რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლება ახალი კორონავირუსის ფონზე
2020 წლის 21 მარტს, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ერთთვიანი საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით დეკრეტი გამოსცა.
2020 წლის 21 მარტს, ახალი კორონავირუსისგან (COVID – 19) მოსალოდნელი საფრთხეების შემცირებისა და კრიზისული სიტუაციის უკეთ მართვის მიზნით, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ერთთვიანი საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით დეკრეტი გამოსცა.
დეკრეტის მიხედვით, საგანგებო მდგომარეობის მოქმედების ვადით, საქართველოს კონსტიტუციის რამდენიმე მუხლში მითითებული უფლებები იზღუდება, მათ შორის კონსტიტუციის 21-ე მუხლით გათვალისწინებული შეკრების თავისუფლება. დეკრეტში აღნიშნულია, რომ ნებისმიერი სახის შეკრება, მანიფესტაცია და ადამიანების თავშეყრა იზღუდება, გარდა საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული გამონაკლისი შემთხვევებისა. აღნიშნულ შეზღუდვასთან დაკავშირებით, ჯერ კიდევ საგანგებო მდგომარეობის ამოქმედებამდე, პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ განაცხადა, რომ 10 ადამიანზე მეტის შეკრება აიკრძალებოდა და ეს ყველას და ყველაფერს შეეხებოდა, მათ შორის, ეკლესიასაც. „შეკრების შეზღუდვა ეხება ყველას და ყველაფერს და ამის მიზანი გახლავთ ჩვენი მოქალაქეების ჯანმრთელობაზე ზრუნვა. საქართველოს მთავრობის ძირითადი ამოცანა გახლავთ ვიზრუნოთ ჩვენი მოქალაქეების ჯანმრთელობაზე მიუხედავად მათი რელიგიური მრწამსისა“- განაცხადა გახარიამ.
პრემიერ-მინისტრისგან განსხვავებით, პარლამენტის თავმჯდომარემ, იმავე დღეს განაცხადა, რომ პრეზიდენტის დეკრეტით გათვალისწინებული შეკრების თავისუფლების შეზღუდვა, რწმენისა და აღმსარებლობის უფლებას არ ეხება. თუმცა, მანვე აღნიშნა, რომ ჯანმრთელობის უფლებისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ამოცანებიდან გამომდინარე, თუ მომავალში, მთავრობა, პრემიერ-მინისტრი და ჯანდაცვის სამსახურები ჩათვლიან, რომ საჭიროა, სხვა უფლებებზეც შეზღუდვების დაწესება, მათ პარლამენტის პოლიტიკური მხარდაჭერა ექნებათ.
სხვა მკაცრ შეზღუდვებთან ერთად, ქვეყანაში ეკონომიკური საქმიანობა შეიზღუდა და საზოგადოების დიდი ნაწილი შემოსავლის გარეშე დარჩა. ასევე, ვირუსის შიდა გადადების შემთხვევების გამო, მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტები, მთლიანად ჩაიკეტა.
აღმსარებლობის თავისუფლების შეზღუდვის საშუალებას პრეზიდენტის დეკრეტი არ იძლევა. ამისთვის, დამატებითი სამართლებრივი რეგულაციის შემოღებაა საჭირო. შექმნილი ვითარების მიუხედავად, მმართველი გუნდი, აღმსარებლობის თავისუფლების შესაზღუდად საჭირო ცვლილებებს არ გეგმავს.
რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლება და მისი შეზღუდვა
ადამიანის უფლება, ჰქონდეს ნებისმიერი რწმენა (რელიგიური თუ არარელიგიური) არის აბსოლუტური, რაც იმას ნიშნავს, რომ მისი შეზღუდვა დაუშვებელია. ადამიანის უფლება - გამოხატოს საკუთარი რწმენა და ასრულებდეს რელიგიურ პრაქტიკას მარტო და განკერძოებით, ან სხვებთან ერთად და საჯაროდ - არ არის აბსოლუტური, რამდენადაც, რელიგიური მრწამსის გამოხატვამ, შესაძლოა,სხვებზე იქონიოს გავლენა. შეზღუდვებს მხოლოდ რწმენის გარეგანი გამოხატვა შეიძლება დაექვემდებაროს, თუ ეს გათვალისწინებულია კანონით და დემოკრატიულ საზოგადოებაში საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ინტერესებისათვის არის აუცილებელი, ან საზოგადოებრივი წესრიგის, ჯანმრთელობის ან მორალის, ან სხვათა უფლებებისა და თავისუფლების დასაცავად , როგორც ამას საერთაშორისო სტანდარტები ითვალისწინებს.
რწმენის, აღმსარებლობისა და სინდისის თავისუფლებებს საქართველოს კონსტიტუციის მე-16 მუხლი ითვალისწინებს და მათ შეზღუდვას მხოლოდ კანონის შესაბამისად, დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებელი საზოგადოებრივი უსაფრთხოების უზრუნველყოფის, ჯანმრთელობის ან სხვათა უფლებების დაცვის მიზნით უშვებს. გარდა ამისა, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების გარეგანი გამოხატვის შეზღუდვის საფუძვლები მკაფიოდ უნდა იყოს განსაზღვრული, ხოლო შეზღუდვა იმ საზოგადოებრივი ინტერესის თანაზომიერი, რომლის დაცვის მიზანსაც ის ემსახურება .
არსებულ ვითარებაში, როდესაც ახალ კორონავირუსთან გასამკლავებლად ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობაა გამოცხადებული და ადამიანის მთელი რიგი უფლებები შეზღუდულია, კოლექტიურ ღვთისმსახურებებში მონაწილეობის უფლების დროებითი შეზღუდვა, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის დროს, პრეზიდენტის დეკრეტით, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების შეზღუდვა დაუშვებელია, აქედან გამომდინარე, საკანონმდებლო ცვლილებების დაუყოვნებლივ მიღება არის საჭირო.
23 მარტს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და იურისტებმა ერთობლივი მიმართვა გაავრცელეს. მათ საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შესაბამისი ცვლილებების განხორციელებისკენ მოუწოდეს და აღნიშნეს, რომ რელიგიისა და რწმენის გამოხატვის თავისუფლებაზე დაწესებული შეზღუდვა შესაბამის ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებს უნდა აკმაყოფილებდეს. ამასთან, მიღებული ზომები და გატარებული ღონისძიებები გათვალისწინებული უნდა იყოს კანონით და სხვების ჯანმრთელობის დაცვის ლეგიტიმურ მიზნებს ემსახურებოდეს. მან დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებლობისა და პროპორციულობის მკაცრი კრიტერიუმები უნდა დააკმაყოფილოს. ავტორთა აზრით, უფლებამოსილმა უწყებამ კონსტიტუციის მე-16 მუხლით დადგენილი პირობების დაცვით, „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლით გათვალისწინებული მოთხოვნების აღსრულების მიზნით, განსაზღვრული მოქმედების პერიოდით, სათანადო კანონქვემდებარე აქტი უნდა გამოსცეს; ასევე, საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს პარლამენტმა „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებები და დამატებები დაჩქარებული წესით უნდა შეიტანოს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში არა ერთმა რელიგიურმა გაერთიანებამ საჯარო ღვთისმსახურებისა და რელიგიური რიტუალების აღსრულება გარკვეული ფორმით უკვე შეზღუდა ან დროებით შეაჩერა. მსოფლიოში არა ერთი მართლმადიდებელი ეკლესია, მათ შორის - მსოფლიო საპატრიარქო - ანალოგიურად მოიქცა. ირანის უზენაესმა სასულიერო ლიდერმაც კი, რელიგიური შეკრებების შეზღუდვის აუცილებლობაზე ისაუბრა და ყველას მოუწოდა, კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული აკრძალვები დაიცვან. საქართველოს საპატრიარქოს პოზიცია კი შემდეგია: „ვინც უარს ამბობს ერთი ბარძიმიდან ზიარებაზე, უარს ამბობს მაცხოვარზე!“ გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ზიარების წესთან დაკავშირებული მტკიცე პოზიციის მიუხედავად, საპატრიარქომ მრევლს სოციალური დისტანციის და დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის მიერ დადგენილი უსაფრთხოების სხვა ზომების დაცვისაკენ მოუწოდა. დაავადებათა კონტროლის ცენტრის რეკომენდაციების ნაწილის გათვალისწინების პირობებში,მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიცია არათანმიმდევრულია. ასევე, გაუგებარია, რა მიზანს ემსახურება ეკლესიის მიდგომა.
საპატრიარქოს პოზიციას თეოლოგებისა და სასულიერო პირების ნაწილი გამოეხმაურა. 25 მარტს გავრცელებული ერთობლივი განცხადების მიხედვით, „ერთი ბარძიმიდან ზიარებას გულისხმობს ზიარების სამივე ტრადიციული ფორმა: კოვზითაც, ხელზე მიღებითაც და ჩალტობითაც (ღვინოში პურის ჩაწობა). მაშასადამე, ერთ ბარძიმზე უარის თქმის მოთხოვნა წმინდა წყლის ინტერპოლაციაა და ამჟღავნებს საკითხის მცდარად წარმოჩენის ტენდენციას ... თუ ტაძარში მსახურებებზე დასწრების შეზღუდვა „არის გაუმართლებელი და დანაშაული ღვთის წინაშე“, როგორც ეს განცხადებაშია ნათქვამი, ეს იმას ნიშნავს, რომ მსოფლიოში განფენილი მართლმადიდებელი ეკლესიის უდიდესი ნაწილი გაუმართლებელ დანაშაულს სჩადის, რაც მართლმადიდებელი ეკლესიის სხეულისადმი წაყენებული მწვავე ბრალდებაა“.

Freedom of Belief and Religion in Light of the Novel Coronavirus
The President of Georgia, Salome Zurabishvili, signed a decree to declare a month-long nationwide state of emergency in Georgia
On 21 March 2020, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, signed a decree to declare a month-long nationwide state of emergency in Georgia.
On 21 March 2020, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, signed a decree to declare a month-long nationwide state of emergency in Georgia to reduce threats coming from the novel coronavirus (COVID-19) and for the better management of the crisis situation.
According to the President’s decree, several constitutional rights, including the freedom of assembly envisioned by the Article 21 of the Constitution of Georgia, are restricted for the duration of the state of emergency. The decree reads that any assemblies, demonstrations or gatherings are prohibited with the exception of specific cases as determined by the ordinance of the Government of Georgia. In regard to that restriction, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia, stated that the gathering of more than ten people would be prohibited and this prohibition would apply to everyone and everything including the church. The Prime Minister stated: “The restriction of assembly applies to everyone and everything and it is aimed to take care of the health of our citizens. The main objective of the Government of Georgia is to take care of the health of our citizens regardless of their religious beliefs.”
In contrast to the Prime Minister, the Speaker of the Parliament of Georgia stated the same day that the restriction of the freedom of assembly does not apply to the right of religion and belief. However, Archil Talakvadze added that given health rights and public health tasks, the government, the Prime Minister and health services will have the Parliament’s political support if they decide to impose restrictions on other rights.
In addition with other harsh restrictions, economic activity was limited in the country and a big part of the population has been left without an income. Furthermore, because of the virus’s internal transmission cases, the Marneuli and Bolnisi municipalities were put in under a full lockdown.
The President’s decree does not allow the restriction of the freedom of religion. To this end , an additional legal regulation is needed. In spite of the current circumstance, the ruling party does not aim to introduce necessary amendments to restrict the freedom of religion.
Freedom of Belief and Religion and its Restriction
A person’s right to have any belief (either religious or non-religious) is absolute which means that restricting this freedom is not allowed. However, a person’s right to manifest his belief by way of worship and practiceindividually and separately or with others in public is not absolute since the manifestation of a religious belief might affect others. Restrictions can only be put on the external manifestation of belief if it is envisioned by the law, necessitated by public safety interests in a democratic society or is needed to protect public order, health or the morals, rights and freedoms of others as stipulated by international standards.
Article 16 of the Constitution of Georgia enshrines the freedom of belief, religion and consciousness and these rights may be restricted only in accordance with a law for ensuring public safety or for protecting the health or the rights of others insofar as is necessary in a democratic society. In addition, the grounds for the restriction of the external manifestation of the freedom of belief and religion have to be clearly defined whilst the restriction should be commensurate with the public interest which it serves to protect.
In this situation, when the state of emergency has been declared in the country to counter the novel coronavirus and many human rights are restricted, it is vitally important to temporarily suspend the right of participation in collective religious worship.
Restricting the freedom of belief and religion by the President’s decree under the state of emergency or martial law is not allowed. Therefore, legislative amendments have to be immediately enacted.
On 23 March, NGOs and lawyers published a joint appeal to the legislative and executive authorities to enact respective amendments and noted that restrictions imposed on the freedom of the expression of religion and belief should meet the relevant national and international standards. In addition, the measures adopted and the actions provided should be envisaged by the law, serve the legitimate goals of protecting the health of others and meet the strict criteria of necessity and proportionality of a democratic society. The authors of the appeal believe that an authorised office should issue a relevant by-law within a defined period of action and subject to the conditions provided in Article 16 of the Constitution of Georgia for the purposes of the enforcement of the requirements of Article 5 of the Law of Georgia on Public Health. Moreover, if necessary, the Parliament of Georgia should make amendments and additions to the Law of Georgia on Public Health in an accelerated manner.
Of note is that many religious bodies in Georgia have in some form stopped or temporarily suspended public worship and religious rites. Multiple Orthodox churches, including the Ecumenical Patriarchate, followed suit. Even the Supreme Leader of Iran has talked about the necessity of restricting religious gatherings and called on everyone to observe the prohibitions imposed because of the coronavirus pandemic. The position of the Georgian Patriarchate is as follows: “Whoever refuses to take communion from a shared bowl, refuses the saviour!” Of note is that in spite of being adamant about the communion rule, the Patriarchate called on parishioners to observe social distancing and follow other recommendations issued by the National Centre for Disease Control (NCDC). Taking the NCDC recommendations only partially makes the position of the Georgian Orthodox Church inconsistent. In addition, it is unclear what aim the Church’s approach serves.
Some theologians and clergymen have commented upon the position of the Georgian Patriarchate. In accordance with the joint statement: “All three traditional forms of communion: from a spoon, by hand and intinction (dipping bread into wine) means administering communion from a single bowl. Therefore, the “demand to refuse a shared bowl” is a pure interpolation and displays the trend of a misrepresentation of the issue... If the restriction on attendance at a church worship is “unjustified and a crime against the God” as mentioned in the statement, this means that the large majority of Orthodox churches all over the world are committing a unredeemable crime which is an acute accusation pressed against the body of the Orthodox church.”