2013 წლის 12 ივნისს, საქართველოს პარლამენტში გამართულ პლენარულ სხდომაზე, სიტყვით გამოსვლისას, საპარლამენტო უმცირესობის წევრი, გიორგი გაბაშვილი ამბობს: „ჩვენ მოვისმინეთ, განცხადება საქართველოს პრემიერ-მინისტრისგან, რომ ის არ დაესწრება ეროვნული უშიშროების საბჭოს, იმიტომ, რომ ის ვერ ხედავს, მისთვის საინტერესო საკითხებს, საკითხთა ჩამონათვალში“.
დეპუტატი განმარტავს, რომ ეროვნული უშიშროების საბჭოს 11 ივნისის სხდომის ძირითადი განსახილველი საკითხები იყო: ავღანეთში, ISAF-ის ოპერაციის ფარგლებში ქართველ სამხედროებზე გახშირებული შეტევები, გაზრდილი მსხვერპლი და ამასთან დაკავშირებით სახელმწიფო უწყებათა კოორდინირებული მოქმედების თემა. ასევე, საქართველოს მშვიდობიანი მოქალაქეების წინააღმდეგ ინტერნეტ-სივრცეში დაწყებული კამპანია, ე.წ. ჯიჰადის კლიპი, რომელიც ინტერნეტის მეშვეობით 2013 წლის 5 ივნისს გავრცელდა. ამ ყველაფრის ფონზე, პრემიერ-მინისტრის მიერ გაკეთებულ განცხადებას გიორგი გაბაშვილი შიდა პოლიტიკური კინკლაობის სულისკვეთების გამოვლინებად აფასებს და იქვე კითხვას სვამს, რომ საინტერესოა, თუ რა თემა უნდა იყოს, ეროვნული უშიშროების საბჭოს დღის წესრიგში, რა საკითხებზე უნდა იკრიბებოდნენ, მინისტრები, პრეზიდენტი და პრემიერ-მინისტრი, რომ ის ბიძინა ივანიშვილისთვის საინტერესო გახდეს და იმედს გამოთქვამს, რომ მომავალში პრემიერ-მინისტრი საკუთარი მოქალაქეების უსაფრთხოებით უფრო აქტიურად დაინტერესდება.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა, გადაემოწმებინა, მართლაც თქვა, თუ არა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, რომ უშიშროების საბჭოს სხდომაზე განსახილველი საკითხები მისთვის საინტერესო არ არის.
2013 წლის 11 ივნისს, პრემიერ-მინისტრი ჟურნალისტებთან საუბრისას ამბობს, რომ იგი უშიშროების საბჭოს სხდომის დღის წესრიგის შესახებ ინფორმირებულია და იცის, რომ განსახილველ საკითხთა სიაში მთავარი თემა ISAF-ის მისია და მუქარის შემცველი ვიდეო-რგოლებია, რომლებიც ინტერნეტის საშუალებით გავრცელდა. იგი აქვე აკონკრეტებს, რომ ამ ეტაპზე ამ ორი საკითხიდან მისთვის არცერთია ისეთი საინტერესო, რომ ამ შეკრებაზე მივიდეს.
როგორც საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს ვებ-გვერდზე ვკითხულობთ, 2013 წლის 11 ივნისს საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივით, პრეზიდენტის სასახლეში ეროვნული უშიშროების საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა. სხდომა დახურულ კარს მიღმა მიმდინარეობდა. გასაჯაროებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, დავაზუსტეთ, რომ სხდომაზე ISAF-ის ოპერაციაში მონაწილე ქართულ შენაერთებზე განხორციელებული თავდასხმისა და ქართველი სამხედროებისა და საქართველოს მოქალაქეების მიმართ მუქარის შემცველი ვიდეო-რგოლების გავრცელებასა და მასთან დაკავშირებული უსაფრთხოების საკითხები განიხილებოდა.
საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭო შექმნილია საქართველოს კონსტიტუციის 99-ე მუხლის საფუძველზე და ის ქვეყნის სამხედრო აღმშენებლობისა და თავდაცვის, ეროვნული უშიშროების სტაბილურობისა და მართლწესრიგის, ასევე უსაფრთხოების საკითხებზე უმაღლესი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღებას უზრუნველყოფს.
კონსტიტუციის თანახმად ეროვნული უშიშროების საბჭოს საქართველოს პრეზიდენტი ხელმძღვანელობს, ხოლო მის საქმიანობას საქართველოს პრეზიდენტის თანაშემწე, ეროვნული უშიშრების საკითხებში - ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი წარმართავს. საბჭოს მუდმივი წევრები არიან: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, საქართველოს ფინანსთა მინისტრი და ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი. ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომებში ასევე მონაწილეობს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. საჭიროების შემთხვევაში, პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით, ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომაზე დასასწრებად სხვა პირებსაც იწვევენ.
2013 წლის 11 ივნისს, ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომას მინისტრთა კაბინეტიდან ესწრებოდნენ: საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, მაია ფანჯიკიძე; საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი და საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, ირაკლი იალასანია. რაც შეეხება პრემიერ-მინისტრს, ბიძინა ივანიშვილი აღნიშნულ სხდომას არ დასწრებია.
როგორც უკვე ვთქვით, 11 ივნისს გამართულ ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომაზე მსჯელობის მთავარი საგანი საქართველოს სამხედრო დანაყოფების მონაწილეობა ISAF-ის მისიაში და ქართველი სამხედროებისა და საქართველოს მოქალექეების მისამართით ინტერნეტის მეშვეობით გავრცელებული მუქარის შემცველი ვიდეო-რგოლები იყო. სხდომას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, იმ მიზეზით, რომ განსახილველი საკითხებიდან მისთვის საინტერესო არცერთი იყო, არ ესწრებოდა.
შესაბამისად შეგვიძლია, დავასკვნათ, რომ დეპუტატ გიორგი გაბაშვილის განცხადება : „ჩვენ მოვისმინეთ საქართველოს პრემიერ-მინისტრისგან, რომ ის არ დაესწრება ეროვნული უშიშროების საბჭოს, იმიტომ, რომ ვერ ხედავს, მისთვის საინტერესო საკითხებს საკითხთა ჩამონათვალში’’, არის სიმართლე.
„ჩვენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრისგან მოვისმინეთ, რომ ის არ დაესწრება ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომას, იმ მიზეზით, რომ ვერ ხედავს მისთვის საინტერესოს საკითხთა ჩამონათვალში’’

Giorgi Gabashvili, Member of the Parliamentary Minority, stated at the plenary session held on 12 June 2013: "We heard a statement from the Prime Minister of Georgia that he will not attend a session of the National Security Council because he does not consider issues on the agenda interesting enough for him."
The MP clarifies that the main topics of discussion at the session of the National Security Council of Georgia held on 11 June were the following: attacks on the Georgian military units serving in the ISAF mission in Afghanistan, increased casualties and coordinated actions between different government agencies. The so-called Jihad threat video against Georgian citizens, which was released online on 5 June 2013, was also one of the topics of discussion. In light of all this, Giorgi Gabashvili assesses the Prime Minister’s statement as a manifestation of internal political squabble. The MP wonders what kind of topics should the agenda of the National Security Council include or on what issues should the Ministers, President and Prime Minister convene so that they become interesting enough for Bidzina Ivanishvili. Gabashvili expresses his hope that in future the Prime Minister will become actively interested in the security issues of his citizens.
FactCheck decided to check the accuracy of the statement made by Giorgi Gabashvili.
On 22 June 2013 the Prime Minister of Georgia told journalists that he was informed about the agenda of a session of the National Security Council of Georgia and knew that the main issues of discussion were the ISAF mission and the threat-containing online videos. He specified that at this point neither of these two topics was interesting enough for him to attend a session of the Council.
The website of the National Security Council of Georgia released information that on 11 June 2013 the National Security Council session was held by the initiative of the President of Georgia, Mikheil Saakashvili, at the Presidential Palace. The National Security Council meeting was held behind closed doors. Based on public information we checked that issues related to the attack on Georgian military units serving in the ISAF international mission in Afghanistan and released videos related to the threats against Georgian troops and citizens as well as general security issues were discussed during the session.
The National Security Council was established by Article 99 of the Constitution of Georgia and it is responsible for strengthening national defence and national security and enhancing stability and the rule of law. It also ensures adoption of the highest political decisions related to security issues.
According to the Constitution, the National Security Council is chaired by the President of Georgia. The National Security Advisor of the President who, at the same time, is the Secretary of the National Security Council, directs its activities. The regular statutory attendees of the National Security Council are: the Prime Minister, Foreign Minister, Defence Minister, Minister of Internal Affairs, Finance Minister and the Secretary of the National Security Council. The Chairman of the Parliament of Georgia also participates in the sessions of the National Security Council. If necessary, other officials are also invited to the session of the National Security Council with the President’s decision.
Attendees from the cabinet at the National Security Council session held on 11 June 2013 were: Maia Panjikidze, Minister of Foreign Affairs; Irakli Gharibashvili, Minister of Internal Affairs, and Irakli Alasania, Defence Minister. Bidzina Ivanishvili, Prime Minister of Georgia, did not attend the abovementioned session.
As we have mentioned, the main topics of discussion at the session of the National Security Council of Georgia held on 11 June were the attacks on the Georgian military units serving in the ISAF mission in Afghanistan and the released videos related to the threats against Georgian troops and citizens. For the reason, as claimed, that these issues were not interesting enough for the Prime Minister of Georgia, he did not attend the session of the National Security Council.
Correspondingly, we rate MP Giorgi Gabashvili’s statement: “We heard from the Prime Minister of Georgia that he will not attend a session of the National Security Council, because he does not consider issues on the agenda interesting enough for him,” TRUE.