აჭარის ტურიზმის დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, მამუკა ბერძენიშვილმა, აჭარის ტურისტული პოტენციალის შეფასებისას განაცხადა: "ტურისტების მატებასთან ერთად, დადებითი ტენდენცია შეინიშნება სასტუმრო სექტორის ზრდის კუთხითაც. დღეს აჭარაში 328 რეგისტრირებული განთავსების ობიექტი და 15 764 საწოლი ადგილია. მნიშვნელოვანი ზრდაა საერთაშორისო მიმართულებითაც - ბათუმის აეროპორტში კვირაში 81 ფრენა 22 მიმართულებით ხორციელდება, რაც უპრეცედენტო შემთხვევაა".
ფაქტ-მეტრი ამ ინფორმაციის გადამოწმებას შეეცადა.
როგორც დეპარტამენტის თავმჯდომარემ განაცხადა, აჭარაში ტურისტების რიცხვმა მოიმატა. აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტს 4 წლის სტატისტიკური მონაცემები აქვს გამოქვეყნებული, სადაც ტურისტების რაოდენობა ტურისტთა საინფორმაციო ცენტრების, რეგისტრირებული განთავსების ობიექტების, საწოლი ადგილების, საკრუიზო და საზღვრის კვეთის სტატისტიკის მიხედვით არის დათვლილი.
მონაცემების მიხედვით, აჭარაში რეგისტრირებულ სასტუმროებში საწოლი ადგილების და ვიზიტორების რაოდენობა 2012-დან 2015 წლის ჩათვლით მზარდია.
გრაფიკი 1: სასტუმროებში საწოლი ადგილების რაოდენობა
წყარო: აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტი
გრაფიკი 2: სასტუმროებში ტურისტთა რაოდენობა
აღსანიშნავია, რომ გასულ წლებთან შედარებით, 2015 წელს შემცირების ტენდენცია ვლინდება უცხოელი ვიზიტორების მიერ საზღვრის (აეროპორტი, სარფი, პორტი) კვეთის სტატისტიკის მიხედვით:
გრაფიკი 3: ვიზიტორების რაოდენობა საზღვრის კვეთის მიხედვით
აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, რეგისტრირებული განთავსების ობიექტების და საწოლი ადგილების რაოდენობა კვლევით დადგინდა. კვლევა ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ განახორციელა, გამოკითხვა დეპარტამენტის მიერ შემუშავებული კითხვარით ჩატარდა.
აღნიშნული კვლევა, როგორც დეპარტამენტის ოფიციალურ წერილშია ნათქვამი, 2015 წელს ჩატარდა, 2016 წლის აღწერა კი ამჟამად მიმდინარეობს და მონაცემები რამდენიმე თვეში  განახლდება.
აჭარაში რეგისტრირებული სასტუმროების რაოდენობა, როგორც დეპარტამენტმა შეგვატყობინა, 2015 წელს 325 იყო, თუმცა მას წელს კიდევ სამი ობიექტი დაემატა და 328 გახდა. ამიტომ, მამუკა ბერძენიშვილის განცხადება, რეგისტრირებული განთავსების ობიექტების რიცხვის ზრდის შესახებ, სწორია.
აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტში ფაქტ-მეტრს ასევე განუმარტეს, რომ საზღვრის კვეთის სტატისტიკურ მონაცემებში ვიზიტორები და არა ტურისტებია ნაგულისხმევი (ტურისტად ის ვიზიტორი ითვლება, რომელმაც ქვეყანაში 24 საათზე მეტი გაატარა). ტურისტების შემოსვლის ზუსტი სტატისტიკა უწყებას ამ დროისთვის არ აქვს.
რაც შეეხება მამუკა ბერძენიშვილის განცხადებას საერთაშორისო ფრენების შესახებ, მისი გადამოწმების მიზნით ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსს დავუკავშირდით. ამირან მამალაძის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ბათუმის აეროპორტში ფრენების რაოდენობა კვირეების მიხედვით განსხვავებულია. ივლისის ბოლო კვირას, როცა ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ აღნიშნული განცხადება გააკეთა, მართლაც, 81 საერთაშორისო ფრენა 22 მიმართულებით განხორციელდა. აგვისტოს პირველი კვირის განმავლობაში კი, ფრენების რიცხვი 85 იყო.
აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარის განცხადება რეგისტრირებული განთავსების ადგილების (სასტუმროების) და საწოლი ადგილების ზრდის შესახებ დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგებს შეესაბამება. კვლევა ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ ჩაატარა, გამოკითხვა დეპარტამენტის მიერ შემუშავებული კითხვარით ჩატარდა.
მამუკა ბერძენიშვილის მიერ დასახელებული მონაცემები ბათუმიდან საერთაშორისო ავიარეისების შესახებ ზუსტია. რაც შეეხება ტურისტების რიცხვის ზრდის ტენდენციას, სასტუმროებში ტურისტების რიცხვის ზრდა მართლაც ფიქსირდება, თუმცა ტურისტების ზუსტი რიცხვის შესახებ სრული მონაცემები არც აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტს მოეპოვება და არც საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს. ცნობილია მხოლოდ აჭარაში შემომსვლელ ვიზიტორთა მიერ საზღვრის კვეთის მონაცემები, რომელიც 2015 წელს, წინა წლებთან შედარებით, შემცირებულია.
ამდენად, მამუკა ბერძენიშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

Whilst assessing the tourism potential of Ajara, the Head of the Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara, Mamuka Berdzenishvili, stated: "Along with the growth in the number of tourists, positive trends can be observed in the growth of the hotel sector as well. There are a total of 328 registered housing facilities in Ajara as of today with a total of 15,764 beds. There is a significant growth in terms of international connections as well – a total of 81 flights a week in 22 directions are carried out from Batumi International Airport which is unprecedented."
FactCheck attempted to verify the accuracy of this information.
As the Head of the Tourism Department stated, the number of tourists in Ajara has increased. The Tourism and Resorts Department of Ajara has published statistical data for the past four years which calculated the number of tourists based upon the information from tourist information centres, registered housing facilities, the number of beds as well as sea cruise and border crossing statistics.
According to these data, the number of beds in the registered hotels in Ajara, as well as the number of tourists, has the trend of growth from 2012 to 2015.
Chart 1: Number of Beds in Hotels
Source: Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara
Chart 2: Number of Tourists in Hotels
It should be noted that as compared to previous years, in 2015 the number of visitors crossing borders (in the airport, Sarfi terminal, and port) has a trend of decrease.
Chart 3: Number of Visitors Crossing Borders
According to the information provided by the Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara, the number of registered housing facilities and beds was determined based upon research work. The research was conducted by the company winning the tender and featured a questionnaire compiled by the Department itself.
As the official letter from the Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara states, the research was conducted in 2015 whilst current research for 2016 is ongoing at the moment with the data to be updated in a couple of months.
The Department also indicated that the number of registered hotels in Ajara was 325 in 2015. However, three more facilities have been added in 2016 making the number increase to 328. This means that this part of Mamuka Berdzenishvili’s statement is correct.
The Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara also explained to us that the border crossing data feature the number of visitors, not tourists (tourists are visitors which stayed in the country for more than 24 hours). The Department does not yet have the exact statistics about tourists crossing the borders.
As for Mamuka Berdzenishvili’s statement about international flights, we contacted the Head of the Public Relations Service of Batumi International Airport in order to verify the information. According to the information provided to us by Amiran Mamaladze, the number of flights at Batumi International Airport is different every week. In the last week of July, when the Head of the Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara made his statement, the number of flights was indeed 81 with 22 different directions. The number of flights in the first week of August had increased to 85.
The statement of the Head of the Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara about the growth in the number of housing facilities (hotels) and beds in Ajara corresponds to the results of the research conducted by the Department. The research was conducted by the company winning the tender and featured a questionnaire compiled by the Department itself.
The data stated by Mamuka Berdzenishvili about the international flights from Batumi International Airport are correct. As for the trend of growth in the number of tourists, such an increase in the number of hotels is indeed noticeable; however, neither the Tourism and Resorts Department of the Autonomous Republic of Ajara nor the National Statistics Office of Georgia possess detailed data about the number of tourists as of yet. Only the number of visitors crossing the borders in Ajara is known and this number has decreased as compared to 2015.
Hence, Mamuka Berdzenishvili’s statement is MOSTLY TRUE.