"რუსთავი 2"-ისთვის ბრძოლაში გადამწყვეტი ეტაპი მოახლოვდა
წინასაარჩევნოდ მთავარი ოპოზიციური არხის მენეჯმენტისა და მფლობელობის შეცვლის დაუშვებლობაზე, განცხადებები საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდანაც გაკეთდა.
21/11/2016
„რუსთავი 2“-ის მფლობელებსა და ქიბარ ხალვაშს შორის ტელეკომპანიის წილებზე სამართლებრივი დავა წელიწადზე მეტია, მიმდინარეობს. ეს პროცესი „რუსთავი 2“-ის ხელმძღვანელების, წარმომადგენლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების გარკვეული ნაწილის მიერ, პირველივე დღიდან ხელისუფლების მხრიდან სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვისა და მედიაზე კონტროლის დამყარების მცდელობად შეფასდა.
წინასაარჩევნოდ მთავარი ოპოზიციური არხის მენეჯმენტისა და მფლობელობის შეცვლის დაუშვებლობაზე, განცხადებები საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდანაც გაკეთდა. ამ მხრივ, განსაკუთრებით მწვავე იყო საქართველოში აშშ-ის ელჩის მიმართვა.  „მინდა აღვნიშნო, რომ ასეთი სასამართლო პროცესები, რომელიც ოპოზიციურად განწყობილ წამყვან მედიაორგანიზაციასთან დაკავშირებით მიმდინარეობს, ამერიკაში რომ მომხდარიყო საარჩევნო წელს, და ახლა საარჩევნო წელია საქართველოშიც, და რომ ამ პროცესების შედეგად საფრთხის ქვეშ დგებოდეს წამყვანი ტელევიზიის ამჟამინდელი მენეჯმენტისა და მფლობელების საკითხი, ამერიკული მხარე ამ პროცესების მიმართ არ იქნებოდა ტოლერანტული“, - განაცხადა იან კელიმ.
სამოქალაქო და საერთაშორისო საზოგადოების აქტიურობის, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ დროული რეაგირების შედეგად, წინასაარჩევნო პერიოდში ტელეკომპანიამ მმართველობა შეინარჩუნა და მეტიც, ერთ-ერთ ძირითად სივრცედ იქცა, საიდანაც არა მხოლოდ ოპოზიციური პარტიების, არამედ ხელისუფლების ხმაც აქტიურად ისმოდა.  თუმცა, ახალი პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობიდან (რომელშიც „ქართული ოცნება“ ახლა უკვე კონსტიტუციური უმრავლესობით არის წარმოდგენილი) ორ დღეში საქმის განხილვა კვლავ განახლდება. „რუსთავი 2“-ის წარმომადგენელთა მიერ უზენაესი სასამართლოს წინაშე დაყენებული შუამდგომლობის მიუხედავად, საკასაციო სასამართლო საქმეს ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილავს. არსებითი განხილვა 21 ნოემბერს დაიწყება.
უზენაეს სასამართლოს, საბოლოო გადაწყვეტილების მისაღებად, კანონით დადგენილი 6-თვიანი ვადა 25 იანვარს ეწურება. თუმცა, „რუსთავი 2“-ის ადვოკატები არ გამორიცხავენ, რომ სასამართლომ საქმის განხილა 21 ნოემბერს დაასრულოს. „ფაქტ-მეტრთან“ საუბრისას „რუსთავი 2“-ის ადვოკატმა ზაზა ბიბილაშვილმა ყურადღება ბოლო ინსტანციის მიერ საქმის დაჩქარებული წესით განხილვაზე გაამახვილა.
„პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც უზენაესი სასამართლო კანონით დადგენილ ვადებში არ ასრულებს საქმის განხილვას. მეც და ჩემს კოლეგა იურისტებსაც არაერთი საქმე გვახსოვს, რომელიც უზენაეს სასამართლოში წელიწადზე მეტია ელოდება განხილვას. ჩვენს საქმეზე კი შესაძლებელია, 21 ნოემბერს იქნეს გადაწყვეტილება გამოტანილი, რაც მიუთითებს, რომ ისევე როგორც ქვედა ინსტანციებში, ბოლო ინსტანციაშიც განსაკუთრებული სიჩქარით განიხილავენ „რუსთავი 2“-ის საქმეს“, - განაცხადა ბიბილაშვილმა.
საქმის დაჩქარებული წესით განხილვის მიუხედავად, ადვოკატები იმედოვნებენ, რომ სასამართლო „რუსთავი 2“-ის სასარგებლო გადაწყვეტილებას მიიღებს და საქმეს განსახილველად კვლავ სააპელაციო სასამართლოს დაუბრუნებს.  „თუკი სასამართლო მიუკერძოებელი იქნება, მაშინ არანაირი წინაპირობა არ არსებობს იმისთვის, რომ არ დაკმაყოფილდეს „რუსთავი 2“-ის მოთხოვნა, ვინაიდან უზენაესმა სასამართლომ იდენტურ საქმეზე უკვე იმსჯელა და, დიდი ალბათობით, ჩვენი საქმეც სააპელაციო სასამართლოს დაუბრუნდება განსახილველად“, - განაცხადა ბიბილაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ „რუსთავი 2“-ის საქმის განმხილველმა კოლეგიამ მაისში სხვა მსგავს დავაზე მიღებული გადაწყვეტილებით განმარტა, რომ ხელშეკრულების ბათილობისთვის მხოლოდ ფასის დისპროპორციულობა არ არის საკმარისი. გარიგების ბათილად მისაჩნევად, ასევე, აუცილებელია სუბიექტური მხარის არსებობა. კერძოდ, აუცილებელია, დადგინდეს, რომ გარიგება დადებულია მხოლოდ იმის წყალობით, რომ ხელშეკრულების ერთ-ერთმა მხარემ ბოროტად გამოიყენა თავისი საბაზრო ძალაუფლება, ან ისარგებლა კონტრაჰენტის მძიმე მდგომარეობით ან გულუბრყვილობით.
აღნიშნულ საქმეში უზენაესმა სასამართლომ სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება გააუქმა და საქმე ხელახლა განხილვის მიზნით იმავე სასამართლოს დაუბრუნა. სწორედ ამ გადაწყვეტილებაზე აპელირებენ „რუსთავი 2“-ის ადვოკატები.
საკონსტიტუციო სასამართლოში ყველაფერი თავიდან დაიწყება?
უზენაესი სასამართლოს მიერ „რუსთავი 2“-ის საქმის განხილვის პარალელურად, მნიშვნელოვანია საკონსტიტუციო სასამართლოში „რუსთავი 2“-ის კონსტიტუციური სარჩელის დროული გადაწყვეტა, რომელიც გარიგების ბათილობის ნორმას ეხება.
შეგახსენებთ, საერთო სასამართლოების მსჯელობა სწორედ ამ მუხლს ეყრდნობა და მისი არაკონსტიტუციურად ცნობის შემთხვევაში არსებითად შეიცვლება საქმის გარემოებები და ეს, დიდი ალბათობით, უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებაზეც იქონიებს გავლენას.
აღნიშნულ საქმეზე, საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმის ძველ შემადგენლობას მხოლოდ გადაწყვეტილების მიღება ჰქონდა დარჩენილი, როდესაც ოთხ მოსამართლეს უფლებამოსილების 10-წლიანი ვადა ამოეწურა და საქმიდან მათი ჩამოცილება მოხდა. შესაბამისად, გადაწყვეტილების მიღება ახლა უკვე ახალ შემადგენლობას მოუწევს.
აზრთა სხვადასხვაობას იწვევს „საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-4 მუხლი, რომელიც მოსამართლეთა შეცვლის შემთხვევაში მათ მიერ საქმის განხილვისა და გადაწყვეტილების მიღებას არეგულირებს. ამ მუხლის თანახმად, „თუ განმწესრიგებელი სხდომის ან/და საქმის არსებითი განხილვის მიმდინარეობისას რომელიმე მოსამართლე სხვა მოსამართლით შეიცვალა, ამ უკანასკნელის მოთხოვნის შემთხვევაში საქმის განხილვის იგივე ეტაპი თავიდან იწყება“.
საკონსტიტუციო სამართალწარმოებაში, საქმის განხილვის ორი ეტაპი არსებობს: განმწესრიგებელი სხდომა და არსებითი განხილვა. კანონი პირდაპირ არ განსაზღვრავს, როდის მთავრდება საქმის არსებითი განხილვა. ერთადერთი შემთხვევა, როდესაც კანონი არსებითი განხილვის დასრულების შესახებ მითითებას აკეთებს, მე-6 მუხლის შემდეგი ჩანაწერია: „საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმი/კოლეგია კონსტიტუციური სარჩელის ან/და კონსტიტუციური წარდგინების არსებითად განხილვის დასრულების და სათათბირო ოთახში გასვლის შემდეგ უფლებამოსილია, არსებითად განიხილოს და გადაწყვიტოს სხვა კონსტიტუციური სარჩელი ან/და კონსტიტუციური წარდგინება“.
აღნიშნული ჩანაწერიდან ირკვევა, რომ პლენუმის სათათბირო ოთახში გასვლის მომენტიდან საქმის არსებითი განხილვა სრულდება. „რუსთავი 2“-ის კონსტიტუციური სარჩელის შემთხვევაში, პლენუმი უკვე სათათბირო ოთახში იყო გასული. შესაბამისად, აღნიშნული მსჯელობიდან გამომდინარე, დასრულებული იყო საქმის არსებითი განხილვა. მე-4 მუხლის ზემოხსენებული ჩანაწერის მიხედვით, ახალ მოსამართლეს მხოლოდ არსებითი განხილვის ეტაპზე ჩართვის შემთხვევაში აქვს უფლება, მოითხოვოს იმავე ეტაპის ხელახლა დაწყება. ხოლო მე-4 მუხლი, ასევე, ამბობს, რომ იმ შემთხვევაში, თუ მოსამართლეს საქმის განხილვაში (ორიდან რომელიმე ეტაპზე) მონაწილეობა არ მიუღია, მას ამ საქმეზე გადაწყვეტილების მიღების უფლება არ გააჩნია. შესაბამისად, ამ ლოგიკით, ახლად არჩეულ მოსამართლეებს არა თუ უფლება აქვთ, დაიწყონ საქმის არსებითი განხილვა ხელახლა, არამედ ვალდებულებიც არიან, რაც, რა თქმა უნდა, „რუსთავი 2“-ის საქმეზე გადაწყვეტილების მიღებას კიდევ უფრო გააჭიანურებს.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, „ფაქტ-მეტრი“ „საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის“ (GDI) თავმჯდომარეს დაუკავშირდა. გიორგი მშვენიერაძის მოსაზრებით, შესაძლებელია ნორმის ასე განმარტება და სიტყვასიტყვით წაკითხვის შემთხვევაში, დიდი ალბათობით, ასეც მოხდება, თუმცა, საკითხთან მიმართებით გარკვეული კითხვის ნიშნები მას მაინც აქვს. კერძოდ, პრობლემა ჩნდება მაშინ, როდესაც სასამართლო საქმეს დახურულ სხდომაზე განიხილავს, რომლის დროსაც რთულია იმის გამიჯვნა, როდის მთავრდება არსებითი განხილვა, რადგან კანონით დახურული სხდომის ეტაპები გამოყოფილი არ არის.
აღსანიშნავია, რომ ჟურნალისტების კითხვის საპასუხოდ, რამდენად მოსალოდნელია საქმეების, მათ შორის „რუსთავი 2“-ის საქმის არსებითი განხილვის ხელახლა დაწყება, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარემ, ახლად არჩეული მოსამართლეების არჩევანზე გაამახვილა ყურადღება.
„თუ სამი ახლად შემომატებული მოსამართლე გადაწყვეტს, რომ საქმეები ხელახლა დაბრუნდეს განხილვაში, თავიდან დაიწყება განხილვა. თუნდაც ერთმა მათგანმა რომ თქვას, რომ საქმეზე უნდა დაიწყოს ხელახალი განხილვა, ასე უნდა მოვიქცეთ. იგივეს ძველი მოსამართლეებიდან ვერც მე და ვერც სხვა ვერ მოითხოვს“, - განაცხადა ზაზა თავაძემ.
„რუსთავი 2“-ის კონსტიტუციური სარჩელი არ არის ერთადერთი, რომელზეც სასამართლო უკვე სათათბირო ოთახშია გასული. გიგი უგულავასა და კაბელების საქმის გაერთიანებულ სარჩელთან, ასევე, „ეროვნული ბანკის შესახებ“ კანონში ცვლილებებზე საკონსტიტუციო სარჩელთან დაკავშირებით, ახალი მოსამართლეების დანიშვნის დროს მოსამართლეები უკვე გადაწყვეტილების მიღების ეტაპზე იყვნენ. შესაბამისად, უცნობია, დაუბრუნდებიან თუ არა მოსამართლეები აღნიშნული საქმეების ხელახლა განხილვას.
ზაზა ბიბილაშვილი არ გამორიცხავს საქმის განხილვის ხელახლა დაწყებას და როგორც მან ჩვენთან საუბრისას აღნიშნა, საკონსტიტუციო სასამართლოზე იმედებს უკვე ნაკლებად ამყარებენ.  „ხელისუფლებამ ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოზე კონტროლი დაემყარებინა. ამის კარგი მაგალითია რამდენიმე დღეში მიღებული კანონი. სამწუხაროდ, არ მაქვს მოლოდინი, რომ სასამართლო ჩვენს სასარგებლო გადაწყვეტილებას მიიღებს, ან თუ მიიღებს, ეს მხოლოდ უზენაესი სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების გამოცხადების შემდეგ მოხდება“, - განაცხადაზაზა ბიბილაშვილმა.

Defining Stage in the Battle for Rustavi 2 is Upon Us
Statements about the inadmissibility of changing the management and owners of the main opposition TV channel during the pre-election period have also been made by Georgia’s international partners.
21/11/2016
The legal dispute between the owners of Rustavi 2 and businessman, Kibar Khalvashi, about the shares of the broadcasting company has been going on for over a year. From the very beginning, the process has been assessed by Rustavi 2’s administration and staff and a certain part of civil society as a crackdown on freedom of speech by the Government of Georgia as well as its attempt to control the media.
Statements about the inadmissibility of changing the management and owners of the main opposition TV channel during the pre-election period have also been made by Georgia’s international partners. Especially tough in this regard was the address of the Ambassador of the United States of America in Georgia. “I would like to point out that if court cases such as these, concerning the main opposition TV channel, happened in the United States during the pre-election period and Georgia, too, is in a pre-election period right now and if such cases were questioning the legitimacy of the management and ownership of the opposition media, the American side would not be tolerant about such things,” said Ambassador Ian Kelly.
Due to the active engagement of civil society and the international community as well as that of the Constitutional Court of Georgia, Rustavi 2 managed to retain its management team during the pre-election period, turning into the main space from where not only the voices of the opposition parties but the government as well were heard loud and clear.
However, two days after the recognition of the power of the new Parliament of Georgia (where the Georgian Dream managed to obtain a constitutional majority), the Rustavi 2 case will once again be considered by the court. Despite the motion presented to the Supreme Court of Georgia by Rustavi 2’s representatives, the Court of Cassation of Georgia is considering the case without a verbal hearing. Substantial consideration of the case will start on 21 November 2016.
The legally determined six-month period for the Supreme Court of Georgia to provide its decision about the case expires on 25 January 2017. However, Rustavi 2’s lawyers do not exclude the possibility that the Court will finalise the case on 21 November 2016. During his interview with FactCheck, Rustavi 2’s lawyer, Zaza Bibilashvili, emphasised the speedy consideration of the case by the Supreme Court. “In practice, it is often the case that the Supreme Court of Georgia fails to finalise cases in the time period determined by the law. My colleagues and I know of numerous cases which have been the waiting to be considered by the Supreme Court for over a year. In our case, however, it is possible that the final court decision will be announced on 21 November 2016 which once again indicates that, much like the courts of lower instances, the Supreme Court of Georgia is considering the Rustavi 2 case in a rush,” said Mr Bibilashvili.
Despite the speedy consideration of the case, the lawyers still hope that the Supreme Court will make a decision in favour of Rustavi 2 and return the case to the Court of Appeals of Georgia for further consideration. “If the Court is indeed unbiased and impartial, there are no preconditions for it not to grant the motion presented by Rustavi 2 as the Supreme Court has already considered a very similar case and with high probability, our case to will go back to the Court of Appeals for further consideration,” stated Mr Bibilashvili.
We would like to remind you that in May 2016, the panel of judges considering the Rustavi 2 case, based upon a decision made regarding a similar case in the past, stated that the disproportionality of the price alone is not enough of a ground for annulling the agreement. The existence of a subjective side is also necessary for an agreement to be considered void. Namely, it must be revealed that the agreement was only struck due to the fact that one of the parties of the agreement abused its market power or took advantage of a tough situation vis-à-vis the opposing side or, simply, because of one of the party’s naivety.
In the given case, the Supreme Court of Georgia annulled the decision of the Court of Appeals of Georgia and sent the case back to the Court of Appeals for further consideration. In their statements, Rustavi 2’s lawyers talk about this exact case.
Will everything at the Constitutional Court of Georgia start from scratch?
Parallel to the Rustavi 2 case in the Supreme Court of Georgia, it is also important that the constitutional plea presented by Rustavi 2 to the Constitutional Court of Georgia concerning the norm dealing with the abolition of decisions is resolved in a timely manner as well.
We would like to remind you further that decisions of general courts are based upon this norm and if the norm is concluded to be unconstitutional, the conditions of the case will change significantly, likely influencing the decision of the Supreme Court as well.
The previous panel of judges of the Constitutional Court of Georgia had only to make a final decision about the case; however, the ten-year tenure of four of the panel’s judges expired before the decision was made and they were removed from considering the case altogether. Hence, the new panel will now have to make the final decision.
Article 4 of the Law of Georgia on Constitutional Law-Making has raised certain doubts in this case. The law regulates the rules for considering cases and making decisions by the judges in the period of substitution. According to the aforementioned article: “If one or more judges are substituted during the preliminary hearing or the substantial consideration of the case, the new judge can request starting the consideration of the case from the beginning.”
There are two stages of case consideration in constitutional law-making: the preliminary hearing and the substantial consideration. The law does not directly determine the timeline for concluding the substantial consideration. The only place where the law makes an indication about the conclusion of substantial consideration is in the following paragraph of Article 6 of the Law of Georgia on Constitutional Law-Making: “The panel/plenum of judges of the Constitutional Court of Georgia is authorised to start a substantial consideration of a new constitutional plea or proposal and make a decision on it only after it has completed the substantial consideration of the previous case and entered the negotiations room.”
This paragraph makes it clear that the substantial consideration of the case is complete only after the panel/plenum of judges has entered the negotiations room. In the case of Rustavi 2’s constitutional plea, the panel of judges had already entered the negotiations room. Hence, given the norms set out in the law, the substantial consideration of the case was already over. According to Article 4 of the Law of Georgia on Constitutional Law-Making, the new judge has the right to start the consideration of the case anew only during the stage of the substantial consideration of a case. Article 4 also says that if the new judges have not participated in the consideration of the case (in any of the two stages) they have no authority to make a decision on the case. Following this logic, the new judges are not only authorised to start the case anew but are obligated to do so (as they have not participated in any of the stages of consideration and, therefore, cannot make a decision without engaging in it). This will, of course, delay the decision on the Rustavi 2 case even further.
With further regard to this issue, FactCheck contacted the Chairman of the Georgian Democratic Initiative (GDI), Giorgi Mshvenieradze, who believes that it is possible to interpret the aforementioned norm in this way and this will probably be the case if the law is followed word-by-word. Despite this, he still has some questions about this issue. Specifically, the problem arises when the court is considering the case in a closed session and it becomes very hard to determine when the substantial consideration is over as the law does not designate the stages for a closed session.
It should be noted that as a response to questions from journalists about whether or not the consideration of cases, including the Rustavi 2 case, will start anew under the new panel, the Chairman of the Constitutional Court of Georgia said that the newly-elected judges would make a decision about such issues.
“If the three newly-joined judges decide to start the consideration of the case from the beginning, it will be so. Even if only one of them insists on starting the case anew, we will have to comply. Neither me nor any of the previous judges can make such a request, however,” said Zaza Tavadze.
The Rustavi 2 constitutional plea is not the only one for which judges had already entered the negotiations room and, hence, concluded the substantial hearing. The panel of judges was already in the stage of making a final decision on the combined case of Gigi Ugulava and the so-called Cables Case as well as on that of the changes to the Law on the National Bank of Georgia when the new judges were appointed. Hence, it is unknown whether or not the new judges will request for these cases to be considered anew.
Zaza Bibilashvili does not exclude that consideration in the Constitutional Court of Georgia will start from the beginning whilst emphasising that he is no longer counting on the Constitutional Court to make a decision on time.
“The Government of Georgia did everything in its power to gain control of the Constitutional Court of Georgia. A good example of this is the law adopted in a handful of days. Unfortunately, I do not expect that the Constitutional Court will make a decision in our favour and even if it does, it will only be done after the Supreme Court of Georgia has already made a decision,” said Zaza Bibilashvili.