რა გავლენა ექნება რუსეთიდან ფრენების აკრძალვას ქართულ ეკონომიკაზე
პუტინის მიერ ინიცირებული შეზღუდვის მიუხედავად, 2018 წელთან შედარებით, 2019 წელს ტურისტული სექტორი სავარაუდოდ არ შემცირდება, მხოლოდ მოსალოდნელზე ნაკლებად გაიზრდება.
06/07/2019
19 ივნისს თბილისში მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის ფარგლებში, რუსეთის კომუნისტური პარტიის წევრ სერგეი გავრილოვისა და მასთან ერთად დუმას ორი დეპუტატის ჩამოსვლას მოსახლეობის პროტესტი მოჰყვა. სიტუაცია განსაკუთრებით მას შემდეგ გამწვავდა, რაც სერგეი გავრილოვმა საქართველოს პარლამენტში თავმჯდომარის სკამი დაიკავა. ამ პროტესტის შემდეგ, რუსეთის მოქალაქეებისთვის ვითომდა მოსალოდნელი საფრთხის საბაბით, რუსეთის პრეზიდენტმა, ვლადიმერ პუტინმა, რუსულ ავიახაზებს საქართველოში ფრენა აუკრძალა. მალევე, აკრძალვა ქართულ ავიახაზებზეც გავრცელდა. სანქცია ძალაში მიმდინარე წლის 8 ივლისს შევა.
აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად, რუსეთი რეგულარულად იყენებს ეკონომიკურ ბერკეტებს, როგორებიცაა: ტურისტული ნაკადების შეზღუდვა, ემბარგოს შემოღება გარკვეულ საქონელზე და ა.შ. რუსეთ-თურქეთს შორის არსებული დაძაბულობის პერიოდში, რუსეთმა ასევე აკრძალა ფრენები თურქეთის მიმართულებით და თურქეთის საექსპორტო საქონლის ნაწილზე ემბარგო დააწესა.
სანქციების შემოღებას საქართველოში რიგი სპეკულაციები მოჰყვა, არსებობს აზრთა სხვადასხვაობა, თუ რამდენად დამაზიანებელი იქნება მიმდინარე მოვლენები საქართველოსთვის. ფაქტ-მეტრი შეეცადა დაეთვალა, თუ როგორ შეიძლება დაზარალდეს საქართველო პუტინის გადაწყვეტილების შედეგად.
გასული წლების დინამიკას თუ დავაკვირდებით, დავინახავთ, რომ რუსი ვიზიტორების რაოდენობა საქართველოში ყოველწლიურად იზრდება, როგორც აბსოლუტურ, ისე ფარდობით მაჩვენებლებში. 2013 წელთან შედარებით, რუსი ვიზიტორების რაოდენობა დაახლოებით 789 ათასით გაიზარდა, ხოლო რუსი ვიზიტორების წილი მთლიან ვიზიტორებში 7.3 პროცენტული პუნქტით. 2019 წლის პირველი და მეორე კვარტლის მონაცემებით, საქართველოს დაახლოებით 691 ათასი რუსი ვიზიტორი ეწვია, რაც მთლიანი ვიზიტორების 21.4% იყო და წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 31.2% ზრდა შეადგინა.
ISET-ის ინფორმაციით, ტურიზმის წილი საქართველოს ეკონომიკაში 7.6%-ია, რუსი ტურისტების მიერ შეტანილი წვლილი ეკონომიკაში 1.8%-ია, ხოლო საჰაერო გზებით შემოსული რუსი ტურისტების წვლილი - 0.5%.
გრაფიკი 1: რუსი ვიზიტორების წილი მთლიან ვიზიტორებში (%)
2016 წელთან შედარებით, 2018 წელს, რუსი ვიზიტორების ჯამური ტურისტული დანახარჯები მკვეთრად, 2.4-ჯერ გაიზარდა. 2016 წელს, რუსმა ვიზიტორებმა 803 მლნ ლარი დახარჯეს, ხოლო 2018 წელს დაახლოებით 2 მლრდ ლარი. მნიშვნელოვანია, რომ იზრდება რუსი ვიზიტორების ტურისტული დანახარჯების ფარდობა მთლიან ტურისტულ დანახარჯებთან. 2016 წელთან შედარებით, 2018 წელს პროცენტული მაჩვენებელი 6.6 პუნქტით გაიზარდა. პროცენტული მაჩვენებლის ზრდა ნიშნავს, რომ გასული წლების განმავლობაში, საქართველოს ტურიზმის სექტორის დამოკიდებულება რუსეთზე იზრდებოდა და ცხადია პოლიტიკური რისკის მატარებელ ფაქტს წარმოადგენდა, რაც მიმდინარე მოვლენებმაც დაადასტურა.
გრაფიკი 2: რუსი ვიზიტორების ტურისტული დანახარჯები მთლიან ტურისტულ დანახარჯებთან (მლნ ლარი, %)
რუსი ვიზიტორების რაოდენობამ მკვეთრი ზრდა დაიწყო 2015 წლიდან, რაც რუსეთის მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის გაუქმებასთან და გარკვეულწილად რუსეთთან მიმართებით საქართველოს მთავრობის შეცვლილ რიტორიკასთან არის დაკავშირებული.
როგორც აღვნიშნეთ, შეზღუდვა ფრენებზე 8 ივლისიდან ამოქმედდება, შესაბამისად, მოსალოდნელი ზარალი 2019 წლისთვის რუსი ვიზიტორების შემთხვევაში, უნდა გაანგარიშდეს წლის მეორე ნახევრისათვის (III და IV კვარტლები). ამისთვის, საჭიროა რუსი ვიზიტორების დინამიკის განხილვა კვარტლურ ჭრილში.
ცხრილი 1: რუსი ვიზიტორების პროცენტული დინამიკა, კვარტლების მიხედვით
პერიოდი
საშუალო
15.0%
15.2%
14.6%
14.9%
II კვარტალი
22.4%
22.9%
21.7%
22.6%
22.42%
III კვარტალი
41.9%
41.4%
43.2%
41.5%
42.02%
IV კვარტალი
20.7%
20.5%
21.0%
20.66%
როგორც ვხედავთ, ბოლო 4 წლის მანძილზე წლიური ვიზიტების საშუალოდ 37.32% ხორციელდებოდა I და II კვარტალში. 2019 წლის პირველ და მეორე კვარტლებში რუსეთიდან 691 ათასი ვიზიტი განხორციელდა. შესაბამისად, შეგვიძლია დავუშვათ, რომ მთელი 2019 წლის განმავლობაში მისაღები რუსი ვიზიტორების მოსალოდნელი (თუ არ გავითვალისწინებთ პუტინის მიერ შემოღებულ შეზღუდვებს) ოდენობა 1 853 122 ვიზიტორია. კვარტალური სურათიდანვე გამომდინარე ნათელია, რომ III და IV კვარტლებში საშუალოდ წლიური ვიზიტების შესაბამისად 42.02 და 20.66% ხორციელდება (ჯამში 62.68%). შესაბამისად, წლის მეორე ნახევარში წლიურად მთლიანად მისაღები რუსი ვიზიტორების 62.68%-ს უნდა ველოდოთ, რაც 1 161 534 ვიზიტორს შეადგენს.
2018 წელს რუსი ვიზიტორი ხარჯავდა საშუალოდ 1 326 ლარს ერთ ვიზიტზე (ჩამოსვლიდან წასვლამდე). საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, 2018 წელს საჰაერო გზით რუსი ვიზიტორების დაახლოებით 32% შემოვიდა, ხოლო 2019 წლის 1-ლი 5 თვის მონაცემით 42%. თუ ვივარაუდებთ, რომ 2019 წელს, შეზღუდვების არ არსებობის პირობებში, საჰაერო გზით ვიზიტორების 32% შემოვიდოდა და საჰაერო გზით შემომავალი ნაკადის გადამისამართება ვერ მოხდება ალტერნატიულ ტრანსპორტზე, შეზღუდვების შედეგად ვერ შედგება 371 691 ვიზიტი, ტურისტული შემოსავლის დანაკარგი კი დაახლოებით 492 მლნ ლარი იქნება, რაც 2019 წლის მოსალოდნელ მთლიანი შიდა პროდუქტთან მიმართებით, დაახლოებით 1.1%-ია, ხოლო თუ 42% შემოვიდოდა საჰაერო გზით, ტურისტული შემოსავლის დანაკარგი დაახლოებით 647 მლნ ლარი იქნება რაც მშპ-ს 1.4%-ია, ხოლო ვიზიტორების დანაკარგი იქნება 487 ათასი ადამიანი. საბოლოო ჯამში, ტურისტული ვიზიტებიდან მისაღები შემოსავლის დანაკარგები 492-647 მლნ ლარის ფარგლებში იმერყევებს, რაც მოსალოდნელი მშპ-ს 1.1%-დან 1.4%-მდე შეადგენს. აღსანიშნავია, რომ განხილული სცენარებიდან ყველაზე უარეს შემთხვევაშიც, მთლიანი შემოსავალი ტურიზმიდან უკეთესი იქნება, ვიდრე 2018 წელს იყო. ტურისტული სექტორი სავარაუდოდ არ შემცირდება, მხოლოდ მოსალოდნელზე ნაკლებად გაიზრდება.
აქვე აუცილებელია აღნიშნოს, რომ ერთი მხრივ მოცემული მაჩვენებლები წარმოადგენს ცალკე აღებულად ტურისტული შემოსავლების მოსალოდნელ ცვლილებას, ირიბი ეფექტებიდან გამომდინარე კი სანქციების უარყოფითი გავლენა ეკონომიკაზე მოსალოდნელია იყოს შედარებით მაღალი ვიდრე მხოლოდ დანაკარგი ტურიზმიდან შემოსავლებში. ამავდროულად დასაშვები ვარაუდია, რომ სანქციები და რუსეთში აგორებული ანტიქართული პოლიტიკური კამპანია, ვიზიტორთა არამარტო საჰაერო არამედ სახმელეთო ნაკადის შემცირებასაც გამოიწვევს, რაც ასევე გაზრდის უარყოფით გავლენას საქართველოს ეკონომიკაზე. მეორე მხრივ ნაკლებად სავარაუდოა რეალიზდეს რადიკალური სცენარი ვიზიტორთა საჰაერო ნაკადის სრულად დაკარგვასთან დაკავშირებით, კერძოდ ვიზიტორთა ნაწილი ვინც ვერ ისარგებლებს პირდაპირი ავია რეისებით სავარაუდოა ქვეყანაში ალტერნატიული მარშრუტით შემოვიდეს, რაც შეარბილებს სანქციების გავლენას. აღნიშნულის თქმის საფუძველს თვითონ რუსულ რეალობაში სამთავრობო ნარატივის საწინააღმდეგო ინფორმაციის გაჩენა იძლევა. კერძოდ, რუსეთის პოლიტიკური ხელმძღვანელობის შეფასებებსა და მოწოდებებს ეწინააღმდეგება რუსეთის იმ მოქალაქეთა გამოხმაურება ვისაც უმოგზაურია ან მიმდინარე პერიოდში იმყოფება საქართველოში. ასევე გასათვალისწინებელია, რომ მიმდინარე პროცესებსა და რუსულ სანქციებს საქართველოს მხარდამჭერი გამოხმაურება მოყვა ავტორიტეტულ საერთაშორისო პრესისა და მაღალი ეშელონის პოლიტიკური ფიგურების მხრიდან, რამაც საქართველოს როგორც საინტერესო ტურისტული დანიშნულების ერთგვარად წარმოჩენას შეუწყო ხელი დანარჩენი მსოფლიოსათვის. აგრეთვე შეიქმნა „ფეისბუქ“ ჯგუფი „გაატარე ზაფხული საქართველოში“, რომელიც მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან ასი ათასობით წევრს აერთიანებს. ხელისუფლების სათანადო ინფორმაციული მხარდაჭერისა და მცდელობების პირობებში კი, აღნიშნული საკმაოდ კარგი შესაძლებლობაა ახალი სეგმენტის ვიზიტორთა მოსაზიდად და მომავალში რუსეთზე დამოკიდებულების შესამცირებლად.

The visit of a member of the Russian Communist Party, Sergey Gavrilov, with two other Russian MPs to Tbilisi on 19 June 2019 as part of the Inter-parliamentary Assembly on Orthodoxy, triggered people’s protests. The situation got particularly tense after Mr Gavrilov sat in the Speaker’s chair in the Parliament of Georgia. Because of this protest, ostensibly on the grounds of a possible threat to Russian citizens, Russian President Vladimir Putin banned Russian airlines’ flights to Georgia. Soon after, the flight ban expanded to include Georgian airlines. The sanction will kick off on 8 July 2019.
Of note is that in order to accomplish its political objective, Russia regularly employs economic leverage such as:  restrictions of tourism flows, banning certain goods, etc. During the Russia-Turkey stand-off, Russia also banned flights to Turkey and imposed an embargo on part of Turkey’s export goods.
The imposition of sanctions was followed by a myriad of speculations in Georgia. Opinions differ as to the extent to which these current events will harm Georgia. FactCheck tried to calculate how Georgia’s economy could be damaged as a result of Putin’s decision.
If we take a look at the dynamics of the last years, we will see that the number of Russian visitors has been growing annually, both in absolute and relative terms. As compared to 2013, the number of Russian citizens increased by nearly 789,000 whilst the share of Russian visitors in the total number of visitors increased by 7.3 percentage points. As of the first and second quarter data of 2019, there were approximately 691,000 Russian visitors to Georgia which constituted 21.4% of the amount of total visitors and a growth of 31.2% as compared to the same period of the previous year.
According to the ISET’s information, the share of tourism in Georgia’s economy is 7.6% and the contribution of Russian tourists is 1.8% whilst the share of Russian tourists who take flights to come to Georgia is 0.5%.
Graph 1:  Share of Russian Visitors in Total Visitors (%)
As compared to 2016, the total expenses of Russian tourists increased sharply by 2.4 times in 2018. In 2016, Russian tourists spent GEL 803 million whilst their spending equalled nearly GEL 2 billion in 2018. Of importance is that the ratio of the spending of Russian visitors to the total tourism spending is also increasing. In 2018 as compared to 2016, this figure increased by 6.6 percentage points. The growth of the percentage figure means that the dependence of the Georgian tourism sector on Russia has been rising through the past years. Certainly, this fact contained a political risk which was confirmed by the latest events.
Graph 2:  Russian Visitor Tourism Spending in Total Tourism Spending (GEL Million, %)
A sharp hike in the number of Russian visitors started in 2015 which was in part related to the termination of the visa regime for Russian citizens and the Government of Georgia’s altered rhetoric vis-à-vis Russia.
As mentioned previously, the flight ban will kick off from 8 July. Therefore, the expected damage for 2019 in terms of Russian visitors will be calculated for the second half of the year (third and fourth quarters). To this end, we need to analyse the quarterly dynamics of Russian visitors.
Table 1:  Percentage Dynamic of Russian Visitors in Terms of Quarters
Period
Average
I Quarter
15.0%
15.2%
14.6%
14.9%
II Quarter
22.4%
22.9%
21.7%
22.6%
22.42%
III Quarter
41.9%
41.4%
43.2%
41.5%
42.02%
IV Quarter
20.7%
20.5%
21.0%
20.66%
As we see, there was an average of 37.2% Russian visitors in the total number of annual visitors in the first and second quarters. There were 691,000 visitors from Russia in the first and second quarters of 2019. Therefore, we can assume that the total anticipated annual amount of Russian tourists in the course of 2019 (not taking into account Putin’s ban) is 1,853,122 visitors. Given the quarterly picture, it is clear that 42.02% and 20.66% of the total visits (66.82% in total) take place in the third and fourth quarters, respectively. Therefore, in the second half of the year we should expect 62.86% of the total annual anticipated number of Russian visitors which amounts to 1,161,534 visitors.
In 2018, the Russian visitor spent GEL 1,326 on average in one visit (from arrival until departure). In accordance with the Georgian National Tourism Administration’s information, nearly 32% of Russian visitors took an air route to enter Georgia whilst this figure constitutes 42% for the first five months of 2019. If we assume that in 2019, in the absence of the flight ban, 32% of the visitors would have come by air and that portion of tourists who use air travel could not have been directed to an alternative mode of transport, a total of 371,691 visits will not happen as a result of flight ban which represents a loss of tourism revenues of GEL 492 million which is approximately 1.1% of the estimated GDP in 2019. If the number of visitors who were to take air transport was 42%, the loss of tourism revenues would be nearly GEL 647 million which is 1.4% of the GDP whilst the loss in the number of visitors would be 487,000 persons. Eventually, the loss of tourism revenues will fluctuate within the margins of GEL 492-647 million which constitutes 1.1% - 1.4% of the estimated GDP. Of note is that even in the worst case scenario discussed above, the total revenues from tourism will outperform 2018’s results. It is likely that the tourism sector will not decrease, albeit the growth will be less than expected.
Of necessary note is that, on the one hand, the given figures reflect expected changes in tourism revenues taken separately whilst given the indirect impact, the negative effect of the sanctions can be higher as compared to the loss of tourism revenues only. At the same time, it is possible to assume that the sanctions and the anti-Georgian political campaign launched in Russia will result in a decreased number of both air and land route visitors which will also increase the negative pressure on Georgia’s economy. On the other hand, it is less likely to see a radical scenario – a complete loss of air travellers – being realised. In particular, part of those visitors unable to use direct flights will possibly use alternative routes to come to Georgia which will alleviate the sanctions’ impact. The assumption is based on the information which emerges in the Russian reality and runs counter to the government’s narrative. In particular, the feedback of those Russian nationals who travelled or are currently in Georgia contradicts the assessments and the calls of Russia’s political authorities. Of additional note is that the authoritative international press and high-ranking political figures have demonstrated positions which are supportive to Georgia in light of these recent developments and the Russian sanctions which in turn help Georgia to portray itself as an interesting tourist destination for the rest of the world. In addition, a Facebook page, entitled Spend Your Summer in Georgia, was created which incorporates hundreds of thousands of members from different parts of the globe. In the case of proper information support and efforts from the Government of Georgia, this is a quite good opportunity to attract visitors from a new segment and reduce dependence on Russia in the future.