15 ნოემბერს, ტელეკომპანია „პირველთან“ ინტერვიუში, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ლარის კურსისა და ეკონომიკის მდგომარეობა შეაფასა. ზურაბ ჭიაბერაშვილმა
განაცხადა: „ჯერ კიდევ 2015 წლის მარტში, პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების სხდომაზე, ხადურმა და კვირიკაშვილმა ლარის დევალვაციის შესაჩერებლად სამოქმედო გეგმა წარმოადგინეს და მაშინ დაანონსდა ქამრების შემოჭერა. უკვე წელიწადნახევარზე მეტი გავიდა და ისევ იქ ვართ. ამდენი წელია ამას ვეუბნებით, მაგრამ ისინი ჯიუტად ზრდიან ბიუროკრატიის ხარჯებს, აგრძელებენ შიდა ვალის აღებას და მძიმე მდგომარეობაში აგდებენ ეკონომიკას“.
2015 წელს საქართველოს მაშინდელმა პრემიერმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და სამთავრობო გუნდმა ე.წ. „ქამრების შემოჭერის“ პოლიტიკა მართლაც
დააანონსეს. ეს პოლიტიკა ბიუროკრატიული ხარჯების შემცირებას გულისხმობდა.
ბიუროკრატიული ხარჯი საქონლისა და მომსახურების შეძენასა და შრომით ანაზღაურებაზე დახარჯულ თანხებს მოიცავს. 2015 წლის ბიუჯეტის
გეგმაში ბიუროკრატიული ხარჯები 2 323 მილიონ ლარს შეადგენდა და, ფაქტობრივად, 100%-ით
შესრულდა. მთავრობას 2015 წლის მიმდინარე ბიუჯეტის კორექტირება არ განუხორციელებია და წლის ბოლომდე გეგმის მიხედვით შეასრულა.
2016 წლის ბიუჯეტის გეგმაში ბიუროკრატიულმა ხარჯებმა 2 480 მილიონი ლარი შეადგინა და წინა წლის გეგმით გათვალისწინებულ ამავე მაჩვენებელს თითქმის 160 მილიონი ლარით გადააჭარბა. ბიუჯეტის
შესრულების მონაცემებით, 2016 წლის ბიუჯეტიდან ბიუროკრატიული ხარჯების გადახდაც გეგმის მიხედვით მიმდინარეობს და, სავარაუდოდ, წლის ბოლოსთვის, ბიუჯეტით განსაზღვრულ მაჩვენებელს დაემთხვევა.
ამავე დოკუმენტის მიხედვით, 2016 წელს შიდა ვალის ზრდა 200 მილიონი ლარით განისაზღვრა (იხ. ფაქტ-მეტრის
სტატია). ეს ნიშნავს, რომ ბიუროკრატიული ხარჯებისა და საშინაო ვალდებულებების ზრდა ფაქტობრივად ერთმანეთს გაუტოლდა. ამასთან, გარდა საშინაო ვალის ზრდისა, სახელმწიფო აუდიტის სამსახური ვალის აღრიცხვის მეთოდზე ამახვილებს ყურადღებას და მთავრობას ვალების აღრიცხვის პოლიტიკაში ცვლილებების შეტანის
რეკომენდაციით მიმართავს.
2017 წლის ბიუჯეტის ახალი პროექტი 1 დეკემბერს დარეგისტრირდა, შესაბამისად, ზურაბ ჭიაბერაშვილი 2017 წლის ბიუჯეტის პირველად პროექტზე დაყრდნობით საუბრობდა (იხ. ფაქტ-მეტრის
სტატია პირველადი პროექტის შესახებ). 1 დეკემბერს ფინანსთა სამინისტრომ ბიუჯეტის პროექტის ახალი ვერსია
წარმოადგინა. ამ პროექტის მიხედვით, ადმინისტრაციული ხარჯი 2 392 მილიონ ლარზე მეტია. ეს მაჩვენებელი 2016 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 57 მლნ ლარით მეტია. თუმცა, თუ ვნახავთ მთლიანი ხარჯების რა წილი მოდის ადმინისტრაციულ ხარჯებზე, ეს მაჩვენებელი 2016 წელს 29% იყო, ხოლო 2017 წელს 27.8%-მდე მცირდება.
2015 წლის ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლების მიხედვით, ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრების განცხადებების შემდგომ ადმინისტრაციული ხარჯები არ შემცირებულა. ეს ხარჯები არც 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ კანონის მიხედვით შემცირებულა და ხარჯვაც გეგმის მიხედვით მიდის. მეტიც, 2016 წელს ადმინისტრაციული ხარჯები თითქმის იმდენითვე გაიზარდა (დაახლოებით 160 მლნ ლარი), რამდენითაც გაიზარდა საშინაო ვალის მოცულობა (200 მლნ ლარი).
2017 წლის ბიუჯეტის პროექტით, ადმინისტრაციული ხარჯი 57 მლნ ლარით იზრდება, მაგრამ თუ ვნახავთ ადმინისტრაციული ხარჯების წილს მთლიან ხარჯებში, ის 29%-დან 27.8%-მდე მცირდება. ეს ნიშნავს, რომ ადმინისტრაციული ხარჯების ტვირთი, როგორც ბიუჯეტზე, ისე ეკონომიკაზე, მცირდება.

On 15 November 2016, during his interview with the Pirveli TV channel, one of the leaders of the United National Movement, Zurab Chiaberashvili, assessed the condition of the GEL exchange rate as well as that of the economy in general. Mr Chiaberashvili stated: “Mr Khaduri and Mr Kvirikashvili presented their action plan for eradicating the depreciation of GEL to the joint committee session of the Parliament of Georgia back in March 2015 and the issue of tightening belts was announced at that time as well. About a year-and-a-half has passed and we are still in the same situation. We have been telling this to them for so many years; however, they still continue increasing bureaucratic expenditure, taking domestic debts and putting the economy in a tight spot.”
In 2015, the then Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, and his Cabinet did indeed announce the policy of tightening belts. This policy envisaged the decrease in bureaucratic spending.
Bureaucratic expenditure consists of the acquisition of goods and services as well as money spent on remuneration. The bureaucratic expenditure in the 2015 budget plan was set at about GEL 2,323 million and was implemented almost by 100%. The Government of Georgia did not amend the initial budget plan in this field and implemented it without any changes.
The 2016 budget plan set the bureaucratic spending at GEL 2,480 million, exceeding the budget plan of the previous year by almost GEL 160 million. According to the statistics of the 2016 budget implementation, the payments in the field of bureaucratic expenditure are going according to the plan so far and it is highly likely that by the end of the year the implementation figures will meet the requirements of the initial budget plan.
According to the same document, the growth of the domestic debt in 2016 was set at GEL 200 million (see
FactCheck’s article about this issue). This means that the growth of bureaucratic spending and domestic obligations were practically equal. In addition, apart from the growth of the domestic debt, the State Audit Service underscores the method for calculating the debts and recommends that the government review its debt calculation policy.
The 2017 state budget plan was first registered on 1 December 2016. Hence, Zurab Chiaberashvili was making his statement based upon the initial budget project and not the official plan. On 1 December 2016 the Ministry of Finance of Georgia presented a new budget plan. According to this project, the administrative spending is set at over GEL 2,392 million. This is almost GEL 57 million more than it was in 2016; however, if we look at the share of administrative spending in overall spending figures it is evident that in 2016 it equalled 29% whilst the 2017 budget plan sets it at 27.8%.
According to the implementation statistics of the 2015 state budget, administrative spending did not decrease after the statements of the Minister of Finance of Georgia and the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia. Expenditure did not decrease according to the 2016 state budget implementation statistics either. Furthermore, administrative spending in 2016 increased by almost as much (GEL 160 million) as the domestic debt (GEL 200 million).
The 2017 state budget plan envisages a growth in administrative spending by GEL 57 million; however, if we look at the share of administrative spending in overall spending figures it is evident that in 2016 it equalled 29% whilst the 2017 budget plan sets it at 27.8%. This means that the burden of administrative spending on both the budget as well as the economy is being reduced.