შესაბამისად, მისი უცხოურ ვალუტაში და მიმდინარე ფასებში დათვალა არასწორია და არ ზომავს ეკონომიკის რეალურ მოცულობას. ქვეყნებს შორის შედარებისთვის მშპ მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის (PPP, საერთაშორისო დოლარი) მიხედვით ითვლება, რომელიც ერთ სულ მოსახლეობაზე მშპ-ს გადანაწილებისთვის გამოიყენება. აღნიშნული კი, ცხოვრების დონის საზომი ინდიკატორია.
2004-2012 წლებში საქართველოს ეკონომიკა არ გაოთხმაგებულა (თუნდაც დოლარში დათვლილი რეალური მშპ), როგორც ამას გიორგი ბარამიძე აღნიშნავს. ამ პერიოდში რეალური მშპ 61.4%-ით გაიზარდა. 2013-2017 წლებში კი, 20.2%-იანი ზრდაა. შესაბამისად, „ქართული ოცნების“ პერიოდში ეკონომიკა არ შემცირებულა. განცხადებაში დასახელებული რიცხვები დოლარში გამოხატულ ნომინალური მშპ-ს ზრდას შეესაბამება, ნომინალურ მაჩვენებლებზე[ii]დაყრდნობით დროით ჭრილში ეკონომიკის ანალიზი კი ცალსახად შეცდომაა, ვინაიდან აღნიშნული მაჩვენებელი არ არის თავისუფალი ინფლაციური და საკურსო სხვაობის გავლენისაგან. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ წინა და მოქმედი ხელისუფლებების მმართველობის პერიოდებში არსებული ჯამური ზრდის ამ სახით შედარებაც ნაკლებად ობიექტურია, რადგან შესადარებელი დროის მონაკვეთები არათანაბარია (9 და 5 წელი). ამავდროულად, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის (PPP) მიხედვით დათვლილი ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ს მოცულობაც, 2012 წელთან შედარებით, 24.6%-ით გაზრდილია და 2017 წელს 9 789.1 დოლარს შეადგენს.
მიუხედავად იმისა, რომ გიორგი ბარამიძის მიერ დასახელებული რიცხვები მეტ-ნაკლებად სწორია, აღნიშნული მაჩვენებლებით ეკონომიკის მოცულობა არ იზომება და შესაბამისად, ეს არ ასახავს ეკონომიკის განვითარებას. ამრიგად, დასახელებული მაჩვენებლები რეალურ სურათს არასწორად წარმოაჩენს.
„ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა გიორგი ბარამიძემ საქართველოს ეკონომიკაზე ისაუბრა. მისი თქმით, ეკონომიკა დოლარში ითვლება და „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, დოლარებში დათვლილი ეკონომიკის მოცულობა შემცირებულია. მან ასევე წინა ხელისუფლების პერიოდზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ დროს ეკონომიკის მოცულობა გაოთხმაგდა, 4 მილიარდი დოლარიდან 16 მილიარდ დოლარამდე გაიზარდა.
ქვეყნის ეკონომიკის მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში ითვლება, რაც ერთი წლის განმავლობაში საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონელი და მომსახურების ერთობლიობას ასახავს. იმისთვის, რომ ქვეყნის ეკონომიკის რეალური მოცულობა ვნახოთ, აღნიშნულის დათვლა მუდმივ ფასებში ხორციელდება, რაც ინფლაციას გავლენას გამორიცხავს და წლების მიხედვით წარმოებულ საბოლოო მოხმარების საქონელს და მომსახურების მოცულობას გვიჩვენებს. თავის მხრივ, მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) ერთ-ერთ იმ ეკონომიკურ-სტატისტიკურ მაჩვენებელადაა მიჩნეული, რომელიც მოსახლეობის ეკონომიკურ კეთილდღეობას კარგად ასახავს. სხვადასხვა ქვეყნის ეკონომიკური წარმატების შედარებისთვის გამოიყენება როგორც რეალური მშპ-ს ზრდის ტემპი, ასევე მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის (PPP)მიხედვით დათვლილი ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ს განაწილება (GDP per capita in PPP dollars), რაც მოსახლეობის ცხოვრების დონის ერთ-ერთი საზომია და ქვეყნებს შორის ცხოვრების დონის სხვაობას ასახავს. ერთ სულ მოსახლეზე რაც უფრო მეტი შემოსავალი ნაწილდება, მით უკეთესია ცხოვრების დონე.
რაც შეეხება გიორგი ბარამიძის მიერ მოყვანილ რიცხვს, ეს მონაცემი მიმდინარე ფასებში, დოლარში დათვლილი მშპ-ს მოცულობას წარმოადგენს. ნომინალური მშპ დოლარში 2003 და 2012 წლებში შესაბამისად 3 990.8 მლნ და 15 846. 8 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა, ხოლო რეალური მშპ დოლარებში კი, 2003 წელს 6 455.3 მლნ და 2012 წელს 14 324.7 მლნ აშშ დოლარს. თუმცა, აღნიშნული მაჩვენებელი ეკონომიკის რეალურ მოცულობას არ ასახავს. ვინაიდან, მშპ-ს მიმდინარე ფასებში და უცხოურ ვალუტაში დათვლა მოიცავს როგორც ინფლაციას, ასევე დოლარის კურსის ცვლილებას. შესაბამისად, მსგავსი მეთოდით დათვლილი მშპ, წლების მიხედვით, რეალური ეკონომიკის ზრდა/კლებას არ აჩვენებს. ასევე, 2012 წლის ბოლოს ლარის გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებით 1.65 იყო, რაც 2017 წლის ბოლოსთვის 95 თეთრით მეტს, 2.6-ს შეადგენდა.ამრიგად, პოლიტიკოსის მიერ ნახსენები მონაცემებით ეკონომიკის მოცულობის შეფასება და შედარება არასწორია.
2017წლის წინასწარი მონაცემებით საქართველოს რეალური მშპ-ს მოცულობამ 28 422.3 მლნ ლარი შეადგინა (2010 მუდმივი ფასები), ხოლო ამავე წლის ზრდის მაჩვენებელი კი , 5 %-ია. 2013-2017 წლებში მშპ-ს ყოველწლიური ზრდა საშუალოდ 3.7% იყო. ჯამში, 2012 წელთან შედარებით, 2017 წლისთვის რეალური მშპ-ს მოცულობა 20.2%-ით არის გაზრდილი. ამდენად, 2013-2017 წლებში საქართველოს ეკონომიკა 1.2 ჯერ გაიზარდა. „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში (2004-2012 წლები) კი, რეალური მშპ ყოველწლიურად საშუალოდ 6.2%-ით იზრდებოდა, ხოლო ჯამში მისი მოცულობა 61.4%-ით გაზარდა. თუმცა აღნიშნული ორი პერიოდის ამ ფორმით შედარება ნაკლებად ობიექტურია, რადგან 2003 წელს მშპ-ს მოცულობა 13 852.7 მლნ ლარი იყო, ხოლო 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 23 653.8 მლნ ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, ადრეულ წლებში ეკონომიკას ზრდის მეტი პოტენციალი გააჩნდა, ვიდრე 2012 წლის შემდეგ. მეორე მხრივ, შესადარებელი პერიოდი არათანაბარია, რადგან „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდი 9 წელს მოიცავს, ხოლო „ქართული ოცნების“ 5 წელს.
გრაფიკი 1:რეალური მშპ-ს მოცულობა და ყოველწლიური ზრდა (მლნ ლარი, %)
როგორც აღვნიშნეთ, ქვეყანაში არსებული ცხოვრების დონის საზომად გამოყენებული ინდიკატორები რეალური მშპ-ს მოცულობა და ერთ სულ მოსახლეზე გადანაწილებაა. ქვეყნებს შორის შედარებისთვის მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე გადანაწილების მხრივ, მის მოცულობას მსყიდველობით უნარის პარიტეტის (PPP) მიხედვით ითვლიან. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF)
შეფასებით, 2017 წელს საქართველოში რეალური მშპ PPP-ს (2011 წლის საერთაშორისო დოლარი) მიხედვით დათვლილი ერთ სულ მოსახლეზე 9 789.1 დოლარს შეადგენს, რაც 2012 წელს 7 857.7 დოლარი იყო. შესაბამისად, ამავე პერიოდში ეს მაჩვენებელი 24.6%-ით გაიზარდა. ხოლო, 2004-2012 წლებში კი, 79.4%-ით. ჯამში, 2004-2017 წლებში ერთ სულ მოსახლეზე რეალური მშპ (PPP) ყოველწლიურად, საშუალოდ, 6.5%-ით იზრდება.
რეალური მშპ-ს მოცულობა ერთ სულ მოსახლეზე, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის მიხედვით (PPP) და ცვლილების ტენდენცია (%)
წყარო: IMF, World Economic Outlook 2018
[i]
რეალური მშპ - ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის ტერიტორიაზე საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონელი და მომსახურების მთლიანი ღირებულება, მუდმივ ფასებში დათვლილი, სადაც ინფლაცია გამორიცხულია.
[ii] ნომინალური მშპ - ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის ტერიტორიაზე საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონელი და მომსახურების მთლიანი ღირებულება, მიმდინარე ფასებში დათვლილი, სადაც ინფლაცია არ არის გამორიცხული.

Verdict: FactCheck concludes that Giorgi Baramidze’s statement is a MANIPULATION OF NUMBERS.
Resume: In every country, the size of the economy is measured in the national currency and in constant prices.[1] Therefore, measuring an economy in a foreign currency and in current prices is wrong as it does not measure its real size. For making a comparison between different nations, the GDP is calculated on the basis of purchasing power parity (PPP, Intl dollar) which is used to calculate the GDP per capita which is an indicator used to measure the standard of living.
Contrary to Giorgi Baramidze’s statement, Georgia’s economy did not quadruple in 2004-2012 (even if we calculate the real GDP in USD). In that period, the real GDP increased by 61.4% and the real GDP growth was 20.2% in 2013-2017. Therefore, Georgia’s economy has not decreased under the Georgian Dream. Figures in Mr Baramidze’s statement correspond to the USD denominated nominal GDP growth but it is a wrong approach to analyse economics over time on the basis of nominal figures[2] because these figures are not free from the impact of inflationary as well as exchange rate differences. Of note is that a comparison of the total economic growth of the previous and incumbent governments in this form is also less objective because the time periods are not even (nine years and five years). At the same time, the GDP per capita calculated on the basis of purchasing power parity (PPP) has also increased by 24.6% as compared to 2012 and reached USD 9,789.1 as of 2017.
Even though the figures in Giorgi Baramidze’s statement are more or less correct, the size of the economy is not measured with these figures and, therefore, does not reflect economic growth. Therefore, the real picture is distorted when using these figures.
United National Movement member, Giorgi Baramidze, spoke about Georgia’s economy. As he stated, the country’s economy in USD has decreased since the Georgian Dream came to power. He also talked about the previous government and emphasised that Georgia’s economy quadrupled from USD 4 billion to USD 16 billion under the United National Movement.
The size of a country’s economy is calculated in the national currency and includes the total sum of goods and services produced for final consumption throughout one year. In order to measure the real size of a country’s economy, we need to use constant prices which exclude the impact of inflation and show the annual figures for goods and services produced for final consumption. In turn, the gross domestic product (GDP) is considered as one of the economic/statistical indicators which adequately demonstrates a population’s well-being. Both the real GDP growth rate and the GDP per capita in PPP dollars are used for making a comparison between the economic successes of different nations. The GDP per capita is one of the measures of a population’s quality of life and shows the difference in standards of living between different countries. The higher the GDP per capita, the better the quality of life is.
In regard to the figure named by Giorgi Baramidze, this is the GDP calculated in USD and in current prices. The nominal GDP in USD in 2003 and 2012 was USD 3,990.8 million and USD 15,846.8 million, respectively, whilst the real GDP in USD was USD 6,455.3 million in 2003 and USD 14,324.7 million in 2012. However, these figures do not show the real size of the economy because the calculation of the GDP in current prices and in a foreign currency includes changes both in inflation and the USD exchange rate. Therefore, the GDP calculated using the aforementioned method does not show the increase/decrease of a real economy over the years. In addition, the USD to GEL exchange rate was 1.65 at the end of 2012 and GEL 0.95 more at the end of 2017 when it equalled GEL 2.6. Therefore, measuring and comparing the size of an economy by the figures named by Mr Baramidze is incorrect.
In accordance with the preliminary data of 2017, Georgia’s real GDP was GEL 28,422.3 (2010 constant prices) whilst the economic growth rate for this year was 5.0%. In 2013-2017, the annual GDP growth was an average of 3.7%. In total, the real GDP in 2017 increased by 20.2% as compared to 2012. Therefore, Georgia’s economy increased 1.2 times in 2013-2017. During the United National Movement’s time in power (2004-2012), the real GDP increased annually by an average of 6.2% whilst the total growth of the economy constituted 61.4%. However, a comparison of these two periods is less objective because the GDP in 2003 was GEL 13,852.7 million and GEL 23,653.8 million in 2012. Therefore, Georgia’s economy has had larger growth potential earlier as compared to the post-2012 period. The United National Movement governed the country for nine years whilst the Georgian Dream has been in power for five years which results in uneven time periods for comparison.
Graph 1: Real GDP Size and Annual Growth (GEL Million, %)
As already mentioned, the indicators used to measure the quality of life in a country are the real GDP and the real GDP per capita. For making a comparison between different nations, the GDP per capita is calculated on the basis of purchasing power parity (PPP). In accordance with the estimates of the International Monetary Fund (IMF), Georgia’s real GDP in PPP (2011 Intl. dollar) was USD 9,789.1 in 2016 whilst this figure was USD 7,857.7 in 2012. Therefore, Georgia’s GDP per capita (PPP) increased by 24.6% in the same period and increased by 79.4% in 2004-2012. In total, the real GDP per capita (PPP) was increasing annually by an average of 6.5% between 2004 and 2017.
Graph 2: Real GDP Per Capita (PPP) and Trend of Change (%)
Source: IMF, World Economic Outlook
[1] Real GDP – measures the total value of goods and services produced in a country in a given year calculated in constant prices where inflation is excluded.
[2] Nominal GDP – measures the total value of goods and services produced in a country in a given year calculated in current prices where inflation is not excluded.