საკარანტინო ზონად გამოცხადებული გორის სამხედრო ჰოსპიტალი პაციენეტების მისაღებად მზად არის
ერთ-ერთი კლინიკა, რომელიც კორონავირუსით ინფიცირებულებს მიიღებს, გორის სამხედრო ჰოსპიტალია. კლინიკამ რამდენიმე დღის წინ ბოქსირებული განყოფილებები სრულად გაათავისუფლა. ჰოსპიტალის ხელმძღვანელის დავით ბარლიანის ინფორმაციით, საჭიროების შემთხვევაში, კლინიკა 40 ინფიცირებულ პაციენტს მიიღებს. ბარლიანის განმარტებით, პარალელურად ჰოსპიტალთან არსებული საკარანტინო სივრცე ფუნქციონირებს, სადაც 1-18 მარტამდე პერიოდში, სულ 115 პირია რეგისტრირებული. წინა დღეებში, 25 პაციენტი სხვადასხვა საკარანტინო სივრცეში, მათ შორის სამთო კურორტზე, გუდაურში, გადაიყვანეს. 10-მდე პაციენტი კი სახლში გაწერეს. შედეგად, ჰოსპიტალში ამჟამად 55 პირია დარჩენილი. მათ შორის 14 სამხედრო მოსამსახურე და 41 სამოქალაქო პირია, მათგან 4 უცხო ქვეყნის, 37 კი საქართველოს მოქალაქეა.
ჰოსპიტალის ხელმძღვანელის ინფორმაციით, საკარანტინო პერიოდის განმავლობაში, ლუგარის ლაბორატორიაში 31 ტესტი გაიგზავნა, საიდანაც ყველას პასუხი უარყოფითია. ამჟამად ჰოსპიტალი 6 ახალი პაციენტის მდგომარეობას იკვლევს. დასახელებული პაციენტები 18 მარტს უცხოეთიდან ჩამოსულ 35 პირს შორის იყვნენ. ყველა მათგანი ჰოსპიტლის საკარანტინე ზონაშია მოთავსებული. ჰოსპიტალში ამბობენ, რომ აღნიშნულ 6 პირს კორონავურისისთვის დამახასიათებელი ნიშნების მსუბუქი გამოვლინება აღენიშნება. მათი ანალიზის პასუხები 19 მარტს გახდება ცნობილი.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის გორის ორგანიზაციის ცნობით, შიდა ქართლის (გორი, ქარელი, ხაშური, კასპი) მასშტაბით თვითიზოლაციაში 57 პირი იმყოფება. აქედან წესების დარღვევის გამო 3 ადამიანი იძულებით კარანტინში გადაიყვანეს. გორის სამხედრო ჰოსპიტალი ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციით, საკარანტინო ზონად 1 მარტიდან გამოცხადდა. ამ პერიოდიდან თავდაცვის სამინისტროს ბალანსზე არსებულმა სამედიცინო დაწესებულებამ სხვა პაციენტების მიღება შეაჩერა. პირები კი, რომლებიც იქ მანამდე მკურნალობდნენ, შიდა ქართლის რეგიონში მდებარე სხვადასხვა კლინიკაში გადაანაწილეს. დავით ბარლიანის თქმით, ჰოსპიტალი ნებისმიერი სცენარისთვის მზად არის, როგორც ინფრასტრუქტურული თვალსაზრისით, ისე მედ-პერსონალის კვალიფიციურობის კუთხით, რასაც მისივე თქმით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის შეფასებებიც ადასტურებს.
„140 პაციენტის განთავსება შეგვიძლია ფორსმაჟორის გარეშე, ერთ პალატაში 2-3 საწოლი დგას, მაგრამ ვირუსის შემთხვევაში, პალატაში თითო პაციენტი უნდა იმყოფებოდეს. ასეთ ვითარებაში ფართი დაიკარგება. თუმცა შესაძლებელია ჯგუფების ერთად განთავსება და დაკვირვება. 12-13 მარტს ჰოსპიტალში ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ექსპერტი იმყოფებოდა, ჩვენი მუშაობის ტაქტიკა შეამოწმა და საკმაოდ მაღალი შეფასებაც მოგვცა. ჩვენ მედ-პერსონალის გადამზადება ჯერ კიდევ მაშინ დავიწყეთ, როდესაც გასული წლის ბოლოს ჩინეთში კორონავირუსით დაინფიცირების პირველი შემთხვევა გამოცხადდა“, -აღნიშნა ჩვენთან საუბარში დავით ბარლიანმა.
ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული პროტოკოლის შესაბამისად, პირის ჰოსპიტალში შეყვანის შემდეგ მისი ანამნეზის შეკრება და რისკჯგუფის განსაზღვრა ხდება. კლინიკური მონაცემებიდან გამომდინარე, პაციენტს შესაბამის საკარანტინო სივრცეში ათავსებენ, სადაც ვირუსული სინჯის აღებაზე გადაწყვეტილებას ეპიდემიოლოგი იღებს. კარანტინში პირი 14 დღის განმავლობაში იზოლირებულ პალატაში იმყოფება და საკვებითა და საჭირო მედიკამენტებით არის უზრუნველყოფილი.
ჰოსპიტალი საჭიროების შემთხვევაში მზადაა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პაციენტებიც მიიღოს. საქართველოს ხელისუფლებამ ამის შესახებ ოფიციალურად განაცხადა, თუმცა ცხინვალმა საპასუხოდ, გამშვები პუნქტები ჩაკეტა და ვირუსის გავრცელების საფრთხედ ქართული მხრიდან მოქალაქეთა შესვლა დაასახელა. ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის დიმიტრი მედოევის განცხადებით, „სამხრეთ ოსეთში ყველა ზომაა მიღებული, რათა თავიდან აიცილონ საქართველოდან დაავადების ქვეყანაში შეღწევა“. ამ გადაწყვეტილებამდე რამდენიმე დღით ადრე კი ქართულ კლინიკაში სამკურნალოდ „წითელმა ჯვარმა“ ერთი პაციენტი გადმოიყვანა (არა ვირუსის სიმპტომებით). საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიაზე მოქმედი სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მიმდინარე წელს რეფერალური პროგრამის ფარგლებში ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან სამკურნალოდ სულ 35 ადამიანი გადმოვიდა. მათ შორის, ზოგიერთს, დახმარება გორის სამხედრო ჰოსპიტალშიც გაეწია. 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ ასეთი კატეგორიის პაციენტები გორის სამხედრო ჰოსპიტალს ამ დრომდე სისტემატურად მიმართავენ.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, გორის ჰოსპიტალი1 მარტიდან საკარანტინო ზონად გამოცხადდა და შესაბამისად, სხვა პროფილის პაციენტების მიღება შეწყვიტა. აქედან გამომდინარე, ჰოსპიტალში მომსახურე პერსონალის რაოდენობაც დროებით შემცირდა. სულ ამ კლინიკაში 588 პირია დასაქმებული, უმრავლესობა სამედიცინო პერსონალია. მათი ნაწილი ადგილობრივია, ნაწილი კი გორში თბილისიდან დადის. ისინი ვინც სახლებში გაუშვეს, ხელფასის მიღებას ჩვეულებრივად დაჰპირდნენ, თუმცა არსებული ვითარების გამო როდემდე მოუწევთ ამ რეჟიმში ყოფნა, უცნობია. ბარლიანის განმარტებით, ეს გადაწყვეტილება ბევრი სხვადასხვა რისკიდან გამომდინარე მიიღეს.
„გამომდინარე იქიდან, რომ ჰოსპიტალი არ ღებულობს ამბულატორიულ და გეგმიურ პაციენტებს, ძირითად განყოფილებებში მხოლოდ მორიგე პერსონალია. აღნიშნული, რა თქმა უნდა, არ ეხება განყოფილებებს, სადაც განთავსებულია საკარანტინო ზონა. შეიქმნა სარეზერვო ექიმებისა და მედდების ჯგუფები. ვინც ამ ეტაპზე სამუშაო ადგილებზე რჩება, სათანადოდ არიან აღჭურვილნი და გადამზადებულნი. რაც შეეხება COVID-19 პანდემიას, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით შესაბამისი სახელმწიფო სტრუქტურების მიერ ჩატარდა ტრენინგები სამხედრო ჰოსპიტალის მედ-პერსონალის მონაწილეობით. აქედან გამომდინარე, ამ დროისთვის ვერ ვხედავთ რაიმე ისეთ რისკს, რომ ვერ გავუწიოთ პაციენტს დახმარება”, -ამბობს ბარნიალი.
ოფიციალური ინფორმაციით, ს.ს.ი.პ. გიორგი აბრამიშვილის სახელობის თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტალი მრავალპროფილურ სტაციონარულ სამედიცინო დაწესებულებას წარმოადგენს, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჰოსპიტალის ტერიტორიაზე დაღუპული ექიმი-ტრავმატოლოგის, გიორგი აბრამიშვილის სახელს ატარებს. 12 წლის წინ რუსეთ-საქართველოს ომის პერიოდში, ეს იყო საომარი მოქმედებების ეპიცენტრში მდებარე ერთადერთი სამედიცინო დაწესებულება, სადაც დაჭრილებისა და ტრავმირებული მოქალაქეებისთვის სამედიცინო დახმარების აღმოჩენა ხდებოდა.
გორის სამხედრო ჰოსპიტალი 2006 წელს საქართველოს მაშინდელი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის შესაბამისი ბრძანებულების საფუძველზე შეიქმნა. მანამდე ამ ობიექტზე გორის რაიონული საავადმყოფო ფუნქციონირებდა. კლინიკის მისიად საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურეების, საქართველოს თავდაცვის სისტემაში დასაქმებული სამოქალაქო პირების, მათი ოჯახის წევრებისა და სამხედრო პენსიონერებისათვის სრული და ეფექტიანი სამედიცინო მომსახურების გაწევა დასახელდა.
სამხედროებთან ერთად, საკარანტინო ზონად გამოცხადებამდე ჰოსპიტალი სამოქალაქო პირებსაც ემსახურებოდა, სადაც შესაძლებელი იყო 24-საათიან რეჟიმში გადაუდებელი და გეგმური სამედიცინო მომსახურების მიღება. შექმნილი რეალობიდან გამომდინარე, კლინიკა მუშაობის ახალ, საგანგებო რეჟიმზე გადავიდა.

One of the clinics which will admit patients with the coronavirus is the Gori Military Hospital. The hospital fully emptied isolated units several days ago. According to the information of the Director of the hospital, Davit Barliani, if necessary clinic will admit 40 infected patients. As clarified by Mr Barliani, the hospital also runs a quarantined space where a total of 115 individuals were registered in the period of 1-18 March. In the previous days, 25 patients were transferred to other quarantine spaces, including at a Gudauri mountain resort and ten patients were released and sent home. As a result, 55 persons currently remain in the hospital, including 14 military service members and 41 civilians. Of these civilians, four are foreign nationals and 37 are citizens of Georgia.
According to the information of the Director of the hospital, 31 tests were sent to the Lugar Laboratory during the quarantine period and all of the cases tested negative. Six new patients are currently being tested in the hospital. These patients were among 35 individuals who returned from abroad on 18 March. The hospital says that six of the aforementioned individuals have mild coronavirus symptoms and their test results will be available on 19 March.
As reported by the Gori Public Health Office, 57 persons are self-isolated across the Shida Kartli region (Gori, Kareli, Khashuri and Kaspi). Of them, three persons were forcibly taken to mandatory quarantine because of their violation of the self-isolation rules. The Gori Military Hospital was declared as a quarantine zone on 1 March following the recommendations of the Ministry of Health. From that period, the Ministry of Defence-owned medical facility ceased the admission of other patients. The patients who were receiving treatment in the hospital before were distributed to other clinics in the Shida Kartli region. As stated by Davit Barliani, the hospital is ready for any scenario, both in terms of infrastructure and healthcare workers which he argues is confirmed by the assessments of the World Health Organisation (WHO).
In his interview with FactCheck, Davit Barliani stated:  “We can accommodate 140 patients without force majeure. There are two-to-three beds in one room but in the case of the virus, one patient has to be in one room. In this case, we will lose some area but it is possible to put groups together and observe. On 12-13 March, a WHO expert visited the hospital, inspected our work tactics and gave quite a high mark. We started re-training our workers when the first coronavirus case was reported in China.”
According to the protocol approved by the Ministry of Health, after a person is admitted to the hospital, anamnesis is collected and the risk-group is determined. Given the clinical symptoms, a patient is accommodated in a respective quarantine space where an epidemiologist makes the decision to collect a virus swab. A person spends 14 days in quarantine in an isolated room and is provided with food and necessary medicine.
If necessary, the hospital is ready to admit patients from Georgia’s occupied territories. The Government of Georgia has officially made this announcement. However, the Tskhinvali regime closed the crossing-points in response and declared that the entrance of people from Georgia posed a threat to the spread of the virus. The de-facto Minister of Foreign Affairs of the occupied Tskhinvali Region, Dimitri Medoev, stated:  “All measures have been taken in South Ossetia to prevent the infiltration of the virus from Georgia.” Several days before this decision, the Red Cross transported one patient (without virus symptoms) from the Tskhinvali region to a Georgian clinic to receive medical treatment. According to the information of the Provisional Administration of South Ossetia, which functions on Georgian-controlled territory, 35 persons in total have come from the occupied Tskhinvali region to receive medical treatment as a part of the referral programme. Some of these people received treatment at the Gori Military Hospital. After the 2008 August war, patients of this category regularly go to the Gori Military Hospital.
As mentioned previously, the Gori Military Hospital has been declared as a quarantine zone since 1 March 2020 and has ceased the admission of other patients. Therefore, the number of healthcare workers employed at the hospital has also temporarily decreased. In total, 588 people are employed at the hospital and most of them are healthcare workers. Some of them are locals and some commute from Tbilisi to Gori. Those who were sent home were also promised to receive their salaries as usual; however, it is unknown how long will they remain in this situation. As clarified by Davit Barliani, this decision was stipulated by many different risks.
Mr Barliani also stated:  “Since the hospital does not admit ambulatory and planned patients, only on duty personnel remain in the units. This, of course, does not concern the units where a quarantine zone is situated. There is a group of doctors and nurses on reserve. All who currently stays at their workplace are properly equipped and have been re-trained. In regard to the COVID-19 pandemic, competent state bodies provided trainings on this issue which were attended by the military hospital’s healthcare workers. Therefore, we currently do not see a risk in not being able to help the patients.”
Officially, the LEPL Giorgi Abramishvili Ministry of Defence Military Hospital is a multi-profile inpatient medical facility which is named after Doctor-Traumatologist Giorgi Abramishvili who was killed on the territory of the hospital during the 2008 August war. This was the only medical facility at the epicentre of the Russia-Georgia war 12 years ago when wounded and injured people received medical treatment.
The Gori Military Hospital was founded in 2006 on the basis of the respective decree of the then President of Georgia, Mikheil Saakashvili. Prior to that, it was the Gori District Hospital. Comprehensive and effective medical care for Georgian military service members, civilian employees of the Ministry of Defence, their family members and military pensioners was declared as the mission of the Gori Military Hospital.
Prior to declaration of the Gori Military Hospital as a quarantine zone, the facility used to admit civilians as well as military service members where they were able to receive emergency and planned medical treatment 24/7. Given the current circumstance, the clinic switched to a new, emergency mode of work.