საქართველოს ფინანსთა მინისტრის, მამუკა ბახტაძის თქმით, 2017 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 5% შეადგინა, რაც საქართველოს მეზობელი ქვეყნების ეკონომიკურ ზრდაზე ორჯერ მეტია, ხოლო საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, მომდევნო სამი წლის მანძილზე მთლიანი რეგიონში (31 ქვეყანა) ლიდერი ქვეყანა იქნება.
ფაქტ-მეტრი მამუკა ბახტაძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
წინასწარი მონაცემებით, 2017 წელს საქართველოს ეკონომიკა 4.8%-ით გაიზარდა. 2016 წელს ზრდა 2.8% იყო.
გრაფიკი 1: საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი, %
შენიშვნა: *2017 წლის წინასწარი მონაცემები
2017 წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპის ამაღლებაზე დადებითი გავლენა ჰქონდა ექსპორტის (მათ შორის, ტურიზმის) და მთავრობის საინვესტიციო ხარჯების ზრდას. 2017 წელს, წინა წელთან შედარებით, ექსპორტი 29%-ით გაიზარდა, რაც რეგიონში გაუმჯობესებული ეკონომიკური მდგომაროებითაც არის განპირობებული. რაც შეეხება სამთავრობო ინვესტიციებს, წინა წელთან შედარებით, 2017 წელს 20%-ით არის გაზრდილი.
რაც შეეხება ჩვენ სამეზობლოში არსებულ ეკონომიკურ ზრდას, ის ქვეყნების მიხედვით შემდეგნაირია.
რუსეთი - 2017 წლის წინასწარი მონაცემებით, რუსეთის ფედერაციაში რეალური მშპ-ის 1.6%-იანი ზრდაა. წინა წლებში რუსეთის ეკონომიკა არ იზრდებოდა. 2016 წელს მშპ-ს 0.2%-იანი, ხოლო 2015 წელს მშპ-ს 2.8%-იანი კლება იყო.
თურქეთი - 2016 წელს თურქეთის ეკონომიკურმა ზრდამ 3.3% შეადგინა. ხოლო, 2017 წელს, წინასწარი მონაცემებით, თურქეთის მშპ 6.6%-ით გაიზარდა.
სომხეთი - 2017 წლის წინასწარი მოანცემებით სომხეთის მშპ-ის ზრდა 3.5%-ია, რაც 2016 წელს 0.2%-ს შეადგენდა.
აზერბაიჯანი - წინასწარი მონაცემებით, 2017 წლის მშპ-ს ზრდა -0.1%-ია. ხოლო, 2016 წელს ასევე 3.1%-იანი კლება იყო.
როგორც ჩანს, საქართველოს მსგავსად, მეზობელ ქვეყნებში ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი გაუმჯობესებულია წინა წელთან შედარებით. მიუხედავად საქართველოს ეკონომიკის 4.8%-იანი ზრდისა, ის მხოლოდ რუსეთსა და აზერბაიჯანის ეკონომიკურ ზრდაზეა ორჯერ მეტი, ხოლო თურქეთის მშპ-ის ზრდაზე 1.8% პუნქტით ნაკლებია. თავის მხირივ, უნდა აღინიშნოს, რომ რუსეთსა და აზერბაიჯანში ეკონომიკური რეცესიის ძირითადი მიზეზი 2014 წლიდან ნავთობზე ფასის მკვეთრი ვარდნაა, რომელსაც 2017 წელს ზრდის ტრენდი ახასიათებდა. შესაბამისად, ამ ორ ქვეყანაში წინა წელთან შედარებით ეკონომიკური ზრდა გაუმჯობესებულია.
მამუკა ბახტაძის განცხადების მეორე ნაწილი მომდევნო სამი წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზს ეხება. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველოს 2018 წლის რეალური მშპ-ის ზრდა 4.2%-ია, 2019 წელს - 4.5% და 2020 წელს - 5%.
გრაფიკი 2: საქართველოს მშპ-ის ზრდის საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზი
შენიშვნა: *საპროგნოზო მაჩვენებელი
რადგან მამუკა ბახტაძე რეგიონის 31 ქვეყანაზე საუბრობს, ჩვენ რეგიონად განვიხილეთ მსოფლიო ბანკის ქვეყნების ჯგუფი - ევროპისა და ცენტრალური აზიის (24 ქვეყანა), სადაც საქართველოც შედის. ეს რეგიონი მინისტრის მიერ დასახელებულ რაოდენობასთან მიახლოებულია. იმისთვის, რომ განცხადების მეორე ნაწილი გადავამოწმოთ, საჭიროა აღნიშნული რეგიონებში ეკონომიკური ზრდის პროგნოზების შედარება საქართველოს საპროგნოზო მაჩვენებელთან.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიმდინარე წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით, საქართველო რეგოიონის 24 ქვეყნიდან მე-4 ადგილს (4.2%) იკავებს. მის წინა პოზიციებზე თურქმენეთი (6.3%), უზბეკეთი (6%) და რუმინეთია (4.4%). თუმცა, აღსანიშნავია, რომ შემდეგი ორი წელი, საქართველოსგან განსხვავებით, თურქმენეთსა და რუმინეთში მშპ-ის ზრდის პროგნოზის ტემპი კლებადია, ხოლო უზბეკეთში იმავე მაჩვნებლით არის ნავარაუდები. 2019 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლების მიხედვით, საქართველო რეგიონში კვლავ მე-4 პოზიციაზე (4.5%) იქნება, გვისწრებს უზბეკეთი (6%), ყირგიზეთი (5.2%) და თურქმენეთი (5.1%). პროგნოზის თანახმად, 2020 წელს რეგიონში საქართველოს პოზიცია გაუმჯობესდება.
ცხრილი 1: საერთაშორისო სავალუტო ფონდის სამი წლის მშპ-ის ზრდის პროგნოზი
წინასწარი მონაცემებით, 2017 წლის საქართველოს ეკონომიკური ზრდა 4.8%-ს შეადგენს, რაც თურქეთში არსებულ ზრდის მაჩვენებელს 1.8% პუნქტით ჩამორჩება, ხოლო სომხეთს 1.3% პუნქტით აღემატება. ის მხოლოდ აზერბაიჯანის და რუსეთის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელს აღემატება ორჯერ და მეტადაც. ამ ქვეყნებში დაბალი ეკონომიკური ზრდის მიზეზი კი ნავთობის ფასის ვარდნა და რუსეთზე დაწესებული სანქციებია.
მსოფლიო ბანკის მიერ დაჯგუფებულ ქვეყნებში საქართველო ევროპისა და ცენტრალური აზიის 24 ქვეყანას შორის არის, სადაც საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მომდევნო სამი წლის ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებლით მე-4 ადგილს იკავებს. ამ წლების საშუალო ზრდის მაჩვენებლით ჩვენ წინ მდგომი ქვეყნებია - უზბეკეთი, თურქმენეთი და ყირგიზეთი.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მამუკა ბახტაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
[1] საქართველო არ აღიარებს კოსოვოს დამოუკიდებლობას.

In the previous year, Georgia’s economic growth rate was 5%. This is twice as high as compared to [countries in] our neighbourhood
The Minister of Finance of Georgia, Mamuka Bakhtadze,stated that Georgia’s economic growth rate was 5% in 2017 which is twice as high as compared to Georgia’s neighbour countries. International Monetary Fund estimates put Georgia as the leader for the entire region (31 nations) for the next three years.
FactCheck took interest in the accuracy of Mamuka Bakhtadze’s statement.
Preliminary data indicate that Georgia’s economic growth rate was 4.8% in 2017. The economic growth rate in 2016 was 2.8%.
Graph 1: Georgia’s Economic Growth Rate, %
Note: *Preliminary data for 2017
The growth of exports (including tourism) and state investment expenses in 2017 positively affected the economic growth rate. Georgia’s export increased by 29% in 2017 as compared to the previous year following improved economic situations throughout the rest of the region. State investments increased by 20% in 2017 as compared to the previous year.
A look at the economic growth rates for the countries in our neighbourhood illustrates the following: Russia– Preliminary data for 2017 put Russia’s real GDP growth rate at 1.6%. Russia’s economy had been slowed in the previous years. Russia’s GDP contracted by 0.2% in 2016 and by 2.8% in 2015. Turkey– Turkey’s economic growth rate was 3.3% in 2016 with preliminary data for 2017 showing an increase in its GDP by 6.6%. Armenia– Preliminary data for 2017 show that Armenia’s GDP growth rate is 3.5% whilst it was 0.2% in 2016. Azerbaijan– Preliminary data show that Azerbaijan’s GDP contracted by 0.1% in 2017 and by 3.1% in 2016.
Evidently, similar to Georgia, our neighbour countries have also improved their economic performance as compared to the previous year. In spite of Georgia’s economic growth rate being 4.8%, this figure is twice as high as compared to Russia and Azerbaijan’s economic growth rate although we lag behind Turkey’s economic growth rate by 1.8 percentage points.
Of note is that the economic recession in Russia and Azerbaijan is largely stipulated by a sharp drop in oil prices starting in 2014. Oil prices had a tendency of growth beginning in 2017 which facilitated the improvement in Russia and Azerbaijan’s economic performance.
The second part of Mamuka Bakhtadze’s statement concerns estimates for economic growth for the next three years. The International Monetary Fund predicts that Georgia’s real GDP growth rate will be 4.2% in 2018, 4.5% in 2019 and 5% in 2020.
Graph 2: International Monetary Fund Prognosis for Georgia’s GDP Growth Rate
Note: Estimated figures
Mamuka Bakhtadze’s statement referred to 31 countries; FactCheck; however, uses the World Bank’s country grouping which incorporates 24 nations of Europe and Central Asia, including Georgia. The number of countries in this region is close to the figure given by the Minister. In order to verify the second part of the statement, it is necessary to compare the economic growth prognosis in these countries to that of Georgia.
The International Monetary Fund ranks Georgia fourth (4.2%) in the region’s 24 countries in terms of economic growth for this year. Georgia is outperformed by Turkmenistan (6.3%), Uzbekistan (6%) and Romania (4.4%). However, of note is that the GDP growth rates in Turkmenistan and Romania will decline in the next two years, as opposed to that of Georgia, whilst Uzbekistan’s will remain the same. Estimated figures for 2019 show Georgia to continue to be in the fourth position (4.5%) in the region, outperformed by Uzbekistan (6%), Kyrgyzstan (5.2%) and Turkmenistan (5.1%). The prognosis for 2020 sees a further improved position for Georgia among the region’s countries.
Table 1: International Monetary Fund Three-Year GDP Growth Rate Prognosis
Country 2018 2019 2020 Average
1 Uzbekistan 6.00% 6.00% 6.00% 6.00%
2 Turkmenistan 6.30% 5.10% 5.00% 5.47%
3 Kyrgyzstan 3.80% 5.20% 5.00% 4.67%
4 Georgia 4.20% 4.50% 5.00% 4.57%
5 Tajikistan 4.00% 4.00% 4.00% 4.00%
6 Romania 4.40% 3.80% 3.30% 3.83%
7 Albania 3.70% 3.80% 3.90% 3.80%
8 Moldova 3.70% 3.80% 3.80% 3.77%
9 Serbia 3.50% 3.50% 4.00% 3.67%
10 Kosovo[1] 3.50% 3.60% 3.70% 3.60%
11 Turkey 3.50% 3.50% 3.50% 3.50%
12 Ukraine 3.20% 3.50% 3.70% 3.47%
13 Macedonia 3.20% 3.40% 3.60% 3.40%
14 Poland 3.30% 3.00% 2.80% 3.03%
15 Armenia 2.90% 3.00% 3.10% 3.00%
16 Kazakhstan 2.80% 2.80% 3.20% 2.93%
17 Bulgaria 3.20% 2.90% 2.70% 2.93%
18 Hungary 3.40% 2.80% 2.60% 2.93%
19 Bosnia and Herzegovina 2.60% 2.70% 2.70% 2.67%
20 Montenegro 2.80% 2.70% 2.20% 2.57%
21 Croatia 2.70% 2.50% 2.30% 2.50%
22 Azerbaijan 1.30% 3.00% 2.60% 2.30%
23 Russia 1.60% 1.50% 1.50% 1.53%
24 Belarus 0.70% 0.90% 1.60% 1.07%
Preliminary data indicate that Georgia’s economic growth rate for 2017 was 4.8%. This figure lags behind Turkey’s economic growth rate by 1.8 percentage points and exceeds Armenia’s economic growth rate by 1.3 percentage points. Georgia’s economic growth rate is twice as much as compared to Azerbaijan and Russia’s economic growth rate. The sluggish economic growth in these countries is stipulated by a drop in oil prices and sanctions imposed against Russia.
Of the World Bank’s country groups, Georgia is located among the 24 nations of Europe and Central Asia. The International Monetary Fund’s three-year economic growth prognosis places Georgia in the fourth place among this grouping’s 24 countries. Based on average economic growth rate figures for the last three years, Georgia is outperformed by Uzbekistan, Turkmenistan and Kyrgyzstan.