ტელეკომპანია “პირველის“ ეთერში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელმა სერგი კაპანაძემ განაცხადა: „პირდაპრი ფაქტები არის, როდესაც პრორუსული გამოცემები, ქსენოფობიის მქადაგებელი პრესა სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსდება. ჩვენი გადასახადებიდან რამდენიმე ასეულობით ათასი ლარი მიდის ამ გამომცემლობებთან“. სერგი კაპანაძემ მაგალითებად მედიაკავშირი „ობიექტივი“ და გაზეთი „ასავალ დასავალი“ დაასახელა.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა აკაკი ზოიძემ პრორუსული და ქსენოფობიური რიტორიკის მატარებელი მედიასაშუალებების ბიუჯეტიდან დაფინანსება უარყო. „რაღაც გაზეთზე იყო მიცემული რაღაც რეკლამები ზოგიერთი სამინისტროს მიერ. იქ იყო ყველა ტელევიზიაზე, ყველა გაზეთზე და მათ შორის ამაზე. თუ ასე იყო, ძალიან ცუდი, მომავალში აღიკვეთება. შეიძლება არ იცოდნენ, რომ ეს „ობიექტივი“ და გაზეთი პრორუსულია. არ გრძელდება, დიდი ხანია უკვე ეს თანხები არ ირიცხება“, - განაცხადა ზოიძემ.
ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა. საბიუჯეტო სახსრებიდან სარეკლამო კონტრაქტების და სხვა ხელშეკრულების სახით დაფინანსებას იღებდნენ მედიასაშუალებები, რომლებიც სიძულვილის ენით, ქსენოფობიით, ჰომოფობიითა და ანტიდასავლური განწყობების გაღვივებით გამოირჩევიან.
2015 წელს “მედიის განვითარების ფონდმა” გამოაქვეყნა ანგარიში - “საბიუჯეტო სახსრები სიძულვილის ენისა და ანტიდასავლური განწყობების გამავრცელებელ მედიაში”. კვლევის თანახმად, 2013-2014 წლებში საბიუჯეტო სახსრებიდან სარეკლამო კონტრაქტების სახით დაფინანსება მედიაკავშირმა “ობიექტივმა“, გაზეთებმა - „საქრთველოს რესპუბლიკამ“, „ალიამ“, „კვირის ქრონიკამ“ და „ასავალ დასავალმა“ მიიღეს.
ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ ეს მონაცემები არასრულყოფილია, რადგან სხვადასხვა სამინისტროებს დაქვემდებარებული სსიპ-ები და ააიპ-ები მონაცემებს არ ასაჯაროებენ.
MDF-ის მონაცემები ევროპის საბჭოს რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპის კომისიის (ECRI) 2015 წლის ანგარიშში არის ასახული. ECRI-ის რეკომენდაციაა, “ხელისუფლებამ გადახედოს მის კონტრაქტებს მედიასაშუალებებთან და გააუქმოს, ან განაახლოს ისინი, თუ მედია შეიმჩნევა რასისტულ ან ჰომო/ტრანსფობიულ სიძულვილის ენის გამოვლენაში. ხელისუფლებამ ასევე უნდა უზრუნველყოს, რომ მომავალი კონტრაქტები შეიცავდნენ დათქმას კონტრაქტის გაუქმების შესახებ, თუკი მედიაში გამოვლინდება რასისტული ან ჰომო/ტრანსფობიური სიძულვილის ენა”.
ამ ეტაპზე ჩვენ გადავამოწმეთ, გრძელდება თუ არა მსგავის ტიპის მედიასაშუალებების სახელმწიფო ბიუჯეტის თანხებით დაფინანსება.
MDF-ის 2016 წლის ანგარიშის მიხედვით, სიძულვილის ენით და ანტიდასავლური განწყობებით გამორჩეული მედიასაშუალებების („საქართველოს რესპუბლიკა“, „ობიექტივი“, „ასავალ დასავალი“, „ალია“, „კვირის ქრონიკა“ ) ბიუჯეტის სახსრებით დაფინანსება 2015 წელსაც გაგრძელდა. ამ ჩამონათვალში დამატებით ორი ახალი ონლაინ-გამოცემა - „Newspress“ და „ექსკლუზივნიუსი“ მოხვდა. „Newspress“, ზემოთ ჩამოთვლილი მედიასაშუალებებისგან განსხვავებით, ანტიდასავლურ განწყობებს ირიბად, რუსული პროპაგანდის პლატფორმის „სპუტნიკის“ პუბლიკაციების ტირაჟირებით აღვივებს. „ექსკლუზივნიუსი“ კი ამ ჩამონათვალში ჰომოფობიური შინაარის დეზინფორმაციის გავრცელების გამო მოხვდა.
მედიასაშუალებებს, რომლებიც სიძულვილის ენით, ანტიდასავლური განწყობებით და რუსული პროპაგანდის ტირაჟირებით გამოირჩევიან, მხოლოდ 2015 წელს სახელმწიფო უწყებებიდან 206 ათას ლარზე მეტი ღირებულების კონტრაქტი გაუფორმდათ.
ცხრილი 1: საბიუჯეტო კონტრაქტები მედიასაშუალებებთან, რომლებიც აღვივებენ სიძულვილის ენას და ანტიდასავლურ განწყობებს
| მედიის დასახელება | 2013-2014 წელი | 2015 წელი |
| საქართველოს რესპუბლიკა | 63 923 | 85 916 |
| ობიექტივი | 52 167 | 68 616 |
| ალია და კვირის ქრონიკა | 48 650 | 21 816 |
| Newspress.ge | 23 371 | |
| ექსკლუზივნიუსი | 4 730 | |
| ასავალ დასავალი | 1 200 | 2 500 |
2016 წლის მონაცემები ჯერჯერობით არ გამოქვეყნებულა. თუმცა, წინასწარი მონაცემებით, სახელმწიფო უწყებებიდან Newspress-ის დაფინანსება 2016 წელს გაიზარდა და კონტრაქტების ღირებულებამ 28 941 ლარი შეადგინა. ამასთან, „წინასაარჩევნო მედია გარემოს“ 2016 წლის ანგარიშის მიხედვით, მიმდინარე წლის სექტემბრის მონაცემებით, გაზეთ „საქართველოს რესპუბლიკასთან“ საბიუჯეტო ორგანიზაციებს 41 790 ლარის ღირებულების ხელშეკრულებები აქვთ გაფორმებული.
"მედიის განვითარების ფონდის" 2015 წლის ანგარიშის თანახმად, მედიასაშუალებები, რომლებიც სიძულვილის ენით და ანტიდასავლური განწყობებით გამოირჩევიან, 2013-2014 წლებში სახელმწიფო უწყებებისგან სარეკლამო კონტრაქტების და სხვა ხელშეკრულების სახით დაფინანსება მიიღეს.
სერგი კაპანაძესთან დებატებში აკაკი ზოიძემ ეს ფაქტი ნაწილობრივ დაადასტურა. თუმცა, მან განაცხადა, რომ მათი დაფინანსება დიდი ხანია აღარ გრძელდება. "მედიის განვითარების ფონდის" 2016 წლის ანგარიშის თანახმად, ანტიდასავლური და სიძულივილის ენის გამომხატველი მედიასაშუალებების დაფინანსება 2015 წელსაც გრძელდებოდა. ამასთან, მათ ორი ახალი ონლაინ გამოცემაც („Newspress“ და „ექსკლუზივნიუსი“ დაემატა). „საქართველოს რესპუბლიკამ“, „ობიექტივმა“ და „ასავალ დასავალმა“ გასულ წელს იმაზე მეტი საბიუჯეტო დაფინანსება მიიღეს, ვიდრე 2013-2014 წლებში.
2016 წლის მონაცემები ჯერჯერობით არ გამოქვეყნებულა. თუმცა, წინასწარი მონაცემებით, სიძულვილის ენის გამომხატველი და ანტიდასავლური მედიის დაფინანსება გრძელდება. 2016 წელს Newspress-ის საბიუჯეტო დაფინანსება გაიზარდა, გაზეთ „საქართველოს რესპუბლიკას“ კი, 2016 წლის სექტემბრის მონაცემებით, საბიუჯეტო ორგანიზაციებმა 41 ათას ლარზე მეტის ღირებულების კონტრაქტი გაუფორმეს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სერგი კაპანაძის განცხადება არის სიმართლე, აკაკი ზოიძის განცხადება კი - ტყუილი.

United National Movement representative, Sergi Kapanadze, on air on TV Pirveli, stated: “There are open facts when pro-Russian media outlets preaching xenophobia are funded by the state. These media offices have received hundreds of thousands of lari in taxpayer money.” Sergi Kapanadze named the Obiektivi Media Union and the Asaval Dasavali newspaper as examples.
Georgian Dream representative, Akaki Zoidze, denied the fact of giving budget funds to pro-Russian and xenophobic media outlets. Mr Zoidze stated: “Several ministries have placed advertisements in a certain newspaper. They have done so on every TV channel and in every newspaper, including that one. It is very bad if it happened so and it will be stopped in the future. They possibly did not know that Obiektivi and that newspaper are pro-Russian. This is stopped now and funds have not been transferred for a long time.”
FactCheck has written about this topic before. Media outlets which use hate speech and promote xenophobia, homophobia and Anti-Western sentiments are getting budgetary funds through advertisement contracts and other arrangements.
In 2015, the Media Development Foundation (MDF) published a report entitled Public Funds for Media Promoting Hate Speech and Anti-Western Sentiments. According to the research, in the period of 2013-2014, the Obiektivi Media Union, together with the newspapers Alia, Kviris Kronika and Sakartvelos Respublika, received budgetary funds from the placing of advertisements as well as for other contracts.
The report also underlines that these data are incomplete because some legal entities of public law and non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities do not disclose this kind of information.
The European Commission against Racism and Intolerance’s (ECRI) 2015 report includes the MDF report’s data. The ECRI recommends that authorities review their contracts with media outlets known for engaging in racist or homo-/transphobic hate speech and cancel or refrain from renewing any agreements. The authorities should also ensure that future contracts contain a clause stipulating that racist or homo-/transphobic hate speech will result in the termination of a contract.
At this stage, FactCheck verified whether or not the aforementioned media outlets still receive budgetary funds.
According to the MDF’s 2016 report, media outlets which use hate speech and promote Anti-Western sentiments (Sakartvelos Respublika, Obiektivi, Asaval Dasavali, Alia, Kviris Kronika) continued to receive budget funds throughout 2015 as well. Two new online media outlets, Newspress and Exclusivenews, were also added to that list. In contrast to the aforementioned media outlets, Newspress seeks to cultivate Anti-Western sentiments indirectly through sharing the publications of Sputnik which is one of the chief platforms of Russian propaganda. At the same time, Exclusivenews ended up on the list by disseminating information of a homophobic content.
The media outlets which use hate speech, promote Anti-Western sentiments and disseminate Russian propaganda concluded contracts with state institutions valued at more than GEL 206,000 in 2015 alone
Table 1: Budget Contracts with Media Outlets which Use Hate Speech and Promote Anti-Western Sentiments
| Name of Media | 2013-2014 | 2015 |
| Sakartvelos Respublika | 63,923 | 85,916 |
| Obiektivi | 52,167 | 68,616 |
| Alia and Kviris Kronika | 48,650 | 21,816 |
| Newspress.ge | - | 23,371 |
| Exclusivenews | - | 4,730 |
| Asaval Dasavali | 1,200 | 2,500 |
The data for 2016 have not yet been published although according to the preliminary data, the amount of funding from state institutions for Newspress increased in 2016 to a total of GEL 28,941 in contracts. Additionally, according to the Pre-Election Media Environment’s 2016 report, state institutions have concluded contracts totalling GEL 41,790 with the newspaper Sakartvelos Respublika as of September of this year.
According to the Media Development Foundation’s 2015 report, media outlets which use hate speech and promote Anti-Western sentiments received funding through the placement of advertisements and other contracts from state institutions in 2013-2014.
In a debate with Sergi Kapanadze, Akaki Zoidze partly confirmed this fact. He added, however, that the funding of these kinds of media outlets had been stopped for a long time already. According to the Media Development Foundation’s 2016 report, Anti-Western media outlets which are using hate speech continued to receive funds throughout 2015 as well. Moreover, two new online editions (Newspress and Exclusivenews) were added to that list. Last year, Sakartvelos Respublika, Obiektivi and Asaval Dasavali received more budgetary funding than in 2013-2014.
The 2016 data have not yet been published. Nevertheless, based on preliminary data, funding of Anti-Western and hate speech-using media outlets still continues. In 2016, budgetary funding for Newspress increased whilst Sakartvelos Respublika had contracts with state institutions amounting to more than GEL 41,000 as of September 2016.
FactCheck concludes that Sergi Kapanadze’s statement is TRUE whilst Akaki Zoidze’s statement is a LIE.