2015 წელს თბილისის აეროპორტში მგზავრთა ნაკადმა მილიონ 800 ათასს გადააჭარბა
საქართველოს ეკონომიკის მინისტრის, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადებით, "2015 წლის მონაცემებით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში მგზავრთა ნაკადმა მილიონ 800 ათასს გადააჭარბა, რამაც ბიძგი მისცა ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ტერმინალის გაფართოების და მშენებლობის ფაზის განხორციელებას". ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ოფიციალური ინფორმაციით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში მგზავრთა ნაკადი 2010 წლიდან დღემდე ყოველწლიურად იზრდება.   ცხრილი 1: თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მგზავრთა რაოდენობა (2010-2016)
წლები თბილისის საერთაშორისო  აეროპორტი პროცენტული ცვლილება
2010 853 001 -
2011 1 076 289 26%
2012 1 253 464 16%
2013 1 482 237 18%
2014 1 620 058 9%
2015 1 887 838 17%
2016 (ორი კვარტალი) 923 458 20%
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლების განმავლობაში მგზავრთა რაოდენობა ყველაზე მეტად (26%-ით) 2011 წელს გაიზარდა. ასევე, მიმდინარე წლის ორი კვარტალი ზრდის მაღალი ტენდენციით ხასიათდება. წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მგზავრთა რაოდენობა 20%-ით არის გაზრდილი. ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, როგორია საერთაშორისო მოგზაურთა (უცხო ქვეყნის მოქალაქეები) ნაკადის წლიური სტატისტიკა.   ცხრილი 2: თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში საერთაშორისო მოგზაურებისა და გამყვანი ტურიზმის სტატისტიკა (2010-2016)
წელი საერთაშორისო ვიზიტორები გამყვანი ტურიზმი
2010 44 697 406 504
2011 598 737 477 552
2012 751 464 502 000
2013 926 706 555 531
2014 993 271 626 787
2015 1 252 640 635 198
2016 (ორი კვარტალი) 639 121 284 337
როგორც ცხრილიდან ჩანს,  თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში საერთაშორისო მოგზაურთა ნაკადი და გამყვანის ტურიზმის (საქართველოს მოქალაქეების მოგზაურობის) მაჩვენებელი ყოველწლიურად იზრდება. მგზავრთა ნაკადში დიდი წილი საერთაშორისო ვიზიტორებს უჭირავთ, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქვეყანაში ტურიზმის განვითარებისთვის. 2015 წლის 28 მაისს, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ოპერატორ კომპანია "ტავ ჯორჯიასა" და საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებას შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის არსებული ასაფრენი ზოლისა და სამიმოსვლო ბილიკების რეაბილიტაციას და ასევე მთლიანად აეროპორტის ინფრასტრუქტურულ განვითარებას ითვალისწინებდა. ეკონომიკის სამინისტროს  ინფორმაციით, ბოლო პერიოდში, მგზავრთა გაზრდილი რაოდენობის გამო, კომპანია "ტავ ჯორჯიამ" ახალი ტერმინალის მშენებლობა დაიწყო.   დასკვნა ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, 2015 წელს, წინა წელთან შედარებით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში მგზავრთა ნაკადის რაოდენობა 17%-ით გაიზარდა და 1 მილიონ 887 ათას 838 შეადგინა. მიმდინარე წლის ორი კვარტლის მონაცემებით, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, კიდევ უფრო მაღალი, 20%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.

The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated: "According to 2015’s data, the flow of passengers at Tbilisi International Airport exceeded 1,800,000. This spurred the implementation of expansion and the construction of a new terminal."
According to the official information of the Georgian National Tourism Administration, the flow of passengers at
Tbilisi International Airport has been rising annually since 2010.
Table 1: Number of Passengers at Tbilisi International Airport (2010-2016)
Tbilisi International Airport |
Difference in Percentage |
853,001 |
1,076,289 |
26% |
1,253,464 |
16% |
1,482,237 |
1,620,058 |
9% |
1,887,838 |
17% |
2016 (two quarters) |
923,458 |
Of note is that during the last years, the biggest growth in the number of passengers was registered in 2011 (26%). Additionally, the first two quarters of 2016 show a high growth trend. The number of passengers increased by 20% as compared to the same period of the previous year.
FactCheck also took interest in international travellers (foreign citizens) and outbound tourism (Georgian citizens) at the airport.
Table 2: International Travellers and Outbound Tourism at Tbilisi International Airport (2010-2016)
International Visitors |
Outbound Tourism |
44,697 |
406,504 |
598,737 |
477,552 |
751,464 |
502,000 |
926,706 |
555,531 |
993,271 |
626,787 |
1,252,640 |
635,198 |
639,121 |
284,337 |
As illustrated by the table, the volume of the flow of international travellers and outbound tourism has been rising annually. A significant part of the flow of passengers are international travellers and this is especially important for the development of Georgia’s tourism.
On 28 May 2015, TAV Georgia, which is the operator company of Tbilisi International Airport, and United Airports of Georgia signed a contract which envisages the rehabilitation of the take-off lane and runways as well as infrastructural development for the entire airport.
According to the information of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, TAV Georgia started to build a new terminal because of the increased number of passengers utilising the airport.
According to the information of the Georgian National Tourism Administration, the number of passengers at Tbilisi International Airport increased by 17% in 2015 and reached 1,887,838. According to the first two quarters of 2016, an even higher growth was registered – 20% – as compared to the same period of the previous year.