საქართველოს ეკონომიკა "ოცნების" მმართველობის პერიოდში
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის ოთხწლიანი საარჩევნო ციკლი თითქმის ამოიწურა და საინტერესოა, ბოლო ოთხ წელიწადში როგორ შეიცვალა საქართველოს ეკონომიკა.
07/10/2016
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის ოთხწლიანი საარჩევნო ციკლი თითქმის ამოიწურა და საინტერესოა, ბოლო ოთხ წელიწადში როგორ შეიცვალა საქართველოს ეკონომიკა. ეკონომიკის ცვლილებას ძირითადი მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების ანალიზით შევაფასებთ.
მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) და ეკონომიკური ზრდა
2012 წელს საქართველოს ეკონომიკა (მთლიანი შიდა პროდუქტი) 15.8 მილიარდი აშშ დოლარი იყო, 2016 წლის მშპ-ის საპროგნოზო მაჩვენებელი (მთავრობის პროგნოზის მიხედვით) კი 14.3 მილიარდი დოლარია. დოლარში გამოხატული მშპ-ის შემცირება ლარის კურსის გაუფასურებამ გამოიწვია. თუ ლარში გამოხატულ ნომინალურ მშპ-ს ვნახავთ, ის 2012 წელს 26.2 მილიარდი ლარი იყო, ხოლო 2016 წელს 34.2 მილიარდ ლარს გაუტოლდება. ლარში გამოხატული მშპ-ის ზრდაში თავისი წვლილი ინფლაციას, ანუ საქონელსა და მომსახურებაზე ფასების ზრდას შეაქვს. ინფლაციის გავლენის გარეშე, რეალური მშპ ბოლო 4 წელიწადში 3.4 მილიარდი ლარით გაიზარდა. „ქართული ოცნების“ მთავრობის 2012 წლის პროგნოზით, 2016 წელს მშპ 40 მილიარდ ლარზე მეტი უნდა ყოფილიყო, რეალურად კი 34.2 მილიარდს მიაღწევს.
მიუხედავად იმისა, რომ ლარში გამოხატული მშპ გაზრდილია, ბოლო ოთხ წელიწადში მშპ-ის ზრდის ტემპი მნიშვნელოვნად შემცირდა. თუ 2010-2012 წლებში მშპ, საშუალოდ, 6.6%-ით იზრდებოდა, 2013-2015 წლებში ზრდის საშუალო ტემპი 3.4%-მდე შემცირდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013-2015 წლებში ხელისუფლებამ ვერც ერთხელ ვერ მიაღწია პროგნოზირებულ ეკონომიკურ ზრდის ტემპს.
გრაფიკი 1: საქართველოს მშპ და ეკონომიკური ზრდის ტემპი
რაც შეეხება ერთ სულ მოსახლეზე საშუალო წლიურ შემოსავალს, 2012 წელს 3 523 აშშ დოლარი იყო, 2016 წელს კი 3 820 დოლარს მიაღწევს. დოლარში გამოხატული შემოსავლის ზრდა გამოწვეულია იმ ფაქტით, რომ მისი დაანგარიშებისას, 2016 წელს მოსახლეობის რაოდენობად ახალი საყოველთაო აღწერის შედეგია (3.7 მილიონი ადამიანი) გამოყენებული. საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა უკვე დააკორექტირა საქართველოს მოსახლეობის რაოდენობის მაჩვენებელი გასული წლებისთვის და შედეგად, მიიღო, რომ 2012 წელს საქართველოში ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი 3 837 დოლარი იყო. შესაბამისად, გამოდის, რომ 2016 წელს 2012 წელთან შედარებით ეს მაჩვენებელი ნაკლები იქნება. აღნიშნულ შემცირებას ლარის გაუფასურება იწვევს. თუ ლარში ვნახავთ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალს, 2012 წელთან შედარებით 3 350 ლარით არის გაზრდილი.
ინფლაცია (საქონლისა და მომსახურების ფასები)
2012 წელს ინფლაციის მაჩვენებელი (სამომხმარებლო ფასების ინდექსის მიხედვით) 1.4% იყო, ანუ საქონელი და მომსახურება გაიაფდა. 2013 წელს ინფლაცია 2.4% იყო, 2014 წელს - 2%, ხოლო 2015 წელს 4.9%-ს მიაღწია. 2016 წლისთვის, მაქსიმუმ, 5%-იანი ინფლაციაა მოსალოდნელი.
ბოლო ოთხ წელიწადში სამომხმარებლო საქონელი და მომსახურება, ჯამში, 10%-ით გაძვირდა. ყველაზე მეტად - 38%-ით ალკოჰოლური სასმელები და თამბაქო გაძვირდა. მეორე ადგილზეა ჯანმრთელობის დაცვა, რომელიც 22%-ით გაძვირდა. მესამეზე სასტუმროები და რესტორნებია 19%-იანი გაძვირებით. შემდეგ მოდის სურსათი, რომელიც 13%-ით გაძვირდა. გაიაფება კი მხოლოდ ორ სასაქონლო ჯგუფს შეეხო: ტანსაცმელს (-12%) და ტრანსპორტს (-10%) საწვავის გაიაფების გამო.
ლარის კურსი
ლარის კურსი ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური თემა იყო. 2012 წლის ოქტომბერში ლარის კურსი დოლარის მიმართ 1.66 გახლდათ. პირველი გაუფასურების ნიშნები 2013 წლის ბოლოს გამოჩნდა და ლარი 1.74-მდე გაუფასურდა. 2015 წლის ბოლომდე კურსი აღარ შეცვლილა, მაგრამ წლის ბოლოს ლარმა სწრაფი გაუფასურება დაიწყო. მიუხედავად იმისა, რომ ეროვნულმა ბანკმა 427 მილიონი დოლარი გაყიდა, 2016 წლის დასაწყისში ოფიციალურმა კურსმა 2.5-ს მიაღწია. მიმდინარე წლის გაზაფხულიდან ლარმა გამყარება დაიწყო და ამ პროცესმა აგვისტომდე გასტანა. აგვისტოს ბოლოდან ლარი გაუფასურების ტენდენციას დაუბრუნდა და 2.35-ს მიაღწია. ჯამში, 2012 წლის ოქტომბერთან შედარებით, ლარის კურსი 42%-ით გაუფასურდა.
უმუშევრობა
საქართველოს სტატისტიკის სამსახურის ოფიციალური ინფორმაციით, 2013-2015 წლებში საქართველოში უმუშევრობის დონე (უმუშევართა წილი 15 წელს ზემოთ შრომისუნარიან მოსახლეობაში) შემცირდა. 2012 წელს უმუშევრობის დონე 15% იყო, ხოლო 2015 წელს - 12%. თუმცა, უმუშევრობის სტატისტიკაში ეჭვს იწვევს ის ფაქტი, რომ საყოველთაო აღწერის შედეგად სამუშაო ძალა (15 წელს ზემოთ შრომისუნარიანი მოსახლეობა) უმნიშვნელოდ შემცირდა.
დასაქმების მიხედვით შემდეგი სურათია: 2012 წელს 1 724 ათასი ადამიანი ითვლებოდა დასაქმებულად, 2015 წელს კი - 1 780 ათასი, ზრდა არის 56 ათასი.
მთავრობის ვალი
2012 წლის ბოლოს მთავრობის საგარეო ვალი 6.6 მილიარდი ლარი (4 მილიარდი დოლარი), მშპ-ის 25.3%, საშინაო ვალი კი 1.9 მილიარდი ლარი, მშპ-ის 7.2% იყო. ჯამში, მთავრობის ვალი 8.5 მილიარდი ლარი, მშპ-ის 32.5% იყო. 2016 წლის აგვისტოს მონაცემებით, მთავრობის საგარეო ვალი - 10.2 მილიარდი ლარი (4.4 მილიარდი დოლარი), ხოლო საშინაო ვალი 3.3 მილიარდი ლარია. ჯამში, მთავრობის ვალი თითქმის 13.6 მილიარდი ლარი, ანუ მშპ-ის 41%-ია. საგარეო ვალის ზრდა ძირითადად ლარის კურსის გაუფასურებამ განაპირობა, საშინაო ვალი კი, 1.4 მილიარდი ლარით, დამატებითი ვალის აღების გამო გაიზარდა.
უცხოური ინვესტიციები
2013-2016 წლებში, 2012 წელთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები გაიზარდა. 2012 წელს 912 მლნ დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია შემოვიდა, 2013 წელს - 942 მლნ დოლარის, 2014 წელს - 1 758 მლნ დოლარის, 2015 წელს - 1565 მლნ დოლარის, ხოლო 2016 წლის პირველ ორ კვარტალში - 834 მლნ დოლარის.
ინვესტიციების მოცულობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა სამთომოპოვებით მრეწველობაში, მშენებლობაში, სასტუმროებსა და რესტორნებსა და ტრანსპორტში. ყველაზე მეტი ზრდა ტრანსპორტის მიმართულებითაა, რაც „შაჰ დენიზი 2“-ის მილსადენ ტრანსპორტს უკავშირდება. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში საქართველოში 1 მილიარდ დოლარამდე ინვესტიცია შემოვიდა.
შეჯამება
ძირითად ეკონომიკურ მაჩვენებლებზე დაყრდნობით შეგვიძლია, ვთქვათ, რომ გარკვეული მიმართულებებით პროგრესია, მაგრამ მნიშვნელოვანი პრობლემებია ეკონომიკური ზრდის, ლარის კურსისა და სახელმწიფო ვალის მიმართულებით. რაც, პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, ის არის, რომ შენელდა საქართველოს ეკონომიკისა და, შესაბამისად, განვითარების ტემპი. ეკონომიკის შენელების მიუხედავად, მთავრობა მნიშვნელოვნად ზრდიდა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსებებს, რამაც სახელმწიფო ვალის ზრდა გამოიწვია. რეგიონში (რუსეთი, უკრაინა, აზერბაიჯანი) არსებულმა რთულმა ეკონომიკურმა სიტუაციამ უარყოფითი გავლენა იქონია საქართველოს ეკონომიკაზე, განსაკუთრებით ექსპორტზე და უცხოეთიდან ფულად გზავნილებზე. შედეგად, შიდა პრობლემებს დაემატა საგარეო პრობლემები, რაც ყველაზე ნათლად ლარის კურსზე აისახა. ლარის კურსია, ასევე, ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი ლარში გამოხატული სახელმწიფო ვალის ზრდისა. ინვესტიციების მატებამ კი გარკვეულწილად გადაფარა ნეგატიური მოვლენები და საქართველოს ეკონომიკის დაახლოებით 3%-იანი ზრდა უზრუნველყო. თუმცა, 2012 წლის ბოლოს ახალ მთავრობას გაცილებით ამბიციური მიზნები ჰქონდა, ვიდრე დღეს შედეგები გვაქვს.

The four-year electoral cycle of the Georgian Dream coalition’s office is coming to its end and it is interesting to observe the changes in the Georgian economy for the past four years. We will assess the changes in the economy by analysing major macroeconomic indicators.
Gross Domestic Product (GDP) and Economic Growth
The Georgian economy in 2012 (GDP) was USD 15.8 billion whilst the forecast GDP for 2016 (government forecast) is USD 14.3 billion. The decrease in GDP in USD was due to the depreciation of GEL. If we look at the nominal GDP in GEL, it equalled GEL 26.2 billion in 2012 whilst it will amount to GEL 34.2 billion in 2016. Inflation, or the increase in prices for goods and services, has played its role in the growth of the GDP in GEL. Without the influence of inflation, Georgia’s real GDP has increased by GEL 3.4 billion for the past four years. According to the 2012 Georgian Dream coalition government’s forecast, Georgia’s GDP would be over GEL 40 billion by 2016 whilst in reality it has reached only GEL 34.2 billion.
Despite the fact that Georgia’s GDP in GEL has increased, the growth rate of the GDP for the past four years has significantly decreased. If from 2010 to 2012 Georgia’s GDP had an average growth rate of 6.6%, the average growth rate from 2013 to 2015 dropped to 3.4%. It should also be noted that the government was failing to achieve the GDP’s forecast growth rate every year from 2013 to 2015.
Chart 1: Georgia’s GDP and Economic Growth Rate
As for the GDP per capita, it equalled USD 3,523 in 2012 whilst it will reach USD 3,820 in 2016. The growth of the GDP per capita in USD is due to the fact that calculations were made in 2016 according to the results of the new population census which determined that Georgia’s population is 3.7 million people. The International Monetary Fund has already corrected the data vis-à-vis Georgia’s population for the past years and found that the country’s GDP per capita in 2012 was USD 3,837. Hence, it is evident that this indicator will be lower in 2016 than it was in 2012. This decrease is due to the depreciation of GEL. If we look at the 2016 GDP per capita of Georgia in GEL, it has increased by GEL 3,350 as compared to 2012.
Inflation (Prices of Goods and Services)
Inflation in 2012 (according to the Consumer Price Index) was 1.4% which meant that goods and services became less expensive. Inflation equalled 2.4% in 2013, 2% in 2014 and 4.9% in 2015. A maximum of 5% inflation is expected to take place in 2016.
Consumer goods and services have become more expensive by about 10% over the last four years. The prices of alcoholic beverages and tobacco increased the most, by 38%. Healthcare holds the second place with a 22% price increase. The third place is occupied by hotels and restaurants with a 19% increase. Groceries are in the next place, becoming 13% more expensive. Only two types of goods have become less expensive:  clothing (-12%) and transport (-10%) due to the drop in fuel prices.
GEL Exchange Rate
The GEL exchange rate was one of the most spoken about issues for the past four years. The GEL exchange rate with regard to USD was 1.66 in October 2012. The first signs of depreciation were already apparent by the end of 2013 when the exchange rate increased to 1.74. The exchange rate remained the same until the end of 2015; however, it started depreciating rapidly at the end of the year. Despite the fact that the National Bank of Georgia sold USD 427 million to stabilise the situation, the GEL exchange rate with regard to USD reached 2.5 at the beginning of 2016. The national currency started strengthening from spring 2016 and the process continued until August 2016. GEL started to depreciate once again from the end of August and the exchange rate with regard to USD reached 2.35. In total, as compared to October 2012, the exchange rate of GEL depreciated by 42%.
Unemployment
According to the official data of the National Statistics Office of Georgia, the level of unemployment in Georgia (the share of unemployed people in the labour force over the age of 15) decreased in the period from 2013 to 2015. The level of unemployment in 2012 was 15% whilst it had gone down to 12% by 2015. However, the greatest reason for doubting unemployment statistics is that the labour force (the able bodied population over the age of 15) decreased in size only slightly after the new population census.
As for employment, we have the following picture:  a total of 1,724 thousand people were considered to be employed in 2012 whilst this number had increased to 1,780 thousand by 2015 with only 56,000 additional people employed.
Government Debt
By the end of 2012, the external debt of the Government of Georgia was GEL 6.6 billion (USD 4 billion), about 25.3% of the GDP, whilst the domestic debt equalled GEL 1.9 billion, or 7.2% of the GDP. In total, the government debt was GEL 8.5 billion and 32.5% of the GDP. According to the data of August 2016, the government’s external debt reached GEL 10.2 billion (USD 4.4 billion) whilst domestic debt equalled GEL 3.3 billion. Overall, government debt in 2016 is almost GEL 13.6 billion which is 41% of the GDP. The growth of the external debt was mainly due to the depreciation of the GEL exchange rate whilst the domestic debt increased because of the taking of an additional GEL 1.4 billion in loans.
Foreign Investments
Foreign direct investments increased in the period from 2013 to 2016 as compared to 2012. A total of USD 912 million was invested in Georgia in 2012 with this figure increasing to USD 942 million in 2013, USD 1,758 in 2014 and USD 1,565 in 2015. A total of USD 834 million has been invested in Georgia in the first two quarters of 2016.
The amount of investments increased significantly in fields such as the mining industry, construction, hotels and restaurants as well as transportation. The largest growth was observed in the field of transportation which is connected to the Shah-Deniz 2 pipeline. About USD 1 billion has been invested in Georgia in terms of this project.
Summary
Based upon the main macroeconomic indicators we can say that there is progress in certain fields; however, it should also be noted that serious problems have been revealed in terms of economic growth, the GEL exchange rate and the government debt. First and foremost, it should be pointed out that the growth rate of the Georgian economy and, consequently, the rate of the country’s development have decreased. Despite the decrease in the economy’s growth rate, the government kept significantly increasing budget spending which resulted in the growth of the government debt. The severe economic conditions in the region (Russia, Ukraine and Azerbaijan) had a serious negative influence on the Georgian economy as well, especially so in terms of exports and money transfers from foreign countries. As a result, domestic problems were complemented with external problems which best manifested itself in the GEL exchange rate. The national currency’s exchange rate is also the reason for the growth of the government debt denominated in GEL. Even though the growth of investments partially balanced the negative trends and ensured a 3% growth of the Georgian economy, it should be pointed out that the Georgian Dream coalition government had much more ambitious plans at the end of 2012 than the results we have today.