24 მაისს „ტვ პირველის“ ეთერში კონსტიტუციის 94-ე მუხლთან დაკავშირებით „ქართული ოცნების“ წევრი ბექა ნაცვლიშვილი და „ევროპული საქართველოს“ წევრი ირაკლი აბესაძე მსჯელობდნენ. დებატებში პარლამენტარებმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მონაცემების მსოფლიოს ჯამურ მაჩვენებლებთან მიმართებაზე ისაუბრეს. ბექა ნაცვლიშვილის განცხადებით, „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პირობებში, 2007 წლამდე, საქართველოს ეკონომიკის ზრდა მსოფლიო ეკონომიკის სწრაფი ზრდით იყო განპირობებული, ხოლო, ბოლო წლებში ეს ზრდა შენელდა, რამაც საქართველოზეც იმოქმედა. ირაკლი აბესაძემ კი განაცხადა, რომ 2013 წელს მსოფლიოში ისეთი კრიზისი არ ყოფილა, რასაც შესაძლოა საქართველოს ეკონომიკის ზრდა შეენელებინა და ეს ტენდენცია საქართველოს მთავრობის შეცდომებმა გამოიწვია.
ფაქტ-მეტრი პოლიტიკოსების განცხადებების სიზუსტით დაინტერესდა.
მსოფლიო ეკონომიკისა და საქართველოს ეკონომიკის ზრდის მონაცემებს საერთაშორისო სავალუტო ფონდი აქვეყნებს. ფონდის მონაცემებით, 2004-2014 წლებში საქართველოს მშპ-ის ზრდა მსოფლიო ეკონომიკური ზრდის პროცენტულ მაჩვენებელს ძირითადად აჭარბებდა. გამონაკლისი მხოლოდ 2008 და 2009 წლები იყო, როცა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ნიშნული მსოფლიოს ანალოგიურ მაჩვენებელს 0.6 და 3.6 პროცენტული პუნქტით ჩამორჩებოდა. 2013 წელს საქართველოსა და მსოფლიოს მშპ-ის ზრდის მონაცემები თანაბარი იყო. 2015-2016 წლებში კი მოცემული ტენდენცია შეიცვალა. როგორც 2015, ისე 2016 წელს, მსოფლიოს ჯამურ მაჩვენებლთან შედარებით საქართველოში დაბალი ზრდა დაფიქსირდა.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდა საქართველოსა და მსოფლიოში, 2004-2016 წლებში
2004-2007 წლებში მსოფლიოს ეკონომიკა საშუალოდ 5.4%-ით იზრდებოდა, 2013-2016 წლებში კი 3.4%-ით, ანუ 1.6-ჯერ უფრო ნელი ტემპით. მიუხედავად ამისა, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის დინამიკის მხოლოდ მსოფლიოში არსებული ტენდენციით ახსნა მართებული არ არის.
მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთი წლის განმავლობაში ქვეყანაში წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების ჯამური ღირებულებაა, შესაბამისად, გარდა მსოფლიოში არსებული ეკონომიკური მდგომარეობისა, რომელიც ბუნებრივად ახდენს გარკვეულ გავლენას ნებისმიერი ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაზე, მშპ-ის მაჩვენებლის გაუმჯობესება დამოკიდებულია კომპლექსურ საშინაო ფაქტორებზე, სწორ ეკონომიკურ პოლიტიკაზე. ამდენად, მოსაზრება საქართველოს მშპ-ის ზრდის მაღალი ან დაბალი მაჩვენებლის მსოფლიოს ზოგადი ეკონომიკური მდგომარეობით ცალსახა განპირობებულობის შესახებ, არასწორია.
2013-2015 წლებში მსოფლიო ეკონომიკის ზრდის ტემპი თითქმის იგივე იყო, რაც 2012 წელს (3.5%), მაგრამ საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი 6.4%-დან 3.6%-მდე (2013-2015 წლების საშუალო ზრდა) შემცირდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ უკრაინაში მიმდინარე ომის და ნავთობზე ფასების დაცემის გამო, 2014 წლის ბოლოდან საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში ეკონომიკური სიტუაცია მნიშვნელოვნად გაუარესდა. ამას უარყოფითი გავლენა ჰქონდა საქართველოს ეკონომიკის ზრდაზე 2015-2016 წლებში. თუმცა, 2013-2014 წლების ეკონომიკური ზრდა ცალსახად ჩვენი შიდა პოლიტიკის გამო იყო შემცირებული (მაგალითად, შეჩერდა ან გადაიდო მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტები, აიკრძალა მიწის უცხოელებზე გაყიდვა, დროებით გაუარესდა სავიზო რეჟიმი, გამკაცრდა რეგულაციები, მუდმივი საუბარია შემდგომ გამკაცრებაზე და ა.შ.).
ირაკლი აბესაძის მიერ დასახელებული 2012 და 2013 წლების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები თითქმის ზუსტია, თუმცა მისი ფრაზა, რომ 2013 წლის შემდეგ საქართველოს მშპ-ის ზრდის მონაცემი 3%-ზე მაღალი არასოდეს ყოფილა, არასწორია. 2014 წელს საქართველოს ეკონომიკა 4.6%-ით გაიზარდა.
მიუხედავად იმისა, რომ 2004-2007 წლებში მსოფლიო ეკონომიკა 1.6-ჯერ მეტად სწრაფად იზრდებოდა, ვიდრე 2013-2016 წლებში, 2004-2007 წლებში ჩვენი ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებელი მაინც აჭარბებდა (1.8-ჯერ) მსოფლიო ეკონომიკის ზრდის დონეს. 2013-2016 წლებში კი საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპმა მხოლოდ 2014 წელს გადააჭარბა მსოფლიო ეკონომიკის ზრდის ტემპს.
2012 წელთან შედარებით, 2013-2014 წლებში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპის შემცირება შიდა პოლიტიკით იყო განპირობებული და არა მსოფლიო ეკონომიკის ზრდის ტემპის გაუარესებით (ასეთი რამ არ მომხდარა). 2015 წლიდან კი, საგარეო სიტუაცია მართლაც გაურესდა, განსაკუთრებით საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში, რაც ჩვენზეც უარყოფითად აისახა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ბექა ნაცვლიშვილის განცხადება არის მცდარი, ხოლო ირაკლი აბესაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

On 24 May 2017, on air on TV Pirveli, Georgian Dream member, Beka Natsvlishvili, and European Georgia – Movement for Freedom member, Irakli Abesadze, were debating Article 94 of the Constitution of Georgia. The MPs talked about Georgia’s economic growth data in relation to total global economic figures. As stated by Mr Natsvlishvili, Georgia’s economic growth under the United National Movement until 2007 was caused by the rapid growth of the world economy whilst global economic growth over the past years has been slower and this has also affected Georgia. Mr Abesadze stated that there was no such world crisis that might have caused a slowing down of Georgia’s economic growth and that the Government of Georgia’s mistakes are to blame for the country’s poor economic performance.
FactCheck took interest in the accuracy of the politicians’ statements.
The International Monetary Fund (IMF) publishes figures for the world economy which include Georgia’s economic growth rate numbers. According to the IMF’s data, Georgia’s gross domestic product (GDP) growth rate was mostly higher in 2004-2014 as compared to global economic growth in terms of percentage points. The only exception was 2008 and 2009 when Georgia’s economic growth rate figures were below the world economic growth rate by 0.6 and 3.6 percentage points, respectively. In 2013, Georgia’s economic growth rate was equal to the global rate. In 2015-2016, the tendency changed. The country’s economic growth rate was behind the world’s total economic growth figure in both 2015 and 2016.
Graph 1: Economic Growth Rate in Georgia and the World, 2004-2016
In 2004-2007, the world economy grew by 5.4% on average. In 2013-2016, the global economic growth rate was 3.4% which is 1.6 times less. Only using world economic trends to explain Georgia’s economic growth dynamic is not appropriate.
The gross domestic product (GDP) is the total sum of the goods and services produced in a given country over the course of one year. Therefore, apart from the world economic situation which naturally affects every country’s economic growth, achieving a high GDP growth rate is hinged upon complex domestic factors and a correct economic policy. Therefore, it is wrong to assume that Georgia’s high or low economic growth rate is directly determined by the general economic situation in the world.
In 2013-2015, the world economic growth rate was almost similar to what was registered in 2012 (3.5%) although Georgia’s economic growth rate has dropped from 6.4% to 3.6% (the average economic growth of 2013-2015). Of note is that because of the war between Russia and Ukraine as well as the falling oil prices, the economic situation in Georgia’s neighbouring countries has worsened significantly since 2014. This negatively affected Georgia’s economic growth rate in 2015-2016. However, the Government of Georgia is fully responsible for the low economic growth rate in 2013-2014 (for instance, major infrastructural projects were either stopped or postponed, selling land plots to foreigners was banned, the visa regime was temporarily made stricter, regulations became harsher and there were constant discussions on increasing restrictions, etc.).
Irakli Abesadze has given almost completely correct economic growth figures for 2012 and 2013. However, his phrase that Georgia’s GDP growth rate has never exceeded 3% since 2013 is incorrect. In 2014, Georgia’s economy grew by 4.6%.
Despite the fact that the world economic growth rate was 1.6 times higher in 2004-2007 as compared to 2013-2016, Georgia’s economic growth rate exceeded world economic growth figures (by 1.8 times) in 2004-2007. In the period of 2013-2016, Georgia’s economic growth rate was higher as compared to the world economic growth figure only in 2014.
As compared to 2012, the deceleration of Georgia’s economic growth rate in 2013-2014 was caused by domestic politics and not by a falling world economic growth rate (this has not happened). Since 2015, the situation abroad, especially in Georgia’s neighbouring countries, has indeed started to deteriorate which has also negatively affected Georgia’s economy.
FactCheck concludes that Beka Natsvlishvili’s statement is FALSE whilst Irakli Abesadze’s statement is MOSTLY TRUE.