ყალბი ამბავი: პოლონეთის ხელისუფლებამ რუსული ჰუმანიტარული დახმარება იტალიისკენ არ გაატარა
რუსული პროპაგანდის გავრცელებით ცნობილმა „ნიუსფრონტმა“ პოლონეთს დააბრალა, რომ იტალიისკენ მიმავალი ჰუმანიტარული დახმარებით დატვირთული თვითმფრინავები არ გაატარა, რის გამოც მათ შავი ზღვის გავლით მოუწიათ ფრენა. „ნიუსფრონტის“ ყალბი ბრალდება რუსი სენატორის ალექსეი პუშკოვის Twitter-ზე გამოქვეყნებულ განცხადებას ეფუძნებოდა. იგივე ყალბი ამბავი „სპუტნიკმაც“ გაავრცელა. თუმცა პოლონეთის ოფიციალური პირების განმარტებების შემდეგ, რომ რუსეთს პოლონეთის საჰაერო სივრცეში შესვლა არც კი უთხოვია და აღნიშნული ინფორმაცია ყალბ ამბავს წარმოადგენდა, სენატორმა პუშკოვმა Twitter-იდან თავისი განცხადება წაშალა, ხოლო „სპუტნიკმა“ სტატია შეცვალა. ასევე აღსანიშნავია, რომ იმავე დროს პოლონეთის საჰაერო სივრცის გამოყენებით რუსულმა ავიაკომპანია „აეროფლოტმა“ მოსკოვი-რომის მარშრუტის ფრენები შეასრულა.
„ნიუსფრონტმა“ გამოაქვეყნა სტატია სათაურით - „პოლონეთის ნაგიჟარმა ხელისუფლებამ რუსული თვითმფრინავები იტალიისკენ არ გაატარა“. სტატიის მიხედვით, 23 მარტს „ევროკავშირის მიერ სანქციებდადებულმა რუსეთმა, ევროკავშირის წევრის, იტალიის [კორონავირუსთან ბრძოლაში] დასახმარებლად, 9 სამხედრო თვითმფრინავი, სავსე სამედიცინო დანიშნულების ტვირთითა და 100 სამხედრო ექიმით, გააგზავნა“. „ნიუსფრონტის“ განცხადებით, პოლონეთის „არაადეკვატურმა“ ხელისუფლებამ რუსული სამხედრო-სატრანსპორტო თვითმფრინავებს თავის საჰაერო სივრცეში ფრენის უფლება არ მისცა, რის გამოც რუსეთს შავი ზღვის, თურქეთისა და საბერძნეთის საჰაერო სივრცის გავლით მოუწია იტალიაში ჩაფრენა.
„ნიუსფრონტის“ თანახმად, ევროკავშირმა ინციდენტთან დაკავშირებით კომენტარი არ გააკეთა, ხოლო რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო „იტალიისთვის ქმედითი დახმარების აღმოჩენაზე“ იყო გადართული და პოლონეთის ხელისუფლების „ვერაგობის“ გასაკრიტიკებლად ვერ მოიცალა. „ნიუსფრონტი“ რუსეთის ფედერაციის საბჭოს წევრის, ალექსეი პუშკოვის, Twitter-ზე გამოქვეყნებულ განცხადებას ეყრდნობა, სადაც მან დაწერა, რომ „დახმარება მიდიოდა პოლონეთის მოკავშირისთვის ევროკავშირსა და ნატოში. ამიერიდან რუსეთმა პოლონეთს არაფერი არ უნდა დაუთმოს, აბსოლუტურად არაფერი“.
აღნიშნული ინფორმაციის არანაირი რეალური მტკიცებულება არ არსებობს. ინფორმაცია თავდაპირველად რუსულმა პროპაგანდისტულმა მედიამ - „სპუტნიკმა“ ასევე რუს სენატორ ალექსეი პუშკოვის Twitter-ის განცხადებაზე დაყრდნობით გაავრცელა. ყალბი ამბავი ბოსნიის და მონტენეგროს მედიაშიც გავრცელდა. „სპუტნიკის“ სტატიას პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მარჩინ ფშიდაჩი Twitter-ზე გამოეხმაურა:
„ყურადღება - ყალბი ამბავი!
კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული გაზრდილი დაძაბულობა დეზინფორმაციის გავრცელებისა და ევროპული და ტრანსატლანტიკური ერთობის შესარყევად გამოიყენება.
იტალიისკენ მიმავალი არც ერთი თვითმფრინავი არ დაბლოკილა. პოლონეთის საჰაერო სივრცე გადაზიდვებისთვის ღია რჩება. ფრთხილად იყავით“.
აღნიშნულს პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროც გამოეხმაურა, რომელმაც ინფორმაციას ასევე ყალბი ამბავი უწოდა. პოლონეთის თავდაცვის სამინისტრომ რუსი სენატორის გავრცელებულ ინფორმაციაზე შემდეგი განმარტება გააკეთა: „რუსულ მხარეს პოლონეთის საჰაერო სივრცეში შემოსვლის არანაირი მოთხოვნა არ წარმოუდგენია. ფრენის მარშრუტი დაგეგმილი იყო რუსეთის, თურქეთის, საბერძნეთისა და ალბანეთის გავლით იტალიაში“. პოლონეთის საგარეო საჰაერო ნავიგაციის მომსახურების სააგენტოს (PANSA), რომელიც პოლონეთის საჰაერო სივრცეში მოძრაობას აკონტროლებს, წარმომადგენელმა ასევე უპასუხა ბრალდებას და განაცხადა, რომ სიმართლეს არ შეესაბამება ინფორმაცია, თითქოს პოლონეთის საჰაერო სივრცე რუსული წარმოშობის თვითმფრინავისთვის დაკეტილი იყო; პოლონეთის საჰაერო სივრცე გახსნილია, ხოლო ავიამიმოსვლა შეუზღუდავი.
რუსეთის თვითმფრინავის ფრენის მარშრუტი
რუსი სენატორის ბრალდების სიყალბეს მოწმობს ის ფაქტიც, რომ როგორც წინა, ისე იმავე და მომდევნო დღეებში რუსული ავიაკომპანია „აეროფლოტის“ ფრენები მოსკოვი-რომი პოლონეთის გავლით განხორციელდა.
პოლონეთის წარმომადგენლების განცხადებების შემდეგ სენატორმა პუშკოვმა Twitter-ზე განცხადება წაშალა. ხოლო „სპუტნიკმა“ სტატია განაახლა და შეცვალა, მათ შორის სათაურიც. თუმცა „სპუტნიკის“ ახალი ამბის ბმულში კვლავ შეგვიძლია ვიხილოთ მისი თავდაპირველი სათაური, რომელზე დაყრდნობითაც ყალბი ამბავი სხვადასხვა ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოშიც, გავრცელდა.
„სპუტნიკის“ სტატიის თავდაპირველი ვერსიის სურათი (ე.წ. screenshot). წყარო: Polygraph
„სპუტნიკის“ სტატიას ახლანდელი ვერსია. მის სათაურში ვკითხულობთ: „Poland Says Its Airspace Open for Russian Planes Carrying Aid to Italy” („პოლონეთი ამბობს, რომ მისი საჰაერო სივრცე იტალიაში დახმარების ჩამტანი რუსული თვითმფრინავებისთვის ღიაა“), ხოლო სტატიის ბმულია: https://sputniknews.com/world/202003231078687190-russian-planes-carrying-aid-to-italy-blocked-from-using-poland-airspace---russian-lawmaker/ (Russian planes carrying aid to Italy blocked from using Poland airspace – Russian lawmaker - რუსული თვითმფრინავები, რომლებსაც იტალიაში დახმარება მიჰქონდათ, პოლონეთის საჰაერო სივრცის გამოყენების უფლება არ მიეცათ - რუსი კანონმდებელი).
სენატორ ალექსეი პუშკოვის Twitter-ის განცხადების სურათი (ე.წ. screenshot). აღნიშნული განცხადება მისი Twitter-ის ოფიციალურ გვერდზე აღარ იძებნება.
ამის მიუხედავად, „ნიუსფრონტს“ მისი სტატია არ შეუცვლია და არც წაუშლია. შედეგად პოლონეთის მადისკრეტირებელი დეზინფორმაცია და ყალბი ამბავი გაავრცელა. „ნიუსფრონტის“ ვებ-გვერდის მიხედვით აღნიშნული სტატია Facebook-ზე 2.2 ათასჯერ გაზიარდა. პროგრამა Crowdtangle-ის მიხედვით, რომელიც მხოლოდ Facebook-ში საჯაროდ და საჯარო ჯგუფებში დადებულ Facebook-პოსტების მონაცემებს ითვლის, „ნიუსფრონტის“ სტატიას 1233 რეაქცია, 750 კომენტარი და 233 გაზიარება აქვს. მაგალითად, ის შემდეგ ჯგუფებში გააზიარეს: „МЕЖДУНАРОДНОЕ СТАЛИНСКОЕ ДВИЖЕНИЕ საერთაშორისო სტალინური მოძრაობა“, „კახა კალაძე თბილისის მერი“ და ასევე გაზეთ „საქართველო და მსოფლიოს“ Facebook-გვერდზე.
გარდა ამისა, რუსეთის იტალიაში გაგზავნილი დახმარების რეალურობასა და რუსეთის მიერ დახმარების გაგზავნის მოტივთან დაკავშირებით გარკვეული კითხვები არსებობს. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
“ნიუსფრონტი“
„ნიუსფრონტის“ ქართული ოფისი ანექსირებული ყირიმიდან მართული News Front-ის ნაწილია და ქართულის გარდა კიდევ 8 ენაზე ოპერირებს. News Front-ი 2014 წელს დაარსდა. სხვადასხვა მედია ანგარიშის მიხედვით, ის რუსეთის უსაფრთხოების სამსახურისგან („ეფ-ეს-ბე“) ფინანსდება. ISFED-ის ანგარიშის მიხედვით, „ნიუსფრონტი“ რუსეთის ფედერაციის კომუნიკაციების მარეგულირებელი სააგენტოს „როსკომნადზორის“ ბრძანებით არის დაარსებული. ის მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ყალბ ამბებსა და დეზინფორმაციას ავრცელებს. საერთაშორისო სიახლეების სექციაში ძირითადად ისეთი რუსული სახელმწიფო მედიების მასალა გვხვდება, როგორებიცაა Russia Today, „სპუტნიკი“ და RIA Novosti.
„ნიუსფრონტის“ საქართველოს ოფისსაც არაერთხელ გაუვრცელებია დეზინფორმაცია მათ შორის, კორონავირუსის შესახებ. მისი Facebook-გვერდის ადმინისტრატორი იყო - კონსტანტინე ჩიკვილაძე, რომელიც ამავდროულად პრორუსული გაზეთის - „საქართველო და მსოფლიო“ – Facebook-გვერდსაც მართავდა. „ნიუსფრონტის“ ქართული ოფისის რედაქტორები შოთა აფხაიძე და გულბაათ რცხილაძე არიან. გულბაათ რცხილაძე „ევრაზიის ინსტიტუტის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელი და თავმჯდომარეა. მისი ინტერვიუების მიხედვით, ის საქართველოს NATO-ში გაწევრიანებისკენ აღებულ კურსს ეწინააღმდეგება და მიიჩნევს, რომ საქართველოს რუსეთთან იდეალური ურთიერთობები უნდა ჰქონდეს. მისი აზრით, საქართველოს NATO-ში შესვლა ტერიტორიების სამუდამოდ დაკარგვას გამოიწვევს. რაც შეეხება შოთა აფხაიძეს, იგი 2010 წელს ტელეკომპანია „კავკასიაში“ „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირისა“ და „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ წევრებთან ერთად შეჭრის გამო დაიჭირეს და პატიმრობა მიუსაჯეს. შემდგომ იგი პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლდა და „ევრაზიის ინსტიტუტის“ პროექტების მენეჯერი გახდა. მან 2013 წელს ვლადიკავკაზში ვიზიტის დროს ბრიფინგებსა და ინტერვიუებში განაცხადა, რომ „2008 წლის აგვისტოში ადგილი ჰქონდა ოსი ხალხის გენოციდის მცდელობას სააკაშვილის მხრიდან“.
30 აპრილს Facebook-მა „ნიუსფრონტის“ საერთაშორისო ქსელთან დაკავშირებული Facebook-გვერდები, ანგარიშები და ჯგუფები წაშალა. მათ შორის, „ნიუსფრონტის“ ქართული რედაქციის Facebook-გვერდიც წაიშალა. ISFED-ის ანგარიშის მიხედვით           „ნიუსპრონტის“                  მასალას საქართველოში 12 არაავთენტური ანგარიში ავრცელებდა. თუმცა „ნიუსფრონტი“ Facebook-ში აქტიურობას კვლავ განაგრძობს. აღნიშნულთან დაკავშირებით დეტალურად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში - „როგორ განაგრძობს საქმიანობას „ნიუსფრონტი“.

News Front, notorious for being the Russian propaganda mouthpiece, blamed Poland in blocking Russian aircraft to Italy loaded with humanitarian aid and making the aircraft fly over the Black Sea. The false allegation on the part of News Front was based on Russian Senator Alexander Pushkov’s tweet. Sputnik also promoted the same fake news. However, after an explanation from Polish authorities that Russia did not even ask for permission to enter Polish airspace and the information was labelled as fake news, Senator Pushkov removed his statement from Twitter and Sputnik altered the article. Of additional note is that at the same time, the Russian carrier Aeroflot carried out Moscow-Rome flights through Polish airspace.
News Front published an article entitled “Poland’s Deranged Government Blocked Russian Aircraft to Italy.” According to the article, on 23 March 2020 “Russia, currently under sanctions of the EU, sent nine military jets full of medical supplies and 100 medical doctors to help EU member Italy [in the fight against the coronavirus].” As claimed by News Front, Poland’s “senseless” government denied permission for the Russian airlift jets to fly through Polish airspace and as a result Russia had to fly through the Black Sea, Turkish and Greek airspace to reach Italy.
According to News Front, the EU did not make any comment about the issue whilst Russia’s Ministry of Defence was preoccupied in “providing tangible support to Italy” and did not have time to respond to the “treachery” of the Polish government. News Front bases its, information on the tweet of Alexander Pushkov, a member of Russia’s Federation Council, where he wrote that “aid was intended for Poland’s ally in the EU and NATO. From now on, Russia should not concede anything, absolutely nothing, to Poland.”
There is no real evidence to corroborate this information. Initially, the information was reported by the Russian propaganda media, Sputnik, based on Russian Senator Alexander Pushkov’s tweet. The fake news started to circulate in the Bosnian and Montenegrin media, too. The Deputy Foreign Minister of Poland, Marcin Przydacz, commented on the issue on Twitter:
Poland’s Ministry of Foreign Affairs also commented upon the issue and declared the information as fake news. Poland’s Ministry of Defence issued the following explanation vis-à-vis the Russian Senator’s information:  “The Russian side has not been submitting any request to enter Polish airspace. The flight route was planned via Russia, Turkey, Greece, Albania, and Italy.” The Polish Air Navigation Services Agency (PANSA), which supervises traffic in Polish airspace, also responded to the allegation and stated that the information that Polish airspace was closed for Russian aircraft was untrue and added that Polish airspace was open with unrestricted air traffic.
Russian aircraft’s flight route
The falsity of the Russian senator’s allegation is further attested to by the fact that the Russian carrier Aeroflot carried out Moscow-Rome flights through Poland’s airspace on the same as well as the previous and next days.
After the statements of the Polish authorities, Senator Pushkov deleted his statement on Twitter and Sputnik updated the article and amended the title, among others. However, in the web address of Sputnik’s news, we can still see the initial title based on which the news was reported in different countries, including in Georgia.
Screenshot of the initial version of Sputnik’s article. Source:  Polygraph
The current version of Sputnik’s article. The title of the article is “Poland Says Its Airspace Open for Russian Planes Carrying Aid to Italy” whilst the web address of the article is https://sputniknews.com/world/202003231078687190-russian-planes-carrying-aid-to-italy-blocked-from-using-poland-airspace---russian-lawmaker/ (Russian planes carrying aid to Italy blocked from using Poland airspace – Russian lawmaker).
Screenshot of Senator Alexey Pushkov’s statement on Twitter. That statement can no longer be found on his official Twitter account.
Nevertheless, News Front has neither amended nor deleted its article and as a result it promoted disinformation and fake news discrediting Poland. According to News Front’s website, the aforementioned article was shared 2.2 thousand times on Facebook. According to the Crowdtangle programme, which calculates the data of Facebook posts posted publicly and in open groups, News Front’s article has 1,233 reacts, 750 comments and 233 shares. For instance, the article was shared in the following groups:  International Stalinist Movement, Kakha Kaladze Mayor of Tbilisi and on the Facebook page of Georgia and the World.
In addition, there are some questions in regard to the reality or the motives of Russia’s aid to Italy. See FactCheck’s article on that issue.
News Front
News Front’s Georgian office is part of News Front managed from the annexed Crimea and operates in eight languages in addition to Georgian. News Front was founded in 2014 and based on different media reports it gets funding from Russia’s Federal Security Service (FSB). According to the ISFED report, News Front was created under the decree of the Russian Federation’s Federal Service for Supervision of Communications, Information Technology and Mass Media. News Front circulates fake news and disinformation all around the world. In News Front’s international news sections, one can find materials of such Russian state-controlled media outlets as Russia Today, Sputnik and RIA Novosti.
News Front’s Georgian office has promoted disinformation multiple times, including about the coronavirus. Konstantine Chikviladze was the administrator of the Facebook page of News Front’s Georgian office. Mr Chikviladze is also the administrator of Georgia and the World’s Facebook page.
Shota Apkhaidze and Gulbaat Rtskhiladze are the editors of News Front’s Georgian office. Gulbaat Rtskhiladze is one of the co-founders and chairperson of the Eurasian Institute. According to his interviews, he opposes Georgia’s course of NATO integration and believes that Georgia should have ideal relations with Russia. Mr Rtskhiladze also opines that Georgia’s membership in NATO will result in permanently losing the country’s territories. In regard to Shota Apkhaidze, he was arrested in 2010 after storming TV Caucasus together with the members of the Union of Orthodox Parents and the Public Orthodox Movement and was sent to prison. Afterwards he was released as a political prisoner and became a manager of the Eurasian Institute’s projects. In 2013, he stated that “in August 2008, Saakashvili sought genocide of the Ossetian people” at briefings and interviews whilst visiting Vladikavkaz.
On 30 April 2020, Facebook removed Facebook pages, accounts and groups linked with News Front’s international networks. The networks were affiliated with Russian nationals, people living in Ukraine’s Donbas region and two media organisations in annexed Crimea. News Front’s Georgian office’s Facebook page was also removed. According to an ISFED report, 12 inauthentic accounts were promoting News Front’s content in Georgia. For more details see FactCheck’s article – “How News Front Continues to Operate.”