რეზიუმე: ეკონომიკური მდგომარეობის შესაფასებლად, საერთაშორისოდ მიღებული ინდიკატორი მთლიანი შიდა პროდუქტია (მშპ). მშპ არის, წლის განმავლობაში, ქვეყნის ფარგლებში წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების საბოლოო ღირებულება. წლიდან წლამდე, რაც უფრო მაღალი ტემპით იზრდება ქვეყნის მშპ, მით უფრო დადებითად აისახება ეს მოსახლეობის კეთილდღეობაზე.
2018 წელს საქართველოს რეალური[1] მშპ 4.7%-ით გაიზარდა. მთლიანად ევროკავშირის ეკონომიკურმა ზრდამ 2018 წელს 1.9% შეადგინა, გერმანიის მშპ 1.5%-ით, დიდი ბრიტანეთის 1.4%-ით, ხოლო აშშ-ს შემთხვევაში მშპ გაიზარდა 2.9%-ით. ამდენად, ზაქარია ქუცნაშვილის მიერ დასახელებული მონაცემები ბოლომდე ზუსტი არ არის, თუმცა ისინი ფაქტობრივ მაჩვენებლებს რომც შეესაბამებოდეს, განვითარებადი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლების ასეთი ფორმით შედარება განვითარებულ ქვეყნებთან, არაფრისმომცემი და შეცდომაში შემყვანია რამდენიმე მიზეზის გამო.
პირველ რიგში, მნიშვნელოვანია საბაზო ეფექტი. კერძოდ, შედარებით მცირე მაჩვენებლის ცვლილება უფრო დიდ პროცენტულ სხვაობას იძლევა, ვიდრე დიდი მაჩვენებლების ცვლილება. მაგალითად, თუ A მოქალაქეს შემოსავალი 2017 წელს შეადგენდა 100 ლარს და 2018 წელს აღნიშნული შემოსავალი გაეზარდა 190 ლარამდე, ხოლო B მოქალაქეს შემოსავალი იყო 1 000 ლარი და გაეზარდა 1 800 ლარამდე, პროცენტულად A მოქალაქის შემოსავალი გაიზარდა 90%-ით, ხოლო B მოქალაქის შემოსავალი 80%-ით. კითხვაზე, თუ რომელი მათგანის წელი იყო შედარებით წარმატებული, ცალსახა პასუხი არ არსებობს, რადგან A-ს ფინანსური რესურსი პროცენტულად უფრო სწრაფად გაიზარდა, მაგრამ B-ს ბიუჯეტი უფრო მეტი თანხით შეივსო. მსგავსი ვითარებაა ქვეყნებს შორისაც, მდიდარ ქვეყნებში ეკონომიკის თუნდაც დაბალი პროცენტული ზრდაც კი, თანხობრივად ძალიან დიდი მაჩვენებელია. აქვე აღსანიშნავია, რომ აუთვისებელი ეკონომიკური რესურსების/პოტენციალის გამო, განვითარებად ქვეყნებს ზრდის მნიშვნელოვანი პერსპექტივა აქვთ და მათი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები როგორც წესი, შედარებით მაღალია.
შესაბამისად, ცალკეული ქვეყნის ეკონომიკის ზრდის ტემპის სხვა ქვეყნებთან მიმართებით შეფასებისთვის, მიზანშეწონილია შედარება მეტ-ნაკლებად მსგავსი მახასიათებლების მქონე ქვეყნების ჯგუფთან განხორციელდეს. მოცემულ შემთხვევაში, შედარებითი ანალიზისათვის არსებითად განსხვავებული ეკონომიკური განვითარების დონის მქონე ქვეყნების შერჩევა საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას იწვევს. საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპის შედარება განვითარებული ქვეყნების მშპ-ს ზრდასთან, არაფრისმომცემია და ამ შემთხვევაში მანიპულაციური, რადგან მსმენელს წარმოდგენა ექმნება, რომ ეკონომიკური დინამიკა და კონიუქტურა ამ პერიოდში საქართველოში უკეთესია, ვიდრე ევროკავშირის ქვეყნებში და აშშ-ში და საქართველოს პრობლემა მხოლოდ იმაშია, რომ განვითარებული ქვეყნები განვითარებით ჩვენზე წინ არიან.
2019 წლის 8 აპრილს,დიანა ტრაპაიძის გადაცემა დღის ამბებში სტუმრობისას, პარტიაქართული ოცნებისწევრმა, ზაქარია ქუცნაშვილმა განაცხადა: „გერმანიის მთლიანი შიდა პროდუქტის განვითარების ტემპი არის 1.17%. ჩვენია 4.5%, დიდი ბრიტანეთის 2%- არ აღემატება, ხოლო 1.2% აშშ- განვითარების ტემპია. ასე რომ, ჩვენი 4.5%, ორჯერ და სამჯერ მეტია მათზე. ეს ქვეყნები რომ ბევრად წასულია წინ, ამიტომაც ჩვენი დღევანდელი განვითარების 2-3% არ ნიშნავს იმას, რომ ამ ქვეყნებს 2 და 3 წელში დავეწევით. ათჯერ და ოცჯერ ვართ ჩამორჩენილი, ამიტომჭირდება ოთხჯერ და ხუთჯერ სწრაფად განვითარება. დღევანდელი განვითარების ტემპით, საქართველოორჯერ და სამჯერ უსწრებს საშუალოდ ევროპულ სახელმწიფოებს. ეს არის ობიექტური მახასიათებლები და ნებისმიერი ეკონომისტი გეტყვით ამის თაობაზე“.
ეკონომიკური მდგომარეობის და ქვეყნის კეთილდღეობის აღმნიშვნელი საერთაშორისოდ მიღებული ინდიკატორი მთლიანი შიდა პროდუქტია (მშპ). მშპ არის წლის განმავლობაში ქვეყნის ფარგლებში წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების საბოლოო საბაზრო ღირებულება. წლიდან წლამდე, რაც უფრო მაღალი ტემპით იზრდება ქვეყნის მშპ, მით უფრო დადებითად აისახება ეს მოსახლეობის კეთილდღეობაზე.
2018 წელს საქართველოს რეალური მშპ 4.7%-ით გაიზარდა, გერმანიის მშპ -1.5%-ით, დიდი ბრიტანეთის -1.4%-ით, ხოლო აშშ-ს შემთხვევაში-2.9%-ით. ზაქარია ქუცნაშვილის მიერ დასახელებული ზრდები, ფაქტობრივ მაჩვენებლებს ბოლომდე ზუსტად არ შეესაბამება. დასახელებული ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები ზუსტიც რომ იყოს, განვითარებადი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლების განვითარებულთან ასეთი ფორმით შედარება არაფრისმომცემია.
პირველ რიგში, მნიშვნელოვანია საბაზო ეფექტი. კერძოდ, შედარებით მცირე მაჩვენებლის ცვლილება უფრო დიდ პროცენტს იძლევა, ვიდრე დიდი მაჩვენებლების ცვლილება. მაგალითად, განვიხილოთ მოქალაქე A და მოქალაქე B-ს შემოსავლების ცვლილება, რომელიც ცხრილ 1-შია ასახული. აღნიშნულ მაგალითში, მოქალაქე A-ს შემოსავალი 90 %-ით გაიზარდა, მოქალაქე B-ს შემოსავალი კი 80 %-ით, თუმცა, მოქალაქე B-ს შემოსავლის ზრდა მოქალაქე A-სთან შედარებით, 790 ლარით მეტია. კითხვაზე, თუ რომელი მათგანის წელი იყო შედარებით წარმატებული, ცალსახა პასუხი არ არსებობს, რადგან A-ს ფინანსური რესურსი პროცენტულად უფრო სწრაფად გაიზარდა, მაგრამ B-ს ბიუჯეტი უფრო მეტი თანხით შეივსო.
ცხრილი 1: ნომინალური და პროცენტული ცვლილების მაგალითი
მთლიანი შიდა პროდუქტის შედარებითი ანალიზისას მნიშვნელოვანია ანალიზის გაკეთება მოსახლეობის რაოდენობასთან მიმართებით. შედარებისთვის რელევანტურია მთლიანი შიდა პროდუქტის დინამიკის განხილვა ერთ სულზე, გამოსახული საერთაშორისო დოლარში (PPP). PPP მაჩვენებელი, მშპ-ს კორექტირებას ახდენს ფასების დონის მიხედვით.
საქართველოს მშპ 2018 წელს დაახლოებით 41 მლრდ ლარს შეადგენდა, ხოლო აშშ-ს მშპ 20.9 ტრილიონ აშშ დოლარს და მისი ეკონომიკის თუნდაც დაბალი პროცენტული ზრდაც კი, თანხობრივად ძალიან დიდი მაჩვენებელია. აქვე აღსანიშნავია, რომ აუთვისებელი ეკონომიკური რესურსების/პოტენციალის გამო, განვითარებად ქვეყნებს ზრდის მნიშვნელოვანი პერსპექტივა აქვთ და მათი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები, როგორც წესი, შედარებით მაღალია.
ცხრილი 2: მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე საერთაშორისო დოლარში (PPP), 2017-2018 წლებში
წყარო: საერთაშორისო მონეტარული ფონდი
აღნიშნულ შემთხვევაშიც, საერთაშორისო დოლარში გამოსახული მთლიანი შიდა პროდუქტის რაოდენობრივი ზრდა მეტია განვითარებული ქვეყნების შემთხვევაში, თუმცა პროცენტული ზრდით საქართველო ლიდერობს, საბაზო ეფექტის გამო.
ეკონომიკური ზრდის შედარებით დაბალი ტემპი განვითარებულ ქვეყნებში, გამოწვეულია ეკონომიკური ეფექტით, რომელიც ე.წ. „კლებადი ზღვრული უკუგების კანონის“ სახელით არის ცნობილი. რაც გულისხმობს, რომ წარმოების ფაქტორის (მაგ. ადამიანური რესურსი, კაპიტალი) ყოველი დამატებით ერთეული, ნაკლები შედეგის მომტანია. განვითარებული ქვეყნები არსებულ წარმოების რესურსებსა და ტექნოლოგიებს თითქმის სრულად იყენებენ და ახლოს არიან გამოშვების ზედა ზღვართან, შესაბამისად შემდგომი ზრდის შესაძლებლობა შეზღუდულია. განვითარებული ეკონომიკები იზრდებიან სწრაფად მხოლოდ მაშინ, როცა სახეზეა მნიშვნელოვანი ტექნოლოგიური პროგრესი რაც არსებული რესურსების მეტად ეფექტურ გამოყენებას ხდის შესაძლებელს, ან პოსტკრიზისულ პერიოდში, როცა ისინი უბრუნდებიან წარმოების კრიზისამდელ დონეს, დროებითი ვარდნის შემდგომ. თავის მხრივ, განვითარებადი ქვეყნები შორს არიან გამოშვების ზედა ზღვრიდან, არასრულად იყენებენ წარმოების რესურსებს ან განიცდიან მათ ნაკლებობას (ძირითადად ტექნოლოგიებისა და კაპიტალის). შესაბამისად, მათ აქვთ შესაძლებლობა პოტენციალის სრულად ათვისებით, განვითარებული ქვეყნებიდან ტექნოლოგიების კოპირებითა და კაპიტალის მოზიდვის გზით, მიაღწიონ შედარებით მაღალ ე.წ. „დამწევ ზრდას“ (catch-up growth[2]).
[1] ინფლაციით კორექტირებული
[2] მსგავსი თეორიული შესაძლებლობის არსებობა არ ნიშნავს, რომ ყველა განვითარებადი ქვეყანა პრაქტიკაში მის რეალიზებას ახერხებს

Resume: The internationally recognised indicator to assess an economy is the gross domestic product (GDP). The GDP is the market value of all of the final goods and services produced within a country. The higher a country’s annual GDP growth is, the better it is reflected upon the well-being of that country’s population.
In 2018, Georgia’s real[1] GDP increased by 4.7%. The total economic growth rate in the EU constituted 1.9% in 2019, the German GDP increased by 1.5%, the UK GDP increased by 1.4% and the US GDP growth was 2.9%. Therefore, Zakaria Kutsnashvili’s figures are not fully accurate. Even if they had been factually accurate, however, making a comparison of a developing country’s economic growth figures to those of developed countries in this manner is pointless and misleading for a variety of reasons.
In the first place, the base effect is important. In particular, a change in small figures gives a bigger percentage difference as compared to changes in big figures. For instance, if citizen A’s income was GEL 100 in 2017 and that income increased to GEL 190 in 2018 whilst citizen B’s income was GEL 1,000 and increased to GEL 1,800, then citizen A’s income increased by 90% and citizen B’s income increased by 80%. If we ask the question as to which citizen had a more successful year, there is no straightforward answer because A’s financial resource increased faster in terms of percentage whilst B’s budget accumulated more funds. This analogy applies to countries, too. In wealthy countries, even a marginal percentage growth of the economy equals large sums of money. Of further note is that because of unutilised economic resources/potential, developing countries have strong prospects of growth and their economic growth figures are usually higher.
Therefore, in order to compare a certain country’s economic growth rate to those of other countries, it is relevant to make the comparison with a group of countries with relatively similar characteristics. In the aforementioned case, a comparison of countries with substantially different economic development levels does indeed mislead the public. Comparing Georgia’s economic growth rate to the GDP growth of developed countries is pointless and, in this case, also manipulative because the audience thinks that the economic dynamic and conjuncture are better in Georgia in this period as compared to the EU countries and the US and the only problem Georgia has is that developed countries are ahead of us in terms of their development.
On 8 April 2019, on air on Diana Trapaidze’s TV broadcast, Dgis Ambebi, Georgian Dream member, Zakaria Kutsnashvili, stated:  “Germany’s GDP growth rate is 1.17%. Ours is 4.5%, Great Britain’s is under 2% and the US growth rate is 1.2%. Therefore, our 4.5% is two and three times higher than theirs. As these countries are far advanced, our current 2-3% growth rate does not mean that we will catch up to these countries in two or three years. We are ten and 20 times backward and this is why we need a growth rate this is four and five times higher. With the current growth rate, Georgia is on average two and three times ahead of European countries. These are objective indicators and any economist would confirm that.”
The internationally recognised indicator to assess the economic situation and a country’s well-being is the gross domestic product (GDP). The GDP is the market value of all of the final goods and services produced within a country. The higher a country’s annual GDP growth is, the better it is reflected upon the well-being of that country’s population.
In 2018, Georgia’s real GDP increased by 4.7%. The total economic growth rate in the EU was 1.9% in 2019, the German GDP increased by 1.5%, the UK GDP increased by 1.4% and the US GDP growth was 2.9%. Therefore, Zakaria Kutsnashvili’s figures are not fully accurate. Even if they had been factually accurate, however, a comparison of a developing country’s economic growth figures to those of developed countries in this manner is pointless.
In the first place, the base effect is important. In particular, a change in small figures gives a bigger percentage difference as compared to changes in big figures. For instance, let us consider the changes of the incomes of citizens A and B as given in Table 1. In this case, citizen A’s income increased by 90% and citizen B’s income increased by 80% although the growth of citizen B’s income is GEL 710 higher. If we ask the question as to which citizen had a more successful year, there is no straightforward answer because A’s financial resource increased faster in terms of percentage whilst B’s budget accumulated more funds.
Table 1: Case of Nominal and Percentage Changes
Georgia’s GDP was nearly GEL 41 billion in 2018 whilst the US GDP was USD 20.9 trillion and even a marginal percentage growth of the latter’s economy is translated into vast sums of money. Of note is that because of unutilised economic resources/potential, developing countries have strong prospects of growth and their economic growth figures are usually higher.
Whilst doing a comparative analysis of GDP figures, it is important to analyse them vis-à-vis the amount of the population. It is relevant for comparison to analyse the GDP dynamic in international dollars per capita (PPP). The PPP indicator adjusts the GDP in terms of price levels.
Table 2: GDP Per Capita in International Dollars (PPP) in 2017-2018
In this case, too, the GDP growth in international dollars is higher in developed countries although Georgia is the leader in terms of percentage growth because of the base effect.
The relatively lower economic growth rate in developed countries is caused by the economic effect which is also known as the so-called diminishing marginal return law. This means that employing an additional unit of the factor of production (human resource, capital) causes a smaller increase in output. Developed countries almost fully utilise their existing production resources and technologies and being close to their maximum level of output, they therefore have limited room for further growth. Developed economies achieve fast growth only under significant technological progress which allows a more efficient use of their existing resources or in a post-crisis period when they return to the pre-crisis level of production after a temporary decline. In turn, developing countries are far from their maximum level of output, they do not fully use their production factors or they are afflicted by the lack of them (mostly technologies and capital). Therefore, they have an opportunity to achieve a relatively high so-called catch-up growth[2] by fully utilising their potential as well as by copying technologies and attracting capital from developed countries.