მორწმუნეთათვის კანონით მინიჭებული უფლებები - რისი შეცვლა შეუძლია ხელისუფლებას
2020 წლის 21 მარტს ახალი კორონავირუსისგან მოსალოდნელი საფრთხეების შემცირებისა და კრიზისული სიტუაციის უკეთ მართვის მიზნით, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ერთთვიანი საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით, დეკრეტი გამოსცა. დეკრეტის მიხედვით, საგანგებო მდგომარეობის მოქმედების ვადით, საქართველოს კონსტიტუციის რამდენიმე მუხლში მითითებული უფლებები იზღუდება, მათ შორის, შეკრებისა და გადაადგილების თავისუფლება. საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო კანონმდებლობის მიხედვით, საგანგებო მდგომარეობის დროს, პრეზიდენტის დეკრეტით, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების შეზღუდვა დაუშვებელია.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-16 მუხლი იცავს ადამიანის უფლებას, სწამდეს ღმერთი, აირჩიოს და აღიაროს ნებისმიერი რელიგია, რწმენა თუ მსოფლმხედველობრივი მრწამსი, იქონიოს და სხვებს გაუზიაროს თავისი შეხედულებანი, იცხოვროს და მათ შესაბამისად იმოქმედოს. რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლება ორ კომპონენტს მოიცავს, შინაგან და გარეგან განზომილებებს.
შინაგანი თავისუფლება თითოეული ინდივიდის შინაგან სამყაროს ეხება. ის სახელმწიფოს იურისდიქციის ფარგლებს მიღმაა და სახელმწიფომ არ უნდა შეზღუდოს. გარეგანი განზომილება კი აღმსარებლობისა და რწმენის გამჟღავნებას, მათ გამოვლინებასთან დაკავშირებულ თავისუფლებას მოიცავს. ეს არის ადამიანის თავისუფლება, ინდივიდუალურად თუ სხვებთან ერთად, განკერძოებით ან საქვეყნოდ, თავისი რელიგია თუ რწმენა აღმსარებლობით, სწავლებით, ქადაგებით, წესებისა და რიტუალების შესრულებით გამოხატოს.
მხოლოდ რწმენისა და აღმსარებლობის გარეგანი გამოხატვა შეიძლება შეზღუდვას დაექვემდებაროს, თუ ის კანონით არის გათვალისწინებული და დემოკრატიულ საზოგადოებაში საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ინტერესებისთვის აუცილებელია (ან შეზღუდვის შემოღება საზოგადოებრივი წესრიგის, ჯანმრთელობის ან სხვათა უფლებებისა და თავისუფლების დასაცავად არის აუცილებელი, როგორც ამას საერთაშორისო სტანდარტები ითვალისწინებს (აღნიშნულ თემაზე უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია)).
30 მარტს საქართველოს მთავრობამ ახალი კორონავირუსის გავრცელების შეჩერების მიზნით, გასატარებელი ღონისძიებების გამკაცრების გადაწყვეტილება მიიღო. საგანგებო მდგომარეობის ვადით, საკომენდანტო საათი დაწესდა, რომლის მიხედვითაც, 21:00 საათიდან 06:00 საათამდე, პირთა გადაადგილება, როგორც ქვეითად, ისე სატრანსპორტო საშუალებით აიკრძალა. ასევე, საჯარო სივრცეში, სამზე მეტი ადამიანის თავშეყრა შეიზღუდა.
აღდგომის დღესასწაულის მოახლოებასთან ერთად, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების შეზღუდვის საკითხი კვლავ აქტუალური გახდა. საზოგადოების დიდ ნაწილს აინტერესებს, ტაძარში შეკრებილი მრევლი სამზე მეტი ადამიანის შეკრების აკრძალვის რეგულაციას დაარღვევს თუ არა და საკომენდანტო საათის მოქმედება აღდგომის ღამეს ტაძარში მიმავალ მორწმუნეებზე გავრცელდება თუ არა.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტან გომელაურმა, ამავე კითხვაზე, ბუნდოვანი პასუხი გასცა. ჟურნალისტის შეკითხვაზე, დაარღვევს თუ არა მრევლი სააღდგომო ლიტურგიის დროს კომენდანტის საათს, თუკი საღამოს 21:00-მდე მივლენ ეკლესიებში და დილის 06:00-მდე იქ დარჩებიან, მინისტრმა კითხვითვე უპასუხა: „თუ ასე იქნება, რომ შევა [მრევლი ეკლესიაში] და დილის 6 საათამდე აღარ გამოვა, ეს, თქვენი აზრით, კანონის დარღვევა იქნება?". მისივე თქმით, მთავრობა საპატრიარქოსთან ჯერ ბოლომდე არ შეჯერებულა, თუ როგორ ჩატარდება სააღდგომო ლიტურგია ე.წ. კომენდანტის საათის პირობებში.
საქართველოს კონსტიტუციის 71-ე მუხლი იმ უფლებათა ჩამონათვალს განსაზღვრავს, რომლებიც საგანგებო მდგომარეობის დროს, პრეზიდენტის დეკრეტის საფუძველზე შეიძლება, შეიზღუდოს. პრეზიდენტის დეკრეტით, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების შეზღუდვა დაუშვებელია. როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, კრიტიკულ სიტუაციებში, სახელმწიფოს რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების მხოლოდ გარეგანი განზომილების შეზღუდვა შეუძლია. აღნიშნული შეზღუდვისთვის ცალკე ნორმატიული აქტის მიღებაა საჭირო, რაც ხელისუფლებას ამ დრომდე არ გაუკეთებია. შესაბამისად, დეკრეტის საფუძველზე, შეკრების უფლების შეზღუდვა საზოგადო ღვთისმსახურებაში მონაწილე პირებზე არ ვრცელდება.
რაც შეეხება საკომენდანტო საათს, ის საგანგებო მდგომარეობით გამოწვეული ერთ-ერთი აკრძალვაა, რომელიც დროის კონკრეტულ მონაკვეთში მიმოსვლის თავისუფლების სრულ შეზღუდვას ითვალისწინებს. საგანგებო მდგომარეობის დეკრეტით რწმენის და აღმსარებლობის თავისუფლება არ იზღუდება. რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლება იცავს ადამიანის უფლებას, გამოხატოს საკუთარი რწმენა და შეასრულოს რელიგიური პრაქტიკა მარტო და განკერძოებით, ან სხვებთან ერთად და საჯაროდ. აღნიშნული საკუთარ თავში გულისხმობს, რომ ადამიანს უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა, რელიგიურ ღონისძიებებში მონაწილეობის მიღების მიზნით შეუფერხებლად გადაადგილდეს. როგორც ქართული, ასევე საერთაშორისო კანონმდებლობა, რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების დაცვის უფრო მაღალ სტანდარტს აწესებს, ვიდრე გამოხატვის, შეკრებისა და გადაადგილების თავისუფლების შემთხვევაში. [1] [2] შესაბამისად, მიმოსვლის თავისუფლების შეზღუდვა ვერ გავრცელდება იმ ადამიანზე, რომელიც კოლექტიურ ღვთისმსახურებებში მონაწილეობის მიზნით, ერთი ადგილიდან მეორე ადგილზე გადაადგილდება (მაგ: სახლიდან ტაძარში). მიუხედავად ამისა, პრაქტიკაში, ძნელია გაიმიჯნოს, ვისზე უნდა გავრცელდეს და ვისზე არ უნდა გავრცელდეს საკომენდანტო საათის მოქმედება, რადგან შეუძლებელია ქუჩაში მოსიარულე ყველა ადამიანის მოტივის დადგენა და გადამოწმება. სწორედ ამიტომ, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას, შესაბამისი ცვლილებები დროულად განახორციელოს. არსებულ ვითარებაში, როდესაც ახალ კორონავირუსთან გასამკლავებლად ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობაა გამოცხადებული და ქვეყანა ეპიდემიის შიდა გავრცელების ფაზაში იმყოფება, კოლექტიურ ღვთისმსახურებებში მონაწილეობის უფლების დროებითი შეზღუდვა, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
რედაქციის შენიშვნა:
„ფაქტ-მეტრი" აღნიშნულ საკითხზე დისკუსიისთვის ღიაა და მკითხველის მოსაზრებების განსახილველად მზად არის.

On 21 March 2020, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, issued a decree to declare a month-long nationwide state of emergency to prevent the mass spread of the coronavirus and for the better management of the crisis situation. According to the President’s decree, several constitutional rights, including the freedom of assembly and movement, are restricted for the duration of the state of emergency. The Constitution of Georgia as well as international legislations do not allow for the restriction of the freedom of belief and religion by the President’s decree during a state of emergency.
Article 16 of the Constitution of Georgia protects the human right to believe in God, freely choose and practice any religion, belief or creed and have and express one’s opinions and live in line with them. The freedoms of belief and religion include two components, inner and outer dimensions.
Inner freedom is about the internal world of each individual. It lies beyond the scope of state jurisdiction and the state should not restrict it. The outer dimension is related to the freedom to express and manifest belief and faith. This is a person’s right to manifest his belief by way of worship and practice individually and separately or with others in public through faith, teaching, preaching or performing rules and rituals.
Restrictions can only be put on the external manifestation of belief if it is envisioned by the law, necessitated by public safety interests in a democratic society (or if restrictions are needed to protect public order, health or the morals, rights and freedoms of others as stipulated by international standards (see FactCheck’s article for more details).
On 30 March 2020, in order to curb the spread of the novel coronavirus, the Government of Georgia decided to tighten restrictions. For the duration of the state of emergency a curfew was imposed. The curfew is in effect from 21:00 until 06:00 and in this period of time the movement of pedestrians and transport is prohibited throughout the country.
In light of the upcoming Easter celebrations, the issue of the restriction of the freedom of belief and religion has once again become controversial. Many in the public are taking interest in whether or not parishioners in churches will fail to comply with the regulation of banning the gathering of more than three people and if curfew rules will be extended to the faithful to prevent them from going to churches for Easter evening services.
Article 71 of the Constitution of Georgia defines the rights which can be restricted under the state of emergency by the President’s decree. It is not allowed to restrict the freedom of belief and religion by the President’s decree. As mentioned previously, in a critical situation, the state can restrict only the outer dimension of the freedoms of belief and religion. This restriction requires an independent normative act which the authorities have not yet adopted. Therefore, the restriction of the freedom of assembly as envisioned by the President’s decree does not apply to individuals taking part in public worship.
In regard to the curfew, it one of the restrictions stipulated by the state of emergency which envisions a complete suspension of movement for a certain period of time. The emergency decree does not restrict the freedoms of belief and religion. The freedoms of belief and religion protect a person’s right to manifest his belief and worship and practice individually or with others. This means that a person should be entitled to move freely in order to take part in religious ceremonies. Both Georgian and international legislation upholds a much higher standard of protecting the freedoms of belief and religion as compared to protecting the freedoms of expression, assembly and movement.   Therefore, the restriction of the freedom of movement cannot be applied to a person who moves from one place to another (for instance, from home to church) to take part in collective worship. Nevertheless, it is hard in practice to differentiate to whom the curfew should be extended and who is exempt because it is impossible to ascertain and verify motifs of every person walking in the street. Therefore, we once again call upon legislative and executive governments to enact appropriate amendments in a timely manner. In this situation, when the state of emergency was declared to tackle the new coronavirus and the country entered the epidemic’s internal transmission phase, it is vitally important to temporarily restrict the right of participation in collective worship.