სახელმწიფო ტენდერებს ძირითადად გორის მერისა და მაჟორიტარი დეპუტატის ნათესავები და ახლობლები იგებენ
„რესპუბლიკური პარტიის“ გორის ორგანიზაციის წარმომადგენელი ალექსანდრე ვალიაური ფაქტ-მეტრთან საუბარში აცხადებს, რომ ქალაქ გორში განსახორციელებელი ინფრასტრუქტურული სამუშაოებისთვის გამოცხადებულ ტენდერებში ძირითადად მაჟორიტარი დეპუტატის, იოსებ მაკრახიძისა და ქალაქ გორის მერის, ზურაბ ჯირკველიშვილის ნათესავები და ახლობლები იგებენ. „2014 წლიდან დღემდე ამ მიმართულებით გამოცხადებული ტენდერების უმრავლესობა მერის ან მაჟორიტარი დეპუტატის ახლობლებს აქვთ მოგებული. მეტიც, ქალაქ გორის მერის ბოლო ორი მივლინება ტენდერში გამარჯვებულ მის სიძესთან ხელშეკრულების გაფორმებას დაემთხვა. ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან ასაცილებლად, მერის ადგილზე არყოფნის გამო ხელშეკრულებას ხელი მისმა მოადგილემ მოაწერა“, - აცხადებს ვალიაური. ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. 2014 წლის აგვისტოდან (ახალი თვითმმართველობის ამოქმედებიდან) დღემდე ქალაქ გორის მუნიციპალიტეტის მერიას კატეგორიით - მთლიანი ან ნაწილობრივი სამშენებლო სამუშაოები და სამოქალაქო მშენებლობის სამუშაოები - სულ 77 ტენდერი აქვს გამოცხადებული. აქედან, ორი ტენდერი მიმდინარეა, 16 არ შედგა, შეწყდა ან უარყოფითი შედეგით დასრულდა, 59 მათგანთან კი ხელშეკრულება გაფორმებულია. ფაქტ-მეტრმა აღნიშნულ პერიოდში ქალაქ გორის მერიის მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში რამდენჯერმე გამარჯვებული კომპანია გამოკვეთა და მათი მფლობელების ვინაობაც გაარკვია. აღნიშნულ კატეგორიაში, 2014 წლის აგვისტოდან დღემდე, ხშირად მოგებულ კომპანიებს შორის ყველაზე მეტი ტენდერი შპს „შარას“ აქვს მოგებული (12 ტენდერი), მას მოსდევს შპს „არქმშენსტუდია 2002“ (9 ტენდერი), შემდეგ შპს "საგზაო სამშენებლო სამმართველო #1" (7 ტენდერი) და ბოლოს შპს „ვერელი +“ (3 ტენდერი). ქვემოთ მოცემულია კომპანიების მიერ მოგებული ტენდერებიდან მიღებული თანხები:   შპს "შარა"
25.04.2017 119 700 ლარი
04.01.2017 81 717 ლარი
30.09.2016 79 999 ლარი
07.10.2016 25 780 ლარი
21.04.2016 414 631 ლარი
21.12.2015 12 013 ლარი
25.11.2015 37 830 ლარი
04.11.2015 1 263 451 ლარი
16.10.2015 157 985 ლარი
23.07.2015 713 890 ლარი
15.06.2015 60 000 ლარი
25.11.2014 165  896 ლარი
შპს "არქმშენსტუდია 2002"
16.05.2017 28 623 ლარი
09.12.2016 15 999 ლარი
21.11.2016 27 038  ლარი
09.11.2016  9 700 ლარი
07.10.2016 13 040 ლარი
12.09.2016 1 980   ლარი
29.08.2016 11 676 ლარი
29.07.2015 93 540 ლარი
17.11.2014 117 671 ლარი
შპს "საგზაო სამშენებლო სამმართველო #1"
24.05.2017 717 000 ლარი
17.05.2017 183 415 ლარი
24.04.2017 567 400 ლარი
11.05.2017 444 000 ლარი
25.05.2016 220 000 ლარი
23.10.2015 119 999  ლარი
28.07.2015 768 451  ლარი
შპს "ვერელი +"
02.03.2017 63 110 ლარი
16.08.2016 43 499 ლარი
04.07.2016 122 221 ლარი
ამ კომპანიების მფლობელების დასადგენად, თითოეული მათგანის საჯარო რეესტრის ამონაწერები გადავამოწმეთ, რის შედეგადაც გაირკვა, რომ შპს „შარას“ 33% გორის მაჟორიტარი დეპუტატის მეუღლეს, ციცინო კალანდაძეს ეკუთვნისმაკრახიძეების გვარს უკავშირდება შპს „არქმშენ სტუდია 2002“, რომლის 100%-იანი წილის მფლობელი იმავე საჯარო მოხელის ძმა ალექსანდრე მაკრახიძეა. უნდა აღინიშნოს, რომ ძმები მაკრახიძეები გასულ წლებში პოლიტიკური პარტიების შემომწირველთა ნუსხაშიც ფიქსირდებიან. იოსებ მაკრახიძეს 2012 და 2016 წლებში შემოწირულობის სახით გადარიცხული აქვს 75 000 ლარი (25 000 ლარი "ნაციონალური მოძრაობისთვის", 50 000 "ქართული ოცნებისთვის") რაზეც ადრე ფაქტ-მეტრიც წერდა. ხოლო, ალექსანდრე მაკრახიძეს კი 2012 წელს გადარიცხული აქვს ("ნაციონალური მოძრაობისთვის")  - 8 000 ლარი. რაც შეეხება "საგზაო სამშენებლო სამმართველო #1"-ს, მისი დირექტორი და 50% იანი წილის მფლობელი შოთა აბულაძეა, დანარჩენ 25-25%-იან წილს კი ნუგზარ და ნუკრი აბალაკები ინაწილებენ. მათზე რაიმე კავშირის დადასტურებულად თქმა შეუძლებელია, თუმცა როგორც „შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრი“ წერდა, შოთა აბულაძე მაკრახიძეების ოჯახის ახლობელია. შპს „ვერელი +“-ის მფლობელი კი ქალაქ გორის მერის, ზურაბ ჯირკველიშვილის დის ქმარია. მას 2014-2017 წლებში დანარჩენ სამ კომპანიასთან შედარებით ყველაზე მცირე რაოდენობის ტენდერი აქვს მოგებული. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს კომპანია სახელმწიფო ტენდერებში 2014 წლის თვითმართველობამდე უფრო ფიგურირებდა, ვიდრე მას შემდეგ. შესაძლოა ეს მერთან კავშირის გამჟღავნებისა და ოპოზიციის განცხადებების შედეგად ტენდერების  ჩაშლასაც უკავშირდებოდეს. „ვერელი +“-ის ზურა ჯირკველიშვილთან კავშირი ადგილობრივ ხელისუფლებაში სკანდალის მიზეზიც გახდა. რაც შეეხება ალექსანდრე ვალიაურის განცხადების მეორე ნაწილს, როგორც ფაქტ-მეტრმა გაარკვია, შპს „ვერელი +“-თან ხელშეკრულების გაფორმებისას გორის მერი ქვეყანაში მართლაც არ იმყოფებოდა და სატენდერო დოკუმენტებს ხელს მის ნაცვლად ჯირკველიშვილის მოადგილე აწერდა. მისი განცხადებით, ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან ასაცილებლად მან აღნიშნულ შესყიდვებში მონაწილეობა არ მიიღო.   დასკვნა ფაქტ-მეტრის მიერ მოძიებული მასალებიდან ირკვევა, რომ ქალაქ გორის მერიის მიერ გამოცხადებულ ინფრასტრუქტურული სამუშაოების ტენდერებში ყველაზე ხშირად ქალაქ გორის მაჟორიტარი დეპუტატის იოსებ მაკრახიძის ცოლისა და ძმის კომპანიები იგებენ. 2014-2017 წლებში ადგილობრივი ბიუჯეტიდან პირველი მათგანის კომპანიას 3 107 114 ლარი, მეორეს კი 319 267 ლარი აქვს მოგებული. „შპს ვერელი +“-ს, რომლის დირექტორიც მერის სიძეა, ჯამში 228 830 ლარის ტენდერი აქვს მოგებული. თუმცა, ისიც აღსანიშნავია, რომ ამ შესყიდვებში, ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან აცილების მიზნით, გორის მერმა მონაწილეობა არ მიიღო. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ალექსანდრე ვალიაურის განცხადება არის სიმართლე.   რედაქტორის შენიშვნა: სტატიის თავდაპირველ ვერსიაში, სახელისა და გვარის დამთხვევის გამო, ერთ-ერთი კომპანიის მფლობელი ნუკრი აბალაკი შეცდომით იყო გაიგივებული სხვა პიროვნებასთან (გამგებლის ყოფილ მოადგილესთან). მკითხველის გამოხმაურების საფუძველზე, ფაქტ-მეტრმა ეს უზუსტობა შეასწორა. ამ ხარვეზს სტატიის ვერდიქტზე გავლენა არ მოუხდენია.

Representative of the Republican Party’s Gori organisation, Aleksandre Valiauri, in his interview with FactCheck stated that tenders announced for infrastructural work in Gori are usually won by relatives and associates of the Gori majoritarian MP, Ioseb Makrakhidze, and the Mayor of Gori, Zurab Jirkvelishvili. Mr Valiauri stated: “The majority of the tenders which have been announced since 2014 to carry out infrastructural work are won by associates of the Mayor or the majoritarian MP. Furthermore, the Gori Mayor’s last two business trips abroad coincided with the conclusion of contracts with his son-in-law who won the tenders. In order to avoid a conflict of interests, in the absence of the Mayor, the contract was signed by his deputy.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. Since August 2014 (new self-government inauguration day) until today, Gori City Hall has announced a total of 77 tenders for complete or partial construction work as well as civil construction work. Of these, two tenders are still in progress, 16 failed to materialise or were cancelled whilst contracts were signed for 59 tenders. FactCheck identified several of the winning companies and their owners for the tenders announced by Gori City Hall. From August 2014 until today, Shara LTD is in the lead among the frequent winning companies with 12 tenders won. It is followed by Arkmshenstudia 2002 LTD with nine tenders won, Sagzao Samsheneblo Sammartvelo N1 LTD with seven tenders won and the list ends with Vereli+ LTD (three tenders won). The following is a list of money received from the tenders by these companies:
Shara LTD
25.04.2017 GEL 119,700
04.01.2017 GEL 81,717
30.09.2016 GEL 79,999
07.10.2016 GEL 25,780
21.04.2016 GEL 414,631
21.12.2015 GEL 12,013
25.11.2015 GEL 37,830
04.11.2015 GEL 1,263,451
16.10.2015 GEL 157,985
23.07.2015 GEL 713,890
15.06.2015 GEL 60,000
25.11.2014 GEL 165,896
Arkmshenstudia LTD
16.05.2017 GEL 28,623
09.12.2016 GEL 15,999
21.11.2016 GEL 27,038
09.11.2016 GEL 9,700
07.10.2016 GEL 13,040
12.09.2016 GEL 1,980
29.08.2016 GEL 11,676
29.07.2015 GEL 93,540
17.11.2014 GEL 117,671
Sagzao Samsheneblo Sammartvelo N1 LTD
24.05.2017 GEL 717,000
17.05.2017 GEL 183,415
24.04.2017 GEL 567,400
11.05.2017 GEL 444,000
25.05.2016 GEL 220,000
23.10.2015 GEL 119,999
28.07.2015 GEL 768,451
Vereli + LTD
02.03.2017 GEL 63,110
16.08.2016 GEL 43,499
04.07.2016 GEL 122,221
In order to identify the owners of these companies, FactCheck verified the public registry documents of each of them. As a result of our research, we found out that 33% of Shara LTD belongs to Tsitsino Kalandadze, the spouse of the Gori majoritarian MP. Arkmshenstudia 2002 LTD is also related to the Makrakhidze family with 100% of it owned by the MP’s brother, Aleksandre Makrakhidze. Of note is that the Makrakhidze brothers are among those individuals who have donated to political parties in the past years. Ioseb Makrakhidze donated GEL 75,000 in 2012 and 2016 (of this amount, he donated GEL 25,000 to the United National Movement and GEL 50,000 to the Georgian Dream). FactCheck has previously written about this issue. Aleksandre Makrakhidze donated GEL 8,000 to the United National Movement in 2012.
In regard to Sagzao Samsheneblo Sammartvelo N1, its director and 50% shareholder is Shota Abuladze with 25% of the shares owned by Nugzar Abalaki and 25% owned by Nukri Abalaki. We could not identify any family connections although information from the Shida Kartli Information Centre indicates that Shota Abuladze is a close associate of the Makrakhidze family.
The owner of Vereli+ LTD is Gori Mayor Zurab Jirkvelishvili’s sister’s husband. Vereli+ LTD won the least amount of tenders in 2014-2017 as compared to other three companies. Of note is that Vereli+ LTD was more active in state tenders before the 2014 local elections as compared to the period thereafter. This could be the result of the revelation of the company owner’s connections with the Mayor and failed tenders as a result of opposition statements. Connections between Vereli+ LTD and Zurab Jirkvelishvili led to a scandal in the self-government body.
In regard to the second part of Aleksandre Valiauri’s statement, FactCheck’s research shows that the Mayor of Gori was indeed abroad when Vereli+ LTD was concluding contracts and tender documents which were signed by Gori’s Deputy Mayor. As stated by Zurab Jirkvelishvili himself, he did not take part in the aforementioned purchases in order to avoid any conflict of interests.
FactCheck’s research illustrates that tenders announced by Gori City Hall for carrying out infrastructural work are most frequently won by the companies of the wife and the brother of the Gori majoritarian MP. In 2014-2017, the Gori MP’s wife’s company received GEL 3,107,114 and his brother’s company received GEL 319,267. Vereli+ LTD, whose owner is the Gori Mayor’s brother-in-law, has won tenders amounting to GEL 228,830. The Mayor of Gori did not take part in these purchases in order to avoid conflicts of interests.
FactCheck concludes that Aleksandre Valiauri’s statement is TRUE.
Editor’s Note: In the initial version of the article, due to the similarity of the names and the surname, the owner of one of the companies, Nukri Abalaki, was mistaken for another individual (the former deputy head of the municipality). As a result of a reader’s feedback, FactCheck has amended this inaccuracy. The factual error, however, does not affect the article’s verdict.