ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მამუკა ბახტაძის განცხადება არის
რეზიუმე: Freedom House-ის 2018 წლის კვლევის თანახმად, საქართველოში მედიის თავისუფლების ხარისხი 2014 წლიდან გაუმჯობესდა (4.00 შეადგინა) და ტენდენცია 2017 წლამდე შენარჩუნდა. 2018 წელს კი, 2012 წლის ნიშნულს დაუბრუნდა (4.25). Freedom House-ის უშუალოდ მედიის თავისუფლებაზე ორიენტირებული კვლევის მიხედვით კი, 2017 წელს საქართველომ 50 ქულა დააგროვა და 199 ქვეყანას შორის 102-ე ადგილი დაიკავა. ამ მხრივ საქართველოს საუკეთესო მაჩვენებელი 2014 წელს ჰქონდა, როდესაც მისი ინდექსი 47 ქულას შეადგენდა. 2015 წლიდან მონაცემმა გაუარესება დაიწყო და 2016 წელს 49 ქულა შეადგინა. 2012 წელს ქვეყანამ ამ მიმართულებით 52 ქულა დააგროვა და სიაში 111-ე ადგილი ეკავა. Reporters Without Borders-ის 2018 წლის ანგარიშში საქართველო 27.34 ქულით არის შეფასებული და 180 ქვეყანას შორის 61-ე ადგილს იკავებს. 2012 წელს საქართველოს 38 ქულა ჰქონდა და 105-ე ადგილზე იყო. მას შემდეგ, ქვეყნის მაჩვენებელი ყოველწლიურად უმჯობესდება, თუმცა კვლავ პრობლემური სახელმწიფოების სიაშია. IREX-ის 2018 წლის კვლევაში, საქართველოს საშუალო ქულამ 2.31 შეადგინა. შედეგი 2017 წელთან (2.34 ქულა) შედარებით გაუარესებულია. IREX-ის ანგარიშებში საქართველოს საუკეთესო მაჩვენებელი 2014 წელს ჰქონდა (2.63 ქულა), რის შემდეგაც ყოველწლიური კლება დაიწყო. რაც შეეხება ადამიანის უფლებებს, ამ კუთხით საქართველოს მაჩვენებელი ნაწილობრივი თავისუფლებით ხასიათდება და 2015 წლის შემდეგ მნიშვნელოვან პროგრესს არ განიცდის.
წინ გადადგმული ნაბიჯები შეინიშნება გამჭვირვალობის მიმართულებით, თუმცა მონიტორინგის ანგარიშების შედეგად ირკვევა, რომ რიგი დაბრკოლებების გამო სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის სათანადო ხარისხი ვერ მიიღწევა. საქართველოს მნიშვნელოვანი პროგრესისთვის აქვს მიღწეული ღია მონაცემებზე ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით. ღია მონაცემების ბარომეტრის 2016 წლის ინდექსის თანახმად, ქვეყანამ მაქსიმალური 100-დან 37.44 ქულა დააგროვა და მსოფლიო მასშტაბით მე-40 ადგილი დაიკავა. 2015 წლის იმავე ინდექსით საქართველო 16.79 ქულით შეფასდა და მე-60 ადგილი ეკავა.
ამდენად, 2013 წლიდან როგორც გამჭვირვალობის, ასევე მედიისა და ადამიანის თავისუფლების განვითარების კუთხით საქართველომ საერთაშორისო კვლევებში რეიტინგი გაიუმჯობესა. თუმცა, 2015-2016 წლებში ტენდენცია გარკვეულწილად შეიცვალა, ქვეყნის მაჩვენებლები შემცირდა და ზოგიერთ შემთხვევაში 2012 წლის ნიშნულს გაუთანაბრდა.
თბილისში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაზე, „მსოფლიო თავდაყირა 2018“, Financial Times-ის ანალიტიკოსმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს კითხვით
მიმართა: „თქვენ ბიძინა ივანიშვილთან ხართ ანგარიშვალდებული? ვინ არის თქვენი ბოსი?“. მამუკა ბახტაძემ
უპასუხა: „არ ვფიქრობ, რომ ოლიგარქიული სიტუაციაა ბევრი მიზეზის გამო... ჩვენ მოვიგეთ არჩევნები 2012 წელს და საუკეთესო პასუხი კითხვაზე, რა ცვლილებები მოიტანა ამან, არის საერთაშორისო რეიტინგები, როგორ გავაუმჯობესეთ ჩვენი პოზიციები ყველა მიმართულებით, იქნება ეს მედიაპლურალიზმი, ადამიანის უფლებები, გამჭვირვალობა და სხვა“.
ერთ-ერთი ყველაზე ავტორიტეტული ორგანიზაცია, რომელიც მსოფლიოში მედიის თავისუფლებისა და ადამიანის უფლებრივი მდგომარეობის შესახებ კვლევებს აწარმოებს, Freedom House-ია. მეთოდოლოგიის მიხედვით, ქვეყნები ფასდებიან შკალაზე 1-დან 7-მდე, სადაც 1 დემოკრატიის მაღალ მაჩვენებელზე, ხოლო 7 - დაბალ მაჩვენებელზე მეტყველებს. ტრანზიციაში მყოფი ქვეყნების
[1] შესახებ Freedom House-ის 2018 წლის
კვლევის თანახმად,  საქართველოში მედიის თავისუფლების ხარისხი 2014 წლიდან გაუმჯობესდა (4.00 შეადგინა) და ტენდენცია 2017 წლამდე შენარჩუნდა. 2018 წელს კი, 2012 წლის ნიშნულს დაუბრუნდა (4.25). ანგარიშში ნათქვამია, რომ მედიის თავისუფლების ქულის შემცირება საქართველოს საზოგადოებრივ მაუწყებელში მიმდინარე პოლიტიზირებულმა სარედაქციო პოლიტიკამ, კრიტიკული ტელეკომპანიის, „რუსთავი 2“-ის, მიმართ ზეწოლამ და პრო-სახელისუფლებო კერძო სატელევიზიო სადგურების მფლობელობის კონსოლიდაციამ განაპირობა. რაც შეეხება სამოქალაქო საზოგადოების თავისუფლების ხარისხს, ის 2009 წლიდან უცვლელია და 3.75 ქულას შეადგენს.
ცხრილი 1: სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის თავისუფლების ინდექსი საქართველოში (2009-2018 წლები)
| წელი | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
| სამოქალაქო საზოგადოების თავისუფლება | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 | 3.75 |
| მედიის თავისუფლება | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.00 | 4.00 | 4.00 | 4.00 | 4.25 |
წყარო: Freedom House
გარდა ზემოაღნიშნულისა, Freedom House ყოველწლიურად აქვეყნებს კვლევას, რომელიც მსოფლიოში უშუალოდ მედიის თავისუფლებაზე არის ორიენტირებული. უახლესი ანგარიში, რომელიც ამჟამად ხელმისაწვდომია,
2017 წელს გამოიცა. ქვეყნები შეფასებულნი არიან შკალაზე 0-დან 100-მდე, სადაც 0 საუკეთესოს, ხოლო 100 ყველაზე ცუდი შედეგის მაჩვენებელია. პრესის თავისუფლების 2017 წლის კვლევის მიხედვით, საქართველომ 50 ქულა დააგროვა და 199 ქვეყანას შორის 102-ე ადგილი დაიკავა. ეს ყოველივე ქვეყანაში მედიის ნაწილობრივ თავისუფლებაზე მეტყველებს. საქართველოს საუკეთესო მაჩვენებელი 2014 წელს ჰქონდა, როდესაც მისი ინდექსი 47 ქულას შეადგენდა. 2015 წლიდან მაჩვენებელმა გაუარესება დაიწყო და 48, ხოლო 2016 წელს - 49 ქულა შეადგინა. 2012 წელს ქვეყანამ ამ მიმართულებით 52 ქულა დააგროვა და სიაში 111-ე ადგილი ეკავა. ანგარიშის თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ სამხრეთ კავკასიის მასშტაბით საქართველო ყველაზე თავისუფალი და მრავალფეროვანი მედიაგარემოთი გამოირჩევა, პოლიტიკური პოლარიზაცია, ასევე მედია კომპანიებსა და პოლიტიკოსებს შორის არსებული ახლო კავშირები სექტორზე უარყოფითად მოქმედებს.
ცხრილი 2: მედიის თავისუფლების ინდექსი საქართველოში (2011-2017 წლები)
კიდევ ერთი ორგანიზაცია, რომელიც ქვეყნებში მედიის თავისუფლების დონეს იკვლევს, „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეა“ (Reporters Without Borders). ორგანიზაცია მედიის თავისუფლების ინდექსის
დასადგენად შვიდ კრიტერიუმს იყენებს. ინდექსი ფასდება შკალაზე 0-დან 100-მდე, სადაც 0 საუკეთესო მაჩვენებელია, ხოლო 100-ყველაზე ცუდი.
2018 წლის მონაცემების თანახმად, საქართველო 27.34 ქულით არის შეფასებული და 180 ქვეყანას შორის 61-ე ადგილს იკავებს. მიუხედავად იმისა, რომ წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით ქულაც და რანჟირებაც გაუმჯობესებულია (
2017 წლის კვლევაში საქართველოში მედიის თავისუფლების დონე 27.76 ქულით შეფასდა და 64-ე ადგილი დაიკავა), ის კვლავ პრობლემურ სახელმწიფოთა სიაშია (
რუკაზე ნარინჯისფრად არის აღნიშნული). ანგარიშის თანახმად, საქართველოში მედია გარემო პლურალისტურია, მაგრამ ჯერ კიდევ არ არის დამოუკიდებელი. კვლევაში აღნიშნულია, რომ ბოლო წლებში განხორციელებულმა რეფორმებმა მედიის მფლობელობის კუთხით გამჭვირვალობა გაზარდა და გააუმჯობესა სატელევიზიო პლურალიზმი. თუმცა, კვლავ ხშირია სარედაქციო პოლიტიკაში მფლობელების ჩარევა. ასევე ყურადღება გამახვილებულია „რუსთავი 2“-თან დაკავშირებულ დავაზე და თბილისიდან აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის გატაცების საქმეზე.
ცხრილი 3: მედიის თავისუფლების ინდექსი საქართველოში (2012-2018 წლები)
| წელი | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
| ინდექსი | 38 | 30.09 | 29.78 | 27.70 | 27.96 | 27.76 | 27.34 |
| ადგილი | 105 | 100 | 84 | 69 | 64 | 64 | 61 |
წყარო: Reporters Without Borders
მედიის მდგრადობის ინდექსს ასევე ზომავს საერთაშორისო ორგანიზაცია IREX (International Research & Exchanges Board). კვლევისათვის ის ხუთ ინდიკატორს გამოყოფს: სიტყვის თავისუფლება, პროფესიული ჟურნალისტიკა, ახალი ამბების პლურალიზმი, ბიზნესის მენეჯმენტი და ინსტიტუტების მხარდაჭერა. ქვეყნები იზომებიან შკალაზე 0-დან 4-მდე. 0-1: არათავისუფალი პრესა, 1-2: არამდგრადი, შერეული სისტემა, 2-3: თითქმის მდგრადი და 3-4: მდგრადი. IREX-ის
2018 წლის კვლევის თანახმად, საქართველოს საშუალო ქულამ 2.31 შეადგინა, რაც მდგრადთან მიახლოებულ მედიაგარემოზე მეტყველებს. თუმცა, აღნიშნული შედეგი
2017 წელთან (2.34 ქულა) შედარებით გაუარესებულია. IREX-ის ანგარიშებში საქართველოს საუკეთესო მაჩვენებელი
2014 წელს ჰქონდა (2.63 ქულა), რის შემდეგაც ყოველწლიური კლება დაიწყო.
ცხრილი 4: მედიის მდგრადობის ინდექსი საქართველოში (2011-2018 წლები)
წყარო: IREX
ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლების მაჩვენებელს ზომავს Freedom House-ის კვლევა, თავისუფლება მსოფლიოში (Freedom in the World). თავისუფლების ინდექსს ქვეყანაში პოლიტიკური და სამოქალაქო უფლებრივი მდგომარეობები განაპირობებს. ქვეყნები შეფასებულნი არიან შკალაზე 0-დან 100-მდე, სადაც 0 ყველაზე არათავისუფალ, ხოლო 100 -თავისუფალ გარემოს ნიშნავს.
2018 წლის კვლევის თანახმად, საქართველომ 64 ქულა დააგროვა, რაც ნაწილობრივ თავისუფლებაზე მეტყველებს. 2017 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, 1 ქულით არის მდგომარეობა გაუარესებული პოლიტიკური პლურალიზმისა და ჩართულობის კუთხით. თუმცა, პერსონალური ავტონომიისა და ინდივიდუალური უფლებების მხრივ, წინა წელთან შედარებით, მაჩვენებელი 1 ქულით გაუმჯობესდა. რაც შეეხება, Freedom House-ის თავისუფლების რეიტინგს საქართველო 3 ქულით შეფასდა (1-ყველაზე თავისუფალი, 7-ყველაზე არათავისუფალი). მსოფლიოში თავისუფლების კვლევის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ
2013 წელს საქართველოში ხელისუფლების არჩევნების გზით მშვიდობიანმა ცვლილებამ სათავე დაუდო ქვეყანაში პოლიტიკური უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
ცხრილი 5: თავისუფლების მაჩვენებელი საქართველოში (2013-2018 წლები)
რაც შეეხება გამჭვირვალობას, 2011 წლის სექტემბერში აშშ-ს პრეზიდენტის ინიციატივით დაფუძნდა ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP). პარტნიორი ქვეყნები კონკრეტულ სფეროებთან დაკავშირებით კისრულობენ რიგ ვალდებულებებს. მათ შორის, ღია მმართველობისა და გამჭვირვალობის თვალსაზრისით. ღია მმართველობის საბჭოს ქმედებების სისტემატურ მონიტორინგს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და მისი იმპლემენტაციის პროცესში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა -
საქართველო“ ახორციელებს. საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას 2011 წელს შეუერთდა, 2014 წელს ქვეყანა ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველი კომიტეტის წევრად ორწლიანი ვადით აირჩიეს, ხოლო 2016 წელს - თანათავმჯდომარე სახელმწიფოდ. 2017 წლის 19 სექტემბრიდან, საქართველო OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყანა გახდა. თუმცა, ქვეყნის მთავრობის პოლიტიკაში არსებობს გარკვეული პრობლემები და გამოწვევები ღია მმართველობის დამფუძნებელი პრინციპების საჯარო მმართველობაში დამკვიდრების კუთხით. ღია პარლამენტის მონიტორინგის პირველი
ანგარიშიდან ირკვევა, რომ 2016 წლის სექტემბრის მდგომარეობით საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა სულ 18 ვალდებულებისგან შედგებოდა, რომელთაგან 4 შესრულდა, 14 კი არ შესრულებულა. მეორე
ანგარიშის თანახმად კი, საქართველოს პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმა 18 ვალდებულებისგან შედგებოდა, რომელთაგან შესრულდა 5 და 13 არ შესრულებულა.
გამჭვირვალობის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანია ღია მონაცემებზე ხელმისაწვდომობა. ღია მონაცემების ბარომეტრი იკვლევს, თუ როგორ აქვეყნებენ მთავრობები ღია მონაცემებს და იყენებენ მათ ანგარიშვალდებულებისა და ინოვაციის მიმართულებით. ბარომეტრის
2016 წლის (ამ დროისათვის უახლესი კვლევა) კვლევაში მსოფლიოს 115 ქვეყანა 100 ქულიან შკალაზეა შეფასებული (0- ღია მონაცემებზე ხელმისაწვდომობის ყველაზე დაბალი დონე, 100 - ღია მონაცემებზე ხელმისაწვდომობის უმაღლესი ხარისხი). საქართველომ 37.44 ქულა დააგროვა და მსოფლიო მასშტაბით მე-40 ადგილი დაიკავა. აღსანიშნავია, რომ
2015 წელთან შედარებით, შედეგი მკვეთრად გაუმჯობესებულია (2015 წლის მონაცემის თანახმად, როდესაც ამ მიმართულებით საქართველოს კვლევა პირველად მოხდა, ქვეყანა 16.79 ქულით შეფასდა და მე-60 ადგილი ეკავა).
[1] აღნიშნულ კვლევაში ტრანზიციაში მყოფ ქვეყნებად მოიაზრებიან რუსეთი, ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის, სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის (ბალკანეთის), კავკასიისა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოები.

Verdict: FactCheck concludes that Mamuka Bakhtadze’s statement is
Resume: In accordance with Freedom House’s 2018 research, media freedom in Georgia has improved since 2014 (reached 4.00) and a positive trend was maintained until 2017. Since 2018, Georgia’s media freedom index returned to its 2012 figure (4.25). In accordance with another research study by Freedom House strictly focused on media freedom, Georgia garnered 50 points and ranked 102
nd from 199 nations in 2017. In this aspect, Georgia’s best performance was in 2014 when the country’s index was equal to 47 points. Since 2015, Georgia’s performance has started to worsen and it reached 49 points in 2016. In 2012, the country had 52 points in this ranking and was in the 111
th position. In a 2018 report by Reporters Without Borders, Georgia is given 27.34 points and ranks 61
st from 180 countries. In 2012, Georgia had 38 points and ranked 105
th. Since then, the country’s performance is getting better every year although it is still in the list of problematic countries. In IREX’s 2018 research, Georgia’s average points were 2.31. This means that Georgia’s performance has worsened as compared to 2017 (2.34 points). Of IREX’s research studies, Georgia’s best performance was in 2014 (2.63 points) but the country has been regressing annually since then. In regard to human rights, Georgia is regarded as partially free and there has not been significant progress in this regard since 2015.
There have been steps forward in terms of transparency although monitoring reports have illustrated that there is no sufficient level of action plan implementation owing to certain impediments. Georgia has achieved significant progress in terms of accessibility to open data. In accordance with the Open Data Barometer 2018 index, Georgia garnered 37.44 points from the possible 100 and was ranked 40
th in the world. In accordance with the same index for 2015, Georgia was given 16.79 points and ranked 60
th.
Therefore, Georgia has improved its rankings in international surveys in terms of transparency since 2013 as well as in terms of development in both media and human freedoms. However, the trend did change between 2015-2016 where point rankings decreased or returned to 2012’s positions in some cases.
At the international World Upside-Down 2018 conference held in Tbilisi, an analyst from the
Financial Times asked the Prime Minister of Georgia: “Are you accountable to Bidzina Ivanishvili? Who is your boss?” Mamuka Bakhtadze
replied: “I do not think we have an oligarchy situation for many reasons… We won the elections in 2012. The country’s international rankings are the best answer to the question of what changes this has brought. We improved our positions in every field, be it media pluralism, human rights, transparency, etc.”
Freedom House is one of the most authoritative organisations conducting research on the state of media freedom and human rights in the world. In accordance with its methodology, countries are assessed on a scale from 1 to 7 where 1 indicates a high level of democracy and 7 indicates a low level of democracy. In accordance with Freedom House’s 2018
report entitled
Countries in Transition,
[1] the level of media freedom in Georgia has improved since 2014 (reached 4.00) with this trend having continued until 2017. It returned to the 2012 figure (4.25) in 2018. The report says that the decrease in points for media freedom was caused by the polarised editorial policy of Georgia’s Public Broadcaster, pressure against Rustavi2, a television channel critical of the government, and the consolidation of pro-government private television stations. In regard to the freedom of civil society, it remains unchanged since 2009 and constitutes 3.75 points.
Table 1: Civil Society and Media Freedom Index in Georgia (2009-2018)
| Civil Society Freedom |
3.75 |
| Media Freedom |
4.25 |
4.00 |
Apart from the aforementioned, Freedom House annually publishes a research study which is focused strictly on media freedom in the world. The most recent report which is currently available was published in
2017. Countries are assessed on a scale from 0 to 100 where 0 is the best performance and 100 is the worst performance. In accordance with the 2017 research on press freedom, Georgia garnered 50 points and was ranked 102
nd from 199 nations. This attests to the country’s partial media freedom. Georgia’s best performance was in 2014 when its index was 47 points. Since 2015, Georgia’s performance started to get worse, reaching 48 points and then 49 points in 2016. In 2012, it had 52 points in this field and was ranked 111
th. In accordance with the report, political polarisation as well as close connections between the media and politicians negatively affect the sector in spite of Georgia being a country with one of the most free and plural media environments.
Table 2: Media Freedom Index in Georgia (2011-2017)
Reporters Without Borders is another organisation which also studies the level of media freedom in different countries. It uses seven criteria to
determine the media freedom index on a scale from 0 to 100 where 0 is the best performance and 100 is the worst performance. In accordance with the data for
2018, Georgia is given 27.34 points and ranks 61
st from 180 countries. Even though Georgia’s points and rankings improved as compared to the previous year’s figures (in the research for
2017, Georgia’s media freedom level was assessed at 27.76 points and the country was ranked 64
th), the country still remains among the group of problematic states (indicated in orange on the
map). In accordance with the report, Georgia has a pluralist media environment but it is still not independent. The research rankings indicate that the reforms carried out in the last years have increased transparency in terms of media ownership and improved television pluralism. However, station owners still frequently interfere in editorial policy. The report also highlights the dispute about Rustavi2 and the kidnapping of the Azerbaijani journalist, Afghan Mukhtarli, from Tbilisi.
Table 3: Media Freedom Index in Georgia (2012-2018)
| Index |
30.09 |
29.78 |
27.70 |
27.96 |
27.76 |
27.34 |
| Ranking |
84 |
64 |
61 |
The IREX (International Research and Exchange) international organisation also measures a media sustainability index. IREX identifies five indicators for its research: free speech, professional journalism, plurality of news sources, business management and supporting institutions. Countries are assessed on a scale from 0 to 4. 0-1: the press is not free, 1-2: unsustainable, mixed system, 2-3: almost sustainable and 3-4: sustainable. In accordance with IREX’s
2018 research, Georgia’s average points were 2.31 which indicates a media environment close to sustainable. This result is worse as compared to
2017 (2.34 points). Georgia’s best performance in the IREX reports was in
2014 (2.63 points) with an annual decrease having started since then.
Table 4: Media Sustainability Index in Georgia (2011-2018)
Source: IREX
Freedom House’s research, entitled
Freedom in the World, measures the state of human rights and liberties. Freedom House’s index is based on the state of political and civil rights in a country. Countries are assessed on a scale from 0 to 100 where 0 is the least free environment whilst 100 is the most free environment. In accordance with the research for
2018, Georgia garnered 64 points which indicates partial freedom. The situation in regard to political pluralism and involvement has worsened by one point as compared to the data for 2017. Although, in terms of personal autonomy and individual rights, Georgia’s performance has improved by one point as compared to the previous year. In regard to Freedom House’s freedom ranking, Georgia was given three points (1 – most free and 7 – least free). In terms of studying freedom in the world, of important note is that Georgia’s peaceful transition of power through elections in
2013 marked the improvement of political rights in the country.
Table 5: Freedom Index in Georgia (2013-2018)
In regard to transparency, the Open Governance Partnership (OGP) was established in September 2011 following an initiative of the United States Presidency. Partner countries take certain obligations in specific fields including open governance and transparency. International Transparency –
Georgia carries out a regular monitoring of open governance council activities including the work process to draft and implement an open parliament action plan. Georgia joined the Open Governance Partnership in 2011. In 2014, Georgia was elected as a member of the OGP steering committee for two years and the co-chair country in 2016. Since 19 September 2017, Georgia has become the OGP chair country. However, there are certain problems and challenges in terms of implementing the foundational principles of open governance in public administration within the policy of the Government of Georgia. The first
report on the monitoring of the open parliament says that Georgia’s open parliament action plan contained 18 obligations in total in 2016. Of these, four obligations have been fulfilled and 14 remain unfulfilled. In accordance with the second
report, the Parliament of Georgia’s 2015-2016 action plan contained 18 obligations with five of these having been fulfilled and 13 remaining unfulfilled.
Access to open data is important in terms of transparency. The Open Data Barometer studies how governments publish open data and use them for accountability and innovation. In the
research for 2016 (this is the most recent one) for the Open Data Barometer, 115 countries were assessed on a 100-point scale (0 – the lowest level of accessibility to open data and 100 – the highest level of accessibility to open data). Georgia garnered 37.44 points and was ranked 40
th in the world. Of note is that Georgia’s performance has drastically improved as compared to
2015 (in accordance with the 2015 figures when Georgia featured in the research for the first time, the country was given 16.79 points and ranked 60
th).
[1] In this research, countries in transition are Russia, those of Central and Eastern Europe, those of South-East Europe (Balkans), those of the Caucasus and those of Central Asia.