, there are enough flour reserves in Georgia as reported by official sources and, therefore, shrinking wheat shortages will not affect bread production. However, this hinders the functioning of milling plants where some of them have come to a stop.
It was reported that Russia has imposed a floating customs mechanism for wheat export since September 2021 which made the import of wheat unprofitable for wheat importers because local flour cannot compete with the imported flour because of price given the zero customs levy on wheat import. This caused some of the local milling plants to stop operation.
Levan Silagava, Head of the Georgian Wheat and Flour Production Association, stated in his interview with FactCheck that there is regular communication with the relevant ministries (Ministry of Environmental Protection and Agriculture together with the Ministry of Economy and Sustainable Development) and a number of mechanisms have been suggested in order to save local production. Mr Silagava, in particular, stated:  “The Prime Minister stated at the session of the government that in 1.5 months, we will be able to harvest the new local wheat yield and it will take nearly two months to process it. Since we keep our staff hired, we should know what will happen after that period – will wheat import resume or does flour import continue? We need a predictable environment to make plans for our production.”
From our side, FactCheck would like to add that since wheat is a strategically important staple product for Georgia and the country’s food policy, as claimed by the Minister himself who envisions the expansion of the production of locally farmed wheat, special importance is attached to the work of milling plants.
Therefore, FactCheck hopes that some solution for this situation can be found and milling plants will not have to stop production.