ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში „პაატა ბურჭულაძე - სახელმწიფო ხალხისთვის“ წარმომადგენელმა ირაკლი ყიფიანმა განაცხადა: „დღეს ვცხოვრობთ ქვეყანაში, სადაც ყოველი მეშვიდე ადამიანი ნასესხები ფულით ყიდულობს საჭმელს, ეს არის ოქსფამის კვლევა. მსოფლიო ბანკის კვლევის თანახმად, ყოველი მესამე ადამიანი არის სიღარიბეში. მილიონ ორასი ათასი ადამიანი დარეგისტრირებულია სოციალურად დაუცველთა ბაზაში“.
ფაქტ-მეტრმა ირაკლი ყიფიანის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
საქველმოქმედო ორგანიზაცია ოქსფამმა 2016 წლის მაისში „საქართველოში კვების ეროვნული კვლევა“ გამოაქვეყნა.
კვლევის შედეგების მიხედვით, მოსახლეობის ნახევარზე მეტს საკვებზე მატერიალური ხელმისაწვდომობის პრობლემა აქვს. ყველაზე დიდი ტვირთი დაბალშემოსავლიან ოჯახებზე და მარტოხელა პენსიონერებზე მოდის. კვლევა აჩვენებს, რომ მარტოხელა პენსიონერების 53%, უფულობის გამო, საკმარისი საკვების შეძენას საერთოდ ვერ ახერხებს.
კვლევის თანახმად, შინამეურნეობათა დაახლოებით 60%-ს საკვების შესაძენად დროდადრო ფულის სესხება უწევს. აქედან, ოჯახების 7.1% საკვებს სულ ვალით ყიდულობს, 13.5% კი თითქმის ყველაფერს ვალით ყიდულობს.
ოქსფამის კვლევის შედეგები
ამასთან, კვლევა აჩვენებს, რომ საქართველოს მოსახლეობის უმეტესობა ნახშირწყლოვან საკვებს მოიხმარს და განიცდის ხორცეულისა და თევზეულის ნაკლებობას, რომელიც მდიდარია ცილით, რკინითა და A ვიტამინით. მოსახლეობის 58%, თანხების უქონლობის გამო, მთელი წლის განმავლობაში მნიშვნელოვანი (ცილოვანი, მინერალებითა და ვიტამინებით მდიდარი) საკვების დეფიციტის განიცდის.
მსგავსი კვლევა აქამდე არ ჩატარებულა და შესაბამისად, ამ მხრივ არსებული ტენდენციის გამოსავლენად შედარების საშუალება არ გვაქვს.
ირაკლი ყიფიანი ასევე მსოფლიო ბანკის კვლევაზეც მიუთითებს. საქართველოში სიღარიბის შესახებ მსოფლიო ბანკის ბოლო კვლევის
თანახმად, 2014 წლის მონაცემებით, საქართველოს მოსახლეობის 32.3% უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობს. მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის თანახმად, სიღარიბის განსაზღვრა მოსახლეობის დანახარჯების მიხედვით ხდება. უკიდურეს სიღარიბედ მიიჩნევა, როდესაც ადამიანი საკუთარ თავზე დღიურად 2.5 დოლარზე ნაკლებს ხარჯავს.
აქვე უნდა აღნიშნოს, რომ 2011-2014 წლებში საქართველოში უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელი ყოველწლიურად მცირდებოდა. მსოფლიო ბანკის პროგნოზით, სიღარიბის შემცირების ტენდენცია 2015-2018 წლებშიც გაგრძელდება და 2018 წლისთვის უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის რაოდენობა სავარაუდოდ 25.5%-მდე შემცირდება (იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია
სოციალური მომსახურების სააგენტოს 2016 წლის სექტემბრის მონაცემებით,
მიზნობრივი სოციალური დახმარების ბაზაში 1 237 885 ადამიანია რეგისტრირებული (მოსახლეობის 33.2%), რაც იმას ნიშნავს, რომ მოსახლეობის 33.2% მიიჩნევს, რომ უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობს და სახელმწიფოსგან საარსებო შემწეობას ითხოვს. აქედან, საარსებო შემწეობას 480 783 ადამიანი იღებს, რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოში რეგისტრირებული სიღარიბე 12.9%-ია.
ოქსფამის კვლევის თანახმად, მოსახლეობის ნახევარზე მეტს საკვებზე მატერიალური ხელმისაწვდომობის პრობლემა აქვს. მოსახლეობის 60% საკვებს დროდადრო სესხით ყიდულობს. აქედან, ოჯახების 7.1%  სულ ვალით ყიდულობს სურსათს, 13.5% კი თითქმის ყველაფერს ვალით ყიდულობს. შესაბამისად, მოსახლეობის 20.6% (ყოველ მეხუთე ადამიანი) საკვებს ძირითადად ვალით ყიდულობს.
მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, საქართველოს მოსახლეობის 32.3% უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრებს, მათი დღიური ხარჯი 2.5 დოლარზე ნაკლებია. თუმცა, სიღარიბის მაჩვენებლი 2011 წლიდან ყოველწლიურად მცირდება და მსოფლიო ბანკის პროგნოზით, ეს ტენდენცია შემდეგ წლებშიც შენარჩუნდება.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებით, მიზნობრივი სოციალური დახმარების ბაზაში რეგისტრირებულია 1 237 885 ადამიანი. აქედან, დახმარების მიმღები 480 783 ადამიანია.

Paata Burchuladze – State for the People representative, Irakli Kipiani, on air on Rustavi 2 TV stated: “Today, will live in a country where every seventh person buys food with borrowed money. This is from Oxfam’s research. According to the World Bank’s research, every third person lives in poverty. There are 1,200,000 persons registered in the databases of socially vulnerable people.”
FactCheck verified the accuracy of Irakli Kipiani’s statement.
In May 2016, the charitable organisation Oxfam published its National Nutrition Studyin Georgia. According to the results of the research, more than half of the country’s population has problems in regard to the access to food. The biggest burden is on low-income families and single pensioners. The research illustrates that 53% of single pensioners cannot afford a sufficient amount of food due to a lack of finances.
According to the research, almost 60% of domestic households has to borrow money from time to time in order to buy food. Of this amount, 7.1% of families constantly buys food with borrowed money whilst 13.5% buys almost everything with borrowed money.
Graph 1: Results of Oxfam’s Research
Moreover, the research demonstrates that most of Georgia’s population consumes high-carb foods and their diet lacks meat and fish which are rich in protein, iron and vitamin A. Approximately 58% of the population, due to a lack of financial means, has a scarcity of nutritious (rich in proteins, minerals and vitamins) food.
This kind of research has not been conducted before and, therefore, it does not offer the possibility of making a comparison in order to observe or analyse existing trends.
Irakli Kipiani has also cited the World Bank’s research. According to the latest research of the World Bank in regard to poverty in Georgia, 32.3% of Georgia’s total population was living in extreme poverty as of 2014. According to the World Bank’s methodology, poverty is defined by the expenditures of the population. When a person spends less than USD 2.5 daily for himself, this is qualified as extreme poverty.
Of note is that in 2011-2014, the extreme poverty rate in Georgia has been on an annual decline. According to the World Bank’s estimates, the tendency of a decrease in poverty will be maintained in 2015-2018 with the amount of people living in poverty by 2018 dropping to 25.5%.
According to the 2016 data of the Social Service Agency, there are 1,237,885 individuals (33.2% of the population) registered in the targeted social assistance database. This means that 33.2% of the population are in extreme poverty and request the subsistence minimum from the state. Of these people, 480,783 receive social assistance which means that the registered poverty rate is 12.9% in Georgia.
Based on Oxfam’s research, more than half of the population has financial problems for purchasing food. Approximately 60% of the population buys food with borrowed money from time to time. Of these, 7.1% of families always buy their food with borrowed money whilst 13.5% of families buy everything with borrowed money. Therefore, 20.6% (every fifth person) of the population buys their food mostly with borrowed money.
According to the World Bank’s data, 32.3% of Georgia’s population lives in poverty and their daily expenditures are less than USD 2.5. The rate of poverty, however, has been declining annually since 2011 and in line with the World Bank’s prognosis, this trend will be maintained in the coming years as well.
As specified by the Social Service Agency, 1,237,885 individuals are registered in the targeted social assistance database. Of these, 480,783 receive assistance.