მიმდინარე წლის 25 ოქტომბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა:
„სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების შესრულებას 132 მილიონი ლარი დააკლდა. საგადასახადო შემოსავლებში ყველაზე დიდი დანაკლისი დღგ-ის გადასახადშია. იგი შესრულდა 87.7%-ით, რაც ყველაზე მეტად საყურადღებოა, საქართველოს ტერიტორიაზე რეალიზებული პროდუქციის და მომსახურების ნაწილში. ასევე დიდი შეუსრულებლობაა 2015 წელთან შედარებით. წელს 704 მილიონი ლარით ნაკლებია შემოსული. ვერ შესრულდა გრანტების მუხლიც, დანაკლისმა შეადგინა 84 მილიონი ლარი, გეგმასთან შედარებით პრივატიზაციიდან მიუღებელი დარჩა 4 მილიონი ლარი, ვერ შესრულდა საზღვარგარეთიდან მისაღები გრძელვადიანი შეღავათიანი კრედიტების მუხლიც“.
საქართველოს კანონმდებლობით, სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულებაზე პასუხისმგებლები არიან საბიუჯეტო ორგანიზაციები, გამოყოფილი ასიგნებების შესაბამისად გადახდების განხორციელების და კომპეტენციის ფარგლებში შემოსულობების მობილიზების თვალსაზრისით. ბიუჯეტის შესრულების ორგანიზებასა და მართვას კი ფინანსთა მინისტრი ზედამხედველობს.
ცხრილი 1 ასახავს სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლებს ძირთადი მუხლების მიხედვით. შემოსულობების ნაწილში ბიუჯეტის შესრულების შეფასებისას განსაკუთრებული ყურადღება, როგორც წესი, გადატანილია ისეთ გამსხვილებულ მუხლებზე როგორიცაა შემოსულობები, შემოსავლები, საგადასახადო შემოსავლები, ასევე მნიშვნელოვანი ნაწილია ვალდებულებების ზრდის მუხლი.
სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულება, 9 თვე (მლნ ლარი)
2015 2016 სხვაობა
შემოსულობები გეგმა 7,243.31 7,292.82 49.51
ფაქტი 7,260.78 7,160.00 -100.79
შესრულება 100.2% 98.2%
შემოსავლები გეგმა 5,847.10 6,250.84 403.73
ფაქტი 6,025.53 6,285.21 259.68
შესრულება 103.1% 100.5%
საგადასახადო შემოსავლები გეგმა 5,484.60 5,831.00 346.40
ფაქტი 5,602.57 5,943.50 340.93
შესრულება 102.2% 101.9%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, შემოსულობების ნაწილის შესრულების მაჩვენებელმა 98.2% შეადგინა, გეგმიურ მაჩვენებელთან მიმართებაში ჩამორჩენა 132 მლნ ლარს, 2015 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში კი 100.8 მლნ ლარს შეადგენს. გადაჭარბებით შესრულდა შემოსავლებისა და საგადასახადო შემოსავლების მუხლები, აბსოლუტურ მაჩვენებლებში კი, 2015 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში, ზრდა შესაბამისად 259.7 და 340.9 მლნ ლარს უტოლდება. გრანტების მუხლი 62.2%-ით შესრულდა, გეგმისგან ჩამორჩენა კი 84 მლნ ლარია. 3.8 მლნ ლარი დააკლდა არაფინანსური აქტივების კლების მუხლის (პრივატიზაციის) შესრულებას.
უშუალოდ საგადასახადო შემოსავლების თვალსაზრისით, საშემოსავლო, მოგებისა და აქციზის გადასახადების გეგმა გადაჭარბებითაა შესრულებული. დღგ-ისა და იმპორტის გადასახადების შესრულების მაჩვენებელი კი, შესაბამისად 87.7 და 94.3%-ს შეადგენს. ამავე დროს, სხვა გადასახადების მუხლში აკუმულირებულია 316 მლნ ლარამდე რაც, ფინანსთა სამინისტროს პოზიციით, ერთიან სახაზინო კოდზე გადასვლის შედეგად ტრანზაქციების დანიშნულების მიხედვით კლასიფიცირების გართულებით აიხსნება. მოცემულ მუხლში ასახული სახსრები საბოლოოდ ცალკეული გადასახადების მიხედვით დაკლასიფიცირდება და შესრულების მაჩვენებელი აიწევს. შესაბამისად, შეიძლება ითქვას, რომ ამ ეტაპზე გამოქვეყნებული შესრულების მაჩვენებლები ცალკეული გადასახდების მიხედვით ნაკლებობითაა შეფასებული.
რაც შეეხება დამატებული ღირებულების გადასახადს, ფაქტობრივი შესრულება გეგმიურ მაჩვენებელს 337 მლნ ლარით ჩამორჩება, საქართველოს ტერიტორიაზე საქონლისა და მომსახურების რეალიზებიდან მიღებული დღგ 688 მლნ ლარამდეა და 709 მლნ ლარით ჩამოუვარდება გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. აღნიშნული ფაქტი ერთობლივი მოთხოვნის შემცირების ინდიკატორად შეიძლება განვიხილოთ, რაც უარყოფითი მოვლენაა. თუმცა, მეტად სავარაუდოა ადგილი ჰქონდეს ერთიან სახაზინო კოდზე გადასვლით გამოწვეულ ტექნიკურ ხარვეზს ვინაიდან დღგ იმპორტიდან 531 მლნ ლარით აღემატება შარშანდელ მაჩვენებელს. იმპორტის გადასახადი კი ფაქტიურად წინა წლის ანალოგიური პერიოდის ნიშნულზეა, გეგმიურ მაჩვენებელთან მიმართებაში შესრულება კი 94.3%-ია. აღნიშნულ საკითხზე არგუმენტირებული მსჯელობა ბიუჯეტის შესრულების დაზუსტებული მონაცემების გამოქვეყნების შემდგომ იქნება შესაძლებელი, ამ ეტაპზე კი მხოლოდ ჰიპოთეზის დონეზე შეიძლება ვარაუდი, რომ მოცემული განსხვავება ტექნიკური მიზეზითაა გამოწვეული.
გეგმისაგან განსაკუთრებული ჩამორჩენაა საგარეო ფინანსური ვალდებულებების მხრივ. მოცემული მუხლის შესრულებამ 59.5% შეადგინა, გეგმისგან ჩამორჩენა 311.3 მლნ ლარია. დანაკლისი ვალდებულებების ზრდაში ნაწილობრივ დაბალნსდა საშინაო ფინანსური ვალდებულებების ზრდის ხარჯზე, რომელმაც 211 მლნ ლარს მიაღწია და 9 თვის გეგმის 320% შეადგინა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 9 თვის მდგომარეობით, საშინაო ვალის მაჩვენებელმა გადააჭარბა წლიურ გეგმიურ მაჩვენებელს - 200 მლნ ლარს, თუმცა აღნიშნული ფაქტი კანონდარღვევას არ წარმოადგენს, ვინაიდან საბიუჯეტო კოდექსის თანახმად ლიმიტი პერიოდის ბოლოს არსებულ დაუფარავ ვალდებულებებს ეხება და არა მიმდინარეს. შესაბამისად, თუ წლის ბოლომდე ფინანსთა სამინისტრო დაფარავს 11 მლნ ლარით მეტ ვალდებულებას ვიდრე აიღებს ბოლო კვარტალში, ბიუჯეტის კანონით დადგენილი მოთხოვნები შესრულდება, ასევე შესაძლებელია პერიოდის ბოლომდე კანონში ცვლილების შეტანა და აღნიშნული გეგმის კორექტირება. შეიძლება ითქვას, რომ მეორე გზა მეტად სავარაუდოა, ვინაიდან, მე-4-ე კვარტალში გეგმით 134 მლნ ლარის ოდენობით ვალდებულების აღებაა გათვალისწინებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ საგარეო ვალდებულებებში ჩამორჩენის შიდა ვალის აღების ხარჯზე დაბალანსებას გარკვეული უარყოფითი ეკონომიკური ეფექტი გააჩნია, კერძოდ მთავრობის გაზრდილი მოთხოვნა საკრედიტო რესურსზე უმცირებს დაფინანსების წყაროს კერძო სექტორს (გამოდევნის ეფექტი) რაც უარყოფითად აისახება ეკონომიკურ აქტივობაზე.
ბიუჯეტის შესრულება შემოსულობების ნაწილში 98.2% შეადგინს და გეგმიურ მაჩვენებელს 132, 2015 წლის ანლოგიურ მაჩვენებელს კი 100 მლნ ლარით ჩამოუვარდება. ჩამორჩენა ძირითადად განპირობებულია დაგეგმილი მოცულობით გრანტებისა და საგარეო ფინანსური ვალდებულებების მიუღებლობით. შემოსავლებისა და საგადასახადო შემოსავლების ნაწილი გადაჭარბებით შესრულდა და შესაბამისად 259.7 და 340.9 მლნ ლარით აღემატება გასული პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებლებს. ფინანსური ვალდებულების ზრდის მუხლები კანონის მოთხოვნებთან შესაბამისობაშია, თუმცა საგარეო ვალდებულებების ჩანაცვლება შიდა ბაზარზე მოზიდული საკრედიტო რესურსით გარკვეული უარყოფითი ეკონომიკური ეფექტის მატარებელია.

During his conference on 25 October 2016, United National Movement member, Mikheil Machavariani, stated: “The income line of the state budget had a shortfall of GEL 132 million. The largest deficit in tax revenues is from the VAT. It has been implemented by 87.7% and the most interesting is that it did so in the goods and services sold throughout Georgia. There is also a major shortfall as compared to 2015. The budget has received about GEL 704 million less in revenues than it did in 2015. The grants line has also seen a deficit of GEL 84 million whilst the income from privatisation has been GEL 4 million less than initially expected. The plan for the long-term preferential credits from abroad has also seen shortfalls.”
According to Georgian legislation and as a part of their work and competencies, budgetary organisations are responsible for the implementation of the state budget in terms of making acquisitions and payments according to the money allocated to them and mobilising the sums of money received. The Minister of Finance of Georgia supervises the management and implementation of Georgia’s state budget.
Table 1 reflects the state budget’s implementation statistics according to the main budget lines. Whilst assessing the implementation of the budget’s income part, focus is mainly made on major budget lines such as receipts, revenues and tax revenues. Another important part is the growth of obligations.
Table 1: State Budget Implementation in the First Nine Months of 2015 and 2016 (GEL Million)
As the above table reflects, the implementation of the receipts budget line was 98.2% with a GEL 132 million shortfall with regard to the initial plan and a GEL 100.8 million shortfall as compared to the same period of 2015. The revenues and tax revenues budget lines were implemented with excess whilst in absolute numbers the growth equalled GEL 259.7 million and GEL 340.9 million, respectively, as compared to the same period of 2015. The grants budget line was implemented by 62.2% with a deficit amounting to GEL 84 million. The decrease in non-financial assets (privatisation) had a GEL 3.8 million shortfall as compared to the initial plan.
In terms of the implementation of tax revenues, the revenues from income tax, profits tax and excise tax have been implemented with excess. The implementation of the VAT and imports tax is set at 87.7% and 94.3%, respectively. In addition, an additional GEL 316 million has been accumulated in the other taxes budget line which, according to the explanation of the Ministry of Finance of Georgia, is due to the difficulties in the classification of transactions by their purpose after the establishment of a unified treasury code. The sums of money in the aforementioned budget line will ultimately be classified in the other tax revenue categories with the implementation ratio, therefore, increasing. Hence, we can say that the implementation data published at this moment were calculated omitting some of the taxes that have not yet been sorted into categories.
As for the value added tax (VAT), the actual implementation is GEL 337 million less than envisaged in the initial plan. The VAT received from the sales of goods and services on the territory of Georgia is about GEL 688 million and is GEL 709 million less than in the same period of the previous year. This fact can be seen as an indication of the decrease in overall demand which is a negative factor. However, it is more likely that we have a technical flaw caused by the transfer to the unified treasury code as the VAT from imports is GEL 531 million more than in the same period of the previous year. The imports tax is also very close to the levels of the previous year with implementation at 94.3%. An argument-based discussion on this issue will only be possible after more precise adjusted data vis-à-vis the budget’s implementation are published. For now, we can only guess that the existing difference is due to a technical error.
A particular setback can be observed in terms of external financial obligations. The implementation of this budget line is 59.5% with the setback in absolute numbers at GEL 311.3 million. The shortfall in the growth of these obligations has partly been balanced by increasing the domestic financial obligations which have reached GEL 211 million and equalled 320% of the nine-month plan. It should also be noted that according to the data of the first nine months of the year, the amount of domestic debt has exceeded the annual plan of GEL 200 million; however, this is not in violation of the law as according to the Budget Code of Georgia, the limit stated above concerns the obligations held by the government by the end of the year and not the amounts throughout the year. Hence, if the Ministry of Finance of Georgia covers GEL 11 million more in obligations than it takes in the last quarter of the year, the requirements as set out in the Budget Code will be met. It is also possible to make amendments to the budget law until the end of the year in order to amend the initial budget plan. We can say that the making of amendments is more likely to be utilised as the planned amount of debt to be taken in the last quarter of 2016 is GEL 134 million. It should also be noted that balancing the shortfalls in external debt by taking domestic debts has certain negative economic effects; namely, that the increased demand by the state on the domestic credit decreases funding opportunities for the private sector (the crowding out effect) which negatively influences the economic activities undertaken in the country.
The state budget’s implementation is 98.2% which is GEL 132 million less than the initial plan and GEL 100 million less than the implementation data of 2015. The shortfall is mainly due to the absence of grants and external obligations in the amounts that were initially planned. The revenues and tax revenues budget lines have been implemented with excess and are GEL 259.7 million and GEL 340.9 million more, respectively, than in the same period of the previous year. Budget lines dealing with the growth of financial obligations are in accordance with the requirements of the law; however, substituting external obligations with an increase in domestic obligations has certain negative economic effects.