მთავრობის ვალის და დეფიციტის დინამიკა პანდემიის პირობებში
პანდემიის პირობებში საზოგადოების განსაკუთრებული ინტერესის ქვეშ მთავრობის ვალის ზრდასთან დაკავშირებული საკითხები მოექცა.
27/10/2020
რეზიუმე: მიმდინარე პანდემიისა და მისი თანამდევი ეკონომიკური კრიზისის პირობებში, საზოგადოების განსაკუთრებული ინტერესის ქვეშ მთავრობის ვალის ზრდასთან დაკავშირებული საკითხები მოექცა. 2020 წლის მიმდინარე მონაცემებით, მთავრობის მთლიანი ვალი დაახლოებით 27.1 მლრდ ლარს შეადგენს, რაც მოსალოდნელი მშპ-ს 54.3%-ია. ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ კანონის შესაბამისად მთავრობის ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება 60%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. ბუნებრივია, ვალის მაჩვენებლის ზრდა სასურველი არ არის და როგორც მოსახლეობის, ასევე ოპოზიციის წარმომადგენლების შეშფოთება სრულიად ლეგიტიმურია. თუმცა, ზოგიერთი პოლიტიკოსების მხრიდან მცდარია მტკიცება, რომ ვალის მაჩვენებელმა კანონით დადგენილ ნორმას გადააჭარბა. 60% ზღვარი მიღწეული არ არის არც მიმდინარე პერიოდში და მიმდინარე მონაცემებით, არც სამომავლოდ იგეგმება. თუმცა ბუნდოვანია, როგორ განვითარდება მოვლენები და მთავრობის მოლოდინები რამდენად გამართლდება. ამავდროულად, პანდემიით გამოწვეული საგანგებო მდგომარეობის შემოღება, მთავრობას უფლებას აძლევს, ვალისა და დეფიციტის მაჩვენებლები, 3 წლის განმავლობაში კანონით დადგენილ ზღვარს აღემატებოდეს.
ვალზე არანაკლებ მნიშვნელოვანი ბიუჯეტის დეფიციტის საკითხია. პანდემიასთან ბრძოლისთვის საჭირო ხარჯების გაღების გარდა, დეფიციტური ხარჯვის საშუალებით პანდემიის შედეგად შემცირებული მოხმარების სტიმულირება ხდება, თუმცა, ბუნებრივია, აღნიშნულს უარყოფითი შედეგებიც ახლავს, მაგ: ინფლაცია, დანაზოგების შემცირება, საპროცენტო განაკვეთების ზრდა და ა.შ. სხვანაირად რომ ვთქვათ, მიმდინარე დეფიციტით გამოწვეულ ეფექტი, ისევე როგორც საგარეო ვალის ზრდასთან დაკავშირებული უარყოფითი შედეგები, შემდგომ წლებში დადგება. „თავისუფლების აქტით“ დადგენილი მეორე მაკროეკონომიკური პარამეტრის ზღვარი ნაერთი ბიუჯეტის დეფიციტს უკავშირდება, კერძოდ, ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის მოცულობა მშპ-ს 3%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. 2020 წლის ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის საპროგნოზო მაჩვენებელი შეადგენს 8.3%-ს, რაც წინა წელთან შედარებით 5.7 პროცენტული პუნქტით მეტია და კანონით დასაშვებ 3%-ს აღემატება. ფინანსთა სამინისტროს გეგმით და კანონმდებლობის შესაბამისად, დეფიციტის მაჩვენებელი 3%-ს 2023 წლისთვის მიაღწევს.
მთავრობის ვალი ბოლო წლების განმავლობაში მუდმივად აქტუალურ საკითხს წარმოადგენდა. ინტერესი განსაკუთრებით ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებული პანდემიის პირობებში გაიზარდა. ეკონომიკურ კრიზისზე რეაგირების ერთ-ერთი სტანდარტული მექანიზმი, რასაც მსოფლიოს ყველა ქვეყანა იყენებს, საბიუჯეტო რესურსებით ეკონომიკის წახალისება და გაზრდილი სოციალური პრობლემების დაბალანსებაა. სამთავრობო რეაგირების ფისკალური ნაწილი ქვეყნის ბიუჯეტზე ორი მიმართულებით მოქმედებს - ერთი მხრივ, ბიუჯეტიდან სოციალური დახმარებისა თუ ეკონომიკის სტიმულირების მიმართულებით გასაწევი ხარჯები იზრდება; მეორე მხრივ, ეკონომიკური აქტივობა მცირდება და შესაბამისად, ბიუჯეტში გადასახადები დაგეგმილზე ნაკლები მოცულობით შედის. აღნიშნულის გამო, დღის წესრიგში ვალის მკვეთრი მატების საკითხი დადგა, რომელიც ბოლო წლებში, პანდემიამდე პერიოდშიც მზარდი ტენდენციით ხასიათდებოდა.
მთავრობის ვალი შიდა და გარე ვალისგან შედგება. 2020 წლის მიმდინარე მონაცემებით, მთავრობის მთლიანი ვალი დაახლოებით 27.1 მლრდ ლარს შეადგენს, მათ შორის, შიდა ვალი - 5.7 მლრდ ლარს, ხოლო საგარეო ვალი 21.3 მლრდ ლარს. აღსანიშნავია, რომ 2019 წელთან შედარებით, მთლიანი ვალის აბსოლუტური მაჩვენებელი 7.2 მლრდ ლარით გაიზარდა, მათ შორის, შიდა ვალის მოცულობა - 1.5 მლრდ ლარით, ხოლო საგარეო ვალის მოცულობა 5.6 მლრდ ლარით გაიზარდა.
გრაფიკი 1: მთავრობის ვალის სტატისტიკა 2012-2020 წლებში (მლნ ლარი)
ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია, იყოს ძალიან დიდი, როდესაც საქმე გვაქვს მცირე ეკონომიკასთან და იყოს ძალიან მცირე, შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში, ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია, მისი მთლიანი მოცულობის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებელი, რომელიც გრაფიკ 2-ზეა წარმოდგენილი. ვალის მიმდინარე მონაცემი 54.3%-ს შეადგენს, მათ შორის, შიდა ვალი 11.5%-ს, ხოლო საგარეო ვალი 42.8%-ს. 2019 წლის მონაცემებით, მთავრობის ვალის ფარდობა მთლიან შიდა პროდუქტთან39.8%-ს წარმოადგენდა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კანონი ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ მაკროეკონომიკური პარამეტრების ზღვრებს, ეკონომიკური უფლებებისა და თავისუფლებების კონსტიტუციური გარანტიების უზრუნველსაყოფად, განსაზღვრავს. ამ კანონით დადგენილი ფისკალური წესების მიზანი კი მთავრობის მიერ ბიუჯეტის დანახარჯების ფარდობითი მაჩვენებლების ზრდის შეზღუდვაა. კანონი ადგენს შემდეგ ზღვრებს: მაქსიმალური ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის [1] მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება − არაუმეტეს 3 პროცენტისა, საქართველოს მთავრობის ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება − არაუმეტეს 60 პროცენტისა. სახელმწიფოს ერთიანი ბიუჯეტის ამ მუხლით დადგენილი ზღვრული მოცულობების მიღმა დაგეგმვა ან/და დაგეგმილი პარამეტრების შესრულება შესაძლებელია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის გამოცხადების და აღნიშნული მდგომარეობის შედეგად დამდგარი ზიანის სალიკვიდაციო ღონისძიებების დაფინანსების საჭიროების შემთხვევაში. ამავდროულად, საქართველოს მთავრობა საქართველოს პარლამენტს ამ კანონით განსაზღვრულ პარამეტრებში დაბრუნების გეგმასაც წარუდგენს. პარამეტრებში დაბრუნების გეგმის ხანგრძლივობა 3 წელს არ უნდა აღემატებოდეს.
ბუნებრივია, ვალის მაჩვენებლის ზრდა სასურველი არ არის და როგორც მოსახლეობის, ასევე მთავრობის წარმომადგენლების შეშფოთება სრულიად ლეგიტიმურია. თუმცა, პოლიტიკოსების მხრიდან მცდარია მტკიცება რომ ვალის მაჩვენებელმა კანონით დადგენილ მაჩვენებელს გადააჭარბა. მთავრობის ვალის ნაწილში, 60% ზღვარი მიღწეული არ არის არც მიმდინარე პერიოდში და მიმდინარე მონაცემებით, სამომავლოდაც არ იგეგმება. კერძოდ, ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2021-2022 წლებში, მთავრობის ვალის 55.9%-ზე შენარჩუნება იგეგმება, ხოლო 2023 წელს, 55.4%-მდე შემცირება. ბუნდოვანია, როგორ განვითარდება მოვლენები, ეკონომიკური/სოციალური კონიუნქტურა მომავალში. საგარეო ვალის მაჩვენებლის მკვეთრი ზრდა, დიდწილად ლარის გაუფასურებას უკავშირდება, რის გამოც გადასახდელი ვალის მოცულობა იზრდება, იმის მიუხედავად, რომ შესაძლოა, საგარეო ვალი მეტად ნაკლები პროპორციით გაიზარდოს. ვალუტის კურსის გაუფასურების ტენდენციის, ანდა მომავალში ვალის აღების საჭიროების დადგომის შემთხვევაშიც, შესაძლებელია, რომ მთავრობის ვალის მაჩვენებელმა 60%-ს გადააჭარბოს, მთავრობის მიერ დაგეგმილი დინამიკის მიუხედავად.
გრაფიკი 2: მთავრობის ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან, 2012-2020 წლებში
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო, ავტორის გათვლები
მთავრობის ვალზე არანაკლებ მნიშვნელოვანი საკითხი ბიუჯეტის დეფიციტია. ბიუჯეტის შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის სხვაობა არის ბიუჯეტის საოპერაციო სალდო, ხოლო ბიუჯეტის საოპერაციო სალდოსა და არაფინანსური აქტივების ცვლილებას (პრივატიზაცია/ქონების გაყიდვა) შორის სხვაობა – ბიუჯეტის მთლიანი სალდო. დადებითი მთლიანი სალდო არის ბიუჯეტის პროფიციტი, ხოლო უარყოფითი მთლიანი სალდო – ბიუჯეტის დეფიციტი. ბიუჯეტის დეფიციტი ნიშნავს, რომ ბიუჯეტს ნაკლები შემოსავალი აქვს, ვიდრე ხარჯები და სხვაობის დასაფინანსებლად სახელმწიფოს ვალის აღება უწევს. პანდემიასთან ბრძოლისთვის საჭირო ხარჯების გაღების გარდა, დეფიციტური ხარჯვის საშუალებით პანდემიის შედეგად შემცირებული მოხმარების სტიმულირება ხდება, თუმცა, ბუნებრივია, აღნიშნულს უარყოფითი შედეგებიც ახლავს, მაგ: ინფლაცია, დანაზოგების შემცირება, საპროცენტო განაკვეთების ზრდა და ა.შ. სხვანაირად რომ ვთქვათ, მიმდინარე დეფიციტით გამოწვეული ეფექტი, ისევე როგორც საგარეო ვალის ზრდასთან დაკავშირებული უარყოფითი შედეგები, შემდგომ წლებში დადგება. „თავისუფლების აქტით“ დადგენილი მეორე მაკროეკონომიკური პარამეტრის ზღვარი სწორედ ნაერთი ბიუჯეტის დეფიციტს უკავშირდება. კერძოდ, ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის მოცულობა მშპ-ს 3%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. ესე იგი, საკანონმდებლო ვალდებულების მიზანია, მთავრობის მიერ დაგეგმილი ხარჯები დაგეგმილ შემოსავლებს არსებითად არ აჭარბებდეს.
2020 წლის ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის საპროგნოზო მაჩვენებელი 8.3%-ს შეადგენს, რაც წინა წელთან შედარებით 5.7 პროცენტული პუნქტით მეტია და დასაშვებ 3%-ს აღემატება. კანონის მიხედვით, დეფიციტის მაჩვენებელი 3%-ს 2023 წლისთვის დაუბრუნდება.
ცხრილი 1: ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტი 2017-2023 წლებში (მლნ ლარი, პროგნოზი)
1.ცენტრალური, ავტონომიური რესპუბლიკების ერთიანი რესპუბლიკური და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ერთიანი მუნიციპალური ბიუჯეტების კონსოლიდირებული ბიუჯეტი.

Government Debt and Deficit Dynamic Amid the Pandemic
According to 2020’s current data, the total government debt constitutes nearly GEL 27.1 billion which amounts to 54.3% of the estimated GDP.
27/10/2020
Resume: Amid the ongoing pandemic and the ensuing economic crisis, issues related to the growth of government debt have been under particular public scrutiny. According to 2020’s current data, the total government debt constitutes nearly GEL 27.1 billion which amounts to 54.3% of the estimated GDP. In accordance with the Organic Law of Georgia on Economic Freedom, the government debt to the GDP ratio should not exceed 60%. Naturally, debt growth is not something to be desired and both the public and the opposition have entirely legitimate concerns. However, some politicians falsely claim that the debt to the GDP ratio exceeded the legally determined threshold. In fact, the debt to the GDP ratio has not reached the 60% threshold and is not expected to do so in the future based on current data. However, it is unclear how the events will unfold and how the authorities’ expectations will be vindicated. At the same time, the pandemic-induced declaration of the state of emergency will allow the government to keep the debt and the deficit figures above the legal threshold for three years.
The budget deficit is of no less importance than the debt. Apart from the allocation of expenses needed to fight the pandemic, deficit spending also stimulates demand which decreased as a result of the pandemic.  However, this also has ensuing negative consequences such as, for instance:  inflation, drops in savings, hiking interest rates, etc. In other words, the negative results associated with the impact of the current deficit as well as with foreign debt growth will reverberate in the upcoming years. The threshold of the Freedom Act’s second macroeconomic parameter is about the common budget deficit. In particular, the consolidated budget deficit should not exceed 3% of the GDP. The estimated deficit of 2020’s common budget constitutes 8.3% which is 5.7 percentage points more as compared to the previous year and exceeds the legally allowed 3%. According to the plan of the Ministry of Finance and respective legislation, the deficit figure will set down to 3% by 2023.
In the past years, the government debt has constantly been a matter of public scrutiny and the interest further increased amid the novel coronavirus pandemic. One of the standard mechanisms to respond to the economic crisis, routinely employed by almost any country around the world, is to stimulate the economy by budgetary resources and counterbalance the rising social problems. The fiscal part of the government response affects a country’s budget in two ways:  on the one hand, budget expenses for social assistance and economic stimulation increase whilst, on the other hand, economic activity plunges and, therefore, the budget receives less tax revenues as compared to the planned amount. As a result, the sharp growth of debt, which was increasing even prior to the pandemic, has been brought to the forefront of the agenda.
Government debt comprises domestic debt and foreign debt. According to 2020’s data, the total government debt amounts to nearly GEL 27.1 billion whereas domestic debt is GEL 5.7 billion and foreign debt is GEL 21.3 billion. Of note is that the absolute figure of the total debt increased by GEL 7.2 billion as compared to 2019. Of that amount, domestic debt increased by GEL 1.5 billion and foreign debt increased by GEL 5.6 billion.
Graph 1:  Government Debt Statistics in 2012-2020 (GEL Million)
Since a specific figure can be huge when it comes to a smaller economy and tiny when it comes to a larger economy, the common indicator used to duly measure the debt burden is the debt to the GDP ratio which is shown in Graph 2. The current debt to GDP ratio is 54.3% whilst the domestic debt to the GDP ratio is 11.5% and the foreign debt to the GDP ratio is 42.8%. In accordance with 2019’s data, the government debt to the GDP ratio constituted 39.8%.
Of important note is that the Law of Georgia on Economic Freedom determines the thresholds of the macroeconomic parameters to ensure constitutional safeguards of economic rights and freedoms. The aim of fiscal rules, as prescribed by this law, is to cap the growth of the government’s budget spending’s relative figures. The law sets the following thresholds:  the consolidated budget deficit [1] to the GDP ratio should not exceed 3% and the government debt to the GDP ratio should not exceed 60%. Budget planning or/and executing the planned parameters beyond the thresholds set by this law is possible by Georgian legislation in the case of a declaration of martial law or a state of emergency and if there is a need to fund measures to liquidate those consequences which arose as a result of the declaration of martial law/state of emergency. At the same time, the Government of Georgia has to submit a plan to the Parliament of Georgia to restore the legally prescribed parameters. The plan for returning back to the legally prescribed parameters should not exceed three years.
Naturally, debt growth is not something to be desired and both the public and the opposition have entirely legitimate concerns. However, some politicians falsely claim that the debt to the GDP ratio exceeded the legally determined threshold. In fact, the debt to the GDP ratio has not reached the 60% threshold and is not expected to do so in the future based on current data. In particular, according to the data of the Ministry of Finance, it planned to keep the debt to the GDP ratio at 55.9% and decrease it to 55.4% in 2023. It is unclear how the events will unfold and what the economic/social conjecture will look like in the future.
However, it is also unclear how the events will unfold and how the authorities’ expectations will be vindicated. At the same time, the pandemic-induced declaration of the state of emergency will allow the government to have the debt and the deficit figures above the legal threshold for three years. The sharp growth in foreign debt is largely associated with the GEL depreciation which causes the volume of the payable debt to increase. Although foreign debt may increase in a lesser proportion, it is possible that the government debt to the GDP ratio will exceed 60% notwithstanding the government-planned dynamic in the case of a continued GEL depreciation or if the need arises to add more debt in the future.
Graph 2:  Government Debt to GDP Ratio in 2012-2020
Source:  Ministry of Finance of Georgia, author’s calculations
The budget deficit is of no less importance than the debt. The difference between budget revenues and expenses is the budget’s operational balance whilst the difference between the budget’s operational balance and the change in non-financial assets (privatisation, selling property) is the total budget balance. A positive total balance means a budget surplus whilst a negative total balance means a budget deficit. A budget deficit means that the budget has less revenues than expenses and the government has to take a debt in order to finance the difference. Apart from the allocation of expenses needed to fight the pandemic, deficit spending also stimulates demand which decreased as a result of the pandemic. However, it is natural that this also has ensuing negative consequences such as, for instance:  inflation, drops in savings, hiking interest rates, etc. In other words, the negative results associated with the impact of the current deficit as well as with the growth of the foreign debt will reverberate in the upcoming years. The threshold of the Freedom Act’s second macroeconomic parameter is about the common budget deficit. In particular, the consolidated budget deficit should not exceed 3% of the GDP, meaning that the aim of legislative commitments is to ensure that the government’s planned expenses do not substantially exceed the planned revenues.
Table 1:  Consolidated Budget Deficit in 2017-2020 (GEL Million, Estimate)
The estimated deficit of 2020’s consolidated budget constitutes 8.3% which is 5.7 percentage points more as compared to the previous year and exceeds the legally allowed 3%. According to the plan of the Ministry of Finance and the respective legislation, the deficit figure will set down to 3% by 2023.