მიმდინარე წლის 18 ნოემბერს, პარლამენტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ირაკლი აბესაძემ საქართველოში კორუფციის თემაზე არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრა: „აღარაფერს ვამბობ ქრთამის აღების იმ გახშირებულ შემთხვევებზე, რომელიც აისახა კიდეც "საერთაშორისო გამჭვირვალობის" გლობალური კორუფციის ბარომეტრის კვლევაში, სადაც მოსახლეობის კრიტიკულად ცოტა - 26%-იანი მასა ფიქრობს, რომ ხელისუფლება ეფექტურად ებრძვის კორუფციას. მაშინ, როდესაც, 2011 წლის მსგავსი კვლევით, მოსახლეობის 77% ფიქრობდა, რომ კორუფციას ხელისუფლება წარმატებით უმკლავდებოდა“.
ფაქტ-მეტრი ირაკლი აბესაძის ამ განცხადებით დაინტერესდა.
"საერთაშორისო გამჭვირვალობის" გლობალური კორუფციის ბარომეტრი არის საზოგადოებრივი აზრის ყველაზე ფართო კვლევა, რომელიც ასახავს მოსახლეობის გამოცდილებას კორუფციასთან დაკავშირებით. გლობალური კორუფციის ბარომეტრის 2016 წლის რეგიონალური კვლევა ევროპისა და ცენტრალური აზიის 42 ქვეყანაში ჩატარდა და გამოკითხვაში მონაწილეობა თითქმის 60 000-მა მოქალაქემ მიიღო.
აღსანიშნავია, რომ კვლევა 2002 წლიდან ტარდება და კვლევის ფარგლებში დასმული შეკითხვები ყოველ წელს ერთმანეთის იდენტური არ არის. მაგალითად, 2011 წელს ჩატარებულ კვლევაში დასმულ შეკითხვას, თუ რამდენად ეფექტურად ებრძვის ხელისუფლება კორუფციას, რესპონდენტები შეფასებას შემდეგი პასუხებიდან გამომდინარე აკეთებდნენ: ა) არაეფექტურად - 12%, ბ) არც თუ ისე ეფექტურად - 11% და 3) ეფექტურად - 77%. რაც შეეხება 2016 წელს ჩატარებულ კვლევას, შეფასება შემდეგი პასუხების მიხედვით მოხდა: 1) არ ვიცი - 22%, 2) საკმარისი არ მსმენია - 10%, 3) ძალიან კარგად - 3%, 4) კარგად - 23% 5), ცუდად - 24% და 6) ძალიან ცუდად - 17%. გამოკითხულთა ერთმა პროცენტმა პასუხის გაცემაზე უარი განაცხადა.
წყარო: "საერთაშორისო გამჭვირვალობა"
შესაბამისად, 2011 წლისა და 2016 წლის კვლევების ამ ასპექტის პირდაპირი შედარება ვერ მოხერხდება. თუმცა, იმის თქმა შესაძლებელია, რომ 2011 წელს გამოკითხულთა 12% სახელმწიფოს ბრძოლას კორუფციასთან უარყოფითად აფასებდა, 2016 წელს ეს მაჩვენებელი საგრძნობლად გაზრდილია და 41% შეადგენს (თუ გავაერთიანებთ შეფასების ორ კატეგორიას - ცუდს 24% და ძალიან ცუდს 17%). რაც შეეხება გამოკითხულთა იმ ოდენობას, რომლებიც დადებითად აფასებენ სახელმწიფოს ბრძოლას კორუფციის წინააღმდეგ, 2011 წელს გამოკითხულთა 77% თვლიდა, რომ სახელმწიფო კორუფციას ეფექტურად ებრძვის, ხოლო 2016 წელს 26% (თუ გავაერთიანებთ შეფასების ორ კატეგორიას კარგსა 23% და ძალიან კარგს 3%).
კორუფციის გლობალური ბარომეტრი ასევე იკვლევს კორუფციის მაჩვენებელს სახელმწიფო სერვისებში. 2016 წლის კვლევის თანახმად საქართველოში გამოკითხულთა 58% ჰქონდა შეხება საჯარო მომსახურების სფეროსთან. აქედან 7%-ს საჯარო მომსახურების მისაღებად ქრთამის გადახდა მოუწია, ეს მაჩვენებელი 2013 წელს 4% შეადგენდა.
მთლიან მოსახლეობაში მათი წილი, ვისაც ბოლო 12 თვის განმავლობაში ქრთამი მიუცია, 4%-ს შეადგენს. აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ ევროპისა და ცენტრალურ აზიის ქვეყნებს შორის ეს ერთ-ერთი საუკეთესო მაჩვენებელია და უკეთესი მაჩვენებელი მხოლოდ შემდეგ ქვეყნებს აქვთ: გერმანია, სლოვენია, ესპანეთი, კვიპროსი და პორტუგალია.
წყარო: საერთაშორისო გამჭვირვალობა
რაც შეეხება 2011 წელს, კორუფციის გლობალური ბარომეტრი ამ წელს კორუფციის მაჩვენებელს არც სახელმწიფო სერვისებში და არც ქრთამის მიცემის ფაქტების კუთხით არ იკვლევდა.
"საერთაშორისო გამჭვირვალობის" გლობალური კორუფციის ბარომეტრის 2016 წლის კვლევის შედეგების მიხედვით, სახელმწიფო სერვისებში კორუფციის მაჩვენებელმა 2013 წელთან შედარებით მოიმატა (3% პუნქტით) და 7% შეადგინა. ირაკლი აბესაძე მართალია, როდესაც ქრთამის მიცემის შემთხვევების მატებაზე მიუთითებს. თუმცა, ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების მაჩვენებლებთან შედარებით ეს შედეგი კვლავაც კორუფციის დაბალი დონის მაჩვენებელია.
განსხვავებული სიტუაციაა სახელმწიფოს ანტიკორუფციული პოლიტიკის შეფასებაში. მიუხედავად იმისა, რომ 2011 და 2016 წლის კვლევებში შეფასების განსხვავებული კატეგორიები იყო, შესაძლებელია ითქვას, რომ მოსახლეობას სახელმწიფოს ანტიკორუფციული პოლიტიკა არ მოსწონს. თუ 2011 წელს გამოკითხულ მოქალაქეთა 77% სახელმწიფოს პოლიტიკას დადებითად აფასებდა, 2016 წლისთვის ეს მაჩვენებელი 26%-მდე ჩამოვიდა.

On 18 November 2016, in his speech during the session of the Parliament of Georgia, United National Movement member, Irakli Abesadze, discussed the situation in regard to corruption in Georgia. Mr Abesadze stated: “I am not saying anything about increased cases of bribery which was reflected in Transparency International’s Global Corruption Barometer research, illustrating that only 26% of the population, which is a critically low number, thinks that your government fights corruption effectively whilst according to the same research published in 2011, 77% of the population thought that the Government of Georgia was fighting corruption effectively.”
FactCheck took interest in Irakli Abesadze’s statement.
Transparency International’s Global Corruption Barometer is the most extensive worldwide public opinion survey on corruption. As part of the Global Corruption Barometer’s 2016 regional research, Transparency International surveyed some 60,000 citizens in 42 countries of Europe and Central Asia.
Of note is that the research has been carried out since 2002 although the questions posed to participating respondents have not always been identical. For instance, interviewed respondents in 2011 were asked to answer a question on their governments’ actions in the fight against corruption using the following options – a) Ineffective, b) neither effective nor ineffective and c) Effective 77%. In regard to research carried out in 2016, the respondents’ assessments were divided into the following options – 1) Do not know – 22%, 2) Have not heard enough to say – 10%, 3) Very well – 3%, 4) Fairly well – 23%, 5) Fairly badly – 24% and 6) Very badly – 17%. About 1% of the interviewed respondents refused to answer the question.
Source: Transparency International
Therefore, it is impossible to directly compare this part of 2011 and 2016 research. However, we could say that 12% of interviewed people assessed the Government of Georgia’s fight against corruption as ineffective whilst this number increased significantly by 2016, reaching 41% (if we take two categories – Fairly badly and Very badly – together). In regard to the number of respondents who had a positive assessment toward the government’s fight against corruption, 77% of interviewed citizens in 2011 said that the government was fighting against corruption effectively whilst this number dropped to 26% in 2016 (if we take two categories – Fairly well and Very well – together).
The Global Corruption Barometer also conducts research on the rate of corruption in state services. According to the 2016 research, 58% of Georgians who took part in the survey had been in contact with public services with 7% of them having to pay a bribe for using a public service. Of note is that this number was 4% in 2013.
The share in the general population of Georgia of those who had to pay a bribe over the last 12 months is 4%. Of necessary note is that this is one of the best results among European and Central Asian countries with Georgia being outperformed only by the following countries: Germany, Slovenia, Spain, Cyprus and Portugal.
In regard to 2011, the Global Corruption Barometer did not conduct research to measure the rate of corruption either in state services or in terms of paying bribes.
According to the Transparency International’s Global Corruption Barometer 2016 research, the rate of corruption in public services increased from 4% to 7%. Irakli Abesadze is right to point out that cases of paying bribes indeed increased. However, as compared to other European and Central Asian countries, Georgia is classified with a low level of corruption.
The situation is different in regard to the government’s anticorruption policy. Even though there were different assessment categories in the research of 2011 and 2016, we can say that people do not like the state’s anticorruption policy. Of the respondents interviewed in 2011, 77% positively assessed the government’s anticorruption policy with this number dropping to 26% in 2016.