ფაქტებით მანიპულირება: ისინი, ვისაც აქვთ გამოყენებული დერმატოლოგიური შემავსებელი, დიდი ალბათობით, ფაიზერის ვაქცინას ვერ მოიხმარენ
30/03/2021
25 მარტს საქართველომ კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინის - „ფაიზერის“ 29 250 დოზა მიიღო. „ფაიზერით“ ვაქცინაცია 30 მარტიდან თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში შესაბამის კლინიკებში დაიწყება. „ფაიზერის“ ვაქცინის შემოსვლიდან მალევე დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ამირან გამყრელიძემ, იმ მომხმარებლებში, „ვისაც ხშირად აქვს ფილერი გამოყენებული“ - ვაქცინასთან დაკავშირებულ შესაძლო ადგილობრივ გართულებებზე, კომენტარი გააკეთა. ამირან გამყრელიძის განცხადების თანახმად, „ფაიზერით“ იმუნიზაციამ შეიძლება, გარკვეული ადგილობრივი და არა სისტემური გართულებები იმ ადგილას გამოიწვიოს, სადაც ფილერი არის გამოყენებული. ფაიზერის კითხვარს ფილერების გამოყენებასთან დაკავშირებით დაემატა კითხვა. შესაბამისად, ვაქცინაციამდე პირს დამატებით შეეკითხებიან, აქვს, თუ - არა ფილერი გამოყენებული.
აღნიშნული საკითხი ტელეკომპანია „TV პირველმა“ 25 მარტს შემდეგნაირად გააშუქა: „პლასტიკური კოსმეტოლოგიის მოყვარულებს ცუდი ამბავი დღეს ამირან გამყრელიძემ შეატყობინა. დიდი ალბათობით ისინი „ფაიზერის“ ვაქცინას ვერ მოიხმარენ, ან ვაქცინაციამდე ექიმთან საგანგებო კონსულტაცია უნდა გაიარონ“. სიუჟეტს თან ერთვის აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ამირან გამყრელიძის განცხადება, რომელიც „TV პირველის“ მიერ არასწორად გაშუქდა და მიეწოდა ტელემაყურებელს. „TV პირველის“ სიუჟეტის თანახმად, ამირან გამყრელიძემ მოუწოდა იმ ადამიანებს, რომლებიც ფილერს იყენებენ, რომ ექიმთან კონსულტაციის გარეშე „ფაიზერის“ ვაქცინა არ გაიკეთონ.
სინამდვილეში, ამირან გამყრელიძეს განცხადებაში არ უთქვამს, რომ ის ადამიანები, ვინც ფილერებს იყენებენ, „ფაიზერის“ ვაქცინას ვერ მოიხმარენ, ან მათ ვაქცინაციამდე ექიმთან საგანგებო კონსულტაცია დასჭირდებათ. გამყრელიძის თქმით, შესაძლოა, „ფაიზერის“ ვაქცინით იმუნიზაციამ გამოიწვიოს გარკვეული ადგილობრივი (და არა სისტემური) გართულებები, რაც საჭიროებს მკურნალობას. სწორედ ამიტომ, ვაქცინაციამდე პირს დამატებით ადგილზევე შეეკითხებიან, აქვს თუ - არა ფილერი გამოყენებული.
ფილერების გამოყენება COVID-19-ის ვაქცინაციის ჩატარების წინააღმდეგ ჩვენებად არ ითვლება და ვაქცინაციის გადადების მიზეზად არ მოიაზრება. მათ, ვისაც ფილერი აქვთ გაკეთებული, ვაქცინაციისგან თავი არ უნდა შეიკავონ. ფილერზე გამოვლენილი რეაქცია სერიოზულ გართულებად არ ითვლება.
„ფაქტ-მეტრი“ აღნიშნულ სტატიაში ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის და მაღალი სანდოობის მქონე მარეგულირებლების მიერ დამტკიცებულ „ფაიზერის“ ვაქცინასა და დერმალურ ფილერებს შორის არსებულ კავშირს მიმოიხილავს.
დერმალური ფილერი, იგივე კანის შემავსებელი, კოსმეტიკურ ქირურგიაში ფართოდ გავრცელებული პროდუქტია, რომელიც სახის მოცულობითი კორექციისთვის, დეფექტების აღმოფხვრისთვის და პროპორციების აღდგენისთვის გამოიყენება. ფილერი სახის კანში ინექციის გზით ხვდება. დერმალურ ფილერებს მიმართავენ მიმიკური ნაოჭების ამოსავსებად; ტუჩის მოცულობის გასაზრდელად; ცხვირის, წარბის, თვალის კუთხის, ყვრიმალების და ა.შ კორექციისთვის.
პლასტიკური ქირურგის გია გვარამიას მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, COVID-19-ის აცრას და ფილერების გართულებებს შორის კავშირი პირველად 2020 წლის დეკემბერში, „მოდერნას“ გამოცდის პერიოდში იქნა აღწერილი. აშშ-ის საკვებისა და მედიკამენტების ადმინისტრაციის (FDA) მიერ „მოდერნას“ ვაქცინასთან დაკავშირებით გამოქვეყნებულ დოკუმენტში აღწერილია კლინიკური ცდების შედეგები. დოკუმენტის თანახმად, 15 184 ცდის პირიდან, რომლებსაც „მოდერნას“ ვაქცინა გაუკეთეს, სამს დერმალური ფილერის ინექციის ადგილი 1-2 დღეში შეუშუპდა. აღსანიშნავია, რომ სამივე შემთხვევაში შეშუპება მარტივად, დამატებითი მკურნალობის გარეშე მოგვარდა.
გია გვარამიას განცხადების თანახმად: „სადღეისოდ, მიუხედავად იმისა, რომ უკვე მილიონობით აცრაა ჩატარებული, ფილერების გართულებების შემთხვევები უაღრესად იშვიათია... ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ დერმალური ფილერების გამოყენება არავითარ შემთხვევაში არ ითვლება კოვიდ-19-ის ვაქცინაციის ჩატარების წინააღმდეგ ჩვენებად და არ მოიაზრება ვაქცინაციის გადადების მიზეზად. კოვიდ-19-ით დაავადების რისკი გაცილებით მაღალია, ვიდრე არსებული ფილერის გართულების განვითარების რისკი...ანალოგიურად, სადღეისოდ არ არსებობს მიზეზი, დერმალური ფილერები არ გამოიყენონ უკვე აცრილმა პაციენტებმა, მით უფრო, რომ ვაქცინაციის შემდგომ ჩატარებული ფილერის შეყვანის პროცედურების შემდეგ, ჯერჯერობით გართულების არც ერთი შემთხვევა არ არის აღწერილი“.
ალერგოლოგ-იმუნოლოგი ბიძინა კულუმბეგოვი გავრცელებულ ინფორმაციას ეხმაურება და განმარტავს, რომ ფილერებთან დაკავშირებული იმუნური რეაქცია არ არის ახალი და წლების წინ, გრიპის ვაქცინასთან მიმართებაში იქნა აღმოჩენილი. „ფაიზერით“ ვაქცინაციის დროს აშშ-ის და ევროპის რამდენიმე ქვეყანაში შემჩნეული იქნა გარკვეული რეაქცია. თუმცა ფილერი არ არის ვაქცინის წინააღმდეგ ჩვენება. ვისაც ფილერი აქვს გაკეთებული, არ უნდა შეეშინდეთ და ამის გამო თავი არ უნდა შეიკავონ ვაქცინაციისგან. მისი თქმით, თუ ფილერის გამოყენების ადგილას შეშუპება განვითარდა, რამდენიმე დღით სტეროიდი (მაგ. დექსამეტაზონი) ინიშნება და შეშუპება უკვალოდ ქრება.
აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის (CDC) თანახმად, COVID-19-ის ნებისმიერი ავტორიზებული ვაქცინის გაკეთება იმ პირებისთვის, რომლებიც დერმალურ ფილერს იყენებენ (და ბუნებრივია, ვაქცინის შემადგენელ ნივთიერებებზე არ არიან ალერგიული), დასაშვებია. ი-რნმ ვაქცინის გაკეთების შემდეგ ფილერის ადგილას შესაძლოა, განვითარდეს შესიება. შესიება დროებითია და მკურნალობას მარტივად ექვემდებარება. პირს, რომელსაც ფილერი აქვს გაკეთებული, აძლევენ რეკომენდაციას, რომ თუ ვაქცინაციის შემდეგ ფილერის ადგილი შესივდა, მიმართოს ექიმს.
ამასთან ერთად, CDC-ის კითხვარს, რომელიც ვაქცინების გაკეთებამდე პირზე საჭირო ინფორმაციის შესაგროვებლად გამოიყენება, დაემატა კითხვა იმის შესახებ, აქვს, თუ - არა პირს გაკეთებული დერმალური ფილერი.
ფილერებსა და „ფაიზერის“ ვაქცინას შორის კავშირის შესახებ 2021 წლის 26 მარტს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მხარდაჭერით გამართულ მედია-ვებინარზეც ისაუბრეს. ალერგიისა და იმუნოლოგიის ცენტრის ხელმძღვანელის, მაია გოთუას თანახმად, ვაქცინამ 1-2 დღის შემდეგ შესაძლოა, რომ გამოიწვიოს შეშუპება, შეწითლება იმ ადგილას, სადაც ფილერია შეყვანილი. თუმცა, ფილერზე გამოვლენილი რეაქცია არ მიიჩნევა სერიოზულ გართულებად. მსგავსი რეაქცია მხოლოდ COVID-19-ის ვაქცინისთვის არ არის დამახასიათებელი. ანალოგიური რეაქცია სტომატოლოგიური ჩარევისას, გრიპის ვაქცინის გამოყენებისასაც შეიძლება დაფიქსირდეს. ამიტომ თუ პირველი დოზის დროს გამოვლინდა რეაქცია ფილერზე, ვაქცინის მეორე დოზის მიღება კვლავ დასაშვებია.
ამერიკის ესთეტიკური და პლასტიკური ქირურგიის ასოციაციის განცხადების თანახმად, ვაქცინაციის შემდეგ დერმალურ ფილერზე გამოვლენილი რეაქციები საკმაოდ იშვიათია და რეაქცია სიცოცხლისთვის საფრთხეს არ წარმოადგენს. ამასთან ერთად, ვაქცინა არ არის შემზღუდველი ფაქტორი მომავალში ფილერის კვლავ გამოყენებისთვის. გია გვარამიას თანახმად, რეკომენდებულია, რომ COVID-19-ის აცრის გაკეთებამდე 2 კვირით ადრე და გაკეთების შემდეგ 2 კვირის განმავლობაში, ასევე, აცრის დოზებს შორის შუალედში პირმა დერმალური ფილერის გამოყენებისგან თავი შეიკავოს.
კორონა ვირუსი
რეძკო
ვაქცინები
• კალაძეს დიდი ბაქი-ბუქი ჰქონდა ატეხილი, რომ მიწისზედა მეტროს მშენებლობა დაიწყებოდა, ორი აგური ერთმანეთზე არ დაუდია
• ბათუმის №4 და №5 საჯარო სკოლები ახალ სასწავლო წელს მოსწავლეებს ვერ მიიღებს
ბათუმის №4 და №5 საჯარო სკოლები ახალ სას...
• გამოვიდა [ევროკავშირის] ელჩი და თქვა, რომ 31 აგვისტო არის ბოლო ვადა, რაც ნიშნავს, რომ პირველი სექტემბრიდან, შეიძლება, უვიზო მიმოსვლა შეწყდესო. რაც გაავრცელა ევროკავშირის ელჩმა, არის აბსოლუტური დეზინფორმაცია

On 25 March 20201, Georgia received 29,250 doses of Pfizer’s COVID-19 vaccine. From 30 March 2021, vaccination with the Pfizer vaccine was launched in respective clinics of Tbilisi, Kutaisi and Batumi. Shortly after the delivery of the Pfizer vaccine, the Head of the National Centre for Disease Control and Public Health, Amiran Gamkrelidze, made a comment on potential vaccine-related local complications for those who “frequently use dermal filler.” As clarified by Mr Gamkrelidze, immunisation with the Pfizer vaccine may lead to some local and not systemic complications in places where dermal filler is used. A question in regard to the use of dermal fillers was added to the Pfizer questionnaire. Therefore, people will be asked whether or not they have used dermal filler prior to their vaccination.
On 25 March 2021, TV Pirveli reported this issue in the following manner:  “Amiran Gamkrelidze broke the bad news to lovers of plastic cosmetology. Most likely, they will not be able to take the Pfizer vaccine or they will be required to have a special consultation with a doctor prior to vaccination.” Amiran Gamkrelidze’s statement on this issue, which was wrongly reported and communicated to TV viewers, was also added in the broadcast. According to TV Pirveli’s reporting, Mr Gamkrelidze called on users of dermal fillers not to take the Pfizer vaccine without first seeking consultation with a doctor.
In fact, Amiran Gamkrelidze in his statement did not say that people who use dermal fillers cannot take the Pfizer vaccine or that they will need a special consultation with a doctor prior to vaccination. Mr Gamkrelidze did say, however, that immunization with the Pfizer vaccine may lead to some local (and not systemic) complications which require treatment. Therefore, people will be additionally asked at the vaccination site whether or not they have used dermal filler.
The use of dermal fillers is not a condition for not getting vaccinated and it is not a reason to postpone vaccination. Those who have used dermal fillers should not refrain from vaccination. An adverse reaction because of dermal filler is not considered to be a serious complication.
In this article, FactCheck offers a review of the links between the Pfizer vaccine, approved by the World Health Organisation and highly reliable regulatory bodies, and dermal fillers.
Dermal filler, also known as a skin booster, is a widely used product in cosmetic surgery which is applied for the enhancement of shallow contours, the eradication of defects and for restoring body proportions. Dermal filler is injected into facial skin in order to remove wrinkles, plump lips and improve the appearance of the nose, eyebrows, eye shape, cheekbones, etc.
According to a social network publication by Gia Gvaramia, a plastic surgeon, links between the COVID-19 vaccine and complications from dermal fillers were first described in December 2020 during the Moderna vaccine’s trial. The US Food and Drug Administration’s (FDA) document about the Moderna vaccine says that of 15,184 individuals who were administered with the Moderna vaccine, three developed facial swelling in one or two days. Of note is that in all three cases, these facial swellings were resolved easily without additional treatment.
Gia Gvaramia also stated:  “Currently, notwithstanding the millions of vaccinations already being administered, dermal filler-related complications are extremely rare… I would like to emphasise that the use of dermal fillers is not in any case a condition to refuse COVID-19 vaccination and is not a reason to postpone it. The risk of catching COVID-19 is much higher as compared to potential complications arising from the use of dermal fillers… Similarly, today there is no reason for already vaccinated patients not to use dermal fillers, keeping in mind that not a single case of a complication from the post-vaccine use of dermal fillers has been reported.”
Allergist-immunologist, Bidzina Kulumbegov, commented on the controversy about dermal fillers and clarified that the immune response related to the dermal fillers is not new and it was discovered years ago whilst administering flu vaccines. Adverse reactions to the Pfizer vaccine both in the USA and some European countries have been reported. However, dermal filler is not a condition against receiving the vaccine. Those who used dermal fillers should not be afraid and not refrain from vaccination because of this. Mr Kulumbegov also added that if facial swelling develops at a dermal filler injection site, steroids (for instance, dexamethasone) are prescribed for several days and facial swelling disappears without leaving a trace.
According to the United States Centre for Disease Control and Prevention (CDC), people who use dermal fillers (and naturally, who are not allergic to the vaccine’s components) are allowed to get any authorised COVID-19 vaccine. Infrequently, people who have received dermal fillers might experience swelling at the site of its injection. The swelling appears to be temporary and is easily resolved with medical treatment. People who have received dermal fillers are advised to contact a physician if they experience swelling after vaccination.
At the same time, a new question was added to the CDC questionnaire which is used to collect necessary information on individuals prior to their vaccination on whether or not they have received dermal fillers.
On 26 March 2021, the National Centre for Disease Control and Public Health with the support of the WHO organised a media-webinar where links between dermal fillers and the Pfizer vaccine were also discussed. As stated by the Head of the Allergy and Immunology Centre, Maia Gotua, the vaccination may cause swelling and redness at site of dermal filler injection after one or two days. However, adverse reactions because of dermal fillers are not considered to be a serious complication. Such adverse reactions are not only characteristic for the COVID-19 vaccine. Similar reactions may arise during dental work or administering a flu vaccine. Therefore, if adverse reactions to dermal fillers were shown after a vaccine’s first dose, the person is still allowed to get a second shot.
The American Society for Aesthetic Plastic Surgery issued a statement that adverse reactions reported because of dermal fillers are very rare and none were life-threatening.  In addition, having a history of dermal fillers should not bar someone from being vaccinated. According to Gia Gvaramia, people are advised to refrain from having dermal fillers two weeks prior a COVID-19 vaccination and two weeks after as well as during the period between the two doses of the vaccine.