ალტ-ინფომ BBC-ს გამოკითხვა გააყალბა და გაყალბებული მონაცემებით ამტკიცებს, რომ ევროპა მიგრანტების გამო მსოფლიოს ყველაზე უფრო დაძაბული რეგიონია
30/05/2018
ვერდიქტი: ალტ-ინფოს მიერ გავრცელებული ახალი ამბავი არის ყალბი.   რეზიუმე: ონლაინ მედიასაშუალება ალტ-ინფომ ბრიტანული ყველაზე გავლენიანი მედიასაშუალების, BBC-ს გამოკითხვა გააყალბა და გაყალბებული მონაცემებით ამტკიცებს, რომ ევროპა მიგრანტების გამო მსოფლიოს ყველაზე უფრო დაძაბული რეგიონია. რეალურად, აღნიშნული გამოკითხვა, რომელიც BBC-მ 2018 წელს ჩაატარა, მსოფლიოს 27 ქვეყანაში, მსგავს შედეგებს არ აჩვენებს. BBC-მ სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეთა აღქმები შეისწავლა საზოგადოების დაყოფასთან დაკავშირებით (გამოიკითხა 19 428 ინტერვიუერი), შედეგების თანახმად, ყველაზე მეტად დაყოფილ საზოგადოებად თავს სერბები აღიქვამენ, ხოლო ყველაზე ნაკლებად საუდის არაბეთის მოქალაქეები. რაც შეეხება მიგრანტების საკითხს, სხვა ბევრ განსხვავებულ მიზეზთან ერთად, BBC-მ მიგრანტებისადმი დამოკიდებულება და მათდამი ნდობაც შეისწავლა. აღმოჩნდა, რომ მიგრანტებს ყველაზე ნაკლებად რუსეთში ენდობიან, ხოლო მათ საზოგადოების დაყოფის ერთ-ერთ მიზეზად ყველაზე მეტად იტალიელები განიხილავენ. ალტ-ინფო წყაროდ უთითებს, სააგენტო Breitbart-ს, მიუხედავად იმის, რომ გამოკითხვის შედეგები ამ სააგენტოსაც გაყალბებული აქვს, ალტ-ინფომ კიდევ უფრო დაამახინჯა კვლევის შედეგები. სავარაუდოა, რომ მიზანმიმართულად, ევროპისა და მიგრანტების დისკრედიტაციის მიზნით.   ანალიზი ონლაინ მედიასაშუალება ალტ-ინფომ, გამოაქვეყნა სტატია შემდეგი სათაურით: „ახალი გამოკითხვის თანახმად, იმიგრაციის გამო ევროპა მსოფლიოს სოციალურად ყველაზე დაძაბული რეგიონია“. სტატიაში, ავტორი იმოწმებს ბრიტანული ყველაზე გავლენიანი მედიის BBC-ის გამოკითხვას და მასზე დაყრდნობით ამტკიცებს: „მსოფლიოს რეგიონებიდან ევროპაში მოსახლეობის ყველაზე დიდი წილი თვლის, რომ მოსახლეობა სოციალურად დაყოფილია. სოციალური დაძაბულობის უმთავრეს მიზეზად ევროპელები იმიგრაციას ასახელებენ“. 2018 წლის აპრილში, BBC-მ გამოაქვეყნა გამოკითხვის შედეგები. მედიას აინტერესებდა, მოქალაქეების აღქმები, იყო თუ არა მათი საზოგადოება დაყოფილი. გამოიკითხა 19 428 ინტერვიუერი მსოფლიოს 6 კონტინენტის 27 ქვეყნიდან: ევროპა (სერბეთი, იტალია, უნგრეთი, დიდი ბრიტანეთი, პოლონეთი, ესპანეთი, გერმანია, ბელგია, შვედეთი, საფრანგეთი), ჩრდილოეთ ამერიკა (ამერიკის შეერთებული შტატები, მექსიკა, კანადა), სამხრეთ ამერიკა (არგენტინა, ჩილე, პერუ, ბრაზილია), აზია (მალაიზია, იაპონია, სამხრეთ კორეა, რუსეთი, ინდოეთი, ჩინეთი, თურქეთი, საუდის არაბეთი), აფრიკა (სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა) და ავსტრალია (ქვეყანა). გამოკითხვის შედეგების თანახმად, საკუთარ საზოგადოებას ყველაზე უფრო დაყოფილად სერბები აღიქვამენ, ხოლო ყველაზე ნაკლებად დაყოფილად საუდის არაბეთის მოქალაქეები. საზოგადოების დანაწილებას 2018 წელს მეტად გრძნობენ, ვიდრე 10 წლის წინ გრძნობდნენ ესპანელები, ხოლო ყველაზე ნაკლებად, ისევ, საუდის არაბეთში. იგივე გამოკითხვის მიხედვით, ყველაზე უფრო ტოლერანტულებად და მიმღებლურ საზოგადოებად თავს კანადელები აღიქვამენ, ხოლო ყველაზე ნაკლებად უნგრელები. რაც შეეხება დაყოფის განმაპირობებელ ფაქტორებს, გამოკითხვის ავტორებმა, ეს მიზეზები რამდენიმე ჯგუფში გააერთიანეს. ცხრილ 1 -ში ნაჩვენებია, ჩატარებული გამოკითხვის მიხედვით, რას თვლის თითოეული ქვეყნის მოქალაქე ყველაზე მეტად და ყველაზე ნაკლებად საზოგადოებაში დაპირისპირების და დაყოფის მიზეზად.   ცხრილი 1: მიზეზები, რის გამოც დაყოფილია საზოგადოება (გამოკითხულთა აღქმები)
დაყოფის მიზეზი/ნიშანი (ვის შორის) ყველაზე მეტად დაყოფილი ქვეყანა ყველაზე ნაკლებად დაყოფილი ქვეყანა
1 მდიდრები და ღარიბები რუსეთი შვედეთი
2 ეთნიკური ნიშნით სამხრეთ აფრიკა არგენტინა
3 მიგრანტები და რეზიდენტები იტალია ბრაზილია
4 რელიგიური ნიშნით ბელგია უნგრეთი
5 პოლიტიკური შეხედულებებით მალაიზია საუდის არაბეთი
6 სქესის ნიშნით სამხრეთ კორეა უნგრეთი
7 ქალაქი და სოფელი ბელგია ჩინეთი
8 ახალგაზრდები და ასაკოვნები იაპონია არგენტინა
წყარო: BBC Global Survey A world divided? 2018   რაც შეეხება, თითოეული ზემოთ ჩამოთვლილი მიზეზით ნდობის ფაქტორს, შედეგები შემდეგნაირად გადანაწილდა: ღარიბებს ყველაზე ნაკლებად ენდობიან არგენტინაში და ჩინეთში, ხოლო ყველაზე მეტად ენდობიან სერბეთში, უნგრეთში და ესპანეთში. განსხვავებული ეთნიკური ნიშნის წარმომადგენლებს ყველაზე ნაკლებად ენდობიან უნგრეთში, ხოლო ყველაზე მეტად ენდობიან არგენტინაში და სერბეთში. მიგრანტებს ყველაზე ნაკლებად ენდობიან რუსები, ხოლო ყველაზე მეტად ენდობიან ბრაზილიელები (იხ. ცხრილი 2).   ცხრილი 2: მიზეზები, რის გამოც ენდობიან ან არ ენდობიან სხვა თანამოქალაქეს (გამოკითხულთა აღქმები)
ნიშანი, რის გამოც კონკრეტული ჯგუფის წარმომადგენელი „განსხვავდება“ ყველაზე ნაკლებად ენდობიან ყველაზე მეტად ენდობიან
1 ღარიბი არგენტინა, ჩინეთი სერბეთი, უნგრეთი, ესპანეთი
2 ეთნიკური ნიშნით განსხვავებული უნგრეთი არგენტინა, სერბეთი
3 მიგრანტი რუსეთი ბრაზილია
4 რელიგიური ნიშნით განსხვავებული შვედეთი არგენტინა
5 პოლიტიკური შეხედულებით განსხვავებული სამხრეთ კორეა საფრანგეთი
6 განსხვავებული სქესის წარმომადგენელი მექსიკა სერბეთი
7 სოფელში ან ქალაქში მცხოვრები ინდოეთი იტალია
8 ახალგაზრდა ან ასაკოვანი ინდოეთი სერბეთი
წყარო: BBC Global Survey A world divided? 2018   როგორც გამოკითხვის რეალური შედეგებიდან ჩანს, რომელიმე კონკრეტული კონტინენტი ან რეგიონი ერთი რომელიმე მიზეზით არ არის დაყოფილი. მით უმეტეს ევროპა, როგორც ამაზე ალტ-ინფოს სტატია მიუთითებს. გამოკითხვაში საერთოდ არ არის დაძაბულობის ან/და შიშის ფაქტორის საკითხი შეტანილი, ალტ-ინფო კი ევროპას ამ გამოკითხვის მიხედვით, იმიგრანტების გამო მსოფლიოს ყველაზე დაძაბულ რეგიონს უწოდებს, რაც ცალსახად არასწორია და გამოკითხვის აბსოლუტური გაყალბებაა. რეალურად, ამ შედეგების მიხედვით, იმიგრანტებს ყველაზე ნაკლებად რუსეთში ენდობიან და არა ევროპაში. ხოლო საზოგადოების დაყოფის ერთ-ერთ მიზეზად მიგრანტების საკითხს ასახელებენ არა მთლიანად ევროპაში, არამედ მხოლოდ, იტალიაში. ალტ-ინფო წყაროდ იმოწმებს, სააგენტო Breitbart-ს, მიუხედავად იმის, რომ გამოკითხვის შედეგები ამ სააგენტოსაც გაყალბებული აქვს, ალტ-ინფომ კიდევ უფრო დაამახინჯა კვლევის შედეგები. სავარაუდოა, რომ მიზანმიმართულად, ევროპისა და მიგრანტების დისკრედიტაციის მიზნით.

Alt-info falsified a BBC survey which claims that Europe is the tensest region in the world because of migrants
30/05/2018
Verdict: The story published by Alt-info is FAKE.   Resume: The online media outlet, Alt-info, falsified a survey of the most influential British broadcaster, the BBC. Based on falsified data, Alt-info claims that Europe is the tensest region in the world because of migrants. In fact, the survey which the BBC conducted in 2018 across 27 different countries of the world does not show such results. The BBC studied the perceptions of citizens of different nations on the divisions among their citizens (a total of 19,428 people were surveyed). The results show that Serbs consider themselves to have the most divided society whilst citizens of Saudi Arabia think of themselves as the least divided. In regard to the issue of migrants, the BBC studied the attitudes and level of trust towards migrants as well as many other different factors. It turned out that Russians trust migrants the least whilst Italians, above all other countries, consider migrants as one of the reasons behind the divisions in their society. Alt-info refers to the Breitbart news agency as its source. Although Breitbart itself falsified the results of the survey as well, Alt-info distorted them even further. Presumably, this was done on purpose with the aim of discrediting both Europe and migrants.   Analysis The online media outlet, Alt-info, published an article entitled: “In Accordance with the Results of a New Survey, the World’s Region with the Highest Social Tension is Europe.” The author of the article provides a BBC survey to prove his point and argues:  “Of the world’s regions, it is Europe where most people believe that the population is socially divided. Europeans name immigration as a chief source of social tension.” In April 2018, the BBC published the results of its survey. They survey took interest in the perceptions of citizens as to whether or not they believe their respective society is divided. A total of 19,428 people were surveyed in 27 countries on six continents:  Europe (Serbia, Italy, Hungary, UK, Poland, Spain, Germany, Belgium, Sweden, France), North America (USA, Mexico, Canada), South America (Argentina, Chile, Peru, Brazil), Asia (Malaysia, Japan, South Korea, Russia, India, China, Turkey, Saudi Arabia), Africa (South Africa) and Australia. In accordance with the results of the survey, Serbs consider their society to the most divided whilst citizens of Saudi Arabia believe that their society is the least divided. Spaniards feel the divisions within their society more in 2018 than they did ten years ago whilst Saudi Arabians again lead the poll by the amount of people who say that their society is less divided now as compared to a decade ago. The results of the same survey also show that Canadians consider themselves as the most tolerant and accepting society whilst Hungarians are the least tolerant in this regard. In regard to those factors stipulating divisions, the authors of the survey categorised the reasons into several groups. Table 1 shows what each country’s citizen believes is the greatest and least cause of division and confrontation.   Table 1: Reasons Why Society is Divided (Perceptions of Those Surveyed)
Cause/sign of division (between whom?) The most divided country The least divided country
1 Between rich and poor Russia Sweden
2 Between different ethnicities South Africa Argentina
3 Between migrants and people born in [COUNTRY] Italy Brazil
4 Between different religions Belgium Hungary
5 Between people with different political views Malaysia Saudi Arabia
6 Between men and women South Korea Hungary
7 Between those in cities and those in rural areas Belgium China
8 Between old and young Japan Argentina
Source: BBC Global Survey - A World Divided? 2018   In regard to trust based on each of the aforementioned reasons, the results are the following:  the poor are least trusted in Argentina whilst they are the most trusted in Serbia, Hungary and Spain. People of different ethnicities are least trusted in Hungary whilst they are most trusted in Argentina and Serbia, Hungary and Spain. Migrants are least trusted in Russia whilst they are most trusted in Brazil (see Table 2).   Table 2: Reasons Why People Trust or Do not Trust Other Citizens (Perceptions of Those Surveyed)
Character which makes a specific group representative “different” Least trusted Most trusted
1 People who are poorer than you Argentina, China Serbia, Hungary, Spain
2 People who are of a different ethnicity than you Hungary Argentina, Serbia
3 Immigrants who have to live and work in [COUNTRY] Russia Brazil
4 People who are of a different religion than you Sweden Argentina
5 People who have different political views than you South Korea France
6 People who are of different sexes Mexico Serbia
7 People who live in cities and in rural areas India Italy
8 People who are older than you / People who are younger than you India Serbia
Source: BBC Global Survey - A World Divided? 2018   As the real results of the survey indicate, none of the continents or regions is divided by any single cause. Contrary to what Alt-info claims, this is also true for Europe. In addition, the survey does not even include the issues of tension and/or fear whilst Alt-info claims that Europe is the tensest region in the world according to the survey. This is completely wrong and constitutes an absolute falsification of the survey. In fact, the survey indicates that immigrants are least trusted in Russia and not in Europe and the issue of migrants is named as a source of division in society only in Italy and not on the entire European continent. Alt-info refers to the news and opinion website Breitbart as a source. Although Breitbart also falsified the results of the survey, Alt-info takes the distortion of information further. Presumably, this was done on purpose with the aim of discrediting Europe and migrants.