გამოაქვეყნა. "ნაციონალური მოძრაობის" მტკიცებით, "ოცნებამ გაგვაღარიბა", 2012 წელს საქართველოს ეკონომიკა 15.84 მილიარდი დოლარი იყო, ხოლო 2015 წლისათვის ორი მილიარდით დაიკლო და 13.95 მილიარდი დოლარი შეადგინა.
ფაქტ-მეტრი ამ მონაცემების სიზუსტით დაინტერესდა.
ქვეყნის ეკონომიკის სიდიდე მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) დათვლით იზომება. მშპ არის ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის საზღვრებში წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების საერთო ღირებულება. "ნაციონალურმა მოძრაობამ" აშშ დოლარში გამოხატული საქართველოს მშპ აიღო და დაადგინა, რომ ქვეყნის ეკონომიკა ორი მილიარდი დოლარით შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, 2012წელს საქართველოს მშპ 15.85 მილიარდი დოლარი იყო, 2015 წელს კი მან 13.96 მილიარდი შეადგინა. 2012 წლიდან 2015 წლამდე პერიოდში საქართველოს მშპ დოლარში 1.89 მილიარდით შემცირდა.
საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტი (მილიარდი)
ნაციონალური მოძრაობის" მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, დოლარში მშპ-ის 2 მილიარდ დოლარამდე შემცირებაზე, სწორია. თუმცა, ქვეყნის ეკონომიკის სიდიდის ცვლილება ნომინალურ დოლარებში არ იზომება. თუ გვსურს გავარკვიოთ, მცირდება თუ იზრდება ქვეყნის ეკონომიკა, ლარში გამოხატული რეალური მშპ-ის ცვლილება უნდა ვნახოთ. რეალური მშპ-ის დათვლა მუდმივ ფასებში ხდება, ანუ ყოველი წლის მშპ ერთი რომელიმე საბაზისო წლის ფასებში ითვლება. მუდმივ ფასებში, ლარში აღებული მშპ გამორიცხავს ინფლაციის და ვალუტის კურსის ცვლილების გავლენას და მხოლოდ წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების რეალური ღირებულების ცვლილებას აღწერს. ქვეყნის ეკონომიკის საზომი სწორედ ქვეყანაში წარმოებული საქონლისა და მომსახურების ლარში გამოხატული ღირებულებაა და არა დოლარში გადაანგარიშებული მშპ. 2012 წლის შემდეგ დოლარში გამოხატული მშპ ლარის კურსის გაუფასურების, და არა ქვეყნის ეკონომიკის შემცირების, გამო შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, 2012 წელს საქართველოს მშპ მუდმივ ფასებში 23.6 მილიარდი ლარი იყო, 2015 წელს კი 26.2 მილიარდი, რაც 2.6 მილიარდიანი ზრდაა. ეს ნიშნავს იმას, რომ საქართველოში 2015 წელს 2012 წელთან შედარებით 2.6 მილიარდი ლარით მეტი ღირებულების (11%-ით მეტი) პროდუქცია იქნა წარმოებული.
სხვა საკითხია, რომ ბოლო სამ წელში (ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ) საქართველოს ეკონომიკის ზრდა მნიშვნელოვნად შენელდა. კრიზისული წლების (2008-2009) შემდეგ, 2010-2012 წლებში საქართველოს ეკონომიკა წლიურად საშუალოდ 6.6%-ით იზრდებოდა, 2013-2015 წლების საშუალო ზრდის ტემპი კი 3.6%-ია. ეკონომიკის 3%-იანი ზრდაა მოსალოდნელი 2016 წელს. 6.6%-იანი ზრდის პირობებში საქართველოს ეკონომიკა 11 წელიწადში გაორმაგდებოდა, 3%-იანი ზრდით კი ჩვენი ეკონომიკის გაორმაგებას 24 წელი დასჭირდება.
ეკონომიკის (მშპ-ის) ზრდის ტემპი, %
ნაციონალური მოძრაობის" მონაცემები, იმის შესახებ, რომ 2013-2015 წლებში საქართველოს მშპ დოლარში 2 მილიარდამდე შემცირდა, სიმართლეა. თუმცა, ეკონომიკის სიდიდის შესადარებლად ამ კრიტერიუმის გამოყენება არასწორია. დოლარში საქართველოს მშპ-ის შემცირება ლარის გაუფასურებამ გამოიწვია და არა იმან, რომ ახლა უფრო ნაკლები მოცულობის პროდუქცია იწარმოება, ვიდრე 2012 წელს. ქვეყნის ეკონომიკის სიდიდე კი სწორედ წარმოებული პროდუქციის მოცულობაა.
საქსტატის მონაცემებიდან ჩანს, რომ მიუხედავად ლარის გაუფასურების და დოლარში მშპ-ის შემცირებისა, ლარში გამოხატული ქვეყნის რეალური მშპ გაზრდილია. 2013 წლის შემდეგ საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი მნიშვნელოვნად შემცირიდა, თუმცა ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ზოგადად ეკონომიკაა შემცირებული.

On 17 July 2016, the United National Movement (UNM) published an infographic, entitled Comparison of the Economy, on its official Facebook page. According to the UNM’s claim, the Georgian Dream coalition has made us poorer as the Georgian economy was USD 15.84 billion in 2012 whilst it dropped by almost USD 2 billion in 2015, amounting to USD 13.95 billion.
FactCheck took interest in the accuracy of this information.
The size of a country’s economy can easily be seen by looking at its gross domestic product (GDP). The GDP is the overall value of the goods and services produced on the territory of a country in the period of one year. The United National Movement took Georgia’s GDP denominated in USD and determined that it had dropped by almost USD 2 billion from 2012 to 2015. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the country’s GDP amounted to USD 15.85 billion in 2012 but had decreased to USD 13.96 billion by 2015. Georgia’s GDP decreased by about USD 1.89 billion in the period from 2012 to 2015.
Chart 1: Georgia’s GDP (in billions)
Sources: National Statistics Office of Georgia, International Monetary Fund
The information published by the United National Movement about Georgia’s GDP having decreased by about USD 2 billion over the aforementioned three-year period is, therefore, correct. However, the changes in the size of the country’s economy are not normally calculated in nominal USD. If we wish to find out if Georgia’s economy is increasing or decreasing we must take a look at the changes in the real GDP denominated in GEL. The real GDP is counted in constant prices, meaning that the GDP of any year is calculated in the prices of one of the years taken as a basis for calculation. The real GDP in GEL calculated in constant prices rules out the influence of inflation or the changes in exchange rates and describes the changes in the value of produced goods and services only. The value of produced goods and services in GEL is the appropriate way for assessing the size of the Georgian economy rather than calculating the GDP in USD. Georgia’s GDP in USD has decreased since 2012 because of the depreciation of the GEL exchange rate and not because the country’s economy had actually shrunk. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s GDP in constant prices amounted to GEL 23.6 billion in 2012 whilst it had increased to GEL 26.2 billion by 2015 which shows a growth of GEL 2.6 billion. This means that the value of goods and services produced in Georgia was GEL 2.6 billion (11%) more in 2015 than in 2012.
The fact that Georgia’s economic growth rate has decreased dramatically in the past three years (after the new government assumed office) deserves separate discussion. After the crisis years of 2008 and 2009, the country’s economy grew by an annual average of 6.6% from 2010 to 2012. The average annual economic growth rate was 3.6% from 2013 to 2015. An annual growth of 3% is expected in 2016. In the case of a 6% annual growth rate, Georgia’s economy would double in 11 years whilst it would take 24 years to achieve that same goal with a 3% growth rate.
Chart 2: Growth Rate of Georgia’s GDP (%)
The information published by the United National Movement about Georgia’s GDP having decreased by about USD 2 billion over the period from 2013 to 2015 is correct. However, it is inappropriate to use this criterion for assessing the changes in the size of the economy. The drop in the country’s GDP in USD was due to the depreciation of the GEL exchange rate with regard to USD and not the fact that less goods and services are produced in Georgia now than in 2012. The size of the country’s economy is the overall value of the goods and services produced in one year.
The data of the National Statistics Office of Georgia indicate that despite the depreciation of GEL and the drop in the GDP in USD, Georgia’s real GDP has grown. The country’s economic growth rate has shrunk dramatically since 2013; however, this does not mean that the size of the economy in general has decreased.