გვჭირდება თუ არა ახალი ჰესების მშენებლობა?!
ბოლო წლების განამვლობაში აქტიურად მიმდინარეობს კამპანია საქართველოში ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობის წინააღმდეგ, შედეგად არაერთი მსხვილი პროექტის მშენებლობა შეჩერებულია ან პროცესი შენელებული ტემპებით მიმდინარეობს. ამავდროულად, მნიშვნელოვან სირთულეებს აწყდებიან ინვესტორები შედარებით მცირე ჰესების მშენებლობისას. რიგ შემთხვევაში ცალკეული პროექტების მიმართ არსებული კითხვების ნაწილი ლეგიტიმურია, თუმცა ამ ფონზე შედეგად მივიღეთ მოცემული სექტორის დემონიზაცია, როცა ნებისმიერი მშენებლობა ავტომატურად მიუღებელ აქტივობად აღიქმება. ჰესების აგება, ისევე, როგორც ნებისმიერი სხვა სამშენებლო პროცესი, ბუნებრივია, გავლენას ახდენს გარემოზე, მეორე მხრივ, ელექტროენერგია არის რესურსი, რომლის უწყვეტ და საკმარისი ოდენობით მიწოდებაზე მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული ქვეყნის ეკონომიკური განვითარება თუ მოქალაქეთა კეთილდღეობა. მოცემული სტატიის მიზანს არ წარმოადგენს მსჯელობა საკითხზე, უნდა შენდებოდეს თუ არა ზოგადად ჰესები, ან მისი ცალკეული სახეობა, მისი მიზანია, საზოგადოებას დაანახოს დღეის მდგომარეობით, რა ვითარებაა ელექტროენერგიის ბაზარზე და რა ტენდენციებია გამოკვეთილი.
ადგილობრივი მოთხოვნა
ქვეყნის შიგნით ელექტროენერგიაზე მოთხოვნა იყოფა სადისტრიბუციო კომპანიების (თელასი, ენერგო-პრო ჯორჯია) მიერ მომხმარებლისთვის მიწოდებულ ენერგიად (როგორც საყოფაცხოვრებო მოხმარების, ასევე კომერციული სუბიექტებისათვის) და გენერაციის ობიექტების მიერ მსხვილი მომხმარებლებისათვის (ჯორჯიან მანგანეზი, ჯორჯიან უოთერ & ფაუერი, ჯეო სერვერი და სხვ.) პირდაპირ მიწოდებულ ენერგიად. ამას ემატება გაჩერებული სადგურების მიერ მოხმარებული ენერგია. ამავდროულად, გასათვალისწინებელია ენერგიის ტრანსპორტირებით გამოწვეული დანაკარგი. სადისტრიბუციო კომპანიების მიერ განაწილებულ ენერგიაში შედის აფხაზეთის ტერიტორიაზე უსასყიდლოდ მიწოდებული ენერგიაც. მოხმარების სტრუქტურას გრაფიკი 1 ასახავს.
გრაფიკი 1. ელექტროენერგიის მოხმარების სტრუქტურა 2012-2019 წლები (მლნ. კვტ.სთ)
წყარო: ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორი
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2018 წლის მდგომარეობით მთლიანმა მოხმარებამ 12.6 მლრდ კვტ.სთ შეადგინა, საიდანაც 1.9 მლრდ კვტ.სთ (15.3%) რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთისთვის მიწოდებული ენერგიაა. ბოლო 6 წლის განმავლობაში მთლიანი მოხმარება 34.3%-ით არის მომატებული, ამავე პერიოდში 25.3%-ითაა გაზრდილი აფხაზეთში მოწოდებული ენერგიის მოცულობა.
გამომუშავება
ელექტროენერგიის გამომუშავების ძირითად წყაროს საქართველოში ჰიდრორესურსი წარმოადგენს, რაც მთლიან გამომუშავების საშუალოდ 79.6%-ია. თბოლექტროსადგურების წილი მთლიან გამომუშავებაში საშუალოდ 20.1%-ია, ქარის ენერგიის მოცულობა კი ამ ეტაპზე უმნიშვნელოა. 2012-2018 წლებში მთლიანი გამომუშავება 9.7 მლრდ კვტ.სთ-დან 12.2 მლრდ-მდე გაიზარდა, რაც 25.3%-იან ზრდას შეადგენს. შესაბამის მონაცემებს გრაფიკი 2 ასახავს. აქვე აღსანიშნავია, რომ მთლიანი გამომუშავების საშუალოდ 38.3%, ცალკეულ ობიექტზე, ენგურისა და ვარდნილის ჰესების კასკადზე მოდის. მოცემული ჰესების გამომუშავების 40% სიტყვიერი შეთანხმების საფუძველზე რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთს მიეწოდება. ეს რესურსი აფხაზეთისათვის ელექტროენერგიის ერთადერთ წყაროს წარმოადგენს. გაზრდილი მოხმარების დასაკმაყოფილებლად კი ბოლო წლებში 40% საკმარისი არ არის და ფაქტობრივად, ოკუპირებულ ტერიტორიას ჰესების გამომუშავებული ენერგიის შედარებით მაღალი წილი, საშუალოდ 44.8% მიეწოდება წლიურ ჭრილში, ე.წ ცივი სეზონის პერიოდში კი გამომუშავების თითქმის სრული მოცულობა.
გრაფიკი 2. გამომუშავება 2012-2019 წლებში (მლნ კვტ.სთ)
ჰესების ჯამური გამომუშავების მთლიან მოცულობაში 2018 წლის მდგომარეობით მარეგულირებელ ჰესებზე გამომუშავების 58.3%, სეზონურ ჰესებზე - 34.7, ხოლო მცირე ჰესებზე 7.0% მოდის. სტრუქტურის ცვლილების ტენდენციას გრაფიკი 3 ასახავს (მარეგულირებელი ჰესები - ერთეულები კაშხლით, რომელთაც ტექნიკურად შეუძლიათ წყლის ნაკადის რეგულირება, უზრუნველყოფენ სტაბილურ მიწოდებას პიკური მოხმარების პერიოდში. სეზონური ჰესები - წყლის მიმდინარე მოდინებაზე დამოკიდებული ერთეულები, კაშხლის გარეშე ან კაშხლით, რომელთა ტექნიკური მახასიათებლები ვერ უზრუნველყოფს რეგულირებას. მცირე ჰესები - არაუმეტეს 13 მგვტ სიმძლავრის).
გრაფიკი 3. ჰესების მიერ გამომუშავებული ენერგიის სტრუქტურა 2012-2019 წლები
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, მარეგულირებელი ჰესების წილი მთლიან გამომუშავებაში მცირდება, ხოლო სეზონური და მცირე ჰესების წილობრივი მონაცემი ზრდის ტენდენციით ხასიათდება.
მოხმარებისა და გამომუშავების ბალანსი
ელექტროენერგია სპეციფიკური რესურსია, რომლის დაგროვებაც შეუძლებელია. შესაბამისად, ქსელში ერთიანი მოთხოვნა დროის ნებისმიერ მონაკვეთში სრულად უნდა შეესაბამებოდეს მის მიწოდებას. აღნიშნული წონასწორობის მიღწევას ართულებს მოხმარებისა და მიწოდების თავისებურებები. კერძოდ, ელექტროენერგიის მოხმარება იზრდება ე.წ ცივ სეზონზე. სხვანაირად რომ ითქვას ზამთრის პერიოდში მოხმარება მნიშვნელოვნად აღემატება მოხმარებას ზაფხულის პერიოდში. ამავდროულად, ბუნებრივი პირობების გათვალისწინებით საქართველოში ელექტროენერგიის გამომუშავება მცირდება ზამთრის პერიოდში და იზრდება ტემპერატურის, წყლის რესურსის მატების პარალელურად (აპრილ-ივნისი). შესაბამისად, წლის ცივ პერიოდში ქვეყანას ელექტროენერგიის დეფიციტი, ხოლო გაზაფხულზე სიჭარბე აქვს. აღნიშნული შეუსაბამობა ელექტროენერგიის საერთაშორისო ვაჭრობით (ექსპორტ-იმპორტი) ბალანსდება. კერძოდ, გაზაფხულზე ენერგიის სიჭარბის პირობებში ქვეყანა ენერგიას უცხოეთში, ძირითადად, თურქეთში ყიდის, დეფიციტის პირობებში კი, ძირითადად, აზერბაიჯანიდან და რუსეთიდან ყიდულობს. მნიშვნელოვანია მიმართება ექსპორტირებულ და იმპორტირებულ ენერგიას შორის, რომელიც ქვეყნისთვის გენერაციის ობიექტების საჭიროების ერთ-ერთი ინდიკატორია.
გრაფიკი 4. ექსპორტისა და იმპორტის მიმართება 2012-2019 წლები (მლნ კვტ.სთ)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2012-2018 წლებში წმინდა ექსპორტი დადებითი მხოლოდ 2016 წელს იყო, შესაბამისად, დანარჩენი პერიოდის განმავლობაში საქართველომ საკუთარი მოხმარების დასაკმაყოფილებლად საკმარისი ელექტროენერგიის გამომუშავება ვერ მოახერხა. რაც გარდაუვალი შედეგია, ვინაიდან 2012-2018 წლებში გამომუშავების ზრდა არსებითად ჩამორჩება მოხმარების ზრდას. წლიურმა დეფიციტმა 2017-2018 წლებში შესაბამისად 812 და 920 მლნ კვტ.სთ შეადგინა, რაც მთლიანი მოხმარების 6.8%-სა და 7.3%-ს უტოლდებოდა. რაც შეეხება მიმდინარე წლის მონაცემებს, 7 თვის განამვლობაში დანაკლისმა მოხმარებაში 476 მლნ კვტ სთ. შეადგინა, რაც მოხმარების დაახლოებით 6.3%-ია. ამავდროულად აღნიშნული მაჩვენებელი 2018 წელს მხოლოდ 0.1%-ს შეადგენდა.
განხილული მონაცემებიდან ჩანს, რომ საქართველო ბოლო წლებში არსებული გენერაციის ობიექტების პირობებში საკუთარი მოხმარების სრულად დაკმაყოფილებას ვერ ახერხებს და იმპორტირებულ ენერგიაზე არის დამოკიდებული. არსებული ობიექტების გამომუშავების ზედა ზღვარი ფიქსირებულია, მოხმარება კი ეკონომიკის განვითარების პარალელურად იზრდება, შესაბამისად, მოცემული დეფიციტის ზრდა არის მოსალოდნელი. დეფიციტის დაბალანსების გზა კი გულისხმობს არჩევანს იმპორტირებულ ენერგიაზე დამოკიდებულების ზრდასა და ქვეყანაში გენერაციის ობიექტების მშენებლობაზე გადაწყვეტილების მიღებას შორის. ალტერნატივას ტარიფის არსებითი ზრდის ხარჯზე მოხმარების შემცირება წარმოადგენს, რაც უარყოფითად აისახება, როგორც მოსახლეობის სოციალურ ყოფაზე, ასევე ეკონომიკის კონკურენტუნარიანობაზე. ამავდროულად აღნიშნული პრობლემას მხოლოდ დროებით გადაჭრის.
თითოეულ მითითებულ გზას თავისი დადებითი და უარყოფითი მახასიათებლები აქვს. აღნიშნულ ასპექტებს ფაქტ-მეტრი უახლოეს პერიოდში დაუბრუნდება.

Do we really need HPPs?
As a result of the active campaign against building HPPs in Georgia over the last years, the construction of a number of large projects has been halted or the process is moving forward at a slower pace. At the same time, investors are facing significant hurdles to build smaller HPPs. In some cases, the questions raised in regard to certain projects are legitimate. However, against this backdrop, we now face a demonisation of this sector where any type of construction is automatically perceived as an unacceptable endeavour. Similar to any other construction process, the building of HPPs affects the environment. On the other hand, electricity is a resource and the economic development of a country as well as the well-being of its citizens is heavily dependent upon a continuous and sufficient supply of this resource. This article does not aim to discuss whether or not we should build HPPs in general or its separate types but, instead, aspires to make the public aware of today’s situation on the electricity market as well as the current trends.
Local Demand
The demand for electricity within the country is divided into the energy supplied by the distribution companies (TELASI, Energo-Pro Georgia) to their customers (both for individual consumption and commercial entities) and the energy directly supplied to large customers (Georgian Manganese, Georgian Water & Power, Geo Server, etc.) by the generation companies. On top of this is the energy consumed by the suspended plants. At the same time, energy transportation loss should also be taken into account. The energy supplied by the distribution companies also includes energy supplied to Abkhazian territory for free. Graph 1 illustrates the consumption structure.
Graph 1:  Electricity Consumption Structure in 2012-2019 (Million Kwt/h)
As illustrated by the graph, total consumption was 12.6 billion kwt/h as of 2018. Of this amount, 1.9 billion kwt/h (15.3%) is electricity supplied to Russian-occupied Abkhazia. In the last six years, the total consumption increased by 34.3% whilst the volume of energy provided to Abkhazia increased by 25.3%.
Generation
The principal source of electricity generation in Georgia is hydro which accounts for 79.6% of the total generation. The share of thermal power plants (TPP) in total consumption is around 20.1% whilst the amount of wind-generated electricity is negligible at the moment. In 2012-2018, the total generation increased from 9.7 billion kwt/h to 12.2 billion kwt/h which constitutes a 25.3% growth. The respective data are given in Graph 2. Of note is that on average 38.3% of the total generation is from a separate entity; that is, the Enguri and Varndili HPP Cascade. Pursuant to a verbal agreement, 40% of the total generation of the aforementioned HPPs is delivered to Russian-occupied Abkhazia. This resource is the only source of electricity for Abkhazia. In order to meet the increased demand, 40% has not been a sufficient volume in the last years and, in fact, the occupied territory receives a relatively high share annually; that is, on average 44.8% of the HPPs’ generated electricity whilst receiving almost the full volume of generation during the so called “cold season.”
Graph 2:  Generation in 2012-2019 (Million Kwt/h)
As of 2018, of the total volume of HPP generated energy, the share of regulatory HPPs is 58.3%, whilst seasonal and small HPPs account for 34.7% and 7% of generation, respectively. Graph 3 illustrates the trend of changes in structure.
Graph 3:  Structure of Energy Generated by HPPs in 2012-2019
As illustrated by the graph, the share of regulatory HPPs in the total amount of generation shrinks whilst the share of seasonal and small HPPs is characterised with a growth trend.
Consumption and Generation Balance
Electricity is a specific resource which cannot be accumulated at this stage. Therefore, the total demand on the network should fully meet the demand at any period of time. The peculiarities of consumption and supply make it harder to achieve this equilibrium. In particular, electricity consumption increases in the so-called “cold season.” In other words, consumption in winter significantly exceeds consumption in summer. At the same time, given environmental conditions, electricity generation in Georgia decreases in winter and increases simultaneously with rising temperature levels and water resources (April-June). Therefore, in cold seasonal periods, Georgia experiences an electricity deficit and has an electricity surplus in spring. This discrepancy is balanced by international electricity trade (export-import). In particular, in spring, when electricity is in surplus, Georgia sells energy abroad, mostly to Turkey. When electricity runs short, the country purchases energy mostly from Azerbaijan and Russia. The exported and imported energy ratio is an important figure, serving as one of the indicators of the country’s generator asset needs.
Graph 4:  Export to Import Ratio in 2012-2019 (Million Kwt/h).
As illustrated by the graph, it was only in 2016 when Georgia had net export during the period of 2012-2018. Therefore, for the remaining period, Georgia was unable to generate sufficient electricity to meet its own consumption needs. Given the fact that the growth in generation substantially lags behind the growth in consumption in 2012-2018, this is an inevitable result. In 2017-2018, the annual deficit was 812 and 920 million kwt/h which constitute 6.8% and 7.3% of the total consumption, respectively. In regard to this year’s figures, in the first seven months of 2019, the deficit in consumption accounts for 476 million kwt/h which is nearly 6.3% of consumption. At the same time, this figure was only 0.1% in 2018.
The aforementioned figures indicate that given the current generation assets, Georgia fails to fully meet its own consumption needs and depends on imported energy in these last years. The current generator assets have their current ceilings of generation fixed whilst consumption increases hand in hand with the economy and, therefore, it is expected that the current deficit will expand further. The way to offset the deficit implies a choice between an increased dependency on imported energy and the construction of generation assets in the country. The alternative is to reduce consumption by a significant hike in tariffs which will negatively affect both the population’s well-being and the competitiveness of the economy. At the same time, this could be only a temporary solution to the problem.
Each of the aforementioned options has its own positive and negative characteristics. FactCheck will come back to these aspects in the nearest future.