2013 წლის 28 ივნისს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, „მრეწველების“ ლიდერმა, გოგი თოფაძემ მაღალი დონის ლაბორატორიის შექმნა მოითხოვა, რომელიც იმპორტირებულ საქონელს შეამოწმებს. მისი თქმით: „დღეს საქართველო არის ერთადერთი ქვეყანა, რომელიც პრაქტიკულად იმპორტირებულ საქონელს არ აკონტროლებს“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადებით დაინტერესდა. ჩვენ გადავამოწმეთ რამდენად აკონტროლებს (ამოწმებს ხარისხს) საქართველო იმპორტირებულ საქონელს.
2013 წლამდე იმპორტიორ კომპანიებს შესაბამისი დოკუმენტაციის და სურსათის უვნებლობის „ISO სერთიფიკატის“ ფლობის შემთხვევაში საქონელი უპრობლემოდ შემოჰქონდათ.
საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 31 დეკემბრის N426 დადგენილების თანახმად, რომელიც 2013 წლის 10 ივნისს ამოქმედდა, სურსათის სააგენტოსა და შემოსავლების სამსახურის მიერ იმპორტზე ნებართვის გაცემის პირობები შეიცვალა.
აღნიშნული დადგენილების თანახმად, ვეტერინარულ და ფიტოსანიტარულ კონტროლს დაქვემდებარებულ პროდუქციის იმპორტირებაზე ნებართვას სურსათის ეროვნული სააგენტო გასცემს.
ვეტერინარულ კონტროლს ექვემდებარება: ყველა სახის ცხოველი, ხორცი და ხორცის საკვები სუბპროდუქტები, პურეული მარცვლოვნები, ცხოველთა საკვები, ვეტერინარიაში გამოსაყენებლი ქიმურ-ფარმაცევტული პრეპარატები და სხვა.
ფიტოსანიტარულ კონტროლს ექვემდებარება მცენარეული წარმოშობის პროდუქცია, რომელთა საშუალებითაც შესაძლებელია საკარანტინო ორგანიზმების გავრცელება.
ვეტერინარულ და ფიტოსანიტარულ კონტროლს დაქვემდებარებული საქონლის იმპორტირებისთვის იმპორტიორმა შემოსავლების სამსახურის ვებ-გვერდზე (www.rs.ge) წინასწარი შეტყობინება უნდა განახორციელოს, საქონლის შემოტანის შესახებ.
იმ პროდუქციის ნუსხა, რომელსაც იმპორტზე სურსათის სააგენტოს სპეციალური ნებართვა ესაჭიროება, დეტალურად გაწერილია N426 დადგენილების დანართში.
საქართველოში იმპორტისთვის გამიზნული საქონელი სასაზღვრო ინსპექციის პუნქტში ექვემდებარება:
- დოკუმენტურ შემოწმებას;
- იდენტურობის შემოწმებას;
- ნიმუშის აღებას ადგილზე ინსპექტირებისთვის ან ლაბორატორიული ანალიზისთვის.
თუ საქონელი ფიტოსანიტარულ და ლაბორატორიულ კონტროლს ექვემდებარება, საჭიროა შესაბამისი სერთიფიკატის ქონა, რომელიც ექსპორტიორი ქვეყნის მიერ გაიცემა.
შესაძლოა, იმპორტირებული საქონელი ქვეყანაში ინფექციური დავადებების შემომტანი გახდეს. ამ მხრივ საქართველოს საზღვარზე უსაფრთხოების ზომები დაცულია. 2013 წლის 21 იანვრის მთავრობის სხდომის N3 ოქმის თანახმად, „არაკეთილსაიმედო ქვეყნების ნუსხა“ განისაზღვრა. ამ სიაში შესულია ყველა ის ქვეყანა, სადაც გავრცელებულია საშიში ინფექციური დავადებები, ეპიდემიები. აღნიშნული ქვეყნებიდან პროდუქტის შემოტანა შესაძლებელია იმ შემთხვევაში, თუ ეს ქვეყნები ევროკავშირის სურსათის მწარმოებელი ქვეყნების სიაში შედიან ან ევროკომისიის მიერ არიან აღიარებულნი, აქვთ შესაბამისი სერთიფიკატი და საქართველოს საზღვარზე ინსპექტირებას გაივლიან.
საქართველოში იმპორტირებული საქონლის შემოტანისას საჭიროა: შემოსავლების სამსახურისთვის წინასწარი შეტყობინება; ფიტოსანიტარულ და ვეტერინარულ კონტროლს დაქვემდებარებული საქონლის იმპორტირებისას სურსათის ეროვნული სააგენტოსგან სპეციალური ნებართვის აღება; შესაბამისი სერთიფიკატის ქონა.
მიუხედავად იმისა, რომ იმპორტირებული საქონლის შესამოწმებლად დეპუტატ გოგი თოფაძის მიერ მოთხოვნილი სპეციალური ლაბორატორია არ არსებობს, ლაბორატორიული ანალიზი ყველა იმ პროდუქციას უკეთდება, რომელსაც ხარისხის და უვნებლობის შესაბამისი სერთიფიკატი არ გააჩნია. საზღვარზე ხდება იმპორტირებული საქონლის დოკუმენტური და იდენტური შემოწმება, აგრეთვე ლაბორატორიული ანალიზი ან ინსპექტირება, საჭიროების შემთხვევაში.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, გოგი თოფაძის განცხადება, იმის შესახებ, რომ საქართველო პრაქტიკულად არ აკონტროლებს იმპორტირებულ საქონელს, არის მეტწილად მცდარი.

At the plenary session held on 28 June 2013, Gogi Topadze, Leader of the Industrialist Party, requested a high-level laboratory to check  imported goods. According to him: “Today, Georgia is the only country which is not controlling imported goods.” FactCheck wondered about the statement by the MP. We checked whether or not Georgia controls the quality of imported goods. Before 2013, importer companies were importing goods without encountering any problems if they possessed proper documentation and the food safety ISO Certificate. According to Resolution N426 of the Georgian Government adopted on 31 December 2010 and enforced on 10 June 2013, conditions for issuing permits on imports by the Food Agency and Revenue Service have changed. According to this Resolution, the National Food Agency shall issue a permit for importing production which is subject to veterinary and phytosanitary control. Subject to veterinary control are: every type of animal, meat and edible meat offal, cereal crops, animal food, pharmaceuticals for veterinary use and etc. Subject to phytosanitary control are vegetable products, which can be used to spread quarantine organisms. The importer has to submit a preliminary notice to the Revenue Service via its website ( www.rs.ge) in order to import products which are subject to veterinary and phytosanitary control. The list of production which needs a special permit from the National Food Agency is reflected in detail in the annex of Resolution N426. Goods for import purposes are subject to the following regulations at the checkpoint of the border inspection:
• Documentary check;
• Identity check;
• Samples for  laboratory or onsite inspections.
If a good is subject to phytosanitary and laboratory control, possession of the relevant certificate is required which will be issued by the exporter country. Imported goods could cause spreading infectious diseases in the country. For this reason, security measures are ensured at the Georgian border. Protocol N3 of the government hearing on 21 January 2013 determines the list of those countries where  dangerous infectious diseases and epidemics are widespread. Importing goods from these countries is allowed only in such cases if these states are on the list of food-producing countries of the EU or recognised by the European Commission and hold proper certificates for passing through  inspection at the Georgian border.   Conclusion In order to import goods into Georgia, the following measures are necessary: submission of a preliminary notice to the Revenue Service, obtaining special permission from the National Food Agency in the case of importing products subject to phytosanitary and veterinary control and holding a relevant certificate. Despite the fact that there is no special laboratory for the inspection of imported goods as requested by Gogi Topadze, laboratory inspection is conducted on every product which does not have the relevant quality and safety certificate. Documentary and identity inspection on imported goods is conducted at the border and includes laboratory test or inspection as necessary. Correspondingly, we rate the statement by Gogi Topadze that Georgia does not control the quality of imported products as MOSTLY FALSE.