კორუფცია ნულამდეა დასული, ნაცვლად წინა წლებისა, როცა ელიტარული კორუფცია იყო
საქართველოს ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა, რეგიონულ მედიასთან შეხვედრების დროს, საქართველოში კორუფციის არსებულ დონესა და ამ მიმართულებით მიღწეულ წარმატებაზე არაერთხელ ისაუბრა. „კორუფცია ნულამდეა დასული, ნაცვლად იმისა, რომ [წინა ხელისუფლების დროს] ელიტარული კორუფცია იყო“,  - განაცხადა ივანიშვილმა.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული საკითხით დაინტერესდა.
საჯარო უწყებებთან ურთიერთობაში გამოვლენილი კორუფციული პრაქტიკის შეფასების რამდენიმე ინდიკატორია ცნობილი. საქართველოში ამ მიმართულებით არსებული ვითარების შეფასების კონტექსტში ჩვენ თითოეული მათგანს მიმოვიხილავთ.
მსოფლიო სამართლის პროექტი, ამერიკის იურისტთა ასოციაციის (ABA) ინიციატივით, 2006 წელს უილიამ (ბილ) ნიუქომმა  დააარსა. მსოფლიო სამართლის პროექტის ერთ-ერთი პროდუქტია კანონის უზენაესობის ინდექსი, რომელიც ასახავს კონკრეტულ ქვეყანაში კანონის უზენაესობის აღქმას მოქალაქეთა მიერ. კვლევა 100 ათასზე მეტი შინამეურნეობისა და 2 400 ექსპერტის გამოკითხვის შედეგებს ეყრდნობა. კონკრეტული ტერიტორიული ერთეულის საშუალო შეფასება დამოკიდებულია 44 ინდიკატორზე 8 კატეგორიის მიხედვით. აღნიშნული კატეგორიებია: სახელისუფლებო ძალაუფლების შეზღუდვები; კორუფციის არარსებობა; მთავრობის ღიაობა; ფუნდამენტური უფლებები; წესრიგი და უსაფრთხოება; სარეგულაციო აღსრულება; სამოქალაქო მართლმსაჯულება და სისხლის სამართლის მართმსაჯულება. ცხრილში 1 მოცემულია კანონის უზენაესობის ინდექსის მაჩვენებლები საქართველოსათვის 2012-2015 წლებში.
ცხრილი 1: კანონის უზენაესობის ინდექსი (საქართველო)
წელი 2012-2013 2014 2015
მთავრობის ძალაუფლების შეზღუდვა 0.48 0.53 0.62
კორუფციის არარსებობა 0.77 0.71 0.73
წესრიგი და მართლმსაჯულება 0.84 0.48 0.61
ფუნდამენტური უფლებები 0.61 0.58 0.64
მთავრობის ღიაობა 0.47 0.85 0.83
სარეგულაციო აღსრულება 0.63 0.57 0.62
სამოქლაქო მართლმსაჯულება 0.61 0.59 0.63
სისხლის სამართლის მართლმსაჯულება 0.66 0.51 0.54
საშუალო მაჩვენებელი 0.63 0.60 0.65
ადგილი მთლიან რეიტინგში 30 31 29
წყარო: მსოფლიო სამართლის პროექტი
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2012-2013 წლებში შეფასების საშუალო მაჩვენებელი საქართველოსათვის 0.63-ს შეადგენდა, რაც მთლიან რეიტინგში 30-ე ადგილს შეესაბამება. 2014 წელს საშუალო მაჩვენებელი გაუარესდა და 0.6 შეადგინა, შედეგად მთლიან რეიტნგში საქართველო ერთი საფეხურით დაქვეითდა. 2015 წელს საშუალო შეფასება 0.65-მდე გაიზარდა, შესაბამისად მთლიან რეიტინგში საქართველომ 29-ე ადგილზე გადაინაცვლა.
აღსანიშნავია, რომ მსოფლიო სამართლის პროექტის მონაცემებით, 2012-2013 წლებში უშუალოდ კორუფციის არარსებობის ინდიკატორი 0.77-ს შეადგენდა, 2014 წელს გაუარესდა და 0.71 შეადგინა, 2015 წელს კი 0.73-მდე გაიზარდა. თუმცა, 2012-2013 წლების ნიშნულისთვის არ მიუღწევია.
ამავდროულად, საერთაშორისო გამჭვირვალობის  კორუფციის აღქმის ინდექსის (CPI) მიხედვით, 2012 წლის შეფასებით, საქართველოს მაჩვენებელი 52-ს შეადგენდა, 2013 წელს აღნიშნული მონაცემი გაუარესდა და 49-მდე შემცირდა. 2014 წელს ინდექსი 2012 წლის მაჩვენებელს დაუბრუნდა, 2015 წელს კი ცვლილება არ განუცდია, შესაბამისად ბოლო სამი წლის მანძილზე საქართველოში კორუფციის აღქმის დონე დადებითი მიმართულებით არ შეცვლილა, თუმცა არც უარყოფითი ტენდენცია შეუძენია.
კორუფციის გლობალური ბარომეტრი კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მაჩვენებელია, რომლის ბოლო კვლევის შედეგები 2013 წლის ივლისში გამოქვეყნდა. აღნიშნული კველვის თანახმად, საქართველოში გამოკითხული მოსახლეობის მხოლოდ 4% ადასტურებდა, რომ გასული 12 თვის მანძილზე ქრთამი გადაიხადა, რაც საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია, ვინაიდან მსოფლიოს მასშტაბით ანალოგიური მაჩვენებელი 27%-ს უტოლდება (იხ. ბმული).
თუმცა, აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს გამოქვეყნებული კვლევა ასახავს 2012 წლის ჩათვლით არსებულ ვითარებას, მიმდინარე პერიოდის მონაცემებს კი 2016 წლის მაისის დასაწყისში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ მიერ გამოქვეყნებული კვლევა მოიცავს.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ დაკვეთით „კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის“ მიერ 2016 წლის მარტის განმავლობაში ჩატარებულ კვლევაში 2 032 ადამიანი მონაწილეობდა. გამოკითხულ მოქალაქეთა 40% თვლის, რომ საჯარო მოხელეების მიერ, პირადი მიზნების მისაღწევად, თანამდებობის ბოროტად გამოყენება გავრცელებულია, აღნიშნული მაჩვენებელი 2015 და 2013 წლებთან მიმართებით შესაბამისად 15 და 28%-ითაა გაზრდილი. განსხვავებულია ვითარება იერარქიის დაბალ საფეხურებზე არსებული კორუფციის კუთხით, 2016 წელს გამოკითხულთა 1% აცხადებს რომ გამოკითხვამდე 12 თვის პერიოდში ქრთამი გადაუხდია, აღნიშნული მაჩვენებელი ანალოგიურია 2015 წელს დაფიქსირებული მაჩვენებლის და 4%-ით ჩამოუვარდება 2013 წელს დაფიქსირებულ მონაცემს.
საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციამ 2012 წელს გადასახადების გამარტივების პროექტის ფარგლებში და 2016 წელს საქართველოს საინვესტიციო გარემოს ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში ბიზნეს გარემოს კვლევები ჩაატარა (იხ. ბმული 1, ბმული 2),  რომლებიც შესაბამისად 1 029 და 800 რესპონდენტის (ფირმების მფლობელები, მენეჯერები, ფინანსური მენეჯერები) აღქმას ეყრდნობა ბიზნეს გარემოს შესახებ. აღნიშნული კვლევების ერთ-ერთ ასპექტს წარმოადგენს ბიზნესის მიერ კორუფციად აღქმული ქმედებები საჯარო უწყებების მხრიდან. ბიზნესის განვითარების თვალსაზრისით, კორუფცია პრობლემად 2012 და 2016 წლებში შესაბამისად 0.11 (1 რესპონდენტი) და 0.13%-მა (1 რესპოდენტი) დაასახელა, რაც ძალიან დაბალი მაჩვენებელია. 2012 წელს გამოკითხულთა 6% აცხადებდა, რომ სხვისგან გაუგია მსგავსი ფატქების შესახებ, რაც კვლევის მიხედვით კორუფციის უიშვიათეს გამოვლინებად არის მიჩნეული. 2016 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი მხოლოდ 0.75%-ია და კორუფციის თითქმის არარსებობად არის შეფასებული. 2016 წლის კვლევის თანახმად, 0.03% აცხადებდა, რომ უშუალოდ ჰქონია შეხება ქმედებასთან, რომელიც მის მიერ აღქმულ იქნა კორუფციად, 2012 წლის კვლევაში მსგავსი სახის მაჩვენებელზე მსჯელობა საერთოდ არაა მოცემული.
მსოფლიო სამართლის პროექტის კანონის უზენაესობის ინდექსის მაჩენებლით საქართველო მთლიან რეიტინგში 29-ე ადგილს იკავებს, 2012-2013 წლების მაჩვენებელთან მიმართებაში წინსვლამ მთლიან რეიტინგში მხოლოდ ერთი საფეხური შეადგინა. ამავდროულად, კორუფციის არარსებობა შეფასებაზე გავლენის მქონე რვა ფაქტორიდან მხოლოდ ერთ-ერთია და მოცემულ შემთხვევაში საშუალო შეფასების ზრდის განმაპირობებელი ფაქტორი არ ყოფილა, ვინაიდან თავისთავად კორუფციის არარსებობის ინდექსი 2012-2013 წლებთან მიმართებაში გაუარესებულია. ამავდროულად, "საერთაშორისო გამჭვირვალობის" კორუფციის აღქმის ინდექსის 2012-2015 წლებში ცვლილების ტენდენციით ირკვევა, რომ ბოლო სამი წლის მანძილზე საქართველოში კორუფციის აღქმა 2012 წლის ნიშნულზეა და გაუმჯობესებას ადგილი არ ჰქონია.
კორუფციის გლობალური ბარომეტრის 2013 წლის კვლევის შედეგების თანახმად, გამოკითხულ მოქალაქეთა მხოლოდ 4% აცხადებდა, რომ ქრთამი გადაუხდია, რაც საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. 2016 წელს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ მიერ გამოქვეყნებული კვლევის თანახმად კი, არსებული დადებითი ტენდენცია სამსახურეობრივი იერარქიის დაბალ საფეხურებზე ნარჩუნდება. საჯარო მოხელეთა მხრიდან პირადი ინტერესებიდან გამომდინარე თანამდებობის ბოროტად გამოყენების აღქმის მაჩვენებელი კი გაზრდილია და 40%-ს შეადგენს, რაც შესაბამისად 15 და 28%-ით აღემატება 2015 და 2013 წლების მონაცემებს.
საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის მიერ ჩატარებული საქართველოს ბიზნეს-გარემოს კვლევების ფარგლებში, საბიუჯეტო ორგანიზაციებთან ურთიერთობაში კორუფცია პრობლემად 2012 წელს 0.11%-მა, 2016 წელს კი 0.13%-მა დაასახელა, 6%-დან 0.75%-მდე შემცირდა პირთა რაოდენობა ვისაც სხვისგან სმენია მსგავსი ფაქტების შესახებ. 2012 წლის კვლევის მიხედვით, კორუფციის უიშვიათესი შემთხვევების შესახებ იყო ცნობილი, 2016 წლის კვლევის თანახმად კი, კორუფცია თითქმის არ არსებობს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება იმის შესახებ, რომ, არსებული კვლევების თანახმად, კორუფციის დონე საქართველოში 2012 წლის შემდეგ მნიშვნელოვნად შემცირდა, არის მეტწილად მცდარი.

On numerous occasions, the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, has spoken about the corruption levels in Georgia and the success achieved by the Georgia Dream coalition government with respect to alleviating the problem. “The corruption in our country has almost been nullified even though we had elite corruption just a couple of years ago [during the office of the previous government],” stated Mr Ivanishvili.
FactCheck took interest in this issue.
There are several indicators which assess corruption practices in public structures. We shall look through each of them and assess the situation in Georgia.
In 2006, William (Bill) Neukom founded the World Justice Project on the initiative of the American Bar Association (ABA). The Rule of Law Index is one of the products of the World Justice Project and it describes the perception of the rule of law by citizens in various countries. The study is based upon the results of surveys involving over 100,000 households and 2,400 experts. The average assessment of a specific territorial unit is based upon 44 indicators sorted in eight categories. These categories include constraints on government powers, the absence of corruption, open government, fundamental rights, order and security, regulatory enforcement, civil justice and criminal justice. Table 1 depicts the Rule of Law Index assessments for Georgia from 2012 to 2015.
Table 1: Rule of Law Index (Georgia)
Source: World Justice Project
As the table reflects, the average index assessment for Georgia in 2012-2013 was 0.63 which was the equivalent of the 30th position in the wider ratings. In 2014, the average index indicator worsened and equalled 0.6 with Georgia conceding one position in the ratings. In 2015, the indicator increased again to 0.65 which meant that Georgia moved up in the ratings to occupy the 29th position.
It should be noted that according to the World Justice Project, the absence of the corruption indicator itself in 2012-2013 was 0.77, worsening in 2014 to 0.71 and improving again in 2015 to 0.73; however, it failed to achieve the high of 2012-2013.
At the same time, according to the Corruption Perception Index (CPI) by Transparency International, Georgia’s indicator was 52 in 2012 and worsened to 49 in 2013. The index came back to the level of 2012 in 2014 and showed no traces of change in 2015. Hence, the corruption perception level in Georgia has not improved for the past three years but it has not worsened either.
The Global Corruption Barometer is another important indicator which has published the results of its most recent study in July 2013. According to the study, only 4% of those surveyed in Georgia confirmed that they had paid bribes in the past 12 months which is quite a low level as the average indicator worldwide equalled 27% (see link here). However, it should be noted that the 2013 study reflects the situation of 2012 and before whilst the latest data can be found in the study published by Transparency International Georgia at the beginning of May 2016.
A total of 2,032 people participated in the study conducted by the Caucasus Research Resource Centre during March 2016 at the request of Transparency International Georgia. About 40% of those surveyed believes that the abuse of power by public servants designed to further their personal interests is widespread and this indicator has increased by 15% and 28% as compared to the data of 2015 and 2013, respectively. The situation in terms of corruption at the lower levels is quite different. In 2016, only 1% of those surveyed stated that they had paid bribes in the previous 12 months. This is similar to the results recorded in 2015 and 4% less as compared to the data of 2013.
In terms of its Tax Simplification Project in 2012 and the Georgian Investment Environment Facilitation Project in 2016, the World Bank’s International Finance Corporation conducted two business environment studies (see link 1; link 2) which were based upon the perceptions of 1,029 and 800 (respectively) respondents (owners of companies, managers, financial managers) from Georgia’s business environment. One of the aspects of this study comprises the actions of public structures perceived by businesses as being corrupt. About 0.11% (one respondent only) in 2012 and 0.13% (also one respondent) in 2016 thought that corruption was a problem in terms of business development in Georgia which is a very low indicator in itself. In 2012, about 6% stated that they had heard about such facts from others, which the study considers to be a very slight manifestation of corruption, whilst in 2016 this indicator has dropped even further to equal only 0.75% which the study assesses to be the near absence of corruption. According to the 2016 study, about 0.03% of those surveyed said that they themselves had encountered actions which they perceived as corrupt whilst the 2012 study does not offer such an indicator at all.
According to the Rule of Law Index of the World Justice Project, Georgia occupied the 29th position in the overall ratings in 2015 and the advance as compared to the ratings of 2012-2013 is only one position. At the same time, the absence of corruption is only one of eight factors influencing the overall assessment and has not, in the given case, contributed to its improvement as it had worsened as compared to the absence of corruption indicator in 2012-2013. On the other hand, the 2012-2015 changes in Transparency International’s Corruption Perception Index reflect that the corruption perception in Georgia has not changed in the past three years and remains at the level observed back in 2012.
According to the results of the 2013 Global Corruption Barometer study, only 4% of those surveyed stated that they had paid bribes in the previous 12 months which is quite a low indicator. According to the 2016 study by Transparency International Georgia, this trend has continued at the lower levels of public office whilst the perception index of public servants abusing their power to further their personal interests is set at 40% which marks a 15% and 28% increase as compared to 2015 and 2013, respectively.
In terms of the business environment studies conducted by the World Bank’s International Finance Corporation, only 0.11% of those surveyed in 2012 stated that corruption was a problem in the relations of businesses and budgetary organisations whilst in 2016 this indicator has gone up to just 0.13%. In the period from 2012 to 2016, the percentage of those who had heard about the fact of corruption from someone else decreased from 6% to 0.75%. According to the results of the 2012 study, only extremely rare cases of corruption were revealed whilst the 2016 results suggest that corruption is almost altogether absent in Georgia.
FactCheck concludes that Bidzina Ivanishvili’s statement that the current studies suggest a significant reduction in the corruption levels in Georgia as compared to 2012 is MOSTLY FALSE.