დეზინფორმაცია: Qatar Airways-ის ავიახაზების ლოგო ოკულტური სიმბოლოა
25 ივლისს Facebook-მომხმარებელმა სოციალურ ქსელში ტელეკომპანია „იმედის“ პირდაპირი ეთერის სქრინი გამოაქვეყნა, სადაც ასახულია ავიაკომპანია Qatar Airways-ის თვითმფრინავი და თანდართული წარწერა: „აშშ-ის საჩუქარი - „ფაიზერის“ ნახევარი მილიონი დოზა საქართველოშია“. ფოტოზე ხაზგასმულია ავიაკომპანიის ლოგო. ფოტომასალას თან პოსტის ავტორის აღწერა ერთვის: „ოკულტისტი კაბალისტების საჩუქარი. მაინც მოვნიშნე “ბრმებისთვის” იქნებ ამან მაინც მიახვედროს ხალხი თუ რასთან გვაქვს საქმე“.
პოსტის კომენტარებიდან ირკვევა, რომ Facebook-მომხმარებლები ავიაკომპანიის ლოგოს სატანისტურ ღვთაებასთან - ბაფომეტთან - აიგივებენ. ამასთან ერთად, პოსტის ავტორი აშშ-ის მიერ გამოგზავნილ ვაქცინას ოკულტისტი კაბალისტების საჩუქარს უწოდებს. გარდა იმისა, რომ პოსტი დეზინფორმაციულ შინაარსს ატარებს, მასში იკვეთება ანტივაქსერული, კონსპირაციული მტკიცებები, რაც ვაქცინაციის პროცესის დისკრედიტაციას და მოსახლეობაში ვაქცინებისადმი უნდობლობის გაღვივებას ისახავს მიზნად.
24 ივლისს 00:40 საათზე თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში Qatar Airways-ის ავიახაზების თვითმფრინავი დაეშვა, რომლითაც საქართველოში აშშ-ის მთავრობის მიერ საჩუქრად გადმოცემული „ფაიზერის" ვაქცინის ნახევარი მილიონი დოზა ჩამოიტანეს. ვაქცინის ჩამოტანას აეროპორტში საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, ჯანდაცვის მინისტრი ეკატერინე ტიკარაძე და აშშ-ის ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი დახვდნენ. ვაქცინის ჩამოსვლა სხვადასხვა ტელეკომპანიამ, მათ შორის „იმედმაც“ გააშუქა. ამის შემდეგ კი Facebook-მომხმარებლების გარკვეულმა ნაწილმა Qatar Airways-ის ლოგო ბაფომეტთან გააიგივა.
ბაფომეტი წარმართული კერპის, ღვთაების სახელია, რომელიც ოკულტურ ლიტერატურაში იყო მოხსენიებული. ბაფომეტს ჩვეულებრივ ნახევრად ადამიანად და ნახევრად თხად ან თხისთავიან ადამიანად გამოსახავენ. ღვთისმსახურები ბაფომეტში თავად სატანას ხედავდნენ და ტამპლიერებს ერეტიკოსობაში ადანაშაულებდნენ. ტამპლიერთა დანაშაულის დასამტკიცებლად კერპების რამდენიმე ექსპონატი იპოვეს, რომელთაც კაცისა და ქალის ჰიბრიდის გამოსახულება ჰქონდათ. ამის გამო ტამპლიერთა ორდენის მეთაური ჟაკ დე მოლი და ორდენის დანარჩენი წევრები ერეტიკოსობაში დაადანაშაულეს და სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯეს.
Qatar Airways Company Q.C.S.C., რომელიც ოპერირებს, როგორც Qatar Airways, ყატარის სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული საერთაშორისო ავიაკომპანიაა, რომლის სათავო ოფისი ქალაქ დოჰაში მდებარეობს. ავიაკომპანია 1993 წლის 22 ნოემბერს შეიქმნა და მას შემდეგ მისმა ლოგომ მოდიფიცირება რამდენჯერმე განიცადა, თუმცა უმნიშვნელო. ავიახაზების ლოგოს ძირითად ნაწილს - დაარსების დღიდან, ანტილოპას ერთ-ერთი სახეობის, ორიქსის თავი წარმოადგენს. გრძელრქებიანი ანტილოპას ეს სახეობა, რომელსაც თეთრ ორიქსს ან არაბულ ორიქსაც უწოდებენ, არაბეთის ნახევარკუნძულის სტეპებსა და უდაბნოებშია გავრცელებული. ორიქსი ყატარის სახელმწიფოს ეროვნული ცხოველია. ის სისწრაფესთან ასოცირდება, რაც ავიახაზის კონცეფციაში კარგად ჯდება.
ამრიგად, Qatar Airways-ის ლოგოს ოკულტურ სიმბოლოებთან ან თვითონ ბაფომეტთან არანაირი კავშირი არა აქვს. შესაბამისად, Qatar Airways-ის ლოგოს გაიგივება მსგავს სიმბოლოებთან კონსპირაციული თეორიის ნაწილია და მოსახლეობაში შიშის დათესვასა და ვაქცინაციის პროცესისადმი უნდობლობის გაღვივებას ისახავს მიზნად.

Disinformation:  Qatar Airways Logo is an Occultist Symbol
On 25 July 2021, a Facebook user published a screenshot of TV Imedi live which features aircraft of Qatar Airways with the caption:  “Gift from the USA – 500,000 doses of Pfizer vaccines arrive in Georgia.” The Qatar Airways logo is highlighted in the photograph. The author of the publication also added a description to the photograph:  “Gift from occultist kabbalists. I will mark it anyway for the ‘blind’ and maybe this will let people know what we are dealing with.”
The comments to the publication indicate that Facebook users associate the Qatar Airways logo to Baphomet, a Satanic deity. In addition, the author of the publication says that the vaccine sent by the US is a gift from occultist kabbalists. Aside from the publication being disinformation, it also includes anti-vaxxer and conspiratorial claims which aim to discredit the vaccination process and cultivate mistrust vis-à-vis the vaccines among people.
On 24 July 2021, at 00:40 AM, a Qatar Airways aircraft delivering half a million Pfizer vaccines as a gift from the US government to Georgia, landed at Tbilisi International Airport. The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili; the Minister of Healthcare, Ekaterine Tikaradze, and US Ambassador to Georgia, Kelly Degnan, met the vaccine shipment at the airport. Many TV Channels, including TV Imedi, covered the vaccine’s arrival. After that, some Facebook users started to equate the Qatar Airways logo with the Baphomet.
Baphomet is a heathen idol and a deity which is mentioned in occultist literature. Baphomet was usually depicted as half-human and half-goat or as a goat-headed figure. Clergymen saw Satan in Baphomet and blamed the Knight Templars for heresy. To prove the Knight Templars’ crime, several pieces of idols were found which were in the form of a hybrid of a man and a woman. As a result, heresy charges were pressed against the Grand Master of the Knight Templars, Jacques de Molay, as well as against other members who were all imprisoned for life.
Qatar Airways Company Q.C.S.C., which operates as Qatar Airways, is a Qatari government-owned international airline, headquartered in Doha. The airline was founded on 22 November 1993 and since then its logo has undergone several, albeit not major modifications. The head of an oryx, one species of antelope, has always been a key element of the logo. The populations of these long-horn antelope species, which are alternatively called the white oryx or the Arabian oryx, exist in the steppes and deserts of the Arabian Peninsula. The oryx is the national animal of Qatar. It is associated with speed which is a perfect fit for the Qatar Airways concept.
Therefore, the Qatar Airways logo has nothing to do with occultist symbols or with Baphomet. Accordingly, equating the Qatar Airways logo with similar symbols is part of a conspiracy theory and aims to foster fears among people as well as cultivate mistrust vis-à-vis the vaccination process.