2012 წლის შემდეგ, სიღარიბის მაჩვენებლი 29%-დან 21%-მდე შემცირდა, 500 ათასი ადამიანი ამოვიდა სიღარიბის ზღვრიდან
3 ნოემბერს ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა პარლამენტში ქვეყნის ეკონომიკურ მაჩვენებლებზე საუბრისას, ყურადღება გაამახვილა სიღარიბის მხრივ ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობაზე. „2012 წელს სიღარიბის მაჩვენებელი თითქმის 29% იყო, ჩვენ 21%-ზე ვართ ჩამოსული. მიუხედავად იმისა, რომ 500 ათასი ადამიანი ამოვიდა სიღარიბის ზღვრიდან. 700 ათასი ადამიანი კვლავ სიღარიბის ზღვარშია დარჩენილი. რაც, რა თქმა უნდა, არის ჩვენი ქვეყნის უდიდესი გამოწვევა“ - განაცხადა დიმტრი ქუმსიშვილმა.
ფაქტ-მეტრმა ფინანსთა მინისტრის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.   აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებლების მიხედვით, 2012 წელს საქართველოს მოსახლეობის 28.9% სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ იმყოფებოდა. 2016 წელს კი ეს მაჩვენებელი 21.3%-ია. 2011-2015 წლებში აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებელი  ყოველწლიურად მცირდებოდა. თუმცა, 2016 წელს იმ მოსახლეობის წილი, რომელიც აბსოლუტური სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ ცხოვრობს, 0.5 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა (იხ. გრაფიკი 1). აღსანიშნავია, რომ სიღარიბის მაჩვენებელი განსაკუთრებით მაღალია სოფლად. 2016 წლის მონაცემებით, სოფლად მაცხოვრებლების 25.5% სიღარიბის ზღვარს ქვემოთაა, ქალაქში ეს მაჩვენებელი 16.9%-ია. აბსოლუტური სიღარიბის წინასწარი მონაცემები საქსტატმა 2017 წელს გამოაქვეყნა. აბსოლუტური სიღარიბის მეთოდოლოგია მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებულ საბაზისო მოთხოვნილებების მეთოდს ეფუძნება. სიღარიბის ზღვარი მოსახლეობის შემოსავლებისა და ხარჯების გათვალისწინებით, საარსებო მინიმუმის ღირებულების შესაბამისად განისაზღვრება.   გრაფიკი 1: სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი image001 წყარო: საქსტატი   საქსტატი არ აქვეყნებს ღარიბი მოსახლეობის რაოდენობრივ მაჩვენებელს, შესაბამისად, კონკრეტულად რამდენი ადამიანით ნაკლებია დღეს ღარიბი ქვეყანაში, დაზუსტებით ვერ ვიტყვით. სიღარიბის პროცენტულ მაჩვენებელს მოსახლეობის საერთო რაოდენობას თუ შევადარებთ, 2016 წლის მონაცემებით, სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ დაახლოებით 790 ათასამდე ადამიანი იმყოფებოდა.  საქსტატში დაგვიზუსტეს, რომ აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებლის გაანგარიშებისას გათვალისწინებული იყო 2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის შედეგები. ყველა წლის მონაცემების დაანგარიშებისას, მთლიანი მოსახლეობის რაოდენობად დაახლოებით 3.7 მლნ იყო განსაზღვრული. 2012 წლის მონაცემების გაანგარიშებისას, თუ გავითვალისწინებთ საყოველთაო აღწერის შედეგს, გამოდის რომ დაახლოებით მილიონ 70 ათასამდე მოქალაქე სიღარიბის ზღვარს მიღმა იმყოფებოდა. ანუ დაახლოებით 280 ათასით არის შემცირებული სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ადამიანების რაოდენობა. თუმცა თუ საყოველთა აღწერის შედეგებს  არ გავითვალისწინებთ, მაშინ ეს რიცხვი დაახლოებით 500 ათასი იქნება. საყოველთაო აღწერის შედეგების არგათვალისწინება კი მართებული არ არის.   დასკვნა 2012 წელს მოსახლეობის 28.9% აბსოლუტური სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ ცხოვრობდა, 2016 წელს ეს მაჩვენებელი 21.3%-ია. ქვეყანაში სიღარიბის შემცირების ტენდენცია 2011 წლიდან დაიწყო და 2011-2015 წლებში ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2016 წელს კი სიღარიბის მაჩვენებელი 0.5% პუნქტით გაიზარდა. მიუხედავად იმისა, რომ დიმიტრი ქუმსიშვილი სწორად ასახელებს სიღარიბის მაჩვენებლებს, და ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ სიღარიბე ქვეყნისთვის უმნიშვნელოვანეს გამოწვევად რჩება. მის განცხადებაში იგნორირებულია ის ფაქტი, რომ 2016 წელს სიღარიბის მაჩვენებელი გაიზარდა. ამასთან, როდესაც მინისტრი ამობობს, რომ 500 ათასი ადამინი ამოვიდა სიღარიბიდან, ის არ ითვალისწინებს საყოველთაო აღწერის შედეგებს, რაც გათვალისწინებულია აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებლების (მათ შორის წინა წლების მაჩვენებლების) გაანგარიშებისას. რეალურად ეს რიცხვი დაახლოებით 280 ათასია. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

On 3 November 2017, the Minister of Finance, Dimitri Kumsishvili, emphasised the situation in regard to poverty in his talk about Georgia’s economic indicators. Mr Kumsishvili stated: “In 2012, the poverty rate was nearly 29%. We have lowered it to 21%. Even though 500,000 individuals no longer live in poverty, 700,000 people are still below the poverty line. This, of course, remains our country’s biggest challenge.”
FactCheck verified the accuracy of the Minister of Finance’s statement.
According to the absolute poverty figures, 28.9% of Georgia’s population was below the poverty line in 2012. In the period of 2011-2015, the absolute poverty figures were showing an annual decline. However, the amount of people who lived below the absolute poverty line in 2016 increased by 0.5 of a percentage point (see Graph 1). Of particular note is that the poverty rate is especially high in rural areas. As of 2016, 25.5% of the rural population lives in poverty whilst this figure is 16.9% in urban areas.
The National Statistics Office of Georgia published the preliminary figures of absolute poverty in 2017. The methodology for calculating absolute poverty is based on the World Bank’s basic needs method. The poverty line is defined by considering a population’s income and expenses corresponding to the minimum subsistence level.
Graph 1: Share of Population Below the Absolute Poverty Line
The National Statistics Office of Georgia does not publish the number of the country’s poor. Therefore, it is impossible to say precisely how many people are living in poverty today. If we compare the percentage of poverty to the total amount of the population, we will see that approximately 790,000 individuals were living in poverty as of 2016. The National Statistics Office of Georgia clarified that the results of the 2014 universal public census were used to calculate the absolute poverty figures which put the population at nearly 3.7 million. If we use the 2014 universal public census results to calculate the poverty figures for the year 2012, for example, we will see that approximately 1,070,000 individuals were living in poverty. Therefore, the number of people living in poverty has dropped by about 280,000. If we do not use the results of the universal public census, the number of the country’s poor is 500,000. This said, it would be inappropriate not to use the official statistics (universal public census).
In 2012, 28.9% of Georgia’s population was living in poverty whilst this figure dropped to 21.3% in 2016. The trend for a decrease in poverty started in 2011 with the poverty showing an annual drop in the period of 2011-2015. The poverty rate increased by 0.5 of a percentage point in 2016.
Even though Dimitri Kumsishvili has correctly named the poverty figures and underlined that poverty remains the most important challenge for Georgia, he has ignored the fact that the poverty rate did in fact increase in 2016. Additionally, when the Minister says that 500,000 people no longer live in poverty, he does not consider the universal public census to calculate the absolute poverty numbers. Based on the official statistics (universal public census), the number is approximately 280,000.
FactCheck concludes that Dimitri Kumsishvili’s statement is HALF TRUE.