ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი კოვზანაძის განცხადება არის სიმართლე.
წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი 4.5%-იან ეკონომიკურ ზრდაზეა დაგეგმილი, ხოლო მიმდინარე წლის 9 თვის საშუალო ეკონომიკურმა ზრდამ 4.9% შეადგინა. შესაბამისად, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების 9 თვის გეგმა გადაჭარბებით შესრულდა. 9 თვის შემოსავლების შესრულებამ, გეგმასთან შედარებით, 280.3 მლნ ლარით მეტი შეადგინა. საგადასახადო შემოსავლების შესრულებაში კი, მეტობა 194.7 მლნ ლარია.
საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კოვზანაძემ, მიმდინარე წლის ეკონომიკურ ზრდაზე და სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებზე ისაუბრა. კომიტეტის თავმჯდომარის თქმით, 2018 წლის 9 თვის ეკონომიკური ზრდა დაგეგმილზე უფრო მაღალია და 4.9% შეადგინა, ხოლო ბიუჯეტის შემოსავლების 9 თვის შესრულება, 280 მლნ ლარით მეტია.
2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი ეკონომიკის 4.5%-იანი ზრდის პროგნოზით არის დაგეგმილი. მიმდინარე წლის 9 თვის საშუალო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელმა 4.9% შეადგინა. გასული სამი კვარტლიდან მაღალი ზრდა II კვარტალში 5.5% დაფიქსირდა, ხოლო III კვარტალში, წინა კვარტალთან შედარებით, ეკონომიკური აქტივობა შენელდა და ზრდამ 4.0% შეადგინა. ასევე, არსებული მაჩვენებლების გათვალისწინებით, 2018 წლის წლიური ზრდის მოსალოდნელი ნიშნული 5.0%-ით განისაზღვრა, ხოლო 2019 წლის ბიუჯეტის პროექტი 4.5%-იან ზრდაზეა დაგეგმილი.
მსგავსად მიმდინარე წლის 9 თვის მონაცემებისა, 2017 წელსაც 9 თვის საშუალო ეკონომიკური ზრდა წლიურ საპროგნოზო მაჩვენებელს აღემატებოდა.
მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდა (%)
ვვვვვვ წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური; სახელმწიფო ბიუჯეტი
სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლები, კონკრეტულად, საგადასახადო შემოსავლები, ეკონომიკურ ზრდასთან არის დაკავშირებული. მაშინ, როცა ეკონომიკა დაგეგმილზე სწრაფად იზრდება, ბიუჯეტის შემოსავლები გადაჭარბებით სრულდება. 2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 9 თვის შემოსავლების შესრულებამ, გეგმასთან მიმართებით, 103.8% შეადგინა.
აღნიშნულ პერიოდში, გეგმასთან შედარებით, შემოსავლების შესრულებამ 280.3 მლნ ლარით მეტი, 7 746.0 მლნ ლარი შეადგინა. მათ შორის, საგადასახადო შემოსავლების 9 თვის შესრულება 102.8%-ია, რაც გეგმას 194.7 მლნ ლარით აღემატება. ასევე, 68.5 მლნ ლარით მეტით შესრულდა სხვა შემოსავლების მუხლი. ამრიგად, ბიუჯეტის შემოსავლების გადაჭარბებით შესრულება, დიდწილად, საპროგნოზო მაჩვენებელზე მაღალი ეკონომიკური ზრდით არის განპირობებული.
სახელმწიფო ბიუჯეტის 9 თვის შესრულება (%)
ბბბბზზზ წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
მსგავსად მიმდინარე წლის ბიუჯეტის 9 თვის შემოსავლების შესრულებისა, გასულ წლებშიც შემოსავლების და მათ შორის, საგადასახადო შემოსავლების 9 თვის შესრულება, 100%-ს აჭარბებდა.

Resume: The 2018 state budget is based on an expected 4.5% economic growth rate whilst the average economic growth rate in the first nine months of the year reached 4.9%. Therefore, the nine-month plan for state budget revenues was executed in surplus. In the first nine months, there is a GEL 280.3 million surplus in budget revenues whilst the surplus in tax income constitutes GEL 194.7 million.
Head of the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, Irakli Kovzanadze, spoke about economic growth and budget revenues in 2018. As stated by Mr Kovzanadze, the economic growth rate in the first nine months of the year exceeded the planned amount and reached 4.9% whilst the surplus in budget revenues for the same period constitutes GEL 280 million.
The 2018 state budget is based on an expected 4.5% economic growth rate. In the first nine months of 2018, the average economic growth rate reached 4.9%. Of the first three quarters, the highest growth at 5.5% was registered in the second quarter whilst the economic growth rate slowed down in the third quarter as compared to the previous quarter and constituted 4.0%. In addition, given the existing figures the estimated economic growth rate for 2018 was set at 5.0% whilst the 2019 draft state budget is based on an expected 4.5% economic growth rate. Similar to the figures for the first nine months of 2018, the average economic growth rate in the first nine months of 2017 exceeded the estimated numbers.
Graph 1: GDP Growth Rate (%)
Source: National Statistics Office of Georgia, State Budget
State budget revenues; in particular, tax incomes, are associated with the economic growth rate. If the growth rate is higher as compared to the estimates, then budget revenues are fulfilled in surplus. The 2018 state budget revenues plan for the first nine months of the year was fulfilled by 103.8% as compared to the planned amount. In the same period, budget revenues were executed with GEL 280.3 million in surplus and total revenues reaching GEL 7,746 million. Of that amount, tax incomes in the first nine months were fulfilled by 102.8% which is GEL 194.7 million more as compared to the planned amount. In addition, the other revenues budget line was also fulfilled with GEL 68.5 million in surplus. Therefore, the fulfilment of budget revenues in surplus was largely stipulated by a higher than expected economic growth rate.
Graph 2: State Budget Fulfilment Figures for the First Nine Months (%)
Similar to the fulfilment of the nine-month plan of budget revenues, the fulfilment rate of revenues, including tax incomes, also exceeded 100% in the past years.