მიხეილ სააკაშვილი: ჩემს დროს 7 მილიონამდე ტურისტი იყო, შემდეგ 8 მილიონამდე გამოკრა ხელი, ინერციით
რეზიუმე: 2012 წელს, როდესაც „ნაციონალური მოძრაობა“ საპარლამენტო არჩევნებში „ქართულ ოცნებასთან“ დამარცხდა, საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რაოდენობა 4.7 მილიონს ( მათ შორის, საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რაოდენობა 4.1 მილიონი იყო) შეადგენდა. საერთაშორისო მოგზაურების რიცხვი 7 მილიონს პირველად 2016 წელს მიუახლოვდა, ხოლო საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რიცხვმა 7 მილიონს 2018 წელს მიაღწია.
არც 2012 წელს და არც მიხეილ სააკაშვილის პრეზიდენტობის განმავლობაში, საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტებისა და საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების, შესაბამისად, ტურისტების რიცხვს 7 მილიონისთვის არ მიუღწევია. აქედან გამომდინარე, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება არის ტყუილი.
საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა, ტურიზმზე მსჯელობისას განაცხადა (26:30): „ჩემს დროს 7 მილიონამდე ტურისტი იყო, შემდეგ 8 მილიონამდე გამოკრა ხელი, ინერციით“.
საერთაშორისო მოგზაურების შესახებ სტატისტიკას საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია აქვეყნებს. საერთაშორისო მოგზაური არის ნებისმიერი ასაკის არარეზიდენტი პირი, რომელიც სხვადასხვა გეოგრაფიულ არეალს შორის, ნებისმიერი ხანგრძლივობითა და მიზნით, გადაადგილდება. ტერმინი როგორც ტურისტებს, ასევე მიგრანტებს (რომლებიც ქვეყანაში 6 თვეზე მეტ ხანს რჩებიან სასწავლო, სამუშაო, ოჯახის გაერთიანების და ა.შ. მიზნით) და იმ პირებს აერთიანებს, რომლებმაც საქართველო სატრანზიტო ქვეყნად გამოიყენეს. საერთაშორისო ვიზიტორები არიან 15 წლის ან უფროსი ასაკის საქართველოს არარეზიდენტი მოგზაურები, რომლებმაც ვიზიტი საკუთარი ჩვეული გარემოდან საქართველოს ტერიტორიაზე განახორციელეს, ხოლო ტურისტი არის ვიზიტორი, რომელმაც ღამე საქართველოს ტერიტორიაზე გაათენა. აღსანიშნავია, რომ განცხადებებში ზემოხსენებული კატეგორიების სინონიმებად გამოყენება გავრცელებული შეცდომაა. მაგალითისთვის, შეგიძლიათ იხილოთ „ფაქტ-მეტრის“ კვლევა. ასევე, მცდარი იყო 2016 წელს, ჰოლანდიელი მოგზაურის - ჯასპერ ბლექის, მეექვსმილიონე ტურისტად ან ვიზიტორად მოხსენიება, რადგან 2016 წელს საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რიცხვმა 5.4 მილიონ ადამიანს, ხოლო სართაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რიცხვმა 6.7 მილიონ ადამიანს მიაღწია. შესაბამისად, ჯასპერ ბლექი იყო მეექვსმილიონე საერთაშორისო მოგზაური.
2012 წელს, როდესაც „ნაციონალური მოძრაობა“ საპარლამენტო არჩევნებში „ქართულ ოცნებასთან“ დამარცხდა, საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რაოდენობა 4.7 მილიონს (მათ შორის. საერთაშორისო ვიზიტორების რაოდენობა 4.1 მილიონი) შეადგენდა. უშუალოდ ტურისტული ვიზიტების რიცხვი კი 2.5 მილიონი იყო.
ცხრილი 1: საერთაშორისო მოგზაურობის და ტურიზმის სტატისტიკა 2011-2020 წლებში
საქართველოს ისტორიაში საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რიცხვს და შესაბამისად, ტურისტების რაოდენობას, 8 მილიონი კაცისთვის არასდროს მიუღწევია, ხოლო საერთაშორისო მოგზაურების რიცხვმა 7 მილიონს, პირველად, 2017 წელს მიაღწია და 7.9 მლნ მოგზაური შეადგინა. თუმცა, ზემოთ აღნიშნული მიზეზებით, ამ პირების ტურისტებად მოხსენიება, მცდარია. შესაბამისად, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება, არაერთი პარამეტრის მიხედვით, არის ტყუილი.
ტურიზმის სფერო, 2019 წელს, ყველა თვალსაზრისით, რეკორდული იყო. ხოლო 2020 წელს, საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რიცხვი 7.7 მლნ-დან 1.5 მლნ-მდე შემცირდა, რაც ბუნებრივია, პანდემიასთან დაკავშირებულ ჩაკეტვებს უკავშირდებოდა.

Mikheil Saakashvili:  “There were around seven million tourists during my time and later it increased to eight million due to inertia.”
Resume:  In 2012, when the United National Movement lost the elections to the Georgian Dream, the number of visits made by international travellers was 4.7 million. Of these, there were 4.1 million international visitors. The number of visits of international travellers first came close to seven million in 2016 and the number of international visitors reached 7 million in 2018. Therefore, Mikheil Saakashvili’s statement is a LIE
The ex-president of Georgia, Mikheil Saakashvili, stated the following whilst discussing tourism:  “There were seven million tourists during my time and later it increased to eight million due to inertia.”
The Georgian National Tourism Administration publishes statistics about international travellers. An international traveller is a non-resident individual of any age who travels between different geographic area for any duration and purpose. The term encompasses tourists, people who used Georgia as a transit country and migrants (who stay in a country for more than six months for study, work, family reunion, etc.). International visitors are non-resident travellers of 15 years of age and older who accomplished visits from their usual place of residence to the Georgian territory whilst tourist is a visitor who spent a night on the Georgian territory. Of note is that using the aforementioned categories interchangeably is a common mistake. In addition, it was also wrong to refer to Jasper Black, a Dutch traveller, as six millionth tourist or visitor since the number of international visitors in 2016 was 5.4 million and the number of international travellers was 6.7 million. Therefore, Jasper Black was in fact the six millionth international traveller.
In 2012, when the United National Movement lost the elections to the Georgian Dream, the number of international travellers was 4.7 million. Of these, there were 4.1 million international visitors. The number of tourists per se was 2.5 million.
Table 1:  International Travel and Tourism Statistics in 2011-2020, in millions
The number of international visitors and, by definition, the number of tourists has never reached eight million in the history of Georgia whilst the number of international travellers first reached seven million in 2017 with a total of 7.9 million travellers. However, as we saw provided earlier, referring to these people as tourists is wrong. Therefore, Mikheil Saakashvili’s statement is a lie vis-à-vis multiple parameters.
The tourism field broke records in all aspects in 2019 whilst the number of international visitors dropped from 7.7 million to 1.5 million in 2020 which naturally was stipulated by the pandemic-induced restrictions.