„ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD)“ პრეზიდენტთან, სერ სუმა ჩაკრაბარტისთან ერთან გამართულ პრესკონფერენციაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა აღნიშნა, რომ „EBRD-ისგან მიღებული მხარდაჭერის მასშტაბით ერთ სულ მოსახლეზე, საქართველო არის ლიდერი“. მისივე თქმით, EBRD-ის მიერ ქვეყანაში 200-ზე მეტი პროექტი და დაახლოებით 3 მლრდ ევროს მოცულობის ინვესტიცია განხორციელდა.
EBRD-ის მიერ წარმოებული ინვესტიციების ოფიციალური აღრიცხვის თანახმად, 310 ათასი ევროს ღირებულების პირველი ინვესტიცია საქართველოში 1994 წლის 21 ნოემბერს განხორციელდა. მას შემდეგ, ბანკის მიერ დაფინანსდა საქართველოს აეროპორტის აღდგენის პროექტი 1995 წელს, რომელზეც გამოიყო 10 მლნ ევრო. თანხები განთავსდა „თი ბი სი ბანკის“, „ბანკი რესპუბლიკას“, „საქართველოს ბანკისა“ და სხვა საფინანსო თუ არასაფინანსო დაწესებულებებისა და საჯარო სექტორის პროექტებში. 1996-2016 წლებში, ჯამში დაფინანსდა 208 პროექტი, რომლის 90% მიმართული იყო კერძო, ხოლო დანარჩენი 10% საჯარო სექტორში. აღნიშნული ინვესტიციების ჯამურმა ღირებულებამ 2.9 მლრდ ევრო შეადგინა.
EBRD-ის მიერ, 1991-2016 წლებში, 116 მლრდ ევროს ღირებულების 5 652 პროექტი დაფინანსდა 37 ქვეყანაში. ინვესტიციების მოცულობით ერთ სულ მოსახლეზე ლიდერობენ ხორვატია - 848 ევრო, მონტენეგრო და მაკედონია, შესაბამისად - 815 და 774 ევრო, ხოლო მე-4 ადგილზე არის საქართველო, ერთ სულ მოსახლეზე 748 ევროს ღირებულების ინვესტიციით.
გრაფიკი 1: EBRD-ის მიერ ერთ სულ მოსახლეზე განხორციელებული ინვესტიციების ოდენობის სიდიდით 10 ლიდერი ქვეყანა 1994-2016 წლებში (ევრო)
წყარო: EBRD-ის ინვესტიციების ოფიციალური აღრიცხვა
EBRD-ის მიერ განხორციელებული ინვესტიციების შესახებ დამატებითი ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ ფაქტ-მეტრის მიერ მიმდინარე წლის მარტში გამოქვეყნებულ სტატიაში.
"ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა" მოღვაწეობა დაიწყო 1991 წელს, ხოლო საქართველოში პირველი ინვესტიცია 1994 წელს განახორციელა. ჯამური 2.9 მლრდ ევროს ღირებულების 208 ინვესტიციიდან რაოდენობრივად ყველაზე დიდი ნაწილი საბანკო სექტორსა და აგრარულ სექტორში ჩაიდო, შესაბამისად 36% და 16%.
“ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის” მიერ ერთ სულ მოსახლეზე გაცემული ფინანსური დახმარებების მოცულობებით საქართველო მე-4 ადგილს იკავებს ხორვატიის, მონეტენეგროს და მაკედონიის შემდეგ.

At a joint press conference with the President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Suma Chakrabati, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, remarked: “Georgia is the leader in terms of support received per capita from the European Bank for Reconstruction and Development.” The Prime Minister also added that the EBRD implemented more than 200 projects in Georgia and invested approximately EUR 3 billion.
According to the EBRD’s official project finance database, the first investment in Georgia, in the amount of EUR 310,000, was made on 21 November 1994. After that, the EBRD provided funds for the restoration of Tbilisi’s airport in 1995 for which EUR 10 million was allocated. Money was transferred for TBC Bank, Bank Republic, Bank of Georgia and other financial and non-financial establishment projects as well as for those of other public sector agencies. In the period of 1996-2016, a total of 208 projects were funded. Of these, 90% was implemented in the private sector and the remaining 10% in the public sector. The total amount of the aforementioned investments reached EUR 2.9 billion.
In the period of 1991-2016, the EBRD provided funds for 5,652 projects in 37 countries with a total volume of EUR 116 billion. In terms of investments per capita, Croatia, Montenegro and Macedonia are the recipient leaders with EUR 848, EUR 815 and EUR 774 per capita, respectively. Georgia is in fourth place with EUR 748 in investment per capita.
Graph 1: Top 10 Countries in Terms of EBRD Investment Per Capita in 1994-2016 (EUR)
Source: EBRD Project Finance Database
Additional information in regard to investments made by the EBRD is accessible in FactCheck’s article published in March 2017.
The European Bank for Reconstruction and Development was founded in 1991 and made its first investment in Georgia in 1994. Of the total volume of EUR 2.9 billion for 208 investments implemented in Georgia, the largest amount of funds was invested in the banking and agricultural sectors with 36% and 16%, respectively.
In terms of the EBRD’s volume of financial assistance per capita, Georgia occupies the fourth place after Croatia, Montenegro and Macedonia.