შვედეთში კორონავირუსთან ბრძოლის შესახებ ყალბი ამბავი გავრცელდა
ბოლო დღეების განმავლობაში ქართულ ონლაინ მედია სივრცეში, შვედეთში კორონავირუსის წინააღმდეგ ბრძოლასთან დაკავშირებით, ყალბი ამბები ვრცელდება. ამის შესახებ FactCheck-ს ინფორმაცია შვედეთში მცხოვრებმა მკითხველმა მოაწოდა.
ქართული მედია გამოცემები (პრაიმტაიმი, ალია, Nostal.ge, ინფო9, აფხაზეთის ხმა) აზერბაიჯანულ წყაროზე დაყრდნობით, წერენ, რომ „შვედეთმა კორონავირუსთან ბრძოლაზე უარი თქვა“. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული ინფორმაციის სისწორით დაინტერესდა.
შვედეთში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა 31 იანვარს დაფიქსირდა და ის უჰანიდან დაბრუნებულ ადამიანს აღმოაჩნდა. 19 მარტის მონაცემებით კი, შვედეთში Covid-19-ით ინფიცირებულთა რაოდენობამ 1,300-ს გადააჭარბა, ხოლო 10 ადამიანი გარდაიცვალა.
13 მარტს, შვედეთის პრემიერ-მინისტრმა, სტეფან ლევენმა, განაცხადა, რომ კორონავირუსი შვედეთის საზოგადოებრივი ჯანდაცვისთვის ბოლო ათწლეულების ყველაზე დიდი საფრთხეა. მართალია, შვედეთის მთავრობამ მოქალაქეებს იტალიაში, ირანში, ჩინეთში და სხვა ქვეყნებში მოგზაურობისგან თავშეკავებისკენ მხოლოდ ფორმალური რეკომენდაცია გასცა, თუმცა ლევენმა შვედებს არა აუცილებელი მოგზაურობისგან თავშეკავებისკენ დაჟინებით მოუწოდა. პრესკონფერენციაზე პრემიერ-მინისტრმა მოქალაქეებს ისიც განუცხადა, რომ სიტუაცია, შესაძლოა, სწრაფად შეიცვალოს, რის გამოც, ხელისუფლებამ კორონავირუსთან საბრძოლველად გარკვეული ზომები უკვე მიიღო.
იმისათვის, რომ სუსტი ხარისხის სიმპტომების მქონე ადამიანებმა სახლში დარჩენა შეძლონ და თან სამსახურში პრობლემები არ შეექმნათ, მთავრობამ მოქალაქეები დამსაქმებელთან ავადმყოფობის ცნობის წარდგენის ვალდებულებისგან გაათავისუფლა. ამგვარად, ადამიანები ვირუსს აღარ გაავრცელებენ, ხოლო ჯანდაცვის არსებული რესურსები მათ მოხმარდებათ, ვისაც ეს უფრო მეტად სჭირდება. ამასთან, გაუქმდა ეროვნული გამოცდები, რომლის ფარგლებშიც ტესტირება 70,000 ადამიანს უნდა გაევლო, ხოლო მასობრივი ყრილობები (500 ადამიანზე მეტი) აიკრძალა. შვედეთის პარლამენტის გადაწყვეტილებით, კორონავირუსის ეპიდემიის გამო, საპარლამენტო მუშაობის განხორციელებისთვის, თვის ბოლომდე, მხოლოდ 55 პარლამენტარის დასწრება იქნება საჭირო. აღნიშნული იმისთვის კეთდება, რომ პარლამენტარების დიდი ნაწილის დაავადების შემთხვევაში, პარლამენტმა მუშაობის გაგრძელება შეძლოს.
გარდა ამისა, 16 მარტს, სახლიდან მუშაობის შესახებ მოსახლეობის მიმართ რეკომენდაციებიც გაჟღერდა. მთავრობა ბიზნესისთვის დასახმარებლად 31 მილიარდი აშშ დოლარის ოდენობის დახმარების პაკეტს ამზადებს, ხოლო 17 მარტს ხელისუფლებამ სკოლებსა და უნივერსიტეტებს მუშაობის ონლაინ რეჟიმზე გადასვლისკენ მოუწოდა. მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული, ფორმალურად, მხოლოდ რეკომენდაციაა, მიიჩნევა, რომ მას სკოლები გაითვალისწინებენ. ხელისუფლების წარმომადგენლების განცხადებით, სასწავლო პროცესის სავალდებულო შეწყვეტის შესახებ გადაწყვეტილება, შესაძლოა, ვირუსის გავრცელებასთან ერთად იქნას მიღებული. ამასთან, შვედეთის საზღვრები ევროკავშირის არაწევრი სახელმწიფოების მოქალაქეებისთვის (შვეიცარიის, გაერთიანებული სამეფოს, ისლანდიისა და ნორვეგიის გამოკლებით) 19 მარტიდან ჩაიკეტება.
ახალ კორონავირუსთან საბრძოლველად შვედეთის ხელისუფლების მიერ გატარებული ღონისძიებები ყველაზე მკაცრი არაა, თუმცა იმის მტკიცება, რომ შვედეთმა კორონავირუსთან ბრძოლაზე უარი თქვა არასწორია. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის ვერდიქტით, გავრცელებული ინფორმაცია ყალბი ამბავია.

Georgian media outlets (PrimeTime, Alia, Nostal.ge, Info9, Voice of Abkhazia), based on an Azerbaijani source, are reporting that “Sweden has refused to fight the coronavirus.” FactCheck took interest in the accuracy of this information.
On 31 January 2020, the first coronavirus case was confirmed in Sweden when a person who had returned from Wuhan tested positive for the virus. As of 19 March, the number of confirmed cases in Sweden exceeded 1,300 with ten deaths.
On 13 March, Sweden’s Prime Minister, Stefan Löfven, declared that the coronavirus is the biggest threat to Swedish public health in several decades. Although Swedish authorities have only formally advised against travel to Italy, Iran, China and other countries, the Prime Minister urged Swedes against non-essential travel. At his press conference, Stefan Löfven also told citizens that the situation can change fast and, therefore, authorities have already taken certain measures to fight the coronavirus.
In order to allow people with mild symptoms to stay at home and avoid problems at work, Sweden scrapped the requirement for a sick note. In this manner, people will not spread the virus and crucial healthcare resources can focus on treating the seriously ill. In addition, Sweden’s scholastic aptitude tests (over 70,000 persons were supposed to take the tests) were cancelled and mass gatherings (more than 500 people) were banned. According to the decision of the Parliament of Sweden, attendance of only 55 MPs will be required for parliamentary work because of the coronavirus epidemic. This decision was made to ensure the continued work of the parliament if the majority of MPs are infected.
In addition, on 16 March Swedish authorities advised the population to start telework. The government is preparing a USD 31 billion crisis package for business whilst authorities called on schools and universities to continue studies online on 17 March. Although this is only formal advice, of note is that some schools have already decided to halt the educational process. As stated by the authorities, the decision about the mandatory stopping of educational institutions can be made simultaneously with the spread of the virus. In addition, Sweden’s borders have been closed since 19 March for citizens of non-EU countries (this does not include Switzerland, the UK, Iceland and Norway).
The measures taken by Swedish authorities to fight the novel coronavirus are not the most stringent ones. However, making a claim that Sweden refused to fight the coronavirus is wrong. Therefore, FactCheck concludes that the aforementioned news story is false.