დეზინფორმაცია: ტელეკომპანია „ფორმულამ“ ლექსო ლაშქარავას ფოტოს „ფოტოშოპით“ დაზიანებები დაუმატა
21 ივლისს, სხვადასხვა Facebook-გვერდმა (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4) გამოაქვეყნა „ტვ პირველის“ გარდაცვლილი ტელეოპერატორის, ლექსო ლაშქარავას ორი ფოტოსურათი. მათი მტკიცებით, გამოქვეყნებული ფოტოსურათებიდან ერთ-ერთი, კერძოდ კი ის, რომელზეც ლაშქარავას სახის მარჯვენა ნაწილზე სისხლის კვალი ეტყობა, ტელეკომპანია „ფორმულამ“ დაამონტაჟა და ძალადობრივი ჯგუფების მიერ ნაცემ ლაშქარავას „დაზიანებები დაუმატა“. Facebook-გვერდებს არგუმენტად სხვა ფოტოსურათი მოჰყავს, რომელზეც ლაშქარავას სახის მარჯვენა ნაწილზე სისხლის კვალი არ აღენიშნება. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული დეზინფორმაცია იმ Facebook-გვერდებმა კოორდინირებულად გამოაქვეყნეს, რომლებიც ხელისუფლების მხარდამჭერ და ოპოზიციის მადისკრედიტირებელ მასალებს კამპანიურად ავრცელებენ.
5 ივლისს, „თბილისი პრაიდის" წინააღმდეგ გამართული აქციის გაშუქების დროს, ორგანიზაცია „სირცხვილიას“ ოფისში, ტელეკომპანია „ტვ პირველის“ ჟურნალისტსა და ოპერატორს, ალექსანდრე ლაშქარავას სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. ლაშქარავა 11 ივლისს გარდაიცვალა, ხოლო შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქმეზე გამოძიება დაიწყო. 5 ივლისის მოვლენები და ლაშქარავას გარდაცვალება ქვეყანაში კიდევ ერთი პოლიტიკური კრიზისის საფუძველი გახდა.
მოცემული ფოტოსურათები ლაშქარავაზე ფიზიკური ძალადობიდან მცირე დროის შემდეგაა გადაღებული, რისი თქმის საშუალებასაც შესაბამისი ვიდეომასალის არსებობა იძლევა. სხვადასხვა ვიდეომასალაში ჩანს, რომ ლაშქარავა ფიზიკური დაზიანებების მიღების შემდეგ იატაკზე ზის და დახმარების აღმოჩენას ელოდება, ხოლო მას თან წყლის ბოთლი და ნაჭერიც აქვს.
აღსანიშნავია, რომ ფოტოსურათი, რომელიც, Facebook-გვერდების მტკიცებით, ტელეკომპანია „ფორმულამ“ „ფოტოშოპით დაამონტაჟა“ სხვადასხვა მედიამ, მათ შორის, უცხოურმა საშუალებებმაც გამოიყენეს.
„ფაქტ-მეტრმა“ მოიძია ვიდეომასალა, რომელშიც ცხადად ჩანს, რომ სასწრაფო დახმარების მანქანაში მყოფ ლექსო ლაშქარავას სახის მარჯვენა ნაწილში სისხლის კვალი ნამდვილად ჰქონდა.
ამასთან, არსებობს თავდასხმის შემდეგ ლაშქარავასთვის სხვადასხვა კუთხიდან გადაღებული ფოტოსურათები, რომლებიც „ტვ პირველის“ ოპერატორის სახის მარჯვენა ნაწილზე სისხლის კვალს ნათლად ასახავს (ბმული 1, ბმული 2).
აღნიშნული სურათები, რომელიც ტელეკომპანია „კავკასიას“ Facebook-გვერდზეა განთავსებული, 5 ივლისის 13:15 წუთით თარიღდება.
საყურადღებოა, რომ ტელეკომპანია „ფორმულას“ მიერ Facebook-გვერდზე გამოქვეყნებულია როგორც ლაშქარავას ფოტოსურათი, რომელზეც მას სახის მარჯვენა ნაწილზე სისხლის კვალი აღენიშნება, ასევე ის ფოტოსურათიც, სადაც სისხლი არ ჩანს, რაც კიდევ ერთი არგუმენტია, რომ ტელეკომპანია „ფორმულას“ ფოტოსურათი არ დაუმუშავებია. მანიპულაციის სურვილის შემთხვევაში, ალოგიკურია, რომ ტელეკომპანიას აღნიშნული ფოტოსურათები დროის მოკლე მონაკვეთში გამოექვეყნებინა.
აღსანიშნავია, რომ ლაშქარავას ცემის შემდეგ გადაღებულ ფოტო და ვიდეო მასალებში ორივე შემთხვევა ჩანს: სახის მარჯვენა ნაწილში როგორც სისხლის კვალის არსებობა, ასევე არარსებობა. ფიზიკური ძალადობის ფაქტიდან რამდენიმე დღის შემდეგ ჩაწერილ ინტერვიუზე დაყრდნობით, შეიძლება ითქვას, რომ ლაშქარავას სახის მარჯვენა ნაწილში ვიზუალური დაზიანება არ აღენიშნება. ამდენად, აღნიშნული შესაძლოა, მიუთითებდეს იმაზე, რომ ლაშქარავას სახის მარჯვენა ნაწილზე სისხლი დასვრილი ნაჭრიდან ან ხელიდან გადავიდა. თუმცა, მტკიცება, რომ ტელეკომპანია „ფორმულამ“ ლექსო ლაშქარავას ფოტოსურათი „დაამონტაჟა“ და ოპერატორს დაზიანებები ფოტოშოპით დაუმატა, ტყუილია, რაზეც არსებული ფოტო და ვიდეო მტკიცებულებები მეტყველებს.

On 21 July 2021, various Facebook pages (link 1, link 2, link 3, link 4) published two photographs of Lekso Lashkarava, the late TV Pirveli cameraman. According to their claims, one of the published photographs, in particular, the one with a trace of blood on the right side of Mr Lashkarava’s face, was doctored by TV Formula which “added bruises” to Lekso Lashkarava’s face after he was beaten by violent mobs. These Facebook pages showed different pictures as proof where there is no trace of blood on the right side of Lekso Lashkarava’s face. Of note is that this disinformation was promoted in a coordinated manner by those Facebook pages which are usually involved in disseminating pro-government and opposition smearing content.
Informative Blog
TV Formula falsified the photograph of the late cameraman Lashkarava through Photoshop graphic design software and added additional bruises to his face.
We present two photographs which were taken at the same time, although there is a clear trace of editing on the first one whilst the other one is not edited.
TV Formula Added Bruises to Lekso Lashkarava’s Photo through Photoshop
On 5 July 2021, in the process of providing coverage of rally against Tbilisi Pride, TV Pirveli journalist and cameraman, Aleksandre Lashkarava, was physically and verbally assaulted whilst performing his professional duties at the Shame Movement’s office. Lekso Lashkarava died on 11 July 2021 after which the Ministry of Internal Affairs launched an investigation. The 5 July events and Mr Lashkarava’s death sparked yet another political crisis in the country.
These photographs were taken shortly after the physical assault against Mr Lashkarava which is proven by the respective video recordings. Different videos which show that Mr Lashkarava is sitting on the floor after being with inflicted physical injuries and waiting for help, having a bottle of water and holding an item made of fabric.
Of note is that the photograph which the Facebook pages claimed were edited by TV Formula through Photoshop were used by different media, including foreign outlets.
FactCheck obtained a video recording which clearly shows that Lekso Lashkarava, sitting in the emergency vehicle, indeed had a trace of blood on the right side of his face.
In addition, there are other photographs of Lekso Lashkarava, taken from different angles after the assault, which vividly show the trace of blood on his right cheek (link 1, link 2).
The photographs which were uploaded on the TV Kavkasia Facebook page are dated 5 July 2021, 13:15 PM.
Of note is that TV Formula’s Facebook page published both pictures of Lekso Lashkarava – one with a trace of blood on his right cheek and another without the trace of blood which is yet another example of proof that TV Formula did not edit the photograph. If the TV station had wanted to manipulate the photograph, it would have been illogical to publish both of these photographs in a short period of time.
Of additional note is that the photo and the video materials, taken after Lekso Lashkarava’s beating, show both cases:  the presence and the absence of traces of blood on his right cheek. Based on Mr Lashkarava’s interview, recorded in a few days after physical violence, we may say there are no visual injuries on the right side of his face. Therefore, this may indicate that the blood on Mr Lashkarava’s right cheek was from blood on the item of fabric or from his hand. However, claim that TV Formula “doctored” Lekso Lashkarava’s photograph and added bruises through Photoshop is a lie which is proven by available photo and video evidence.