2008-2012 წლებში 124 000 აბონენტის გაზიფიცირება განხორციელდა, 2013-2016 წლებში კი 175 000 აბონენტის
პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა: „რაც შეეხება გაზმომარაგებას, 2008-2012 წლებში 124 000 აბონენტი ჩაერთო სისტემაში, მოგვიანებით, 2013-2016 წლებში კი, 175 000 არის ეს მაჩვენებელი. ამ ხელისუფლების პირობებში გაზიფიკაციის მაჩვენებელი 50%-ით არის გაზრდილი“. ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, საქართველოში 2008-2012 წლებში სულ 123 308 აბონენტი იქნა გაზიფიცირებული, 2013-2016 წლებში კი - 179 848 აბონენტი.   ცხრილი 1: 2008-2012 წლებში გაზიფიცირებული აბონენტების რაოდენობა
წელი აბონენტთა რაოდენობა
2008 -
2009 14 684
2010 36 901
2011 33 248
2012 38 475
სულ 123 308
ცხრილი 2: 2013-2016 წლებში გაზიფიცირებული აბონენტების რაოდენობა
2013 46 998
2014 62 294
2015 36 016
2016 34 540
სულ 179 848
2013-2016 წლებში 56 540 აბონენტით მეტია გაზიფიცირებული ვიდრე 2008-2012 წლებში. შესაბამისად, გაზიფიცირებულ აბონენტთა რაოდენობა 2008-2012 წლებთან შედარებით 46%-ით არის გაზრდილი. ფაქტ-მეტრმა ენერგეტიკის სამინისტროდან სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაზიფიცირებისთვის გამოყოფილი სახსრების სტატისტიკაც გამოითხოვა.   ცხრილი 3: 2008-2012 წლებში გაზიფიცირებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო სახსრები (ლარი)
წელი საბიუჯეტო სახსრები
2008 4 189 646
2009 15 000 000
2010 0
2011 0
2012 0
სულ 19 189 646
ცხრილი 4: 2013-2017 წლებში გაზიფიცირებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო სახსრები (ლარი)
2013 1 000 000
2014 20 999 650
2015 20 000 000
2016 20 000 000
2017 20 000 000
სულ 81 999 650
როგორც გაირკვა, 2008-2012 წლებში ბიუჯეტიდან გაზიფიცირებისთვის სულ 19 189 646 ლარი გამოიყო, 2013-2017 წლებში კი 81 999 650 ლარი, რაც თითქმის 4-ჯერ მეტია. ამავე ინფორმაციით, 2010-2012 წლებში ბიუჯეტიდან გაზიფიცირებისთვის თანხები გამოყოფილი არ არის. თუმცა, იგივე პერიოდში თითქმის 100 000 აბონენტი გაზიფიცირდა. აღნიშნულ საკითხში გარკვევა სემეკ-ის ყოფილ ხელმძღვანელს, გურამ ჩალაგაშვილს ვთხოვეთ. მისი განმარტებით, გაზიფიცირებისთვის თანხების გამოყოფა ბიუჯეტის ვალდებულება არ არის. გაზიფიცირების პროცესი უშუალოდ კონტრაქტორმა კომპანიებმა საკუთარი ფინანსებით უნდა უზრუნველყონ. რა თქმა უნდა, სახელმწიფოს ამ პროცესში მონაწილეობის მიღება შეუძლია. სახელმწიფოს შეუძლია, თავისი შეხედულებისამებრ, მაგალითად მაღალმთიანი სოფლების, ან რომელიმე კონკრეტული სოფლის გაზიფიცირებისთვის შესაბამისი თანხები გამოყოს. სწორედ ამით აიხსნება, რომ სამი წლის განმავლობაში ბიუჯეტიდან გაზიფიცირებისთვის თანხები გამოყოფილი არ არის. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2017 წლის 24 იანვრის განკარგულებით, სოფლების გაზიფიცირებისთვის ბიუჯეტიდან 20 მილიონი ლარი გამოიყო. განკარგულების თანახმად, გაზიფიცირება ქვეყნის 34 სოფელში უნდა განხორციელდეს. გეგმის მიხედვით, მთლიანად საქართველოში 25 798 აბონენტის გაზიფიცირებაა დაგეგმილი. აღსანიშნავია ისიც, რომ ენერგეტიკის სამინისტროსა და კომპანიებს შორის მოლაპარაკების საფუძველზე, 2014 წლიდან, მოსახლეობას საკუთარ სახლებში ბუნებრივი აირის შეყვანის საფასურის გადახდა ეტაპობრივად, რამდენიმე წლის განმავლობაში შეუძლია. თავდაპირველი მინიმალური გადასახადი 25 ლარს შეადგენს.   დასკვნა ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, 2008-2012 წლებში საქართველოში სულ 123 308 აბონენტი იქნა გაზიფიცირებული, 2013-2016 წლებში კი 179 848 აბონენტი. შესაბამისად, 2013-2016 წლებში 56 540 აბონენტით მეტია გაზიფიცირებული, ვიდრე 2008-2012 წლებში, რაც 46%-იანი ზრდაა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადება არის სიმართლე.

The Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, in his speech before the Parliament,
stated: “In regard to gasification, in 2008-2012, 124,000 customers have been added to the system. Later, in 2013-2016 the number of new customers reached 175,000. Under this government, the rate of gasification has been increased by 50%.”
According to the
information of the Ministry of Energy, in total 123,308 customers have been gasified in Georgia throughout 2008-2012, whilst in 2013-2016 that number was 179,848.
Table 1: Number of Gasified Customers in 2008-2012
| Year | Number of Customers |
| 2008 | - |
| 2009 | 14 684 |
| 2010 | 36 901 |
| 2011 | 33 248 |
| 2012 | 38 475 |
| Total | 123 308 |
Table 2: Number of Gasified Customers in 2013-2016
| 2013 | 46 998 |
| 2014 | 62 294 |
| 2015 | 36 016 |
| 2016 | 34 540 |
| Total | 179 848 |
The number of gasified customers in 2013-2016 is 56,504 more as compared to 2008-2012. Therefore, the number of gasified customers has been increased by 46% in 2013-2016 as compared to 2008-2012.
FactCheck requested the Ministry of Energy to provide statistics in regard to funds allocated from the state budget for gasification.
Table 3: The Amount of Budget Funds Allocated for Gasification on 2008-2012 (GEL)
| Year | Budget Funds |
| 2008 | 4,189,646 |
| 2009 | 15,000,000 |
| 2010 | 0 |
| 2011 | 0 |
| 2012 | 0 |
| Total | 19,189,646 |
Table 4: The Amount of Budget Funds Allocated for Gasification on 2013-2016 (GEL)
| 2013 | 1,000,000 |
| 2014 | 20,999,650 |
| 2015 | 20,000,000 |
| 2016 | 20,000,000 |
| 2017 | 20,000,000 |
| Total | 81,999,650 |
FactCheck found out that in 2008-2012, GEL 19,189,646 in total has been allocated from budget for gasification works. In 2013-2016 funds for that purpose reached GEL 81,999,650 which is almost four times more. According to the same information, no funds have been allocated from budget for gasification in 2010-2012, although almost 100,000 customers were gasified in that period.
FactCheck interviewed the former Head of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, Guram Chalagashvili for additional clarification. Mr Chalagashvili stated that allocation of funds for gasification is not obligatory for the budget. The process of gasification should be funded by the contractor companies themselves. Of course, the state could be part of that process. The state is eligible to allocate funds for gasification of mountainous villages or any other particular village at its own will. This brings clarity why there were not budget funds allocated for gasification for three years.
In regard to this year, according to the
ordinance of the Government of Georgia, issued on 24 January 2017, GEL 20 million has been allocated for gasification of villages. According to the ordinance, 34 villages are scheduled to be gasified. The plan
envisages gasification of 25,798 customers in total throughout the entire country.
Of additional note is that as a result of agreement reached between the Ministry of Energy and private companies,
since 2014, population has been able to gradually pay the gasification fee for several years. The first minimum instalment to pay is GEL 25.
According to the information of the Ministry of Energy, in total 123,800 customers have been gasified in Georgia throughout 2008-2012, whilst the number of gasified customers in 2013-2016 was 179,848. Therefore, the number of gasified customers in 2013-2016 is 56,540 more as compared to 2008-2012, which constitutes 46% growth.