ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებულ 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 6 თვის შესრულების წინასწარ მონაცემებს "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრი რომან გოცირიძე ბრიფინგით გამოეხმაურა და განაცხადა: "2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის 6 თვის შემოსავლების გეგმა განსაზღვრული იყო 4.636 მლრდ ლარის ოდენობით, ფაქტობრივად ბიუჯეტში შემოვიდა 4.428 მლრდ ლარი. დანაკლისმა 208 მლნ ლარი შეადგინა. მიმდინარე წლის 6 თვის შემოსავლების მოცულობა 366 მილიონი ლარით ნაკლებია 2015 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, რომელიც მაშინ 4.794 მლრდ ლარს შეადგენდა".
თეორიულად, ბიუჯეტის შესრულება გულისხმობს მისი ყოველი ცალკე აღებული მუხლის დაგეგმილი მოცულობით შესრულებას. თუმცა, განსაკუთრებული ყურადღების ობიექტს წარმოადგენს ბიუჯეტის შესრულება ისეთი გამსხვილებული მუხლების ნაწილში, როგორიცაა შემოსულობები და გადასახდელები, შემოსავლები და ხარჯები, ასევე ვალდებულებები და საგადასახადო შემოსავლები.
ბიუჯეტის შემოსულობები ბიუჯეტის შემოსავლებისგან იმით განსხვავდება, რომ შემოსავლები თავად არის შემოსულობების ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილი, სესხით (ვალის აღებით) მოზიდულ თანხებსა და პრივატიზაციიდან მიღებულ შემოსავალთან ერთად. ამავდროულად, მსხვილი მუხლის ნაწილში ბიუჯეტის შესრულება არ ნიშნავს, რომ ამ მუხლის შემადგენელი ყველა ქვემუხლი შესრულდა და პირიქით. მაგალითად, შესაძლებელია ბიუჯეტი შესრულდეს შემოსავლების ნაწილში თუმცა, უფრო მსხვილი - შემოსულობების ნაწილი არ შესრულდეს მისი სხვა მდგენელების გეგმისგან ჩამორჩენის გამო. მოცემულ შემთხვევაში, ფინანსთა სამინისტროსა და რომან გოცირიძეს შორის პოზიციების განსხვავებულობას სწორედ აღნიშნული საკითხი განაპირობებს.
ფინანსთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაცია ფაქტობრივ უზუსტობებს არ შეიცავს და სიმართლეს შეესაბამება. რომან გოცირიძეც, თავის მხრივ, სწორად აღნიშნავს, რომ ბიუჯეტის კონკრეტული მუხლები არ შესრულდა, თუმცა მონაცემთა ანალიზის ნაწილში გარკვეული ფაქტობრივი უზუსტობები იკვეთება. ცხრილი 1 ასახავს სახელმწიფო ბიუჯეტის 6 თვის შემოსულობებისა და შემოსავლების შესრულების მონაცემებს 2015-2016 წლებისათვის.
ცხრილი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები და შემოსავლები (6 თვე)
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2016 წლის 6 თვის მონაცემების შესაბამისად, შემოსავლების ნაწილში სახელმწიფო ბიუჯეტი გადაჭარბებით შესრულდა და ფაქტობრივმა შესრულებამ 3.96 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 2015 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 128.8 მლნ ლარით აღემატება. ბიუჯეტი არ შესრულდა შემოსულობების ნაწილში და ფაქტობრივმა შესრულებამ 4.34 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც გეგმიურ მაჩვენებელს 201.4-ით, გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს კი თითქმის 360 მლნ ლარით ჩამოუვარდება. აქვე აღსანიშნავია, რომ ბიუჯეტი გადაჭარბებით შესრულდა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ინდიკატორის, საგადასახადო შემოსავლების ნაწილში და 3.74 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 163.5 ლარით აღემატება 2015 წლის მაჩვენებელს.
შემოსულობების ნაწილში ბიუჯეტის შეუსრულებლობა ვალდებულებების ზრდის ფაქტობრივი მაჩვენებლის გეგმიურისაგან 230 მლნ ლარიანმა ჩამორჩენამ განაპირობა. აქვე აღსანიშნავია, რომ საინვესტიციო გრძელვადიანი შეღავათიანი კრედიტების შემთხვევაში გეგმისგან ჩამორჩენა მხოლოდ 8.9 მლნ ლარს შეადგენს, ფაქტობრივად აღებული საშინაო ვალდებულებები კი გეგმიურს 54 მლნ ლარით აღემატება. შესაბამისად, შემოსულობების ნაწილში ბიუჯეტის შეუსრულებლობის მიზეზი უცხოური წყაროებიდან მისაღები, ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტების აუთვისებლობა გახდა.
აღნიშნულ საკითხზე ფინანსთა სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა და განმარტა, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტმა ვალდებულებები იმ მოცულობით აიღო, რაც საჭირო იყო ბიუჯეტის მიზნებისათვის, რითაც ვალდებულებების ნაწილში ჩამორჩენა ასიგნებების ათვისების მხრივ არსებულ ხარვეზებს დაუკავშირა. თუმცა, საგარეო ვალდებულებების მიღებაზე უარის თქმის პარალელურად, ფაქტიურად აღებული საშინაო ვალდებულებები გეგმიური მაჩვენებლის 811%-ს შეადგენს, რაც გარკვეულ კითხვებს აჩენს.
2015 წლის 6 თვეში გადასახდელების ნაწილში გეგმისგან ჩამორჩენა 238 მლნ ლარს შეადგენს. ჩამორჩენა ძირითადად განაპირობა გეგმით გათვალისწინებული თანხების აუთვისებლობამ შემდეგი მიმართულებებით: საერთო დანიშნულების მომსახურება (58.6 მლნ ლარი), განათლება (69.3 მლნ ლარი), ეკონომიკური საქმიანობა (54.2 მლნ ლარი) და საზოგადოებრივი წესრიგი და უსაფრთხოება (33.5 მლნ ლარი).
2016 წლის 6 თვის მონაცემებით, ბიუჯეტი შემოსავლების ნაწილში 100.5%-ით შესრულდა. რომან გოცირიძის მიერ დასახელებული მაჩვენებლები არა შემოსავლების, არამედ შემოსულობების მაჩვენებლებს შეესაბამება, სადაც გეგმისგან ჩამორჩენა 201 მლნ ლარს შეადგენს. 2015 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში, შემოსულობების ფაქტიური მაჩვენებლის ჩამორჩენა კი 360 მლნ ლარია. თუმცა, მიმდინარე წლის ბიუჯეტის შემოსულობების შეუსრულებლობის განმაპირობებელი ფაქტორი ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტების აღებაზე უარის თქმა გახდა, რაც ხარჯვით ნაწილში არსებული ჩამორჩენის გათვალისწინებით სწორი გადაწყვეტილებაა.

The budget plan was not fulfilled. The six-month plan of revenues has a deficit of GEL 208 million
After the Ministry of Finance of Georgia published preliminary data about the fulfilment of the six-month 2016 state budget plan, a member of the United National Movement, Roman Gotsiridze, responded at the briefing. Mr Gotsiridze stated: “The six-month revenue plan for the 2016 state budget was GEL 4.636 billion whilst, in fact, only GEL 4.428 billion was mobilised to the budget. The deficit constitutes GEL 208 million. The amount of six months of revenue this year is GEL 366 million less as compared to the same period of 2015. At that time, the six-month revenue amount was GEL 4.794 million.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. Theoretically, the fulfilment of the budget means that every separate component is fulfilled according to the plan. However, of particular interest is the fulfilment of the budget in larger sections such as incomes and expenses, revenues and expenditures, and liabilities and tax revenues. The difference between budget revenues and budget incomes is that the revenues are an integral part of the incomes, together with borrowed money and revenues from privatisation. At the same time, if the larger section of the budget is fulfilled, it does not mean that every sub-section of this larger section was fulfilled as well. On the contrary, it is possible to have budget revenues fulfilled but the larger income section to be unfulfilled if some other parts of the overall income section fall short. In this case, this is the cause of the difference between the positions of Roman Gotsiridze and the Ministry of Finance. The information of the Ministry of Finance does not contain factual inaccuracies and is true. Roman Gotsiridze is also right to mention that specific components of the budget were not fulfilled. However, there are some factual inaccuracies in the data analysis. Table 1 illustrates the fulfilment indicators for the first six months of the 2015 and 2016 budgets.   Table 1: State Budget Incomes and Revenues (First Six Months)
2015 2016 Difference
Incomes Plan 4,535.09 4,635.62 100.53
Fact 4,794.08 4,434.19 -359.89
Fulfilment Rate 106% 96%
Revenues Plan 3,691.18 3,935.17 243.99
Fact 3,827.37 3,956.21 128.84
Fulfilment Rate 104% 101%
Source: Ministry of Finance of Georgia   As illustrated by Table 1, according to the six-month data, the revenue section of the 2016 state budget was fulfilled in surplus with its factual fulfilment at GEL 3.96 billion which is GEL 128.8 million more as compared to the same period of 2015. However, the budget was not fulfilled in the section of incomes with a factual fulfilment of GEL 4.34 billion which is GEL 201.4 million less as compared to the planned amount and GEL 360 million less as compared to the same period of the previous year. Of note is that tax revenues, as another important section of the budget, were fulfilled in surplus and reached GEL 3.74 billion which is GEL 163.5 million more as compared to the same period of 2015. The reason why the budget’s income part was not fulfilled was that the liabilities part of the budget increased but in an amount GEL 230 million less than was scheduled in the plan. Of further note is that if we look at long-term preferential investment loans, their fulfilment rate has a deficit of only GEL 8.9 million whilst the actual increase in domestic liabilities rose by GEL 54 million more than was planned. Therefore, the reason for the budget’s income part not being fulfilled is the failure to absorb foreign loans aimed at supporting the budget. The Ministry of Finance released a statement in this regard and declared that the state budget borrowed the necessary amount of money which was enough for budget needs and said that the issue of the liabilities part not being fulfilled was because of problems occurring in the expenses section of the budget. However, in light of the refusal to increase foreign borrowing, the actual domestic borrowing constituted 811% of the planned amount which raises some questions. In the first six months of the 2016 state budget, the fulfilment rate of the expenses sections lags behind the planned amount by GEL 238 million. This was caused because the money planned for the following directions was not spent: general state services (GEL 58.6 million), education (GEL 69.3 million), economic activity (GEL 54.2 million) and public order and safety (GEL 33.5 million).   Conclusion According to the data of the first six months of the 2016 state budget, the revenues section of the budget was fulfilled by 100.5%. The numbers named by Roman Gotsiridze refer to indicators of incomes and not revenues. The deficit in the incomes part is GEL 201 million whilst, as compared to the same period of 2015, the incomes part is GEL 360 million less in the first six months of 2016. However, the refusal to take loans directed toward budget assistance is a decisive factor for the incomes part of the first six months of the state budget for 2016 not having been fulfilled. If we take into account the lagging behind in the expenses section, this was a correct decision. Therefore, FactCheck concludes that Roman Gotisiridze’s statement is HALF TRUE.