ალტ-ინფოს დეზინფორმაცია: ევროკავშირი და ევროსაბჭო საქართველოსგან ლგბტქ+ ადამიანების ქორწინებისა და ბავშვთა აყვანის დაკანონებას მოითხოვს
07/07/2021
2021 წლის 2 ივლის ულტრამემარჯვენე იდეოლოგიის მატარებელი პრორუსული გამოცემის, „ალტ-ინფოს“, ეთერში ევროკავშირსა და ევროსაბჭოსთან დაკავშირებით დეზინფორმაცია გავრცელდა. გადაცემის წამყვანები, ზურაბ მახარაძე, ირაკლი მარტინენკო, გიორგი ქარდავა და შოთა მარტინენკო, სიძულვილის ენითა და მიზანმიმართული დეზინფორმაციით საზოგადოებაში ანტიდასავლურ განწყობებს აღვივებენ.
2 ივლისის გადაცემის ერთ-ერთი ეპიზოდი საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის - Council of Europe Office in Georgia – ოფიციალურ Facebook-გვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეოს მიეძღვნა. ვიდეო, რომელშიც ლგბტქ+ თემის წარმომადგენელი უთანასწორო გარემოში არსებულ პრობლემებზე საუბრობს, კამპანიის #მართლმსაჯულებაყველას ფარგლებში მომზადდა, რომელსაც მხარს პროგრამა „პარტნიორობა კარგი მმართველობისათვის“ უჭერს. აღნიშნული ვიდეო გადაცემის წამყვანებმა ჯერ ევროსაბჭოს, შემდეგ კი ევროკავშირის საერთო პოზიციად და მიზნად მოიხსენიეს. მათი განცხადებით, ევროკავშირი საქართველოსგან არა მარტო მარშის ჩატარებას, არამედ ლგბტქ+ ადამიანებისთვის ქორწინებისა და ბავშვის აყვანის უფლებასაც ღიად მოითხოვს.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, რომ ევროპის საბჭო, იგივე ევროსაბჭო (Council of Europe), და ევროკავშირი (European Union) ერთმანეთისგან სრულიად დამოუკიდებელი ორგანიზაციები არიან. ევროპის საბჭო ევროპის კონტინენტზე ადამიანის უფლებათა წამყვან ორგანიზაციას წარმოადგენს, რომელიც 1949 წელს დაარსდა. ის 47 წევრ სახელმწიფოს აერთიანებს, რომელთა შორის 27 ევროკავშირის წევრია. საქართველო ევროპის საბჭოს 41-ე წევრი 1999 წელის 27 აპრილს გახდა. თანამშრომლობის მთავარი მიზანი ქვეყანაში დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის განმტკიცებაა.
ევროკავშირი კი ევროპის საბჭოსგან დამოუკიდებელი პოლიტიკური და ეკონომიკური გაერთიანებაა, რომელიც ამჟამინდელი სახელითა და ფორმით 1992 წლიდან არსებობს. მისი საფუძველი 1951 წელს შექმნილი „ევროპის ქვანახშირისა და ფოლადის გაერთიანებაა“, რომელშიც ექვსი სახელმწიფო - ბელგია, დასავლეთ გერმანია, ლუქსემბურგი, საფრანგეთი, იტალია და ნიდერლანდები - შედიოდნენ. ევროკავშირი დღეისათვის ევროპის 27 სახელმწიფოს აერთიანებს, რომელთა მიზანი თავიანთი მოქალაქეებისათვის მშვიდობის, სოციალური და ეკონომიკური კეთილდღეობისა და თავისუფლების უზრუნველყოფაა.
რაც შეეხება ალტ-ინფოს მტკიცებას, რომ ევროკავშირი საქართველოსგან არა მარტო მარშის ჩატარებას, არამედ ლგბტქ+ ადამიანებისთვის ქორწინებისა და ბავშვის აყვანის უფლებას მოითხოვს, ყალბია.
პირველ რიგში, ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ ევროკავშირი საქართველოს თავის არცერთ პოლიტიკას თავზე არ ახვევს და მისი ნების გარეშე შიდა პოლიტიკურ საქმეებში არ ერევა. საქართველომ ევროპული და ევროატლანტიკური სტრუქტურებისაკენ გზა დამოუკიდებლად, თავად აირჩია. კონსტიტუციაში გაკეთებული ჩანაწერით, ევროკავშირსა და NATO-ში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველყოფის შესახებ, საქართველომ, პირველ რიგში, ვალდებულება საკუთარი ხალხის წინაშე აიღო. საქართველოს გაცხადებული სურვილიდან გამომდინარე, გახდეს ევროკავშირის წევრი, საქართველომ სამართლებრივი სახელმწიფოსა და დემოკრატიული ინსტიტუტების მშენებლობა უნდა უზრუნველყოს.
რაც შეეხება Tbilisi Prides-ის მიერ ორგანიზებულ მარშს - ღირსების მარში - #სოლიდარობისთვის! - მისი ჩატარება არა ევროკავშირის მიერ თავსმოხვეული და ნაკარნახევი ვალდებულება, არამედ საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების განხორციელებაა. კერძოდ, ღირსების მარშის მიზანი ლგბტქ+ თემის წინაშე არსებული პრობლემების გაჟღერება და მასზე ხმამაღლა საუბარია. მათ მოთხოვნებს შორისაა ადამიანზე ორიენტირებული პოლიტიკის წარმოების უზრუნველყოფა; პოზიტიური ვალდებულების შესრულება თანასწორი გარემოს შესაქმნელად, ჰომოფობიის, სტიგმისა და დისკრიმინაციის დასაძლევად; სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ჯეროვანი გამოძიებისა და სამართლიანობის პრინციპის დაცვის უზრუნველყოფა; თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოებისა და გამოხატვის თავისუფლების დაცვა, მიუხედავად მათი სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობისა.
ჩამოთვლილი მიზნები სრულ თანხვედრაშია საქართველოს კონსტიტუციით მინიჭებულ უფლებებსა და თავისუფლებებთან, როგორებიცაა: აზრისა და მისი გამოხატვის თავისუფლება, ინფორმაციის მიღებისა და გავრცელების უფლება, შეკრების თავისუფლება. საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, აღნიშნული უფლებების „შეზღუდვა დასაშვებია მხოლოდ კანონის შესაბამისად, დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებელი სახელმწიფო ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ან ტერიტორიული მთლიანობის უზრუნველსაყოფად, სხვათა უფლებების დასაცავად, კონფიდენციალურად აღიარებული ინფორმაციის გამჟღავნების თავიდან ასაცილებლად ან სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად“, ასევე, „ხელისუფლებას შეუძლია შეკრების შეწყვეტა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მან კანონსაწინააღმდეგო ხასიათი მიიღო“. გარდა ამისა, საქართველოს კონსტიტუციით იკრძალება ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია სქესის, რასის, კანის ფერის, ენის, რელიგიის, პოლიტიკური თუ სხვა შეხედულებების, ეროვნული თუ სოციალური წარმოშობის, ეროვნული უმცირესობებისადმი კუთვნილების, ქონებრივი მდგომარეობის, დაბადებისა თუ სხვა ნიშნის განურჩევლად.
ამ გარემოებებიდან გამომდინარე, Tbilisi Pride-ის მიერ ორგანიზებული „ღირსების მარში“ ლგბტქ+ თემის წინაშე არსებული პრობლემების გაჟღერების მშვიდობიან საშუალებას წარმოადგენს, რომელიც საქართველოს კონსტიტუციით მინიჭებულ უფლებებსა და თავისუფლებებთან თანხვედრაშია და არ არის თავსმოხვეული რომელიმე ევროპული ინსტიტუტისგან. მხარდაჭერა, რომელიც დასავლელმა პარტნიორებმა „ღირსების მარშს“ გამოუცხადეს, ნიშანია იმისა, რომ ისინი ლგბტქ+ თემის წინაშე არსებულ გამოწვევებსა და მათ მოსაგვარებლად სამართლის ნორმის ფარგლებში განხორციელებულ ქმედებებს სრულად იზიარებენ.
ალტ-ინფოს მეორე მტკიცება, თითქოს ევროპის საბჭო და ევროკავშირი საქართველოსგან ლგბტქ+ ადამიანებისთვის ქორწინებისა და ბავშვის აყვანის უფლების მინიჭებას ითხოვს, ასევე ყალბია.
2000 წელს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის იურიდიულ საკითხთა და ადამიანის უფლებების კომიტეტმა გამოსცა რეკომენდაციები. რეკომენდაციები სექსუალურ უმცირესობათა დისკრიმინაციის საკანონმდებლო დონეზე მოწესრიგებას და მათი უფლებების ჰეტეროსექსუალ ადამიანთა უფლებებთან გათანაბრებას ეხებოდა. მათ შორის იყო რეკომენდაცია იმგვარი საკანონმდებლო ცვლილების განხორციელების შესახებ, რომელიც ერთნაირსქესიან პარტნიორებს იმ უფლებებით სარგებლობის საშუალებას მისცემდა, როგორიც სხვადასხვასქესიან წყვილებს კანონიერად თანაცხოვრების დროს ენიჭებათ (რეგისტრირებული პარტნიორობა).
რაც შეეხება ევროკავშირს, ევროკავშირის ხელშეკრულების მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, წევრ ქვეყნებს მოეთხოვებათ, დაიცვან ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები, მათ შორის, აიკრძალოს სექსუალური ორიენტაციის მიხედვით დისკრიმინაცია და თანაბრად მოექცნენ ერთნაირსქესიან წყვილებს, როგორც საპირისპირო სქესის წყვილებს, როცა ისინი იყენებენ ევროკავშირის კანონმდებლობას (მათ შორის, თავისუფალი გადაადგილებასთან დაკავშირებული კანონი, მიგრაციისა და თავშესაფრის მაძიებელთა კანონი). ევროკავშირის კანონმდებლობა წევრ სახელმწიფოებს (ასევე წევრობის მსურველ სახელმწიფოებს) არ აიძულებს, ნება დართონ ან აღიარონ ერთნაირსქესიანთა პარტნიორობა (თანაცხოვრება) ან ქორწინება. აღნიშნული კანონის მიღება მხოლოდ წევრი სახელმწიფოების შიდა პოლიტიკის უფლებამოსილებაა. ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ჩამონათვალი, რომლებიც აღიარებენ ერთნაირსქესიანთა ქორწინებას ან სამოქალაქო პარტნიორობას, შეგიძლიათ იხილოთ მოცემულ ბმულზე.
ანალოგიური მდგომარეობაა ერთნაირსქესიანი წყვილებისთვის შვილის აყვანის უფლების მინიჭების თაობაზეც. ევროკავშირი არ ავალდებულებს წევრ ქვეყნებს, მიიღონ ერთნაირსქესიანი წყვილებისთვის შვილის აყვანის კანონი. ევროკავშირის კანონმდებლობა წევრი ქვეყნების ეროვნულ მთავრობებს უტოვებს უფლებამოსილებას, თავად დაარეგულირონ შვილად აყვანის უფლება, რომელიც მეტწილად მრავალფეროვან ეროვნულ ტრადიციებსა და დამოუკიდებელი პოლიტიკის წარმოებას ასახავს.
ამდენად, ალტ-ინფოს მტკიცებები, თითქოს ევროკავშირი საქართველოში „ღირსების მარშის“ ჩატარებას ითხოვს და საქართველოს ავალდებულებს ლგბტქ+ ადამიანებს ქორწინებისა და ბავშვის აყვანის უფლება მიანიჭოს, ყალბია. მსგავსი სახის დეზინფორმაციის გავრცელების მიზანი დასავლეთის დისკრედიტაცია და საზოგადოებაში ანტიდასავლური განწყობების გაღვივებაა. აღნიშნულ მიზანს ალტ-ინფო თავადაც ღიად აცხადებს, რაც ცალსახად ოკუპანტი რუსეთის საგარეო პოლიტიკურ ინტერესებს შეესაბამება.

Disinformation from Alt-Info:  The European Union and the Council of Europe Demand that Georgia Legalise Marriage and Child Adoption for LGBTQ+ People
Disinformation from Alt-Info: The European Union and the Council of Europe Demand that Georgia Legalise Marriage and Child Adoption for LGBTQ+ People
07/07/2021
Disinformation from Alt-Info:  The European Union and the Council of Europe Demand that Georgia Legalise Marriage and Child Adoption for LGBTQ+ People
On 2 July 2021, disinformation about the European Union and the Council of Europe was promoted on air on the Alt-Info far-right and pro-Russian media platform. The hosts of the show, Zurab Makharadze, Irakli Martinenko, Giorgi Kardava and Shota Martinenko, seek to cultivate anti-Western sentiments among the public by using hate speech and promoting deliberate disinformation.
One of the episodes of the 2 July 2021 broadcast was dedicated to the video published on the Council of Europe’s Office in Georgia’s official Facebook page. This video, where a representative of the LGBTQ+ community speaks about problems of unequal environment was made as part of the #justiceforall campaign, was supported by the Partnership for Good Governance Programme. The hosts of the TV show referred to the video as a joint position and an aim of the Council of Europe and the European Union. They stated that the European Union openly demands that Georgia hold the March for Dignity and grant marriage and child adoption rights for LGBTQ+ people.
Firstly, of note is that the Council of Europe and the European Union are two completely different organisations. The Council of Europe, founded in 1949, is the leading human rights organisation on the European continent which comprises 47 member states of which 27 also hold membership in the European Union. On 27 April 1999, Georgia joined the Council of Europe as the 41st member state. The main aim of this cooperation is strengthening democracy, human rights and the rule of law in the country.
The European Union, however, is independent from the Council of Europe as a political and economic union which exists under its current name from 1992. The foundation of the European Union is the European Coal and Steel Community, created in 1951, which united six nations – Belgium, West Germany, Luxembourg, France, Italy and the Netherlands. The European Union currently comprises 27 countries which aim to ensure peace, social and economic welfare and freedom for its citizens.
In regard to Alt-Info’s claim that the European Union demands that Georgia hold the March for Dignity and allow LGBTQ+ people to marry and adopt children is fake.
It has to be explicitly underlined that the European Union does not impose any of its policies over Georgia and it does not interfere in the country’s domestic affairs against the country’s will. Georgia made a decision to choose its path toward European and Euro-Atlantic structures independently and on its own free will. Georgia’s commitment vis-à-vis its full integration into the European Union and NATO is expressed in the Constitution of Georgia. Given the country’s manifested aspiration to join the European Union, the country has to ensure the building of a rules-based state and democratic institutions.
In regard to the march organised by Tbilisi Pride, called the March for Dignity - #forsolidarity!, holding it is not an obligation imposed and dictated by the European Union but it is an exercise of right guaranteed by the Constitution of Georgia. In particular, the aim of the March for Dignity is to voice problems facing the LGBTQ+ community and become vocal in raising awareness. These demands include a human-oriented policy whilst fulfilling positive commitments to ensure an equal environment and overcome homophobia, stigma and discrimination and ensuring a proper investigation of hate-motivated crimes in observance of the principle of justice and the protection of the safety and the freedom of expression of each citizen, irrespective of his or her sexual orientation and gender identity.
These aims are fully in line with the rights and the freedoms enshrined in the Constitution of Georgia such as the freedom of thought and expression, the right to receive and impart information and the right to assembly. In accordance with the Constitution of Georgia, the restriction of these rights may be allowed only in accordance with law and insofar as is necessary in a democratic society for ensuring national security, public safety or territorial integrity; for the protection of the rights of others, for the prevention of the disclosure of information recognised as confidential or for ensuring the independence and impartiality of the judiciary. Furthermore, the authorities may terminate an assembly only if it assumes an unlawful character. The Constitution of Georgia prohibits any kind of discrimination on the grounds of sex, race, colour, language, religion, political or other views, origin, social affiliation, ethnicity, property, place of residence or on any other grounds.
Given the aforementioned circumstances, the March for Dignity organised by Tbilisi Pride is a peaceful instrument for voicing problems facing the LGBTQ+ community. This is in line with the rights and freedoms provided by the Constitution of Georgia and is not superimposed by any European institution. The support, which Western partners expressed to the March of Dignity, indicates that they fully share the understanding of the challenges before the LGBTQ+ community and that they support those actions to address these challenges within the scope of the law.
Alt-Info’s second claim that the Council of Europe and the European Union demand that Georgia legalise marriage between LGBTQ+ people and grant them the right of child adoption is also fake.
In 2000, the Council of Europe’s Committee on Legal Affairs and Human Rights issued recommendations to address the legal discrimination of sexual minorities vis-à-vis equalling the rights of heterosexual people. These recommendations included adopting legislation which would allow same-sex partners to enjoy those rights which are granted to opposite-sex couples under legal co-habitation (registered partnerships).
In regard to the EU, Section 2 of Article 6 of the Treaty on European Union requires member states to comply with fundamental rights including the prohibition of sexual orientation discrimination and treating same-sex couples equally vis-à-vis EU law (including the law relating to free movement, migration and asylum). European Union legislation does not force member states (also states aspiring to join) to permit or recognise same-sex partnership (cohabitation) or marriage. The adoption of the law is a matter of member state domestic policy. The list of EU member states which recognise same-sex marriage or civil partnerships is available here.
There is a same situation vis-à-vis granting the right of child adoption to same-sex couples. The European Union does not require that member states adopt the law to grant the child adoption right to same-sex couples. European Union legislation allows the governments of the member states to independently regulate child adoption rights which are largely a reflection of diverse national traditions and the pursuit of independent policy.
Therefore, Alt-Info’s claim that the European Union demands that Georgia hold March for Dignity and obliges the country to grant marriage and child adoption rights to LGBTQ+ people is fake. The aim of promoting such disinformation is to discredit the West and foster anti-Western sentiments among the public. Alt-Info itself very openly declares this aim which is certainly aligned with the foreign policy interests of Russia, an occupier of Georgian territories.