„ქართული ოცნების“ დაპირება - „აშენდება 8 000 კმ ინფრასტრუქტურა, რის შედეგადაც 800 ათასი ადამიანი მიიღებს ინტერნეტს. შედეგად, ქვეყნის მოსახლეობის 90%-ზე მეტს ექნება ინტერნეტზე წვდომა“ - ჩავარდნის პირასაა
საყოველთაო ინტერნეტიზაციის პროექტის გარშემო მიმდინარე მოვლენების ანალიზის შედეგად ცხადი ხდება, რომ ის ჩავარდნის პირასაა
11/02/2019
რეზიუმე: ქვეყნის ინტერნეტიზაციის პროექტის (რომლის შედეგადაც 2020 წლისთვის მოსახლეობის 90%-ს უნდა ჰქონდეს ინტერნეტზე წვდომა) განხორციელება 2016 წლის ივლისში ა(ა)იპ „ოუფენ ნეტს“ დაევალა. ორგანიზაციაში აცხადებენ, რომ ამჟამად მიმდინარეობს ინფრასტრუქტურის კომპონენტზე მუშაობა, რომლის ფარგლებშიც, ოპტიკურ-ბოჭკოვანი მაგისტრალების პროექტირება - მშენებლობის მიზნით, გამოცხადებულია სახელმწიფო შესყიდვა, თუმცა, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ვებ-გვერდზე „ოუფენ ნეტის“ მიერ გამოცხადებული მსგავსი შესყიდვა არ იძებნება.
გარდა ამისა, ოპტიკური ქსელის გაყვანა ჯერ არც ერთ სოფელში არ დაწყებულა. „ოუფენ ნეტს“ არ აქვს პასუხი კითხვაზე, მოხერხდება თუ არა 2019 წლის ბოლომდე საქართველოს რომელიმე რეგიონში კაბელის გაყვანა. უცნობია სოფლების ინტერნეტიზაციის დასრულების თარიღიც.
2016 წლის 8 სექტემბერს, წინასაარჩევნო პერიოდში, „ქართულმა ოცნებამ“ საარჩევნო პროგრამის პრეზენტაცია გამართა. პროგრამაში ერთ-ერთი განსაკუთრებული ადგილი დაეთმო ინფრასტრუქტურულ განვითარებას, რომლის ფარგლებშიც პარტია მოსახლეობას სრულ ინტერნეტიზაციას დაჰპირდა. პროგრამაში აღნიშნულია, რომ „აშენდება 8 000 კილომეტრიანი ინფრასტრუქტურა, რის შედეგადაც დამატებით 800 ათასი ადამიანი მიიღებს ინტერნეტს. შედეგად, ქვეყნის მოსახლეობის 90%-ზე მეტს ექნება ინტერნეტზე წვდომა“. აღნიშნული პროექტი გაწერილია როგორც 2016-2020 წლების სამთავრობო პროგრამაში, ასევე 2018 წლის სახელმწიფო საბიუჯეტო კანონში.
2016 წლის ივლისში მთავრობის სხდომაზე საქართველოში ფართოზოლოვანი, ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარების სახელმწიფო პროგრამა დამტკიცდა. „ოუფენ ნეტის“ ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, პროექტის განსახორციელებლად, საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ ფინანსური მხარდაჭერითა და საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს „ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს“ ინიციატივით შეიქმნა ა(ა)იპ „ოუფენ ნეტი“, რომელსაც აღნიშნული პროექტის განხორციელება დაევალა. პროექტის შედეგად, 2020 წლისთვის მოსახლეობის 90%-ს უნდა ჰქონდეს მინიმუმ 15 MB-იან ინტერნეტზე წვდომა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ამონაწერის მიხედვით, ა(ა)იპ „ოუფენ ნეტი“ 2015 წლის 21 ივლისს დარეგისტრირდა. ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რას საქმიანობდა ეს უკანასკნელი ინტერნეტიზაციის პროექტის ოფიციალურად დამტკიცებამდე, ინტერნეტსივრცეში არ იძებნება. სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში განთავსებული შესყიდვების თანახმად, „ოუფენ ნეტი“ შესყიდვებს 2015 წლის აგვისტოდან ახორციელებს. პირველი შესყიდვა კვლევასა და განვითარებასთან დაკავშირებულ საკონსულტაციო მომსახურებებთანაა დაკავშირებული, ხოლო ყველა დანარჩენი საოფისე სახისაა (საოფისე მანქანა-დანადგარებისა და აღჭურვილობის, ავეჯის, კომპიუტერული მოწყობილობებისა და აქსესუარების, საყოფაცხოვრებო ტექნიკის შეძენა და სხვა).
2016 წლის სექტემბერში ცნობილი გახდა, რომ ქვეყნის ინტერნეტიზაციის პროექტის პირველი ეტაპის სამუშაოები დაიწყო. „ოუფენ ნეტის“ დირექტორი, ნინო ქუბინიძე, საბანკო სექტორისა და სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების წარმომადგენლებს შეხვდა. მხარეებთან კონსულტაციები 2016 წლის 30 სექტემბერს უნდა დასრულებულიყო, რის შემდეგაც, უმოკლეს ვადაში, გამოცხადდებოდა კონკურსი. აღნიშნულის შესახებ გაზეთ „კომერსანტთან“ კომენტარი გააკეთა კომუნიკაციების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის წევრმა, კახა ბექაურმაც. მისი განცხადების თანახმად, პირველ ეტაპზე არსებული ოპერატორებისგან ინფორმაციის მიღება ხდება (თუ რა გეგმები აქვთ მათ კონკრეტულ რეგიონებთან მიმართებით უახლოეს 3 წელიწადში) და სახელმწიფო მხოლოდ იმ ადგილებში შევა, სადაც კერძო ბიზნესი არ იქნება. ბექაურის თქმით, უნდა შექმნილიყო საქართველოს რუკა, რის შემდეგაც „ოუფენ ნეტი“ გამოაცხადებდა ტენდერს სამუშაოების შესრულების შესახებ. ინფორმაცია „ოუფენ ნეტის“ მიერ მსგავსი ტენდერის გამოცხადების შესახებ სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში არ იძებნება. თავად „ოუფენ ნეტის“ ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, პროგრამით გათვალისწინებული პირველი ეტაპი - ფინანსური ხელშეწყობის კომპონენტი დასრულებულია. ამჟამად მიმდინარეობს მეორე, ანუ ქსელის მშენებლობის კომპონენტზე მუშაობა. თუმცა, აღნიშნული ინფორმაცია 2016 წლის დროინდელია. 2018 წლის 10 მაისს „ოუფენ ნეტის“ ვებ-გვერდზე განთავსებული განცხადების თანახმად, ოპტიკურ-ბოჭკოვანი მაგისტრალების პროექტირება-მშენებლობის მიზნით, ა(ა)იპ „ოუფენ ნეტმა“ სახელმწიფო შესყიდვა გამოაცხადა, რომლის დასრულების ბოლო ვადადაც 2018 წლის 30 მაისი განისაზღვრა. თუმცა, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ელექტრონულ სისტემაში მსგავსი შესყიდვა პროექტის მიმდინარეობის შესახებ უახლესი ცნობები არ არის ხელმისაწვდომი. ვებ-გვერდზე უკანასკნელი სიახლე 2016 წლის 11 ნოემბერს განთავსდა, რომელიც დირექტორ ნინო ქუბინიძის საქართველოს კიბერუსაფრთხოებისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების განვითარების IX რეგიონულ კონფერენციაში მონაწილეობის მიღებას იტყობინება.
ინტერნეტიზაციის პროექტის მიმდინარეობის შესახებ კითხვით ფაქტ-მეტრმა „ოუფენ ნეტს“ ელექტრონული ფოსტის საშუალებით 2018 წლის 7 აგვისტოს მიმართა, თუმცა პასუხი დღემდე არ მიგვიღია. იმავე შინაარსის წერილი ფაქტ-მეტრმა „ოუფენ-ნეტს“ 29 ოქტომბერსაც გაუგზავნა მათივე ვებ-გვერდზე მითითებულ მისამართზე, თუმცა ადრესატამდე ვერ მიაღწია, რის მიზეზადაც ფოსტა არასრულ მისამართს ასახელებს.
საყოველთაო ინტერნეტიზაციის პროექტისა და მისი მიმდინარეობის საკითხს 2018 წლის 18 ივლისს გამოეხმაურა „ახალგაზრდა ფინანსისტთა და ბიზნესმენთა ასოციაცია“, რომელსაც „ოუფენ ნეტში“ უპასუხეს, რომ მიმდინარეობს ინფრასტრუქტურის კომპონენტზე მუშაობა, რომლის ფარგლებშიც, ოპტიკურ-ბოჭკოვანი მაგისტრალების პროექტირება-მშენებლობის მიზნით, გამოცხადებულია სახელმწიფო შესყიდვა. გარდა ამისა, განაცხადეს, რომ ოპტიკური ქსელის გაყვანა ჯერ არც ერთ სოფელში არ დაწყებულა. „ოუფენ ნეტს“ არ გააჩნია პასუხი კითხვაზე, მოხერხდება თუ არა 2019 წლის ბოლომდე საქართველოს რომელიმე რეგიონში კაბელის გაყვანა. უცნობია სოფლების ინტერნეტიზაციის საბოლოო დასრულების თარიღიც. „ოუფენ ნეტში“ ასევე განაცხადეს, რომ ორი წლის განმავლობაში არანაირი თანხები არ დახარჯულა, მხოლოდ გარკვეული პერიოდის შემდეგ იგეგმებოდა 19 050 000 ლარის დახარჯვა ოპტიკურ-ბოჭკოვანი ინფრასტრუქტურის ასაშენებლად ოთხ ლოტზე. პროექტთან დაკავშირებული კითხვით საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს „ნეტგაზეთმაც“ მიმართა, სადაც განაცხადეს, რომ ამ ეტაპზე მუშაობა მოდელის შერჩევაზე მიმდინარეობს, ინფრასტრუქტურული სამუშაოები კი ჯერ არ დაწყებულა. სამინისტროს პრესსამსახურის განცხადების თანახმად, ინფრასტრუქტურის მშენებლობის დაწყების გაჭიანურება საკითხის კომპლექსურობას უკავშირდება, ვინაიდან მასში ჩართულია როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო სექტორი. გარდა ამისა, სამინისტრო არ ასახელებს თანხის ოდენობას, რაც ამ დრომდე პროექტზე გაიხარჯა. აღნიშნული ინფორმაციის თანახმად ნათელია, რომ 2 წლის განმავლობაში „ოუფენ ნეტი“ თანხებს მხოლოდ ხელფასებზე ხარჯავდა.
საყოველთაო ინტერნეტიზაციის პროექტის გარშემო მიმდინარე მოვლენების ანალიზის შედეგად ცხადი ხდება, რომ ის ჩავარდნის პირასაა. თუმცა, ვინაიდან პროექტის შესრულების ბოლო ვადად 2020 წელია დათქმული, ფაქტ-მეტრი ვერდიქტისგან თავს იკავებს და დაპირების შესრულება/შეუსრულებლობის საკითხს მომავალში კიდევ დაუბრუნდება.

Resume: In July 2016, the Open Net non-commercial non-entrepreneurial legal entity was commissioned to carry out Georgia’s internetisation project (as a result of the project, over 90% of the country’s population would have internet access). As stated by the organisation, work is currently in progress on the infrastructural component. As part of this work, state procurement has been announced for projecting/building a fibre optic cable. On the website of the State Procurement Agency of Georgia, however, a procurement announcement made by Open Net cannot be found.
In addition, the installing of the fibre optic cable has not begun in any Georgian villages. Open Net is unable to answer the question of whether or not the installation of an internet cable in any of Georgia’s villages will be completed by the end 2019. The completion date for village internetisation is also unknown.
On 8 September 2016, the Georgian Dream presented its election programme during the election campaign period. Infrastructural development was announced as one of the key priorities and the ruling party promised full internetisation to the population as a part of this action. The programme states: “8,000 kilometres of infrastructure will be built and as a result 800,000 people will gain access to the internet.” This project is part of the 2016-2020 government programme as well as being in the 2018 budget law.
In July 2016, the state programme on the development of a broadband fibre optic infrastructure was approved at the session of the Government of Georgia. In accordance with the information published on Open Net’s website, the Open Net non-commercial non-entrepreneurial legal entity was established on the initiative of the Innovation and Technology Agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development and with the financial support of the Cartu International Charity Foundation in order to carry out the project. As a result of the project, 90% of the population should have access to at least 15mb of internet by 2020. However, of note is that in accordance with the National Agency of Public Registry’s data, the Open Net non-commercial non-entrepreneurial legal entity was registered on 21 July 2015. Information about Open Net’s activities prior to the official launch of the internetisation project cannot be found on the internet. In accordance with the procurement data uploaded in the State Procurement Agency’s electronic database, Open Net has been carrying out procurement activities since August 2015. The company’s first procurement is related to a consultancy service about research and development whilst the rest is related to office equipment (purchasing office machinery and equipment, furniture, computer hardware and accessories, household utility items, etc.).
In September 2016, the launch of the first phase of the work for Georgia’s internetisation project was announced. Nino Kubinidze, Open Net’s Director, met with representatives of the banking sector and telecommunication operators. Consultation with the stakeholders was supposed to be finished by 30 September 2016 and a tender would be announced as soon as possible thereafter. A member of the Georgian National Communications Commission, Kakha Bekauri, was interviewed by the newspaper, Commersant, on this issue. As stated by Mr Bekauri, at the first stage, information is collected from the current operators (about their plans towards specific regions for the next three years) and the state will cover only those places where private business will be absent. Mr Bekauri also added that a map of Georgia was to be created and after that Open Net would announce tenders to start the infrastructure work. Information about Open Net’s announcement of such a tender cannot be found in the electronic database of the State Procurement Agency. In accordance with the information published on Open Net’s official website, the first phase of the project – the financial assistance component – has been completed and work on the second phase in the form of the construction of the network is currently in progress. However, this information dates to 2016. In accordance with the statement published on Open Net’s website on 10 May 2018, the Open Net non-commercial non-entrepreneurial legal entity announced a state procurement tender for projecting/building the fibre optic cables with 30 May 2018 given as the deadline. However, the latest updates in regard to this procurement project are not available in the electronic database of the State Procurement Agency. The latest update on the Open Net website was published on 11 November 2016 and it is about Director Nino Kubinidze’s participation in the 11th Regional Conference on Georgia’s Cyber Security and Information Technology Development.
On 7 August 2018, FactCheck inquired about the internetisation project through an e-mail to Open Net although we still have not received a reply. On 29 October 2018, FactCheck sent a similar letter to an address indicated on Open Net’s website but it was undeliverable to the addressee. Georgian Post indicates that an incomplete address is the reason for the delivery failure.
On 18 July 2018, the Association of Young Financiers and Businessmen issued a statement in regard to the universal internetisation project and its progress. Open Net responded that work on the infrastructural component was in progress and state procurement was announced for projecting/building the fibre optic cables as a part of this work. In addition, Open Net stated that installing the fibre optic cables had not been launched in any Georgian villages. Open Net cannot answer whether or not the cables will be installed in any of Georgia’s regions by the end of 2019. The date for the final completion of the village internetisation work is also unknown. Open Net also stated that no expenses have been incurred for two years with plans to spend GEL 19,050,000 to built the fibre optic infrastructure in four locations made thereafter. Netgazeti also contacted the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia in regard to the project. The Ministry responded that work was in progress to select the model although actual infrastructural work had not yet started. In accordance with the statement of the Ministry’s press service, the launch of building the infrastructure is becoming protracted because of the complexities of the project as both the state and private sectors are involved. In addition, the Ministry does not disclose information about the funds which were spent thus far for the project. Given the available information, it is clear that for two years Open Net was spending money only for salaries.
An analysis of the situation around the universal internetisation project shows that it is on the verge of failure. However as 2020 is given as the project’s completion deadline, FactCheck refrains from making a verdict and will revisit this issue in the future to see whether or not the promise was kept.