ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობა COVID-19-ით გამოწვეული პანდემიის დროს
ახალი კორონავირუსის გავრცელებას მსოფლიოში ადამიანების თვითიზოლაციასა თუ კარანტინში გადასვლა მოჰყვა. მოსახლეობის ნაწილი, როგორც მსოფლიოში, ისე საქართველოში, სამსახურის გარეშე დარჩა, ზოგიც სახლიდან დისტანციურ მუშაობაზე გადავიდა. შედეგად, ოჯახში ძალადობის შემთხვევებმა გლობალურად იმატა. ევროკავშირის ზოგიერთ ქვეყანაში ოჯახში ძალადობის შემთხვევები დაახლოებით 33%-ით გაიზარდა და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა თავშესაფრებში მიმართვიანობამაც მოიმატა. გაეროს გენერალურმა მდივანმა, ანტონიუ გუტერეშმა, ჯერ კიდევ აპრილში მოუწოდა ქვეყნებს, ოჯახში ქალებისა და გოგონების წინააღმდეგ მიმართული ძალადობის შემთხვევების ზრდასთან დაკავშირებით, შესაბამისი ზომები მიეღოთ.
საქართველოში 12 მარტიდან ყველა საჯარო და კერძო დაწესებულებისთვის მუშაობის დისტანციურ რეჟიმზე გადასვლის რეკომენდაცია გაიცა, ხოლო 21 მარტს ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა. მიუხედავად იმისა, რომ 23 მაისიდან საგანგებო მდგომარეობა გაუქმდა, საჯარო თუ კერძო სექტორში დასაქმებული ადამიანების ნაწილი მუშაობას კვლავაც დისტანციურ რეჟიმში განაგრძობს. შესაბამისად, ოჯახში ძალადობის გარკვეულწილად  მომატებული რისკი კვლავაც არსებობს. გარდა ამისა, მხედველობაშია მისაღები, რომ რისკს პანდემიასთან დაკავშირებული ისეთი ფაქტორებიც ამწვავებს, როგორიცაა გაუარესებული ეკონომიკური მდგომარეობა და მასთან დაკავშირებული სტრესი, სოციალური იზოლაცია და ა.შ.
მიუხედავად მსოფლიოში არსებული ტენდენციისა, საქართველოში განსხვავებული სურათია. პანდემიის პირობებში შსს-ს სტატისტიკურ მონაცემებში, რომელიც ოჯახში ძალადობის მაჩვენებლებს ასახავს, მკვეთრი ცვლილებები არ არის. წელს, არსებული მონაცემებით, [1] შემაკავებელი ორდერების ყველაზე დიდი რაოდენობა აგვისტოში ფიქსირდება, ყველაზე მცირე - აპრილში. აღსანიშნავია, რომ აპრილის განმავლობაში ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობა და კომენდანტის საათი მოქმედებდა, აგვისტოში კი შეზღუდვების დიდი ნაწილი უკვე აღარ არსებობდა.
გრაფიკი 1: ოჯახში ძალადობის ფაქტებზე გამოცემული შემაკავებელი ორდერები ცალკეული თვეების მიხედვით, 2020 წლის იანვარ-აგვისტოს მონაცემებით
გრაფიკი 2: ოჯახში ძალადობის ფაქტებზე გამოცემული შემაკავებელი ორდერები ცალკეული თვეების მიხედვით, 2018-2020 წლის იანვარ-აგვისტოს მონაცემები
ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა სრული უმრავლესობა ქალია. 2020 წლის პირველ ნახევარში ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა 80%-მდე, ანუ ყოველი ექვსი შემთხვევიდან ხუთ  შემთხვევაში, მსხვერპლი ქალია.
რაც შეეხება სისხლის სამართლის კოდექსის 1261-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის, ოჯახში ძალადობის, მაჩვენებელს, 2020 წლის იანვარ-აგვისტოს პერიოდში 3 642 შემთხვევა დარეგისტრირდა, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში  - 3 632, ხოლო 2018 წლის ანალოგიურ პერიოდში - 3 335 შემთხვევა.
2020 წელს ოჯახში ძალადობის რეგისტრირებული შემთხვევების დინამიკა გვიჩვენებს, რომ საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში (მარტი-მაისი), მაშინ როდესაც ყველაზე მკაცრი ზომები იყო ამოქმედებული, სსკ-ის 1261-ე მუხლით გათვალისწინებული რეგისტრირებული დანაშაულის მკვეთრი მატება არ დაფიქსირებულა. მეტიც, აპრილში ყველაზე ნაკლები, 370 დანაშაული დარეგისტრირდა. თუმცა,  აპრილიდან  ოჯახში ძალადობის რეგისტრირებული დანაშაულის მატების ტენდენცია აღინიშნება.
გრაფიკი 3: სსკ-ის 1261-ე მუხლით გათვალისწინებული (ოჯახში ძალადობა) რეგისტრირებული დანაშაულის დინამიკა 2020 წელს ცალკეული თვეების მიხედვით
გრაფიკი 2: სსკ-ის 1261-ე მუხლით გათვალისწინებული (ოჯახში ძალადობა) რეგისტრირებული დანაშაულის დინამიკა 2018-2020 წლების იანვარ-აგვისტოს მონაცემებით
მიუხედავად იმისა, რომ მხოლოდ არსებული სტატისტიკური მონაცემებით საკითხის სრულყოფილი ანალიზი შეუძლებელია, პანდემიის პირობებში გლობალურად ოჯახში ძალადობის შემთხვევების ზრდის ტენდენციის გათვალისწინებით, საქართველოს სტატისტიკა გარკვეულ კითხვებს აჩენს.
შსს-ს მიერ აპრილში გავრცელებული განცხადებით, პანდემიის გავრცელების პირობებში, ოჯახში ძალადობის შემთხვევების შეტყობინების ზრდა არ შეინიშნებოდა. პარალელურად, უფლებადამცავი ორგანიზაციები აღნიშნავდნენ, რომ ბოლო პერიოდში, მათ ძალადობასთან დაკავშირებით სამართლებრივი დახმარებისთვის იმაზე მეტმა ქალმა მიმართა, ვიდრე სხვა დროს. აღნიშნული გარემოება გარკვეულ ეჭვებს იწვევს იმასთან დაკავშირებით, ხომ არ აქვს ადგილი სტატისტიკური მონაცემების „შელამაზებას“, რის შესახებაც აქამდეც გვსმენია.
მეორე მხრივ, გასათვალისწინებელია ექსპერტების განცხადებებიც იმასთან დაკავშირებით,  რომ იზოლაციაში მყოფ ძალადობის მსხვერპლს სამართალდამცავი ორგანოებისთვის, და, ზოგადად, გარე სამყაროსთვის ხმის მიწვდენა უჭირს, რაც დანაშაულის სტატისტიკაზე ახდენს გავლენას. როგორც კავშირი „საფარის“ დირექტორმა, ბაია პატარაიამ განაცხადა, საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში ქალების დიდ უმრავლესობას პოლიციის გამოძახებაც უჭირდა: „გვირეკავენ, ფრთხილად, როცა და როგორც მოახერხებენ და ყველას ეტყობა, რომ ძალიან დაბნეულები არიან. ვერ წყვეტენ, დაურეკონ პოლიციას და გვთხოვენ, თუ ძალიან დაეძაბებათ სიტუაცია, ჩვენ გამოვუძახოთ პოლიცია“, - განაცხადა მან აპრილში.
31 მარტს ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებმა ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს. მათ შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს მოუწოდეს, გადაედგათ ქმედითი ნაბიჯები საგანგებო მდგომარეობის დროს ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის პრევენციის, ასევე მომხდარ ფაქტებზე სწრაფი და ეფექტიანი რეაგირების უზრუნველსაყოფად.
რაც შეეხება შსს-ს ქმედებებს საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში ოჯახში ძალადობის პრევენციისთვის, სამინისტროს მიერ აპრილში გაკეთებული განცხადების მიხედვით,  გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობისას დაწესებული შეზღუდვების აღსრულების მიზნით, პოლიცია ქუჩებში პატრულირებდა, რაც კიდევ უფრო მეტი დაცულობის განცდას უჩენდა ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებს. გარდა ამისა, 26 ივნისს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი გახარიამ, განაცხადა, რომ პანდემიის პირობებშიც, როდესაც ქვეყანაში მოქმედებდა საგანგებო მდგომარეობა, ხელისუფლებამ ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევის პრევენცია მოეხდინა. „სერიოზული პრობლემა იყო თუნდაც ოჯახში ძალადობის შემთხვევები და ჩვენ შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან ერთად, ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ იმისთვის, რომ ასეთი შემთხვევები საქართველოში ყოფილიყო მინიმიზებული და ამ მიმართულებით ვცდილობდით, ყოფილიყო პროაქტიული მუშაობა“, - განაცხადა მან.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, აუცილებელია, შსს-მ განმარტოს:
• რას შეიძლება განეპირობებინა ის, რომ პანდემიის გავრცელების პერიოდში გლობალურად ოჯახში ძალადობის შემთხვევების ზრდის გათვალისწინებით, საქართველოში რეგისტრირებული შემთხვევების მაჩვენებელი არ გაზრდილა.
• რით შეიძლება აიხსნას ის ფაქტი, რომ უწყების მიერ აპრილში გაკეთებული განცხადების ფონზე (რომ პანდემიის გავრცელების პირობებში, ოჯახში ძალადობის შემთხვევების შეტყობინების ზრდა არ შეინიშნებოდა), უფლებადამცველი ორგანიზაციები აღნიშნავდნენ, რომ მათ ძალადობასთან დაკავშირებით სამართლებრივი დახმარებისთვის იმაზე მეტმა ქალმა მიმართა, ვიდრე სხვა დროს.
• კონკრეტულად, რა ზომები მიიღო სამინისტრომ პანდემიის გავრცელების პერიოდში ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის პრევენციისთვის.

The spread of the novel coronavirus has led to people self-isolating or quarantining themselves. Some people in Georgia and around the world lost their jobs and some started to work from their homes. As a result, domestic violence has surged worldwide. In some EU member countries cases of domestic violence have recorded a 33% rise and there has also been a spike in reporting to domestic violence centres. UN Secretary-General, António Guterres, as early as April called for countries to take relevant measures to tackle the surge of domestic violence against women and girls.
On 12 March 2020, all public and private entities in Georgia were recommended to start teleworking and a nationwide state of emergency was declared on 21 March 2020. Although the state of emergency was lifted on 23 May 2020, a part of public and private sector employees still continues working remotely. Therefore, the increased risks of domestic violence still persist. In addition, we should take into account that the risks are further aggravated by such pandemic-related factors as the deteriorated economic situation and associated stress, social isolation, etc.
In spite of global trends, the picture differs in Georgia. The data of the Ministry of Internal Affairs (MIA), which shows domestic violence figures, do not reflect any sharp changes amid the pandemic. As reported by the MIA, this year the highest number of restraining orders was issued in August and the least amount were issued in April. Of note is that the nationwide state of emergency and curfew were in force throughout April whilst a large part of the restrictions were already lifted by August.
Graph 1: Restraining Orders Issued for Domestic Violence Cases Per Months, January-August 2020
January February March April May June July August
Graph 2: Restraining Orders Issued for Domestic Violence Cases Per Months, January-August 2018-2020
The absolute majority of domestic violence victims are women. In the first half of 2020, 80% of domestic violence victims were women which accounts for five out of every six cases.
In regard to crime figures given in Article 1261 of the Criminal Code of Georgia, there were 3,642 cases reported in January-August 2020 whilst there were 3,632 and 3,335 cases in the same periods of 2019 and 2018, respectively.
The dynamic of the reported domestic violence cases in 2020 illustrated that there was no surge in crime given in Article 1261 of the Criminal Code of Georgia under the state of emergency (March-May) when the strictest lockdown measures were enforced. Furthermore, the least amount of cases, numbering 70, were reported in April. However, there has been a trend of growth in reported domestic violence cases since April.
Graph 3: Dynamic of Crime Given in Article 1261 (Domestic Violence) of the Criminal Code of Georgia by Month in 2020
Graph 4: Dynamic of Crime Given in Article 1261 (Domestic Violence) of the Criminal Code of Georgia by Month in 2018-2020
Although the available statistical data do not allow a comprehensive analysis of the issue, Georgia’s statistics raise some doubts considering the global surge in domestic violence worldwide.
In accordance with the MIA’s statement in April, there was no rise in domestic violence cases amid the pandemic. Simultaneously, human rights organisations noted that more women had recently requested violence-related legal aid than in previous periods. These circumstances raise questions as to whether or not statistical data are being manipulated, something which might have happened before.
In addition, we need to take into account the statements of experts that domestic violence victims in isolation are struggling to have contact with law enforcement or the outside world and this is something which affects crime statistics. As stated by Baia Pataraia, Head of Union Safari, the vast majority of women even had difficulty to call the police. Ms Pataraia stated in April: “They call us, cautiously, and whenever they find an opportunity and all of them seem to be very confused. They cannot decide to call the police and they ask us to call the police for them if their situation gets out of hand.”
On 31 March 2020, organisations working on the issues of violence against women and domestic violence issued a joint statement. They called upon relevant state entities to take effective steps to prevent violence against women and domestic violence as well as to respond to incidents promptly and effectively during the state of emergency.
In regard to the MIA’s actions to prevent domestic violence during the state of emergency, the Ministry said in a statement that police were patrolling the streets in order to enforce the restrictions under the state of emergency and violence victims felt more secure. In addition on 26 June 2020, the Prime Minister Giorgi Gakharia stated that the authorities did their best to prevent human rights violation even under the pandemic and the state of emergency. The Prime Minister stated: “Domestic violence cases were a serious problem and we and the MIA did everything to minimise such cases in Georgia and we sought to work proactively in this regard.”
Given all of the aforementioned, it is essential that the MIA provide an explanation to the following:
• What would have stipulated the fact that the number of reported cases did not increase in Georgia given the global surge of domestic violence amid the pandemic?
• How could we explain the fact that in light of the MIA’s statement in April (that there was no rise in reported domestic violence cases amid the pandemic), human rights organisations noted that more women sought violence-related legal aid than before?
• What specific measures did the MIA take to prevent domestic violence and violence against women amid the pandemic?