რატომ მცირდება საქართველოს მოსახლეობა
2002 წლის საყოველთაო აღწერის მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობა 4 371 535 ადამიანისგან შედგებოდა. 2014 წლის საყოველთაო აღწერის მიხედვით კი
14/09/2016
2002 წლის საყოველთაო აღწერის მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობა 4 371 535 ადამიანისგან შედგებოდა. 2014 წლის საყოველთაო აღწერის მიხედვით კი, საქართველოს მოსახლეობამ 3 713 804 ადამიანი შეადგინა, რაც წინა აღწერასთან შედარებით 15%-ით (657 731-ით) ნაკლებია. საინტერესოა, თუ რატომ მცირდება საქართველოს მოსახლეობა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეროვნული სტატისტიკის სამსახურის (საქსტატი) და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციით, საქართველოს მოსახლეობის 2003-2016 წლების მონაცემები ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება. ეს იმითაა განპირობებული, რომ 2014 წლის საყოველთაო აღწერის შედეგებზე დაყრდნობით საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა მოსახლეობის 2003-2014 წლების სტატისტიკის კორექტირება არ განახორციელა.
„საქასტატის“ მონაცემების მიხედვით, 2014 წლიდან 2015 წლამდე, 1 წელიწადში, საქართველოს მოსახლეობა 776 800 ადამიანით შემცირდა, რაც არარეალურია. საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა კი 2014 წლის საყოველთაო აღწერის შედეგებზე დაყრდნობით და წრფივი ინტერპოლაციის მეთოდის გამოყენებით 2003-2014 წლების მონაცემები დააკორექტირა (ცხრილი 1).
ცხრილი 1: საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობა 1 იანვრის მდგომარეობით
წელი საქსტატი სავალუტო ფონდი
2002 4 371 500 4 372 000
2003 4 342 600 4 318 000
2004 4 315 200 4 265 000
2005 4 321 500 4 211 000
2006 4 401 300 4 158 000
2007 4 394 700 4 104 000
2008 4 382 100 4 051 000
2009 4 385 400 3 997 000
2010 4 436 400 3 944 000
2011 4 469 200 3 890 000
2012 4 497 600 3 837 000
2013 4 483 800 3 783 000
2014 4 490 500 3 730 000
2015 3 713 700 3 690 000
2016 3 720 400 3 678 000
ქვეყნის მოსახლეობის რიცხოვნობა არის აღწერის პერიოდში ქვეყნის ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანთა რაოდენობა. საქართველოს მოსახლეობა არ ნიშნავს არც ეთნიკურად ქართველ მოსახლეობას და არც საქართველოს მოქალაქეების ჯამურ რაოდენობას. მაგალითად, ქართველი ემიგრანტი შეიძლება იყოს საქართველოს მოქალაქე, მაგრამ არ შედის საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობაში და პირიქით, თუ სხვა ქვეყნის მოქალაქე საქართველოში ცხოვრობს, ის საქართველოს მოსახლეობის ნაწილია.
მოსახლეობის რაოდენობის ცვლილებას სამი ძირითადი ფაქტორი განსაზღვრავს - შობადობა, სიკვდილიანობა და მიგრაცია. შობადობას  ყოველ ათას კაცზე დაბადებულ ბავშვთა რაოდენობით, ხოლო სიკვდილიანობა ყოველ ათას კაცზე გარდაცვალების რაოდენობის მიხედვით განისაზღვრება. შობადობისა და სიკვდილიანობის სხვაობას კი ბუნებრივი მატება ჰქვია.
მიგრაცია ნიშნავს ადამიანის საცხოვრებელი ადგილის შეცვლას. არსებობს შიდა და საერთაშორისო მიგრაცია. შიდა მიგრაცია ნიშნავს ქვეყნის შიგნით გადაადგილებას, ხოლო საერთაშორისო - ქვეყნებს შორის. ქვეყნის მოსახლეობის აღწერისათვის საჭიროა საერთაშორისო მიგრაციის კვლევა, რათა გავიგოთ რამდენი ადამიანი ტოვებს ქვეყანას და პირიქით, შემოდის ქვეყნის ტერიტორიაზე.
გაეროს მონაცემებით, 2010-2015 წლებში, საქართველო შობადობის მაჩვენებლის მიხედვით 138-ე ქვეყანაა მსოფლიოში - საშუალოდ, 13.7 ახალშობილით ყოველ 1 000 ადამიანზე. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ეს მონაცემი ევროპაში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია და მესამე პოზიციას ვიკავებთ აზერბაიჯანისა და ირლანდიის შემდეგ.
თავის მხრივ, ევროპის ქვეყნების საშუალო შობადობა დანარჩენ მსოფლიოსთან შედარებით ყველაზე ნაკლებია და შეადგენს 10.8-ს. ეს განპირობებულია სხვადასხვა მენტალურ-კულტურული ფაქტორებით. მაგალითად, ევროპაში მაღალია სოციალური პასუხისმგებლობა შვილების მიმართ. განვითარებად ქვეყნებში კი, ხშირ შემთხვევაში, ბავშვებს უყურებენ, როგორც დამატებით მუშახელს და არ ფიქრობენ, თუ რამდენათ აქვთ ბევრი შვილის აღზრდის მატერიალური საშუალება.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში შობადობის კოეფიციენტი მაღალი არ არის, საქართველოში დადებითი ბუნებრივი მატებაა, ანუ ყოველ წელს შობადობა სიკვდილიანობას ჭარბობს (ცხრილი 2). 2002-2015 წლებში, ჯამში, საქართველოში 161 013 ადამიანით მეტი დაიბადა, ვიდრე გარდაიცვალა.
ცხრილი 2: შობადობა, სიკვდილიანობა და ბუნებრივი მატება საქართველოში (ათასი კაცი)
შობადობა
სიკვდილიანობა
ბუნებრივი მატება
2002
10.7
10.6
0.1
11.5
11.3
0.2
9.9
0.8
10.9
9.6
1.3
11.2
9.4
12.9
9.8
3.1
14.4
3.8
14.1
3.3
11.1
12.7
11.0
1.7
10.8
16.3
13.2
15.9
2.7
ბუნებრივი მატების დადებითი მაჩვენებლის მიუხედავად, საერთაშორისო მიგრაციის უარყოფითი ბალანსის გამო, 2002 წლიდან 2015 წლამდე საქართელოს მოსახლოება 658 ათასით შემცირდა. ემიგრაცია დაბალშემოსავლიანი ქვეყნებისთვის დამახასიათებელი მოვლენაა. გაეროს 2015 წლის ანგარიშით, 2010-2015 წლებში დაბალი და საშუალო შემოსავლების მქონე ქვეყნებიდან მდიდარ ქვეყნებში 16 მილიონი ადამიანი წავიდა ემიგრაციაში. ამავე ანგარიშიდან ჩანს, რომ 2000-2005 წლებში საქართველო 309 021-მა ადამიანმა დატოვა, 2005-2010 წლებში 289 538-მა, ხოლო 2010-2015 წლებში 296 323-მა. 2000- 2015 წლებში, ჯამში, საქართველოდან ემიგრაციაში 894 882 ადამიანი წავიდა.
მოსახლეობის რიცხოვნობის კლების შეჩერება შესაძლებელია ემიგრაციის მნიშვნელოვნად შემცირებით, შობადობის და სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობის ზრდით. სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა ნიშნავს, საშუალოდ რამდენი წელი ცხოვრობს ადამიანი. სიცოცხლის ხანგრძლივობის საშუალო ასაკის ზრდა ქვეყნის მოსახლეობის ზრდას უწყობს ხელს, რადგან სიკვდილიანობის მაჩვენებელს ამცირებს.
„საქსტატის“ მონაცემებზე დაყრდნობით, საქართველოში სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა 72.9 წელია. აღსანიშნავია ისიც, რომ 2009-დან 2013 წლამდე სიცოცხლის ხანგრძლივობა იზდებოდა, ხოლო 2014-2015 წლებში შემცირდა.
ცხრილი 3: სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა საქართველოში, წელი
სიცოცხლის ხანგრძლივობა
74.2
73.6
74.4
74.5
74.7
75.2
72.9
კიდევ ერთი ფაქტორი, რომელიც მომავალში მოსახლეობის რაოდენობაზე უარყოფითად იქონიებს გავლენას, მოსახლეობის ასაკობრივი სტრუქტურის ცვლილებაა. მოხუცებისა და ახალგაზრდების პროცენტული შეფარდება მოხუცების სასარგებლოდ იცვლება, რადგან გასული საუკუნის 50-60-იან წლებში საქართველოში გაცილებით მაღალი შობადობის მაჩვენებელი იყო, ვიდრე ბოლო ათწლეულებშია. ეს მოვლენა „მოსახლეობის დაბერების“ სახელითაა ცნობილი.
2008 წელს საქართველოში 658 ათასი ასაკით პენსიონერი იყო, 2016 წლისთვის კი მათი რაოდენობა 713 ათასამდე გაიზარდა. იმ შემთხვევაში, თუ საქართველოში სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა მნიშვნელოვნად არ გაიზარდა, მოსახლეობის დაბერება სიკვდილიანობის ზრდის წინაპირობა გახდება, რაც ბუნებრივ მატებას შეამცირებს. თავის მხრივ, ბუნებრივი მატების შემცირება უარყოფითად იმოქმედებს მოსახლეობის რიცხოვნობაზე.
საქართველოს მოსახლეობის შემცირების ყველაზე მნიშვნელოვანი მიზეზი ემიგრაციაა, რაც თავის მხრივ, საქართველოს არასახარბიელო ეკონომიკური მდგომარეობითაა განპირობებული. საქართველო არაა გამონაკლისი შემთხვევა, გლობალური მასშტაბით, შედარებით ღარიბი ქვეყნებიდან ხალხი მდიდარ ქვეყნებში მიდის.
საქართველოში, მთავრობა მოსახლეობის შემცირების შეჩერებას სოციალური პროგრამებით შობადობის წახალისებით ცდილობს, თუმცა ეს არაეფექტური მიდგომაა. გაეროს მონაცემებიდან (ცხრილი 4) ჩანს, რომ მაღალი შობადობა მთავრობისგან წახალისებით ან კარგი ეკონომიკური მდგომარეობით არ არის განპირობებული. მითუმეტესეს, საქართველოს ამ ეტაპზე დადებითი ბუნებრივი მატების მაჩვენებელი აქვს.
ცხრილი 4: ყველაზე მაღალი და ყველაზე დაბალი შობადობის მქონე ქვეყნები
ყველაზე მაღალი შობადობა
ყველაზე დაბალი შობადობა
1000 ადამიანზე
ნიგერი
49.8
იაპონია
ანგოლა
46.2
ჩადი
45.9
8.5
მალი
44.4
8.6
ბურუნდი
42.2
სომალი
43.9
უგანდა
43.7
ბოსნია ჰერცოგოვინა
9.1
გამბია
42.8
სამხრეთ კორეა
9.2
კონგოს დემ. რესპ.
42.6
სინგაპური
9.3
ბურკინა ფასო
40.1
წყარო: გაეროს მოსახლეობის დაყოფის ანგარიში 2015, შობადობის მონაცემები 2010-15 წლებში
ასევე აღსანიშნავია, რომ თუ შობადობის მხარდამჭერი სოციალური პროგრამებით შობადობის დონის ზრდას მივაღწევთ, ეკონომიკური ფონის მკვეთრად გაუმჯობესების გარეშე, საქართველოს მოსახლეობა მაინც შემცირდება, რადგან ზრდასრული ადამიანების მნიშვნელოვანი ნაწილი ემიგრაციაში წავა. ეკონომიკური წინსვლის გარეშე შობადობის გაზრდა მხოლოდ წარმომავლობით ქართველების რაოდენობის ზრდას გამოიწვევს და არა საქართველოს მოსახლეობისას. ამასთან, მნიშვნელოვანია იმის გათვალისწინებაც, რომ მსგავსი სოციალური პროგრამები გადასახადებიდან ფინანსდება, რაც ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაზე უარყოფითად აისახება.
მოსახლეობის შემცირების დაბალანსების შემდეგ კი, ზრდის ერთადერთი წინაპირობა ქვეყნის საცხოვრებლად მიმზიდველობის ზრდაა, რაც ძირითადად ეკონომიკური ფაქტორებით განისაზღვრება. ასეთ შემთხვევაში, საქართველოში მაცხოვრებლებს არათუ საქართველოდან ემიგრირების სურვილი გაუქრებათ, იმ ემიგრანტთა ნაწილიც დაბრუნდება, ვინც საქართველო უკვე დატოვა. ასევე, საქართველო უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვისაც გახდება მიმზიდველი.

According to the 2002 universal population census, Georgia’s population was about 4,371,535 people. The 2014 universal population census, however, found that the country’s population was 3,713,804 which was 15% (657,731 people) less than the results of the previous census. It is interesting to understand why Georgia’s population is decreasing.
Of particular note is that the statistics of the National Statistics Office of Georgia (GeoStat) and the International Monetary Fund about Georgia’s population from 2003 to 2016 differ significantly. This is due to the fact that the National Statistics Office of Georgia did not correct its data from 2003 to 2014 based upon the results of the 2014 universal population census.
According to the data of the National Statistics Office, the population of Georgia decreased by 776,800 people in just one year, from 2014 to 2015, which seems quite unrealistic. The International Monetary Fund, on the other hand, used the 2014 census data and the method of linear interpolation to correct its population data from 2003 to 2014 (see Table 1).
Table 1: Georgia’s Population as of 1 January
Year National Statistics Office of Georgia International Monetary Fund
2002 4,371,500 4,372,000
2003 4,342,600 4,318,000
2004 4,315,200 4,265,000
2005 4,321,500 4,211,000
2006 4,401,300 4,158,000
2007 4,394,700 4,104,000
2008 4,382,100 4,051,000
2009 4,385,400 3,997,000
2010 4,436,400 3,944,000
2011 4,469,200 3,890,000
2012 4,497,600 3,837,000
2013 4,483,800 3,783,000
2014 4,490,500 3,730,000
2015 3,713,700 3,690,000
2016 3,720,400 3,678,000
A country’s population is the number of its people living on the territory of the country in question during a census period. Georgia’s population does not imply the number of ethnic Georgians or the overall number of Georgian citizens. For example, a Georgian immigrant might still be a citizen of Georgia but would not be included in the population mass. Similarly, the converse is true as well as a citizen of a foreign country residing in Georgia would be included in the population number.
Three main factors determine changes in a country’s population: birth rate, death rate and migration. Birth rate is determined by the number of births per thousand people and death rate is the number of deaths per thousand people. The difference between the birth rate and the death rate is called natural population growth.
Migration refers to a changing of a person’s place of residence. Migration can be domestic or international. Domestic migration refers to the changing of a place of residence within the country in question whilst international migration means moving across the borders. In order to look into the changes in a country’s population, one needs to look at international migration data in order to determine how many people leave and enter a country in question.
According to the data of the United Nations, Georgia was the 138th country in the world by birth rate from 2010 to 2015 with an average of 13.7 births per thousand people. However, it should be noted that this indicator is among the highest in Europe with Georgia holding the third position after Azerbaijan and Ireland.
The average birth rate in European countries is among the lowest in the world with just 10.8 new births per thousand people. This is due to differing mentality and cultural factors. For example, the social responsibility that parents feel towards their children is quite high in Europe. In developing countries, on the other hand, children are often viewed as an additional labour force and parents do not think about whether or not they have enough resources to bring up a large family of children.
Nonetheless, Georgia still enjoys a positive natural population growth despite the fact that the country’s birth rate is not very high. This refers to the fact that the birth rate is still higher than the death rate (see Table 2). In the period from 2002 to 2015, the number of births was 161,013 more than the number of deaths.
Table 2: Birth Rate, Death Rate and Natural Growth in Georgia (Thousand People)
Birth Rate
Death Rate
Natural Growth
2002
10.7
10.6
11.5
11.3
9.9
0.8
9.6
1.3
11.2
12.9
9.8
3.8
14.1
3.3
11.1
12.7
11.0
1.7
10.8
16.3
13.2
15.9
2.7
Despite the positive natural growth balance from 2002 to 2015, Georgia’s population decreased by 658,000 due to migration. Emigration is a prevalent trend in low-income countries. According to the 2015 Report of the United Nations, from 2010 to 2015, a total of 16 million people migrated from low and medium-income countries to high-income countries. The same Report depicts that a total of 309,021 people left Georgia from 2000 to 2005, about 289,538 people left from 2005 to 2010 and 296,323 people left from 2010 to 2015. A total of 894,882 people emigrated from Georgia in the period from 2000 to 2015.
It is possible to significantly decrease the rate of a population’s decline in numbers by lowering the number of emigrants leaving the country as well as increasing the birth rate and the estimated life expectancy. Life expectancy refers to the average number of years that a person lives. The increase in the average life expectancy facilitates the growth of the population as it decreases the death rate.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the estimated life expectancy in Georgia is 72.9 years. It should also be noted that the estimated life expectancy in Georgia was on the increase from 2009 to 2013 but began dropping in 2014 and 2015.
Table 3: Estimated Life Expectancy in Georgia, Year
Life Expectancy
74.2
73.6
74.4
74.7
75.2
72.9
Another factor which has a potential to negatively affect the number of Georgia’s population are the changes in the age structure of the population. The ratio of elderly people to young people is changing in favour of the elderly as the birth rate in Georgia in the 1950's and 1960's was much higher than in the past couple of decades. This is called the aging of the population.
There were about 658,000 pensioners in Georgia in 2008 whilst this number has increased to 713,000 in 2016. If life expectancy in Georgia does not increase significantly, the aging of the population will facilitate the growth of the death rate which will decrease the natural population growth. A drop in the natural population growth, on the other hand, will negatively influence the number of Georgia’s population.
The single most important reason for the decrease in the country’s population is emigration which is due to Georgia’s unfavourable economic conditions. Georgia is not an exception to the rule as people from low-income countries tend to migrate to high-income countries all around the globe.
The Government of Georgia is trying to slow down the drop in the population decline by encouraging new births through social programmes; however, this approach is not very effective. The data of the United Nations (see Table 4) show that a high birth rate is rarely due to encouragement from the government or good economic conditions. Furthermore, Georgia has a positive natural growth rate at this moment.
Table 4: Countries with the Highest and Lowest Birthrates
Highest Birth Rate
Lowest Birth Rate
Per 1,000 People
Niger
49.8
Japan
Angola
46.2
Chad
45.9
Portugal
8.5
Mali
44.4
8.6
Burundi
42.2
Malta
Somalia
43.9
Uganda
43.7
Bosnia-Herzegovina
9.1
Gambia
42.8
9.2
DRC
42.6
Singapore
9.3
Burkina Faso
40.1
Source: 2015 Population Division Data of the United Nations. Data from 2010 to 2015
It is also worth noting that even if Georgia manages to increase the country’s birth rate through social programmes, its population will still decrease if economic conditions are not improved as a significant part of the adult population will still emigrate. The growth of the birth rate without economic development will only result in the growth of the number of those originating in Georgia and not the growth of the population of Georgia. It should also be pointed out that the social programmes mentioned above are funded from taxpayer money which negatively influences the economic growth of the country.
After balancing the decrease in a country’s population, the single most important way of ensuring its growth is by increasing its attractiveness which is mainly determined by economic factors. If Georgia manages to accomplish this, not only will fewer people emigrate from Georgia but a part of those who have already left the country will come back. In addition, Georgia would become attractive to citizens of other countries as well.