საქართველოს ყოფილმა პრემიერმა და პარტია "ქართული ოცნების" დამფუძნებელმა ბიძინა ივანიშვილმა თავის
წერილში, რომლითაც მოსახლეობას მიმართა, აღნიშნა, რომ ახალმა მთავრობამ სიტუაცია მრავალ სფეროში გააუმჯობესა, მათ შორის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის ტემპიც გაზარდა.
ფაქტ-მეტრი შეეცადა გაერკვია, წინა და მოქმედი ხელისუფლებების დროს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე რა სიგრძის და ფართობის გზა დაიგო.
თბილისი-სენაკი-ლესელიძის ავტომაგისტრალის (ჩქაროსნული ავტობანის) მშენებლობა 2006 წელს დაიწყო. ის E-60 (ფოთი-თბილისი-წითელი ხიდი) და E-70 (ფოთი-ბათუმი-სარფი) მაგისტრალებისგან შედგება. მისი საერთო სიგრძე დაახლოებით 390 კილომეტრია (იხ. ფაქტ-მეტრის
სტატია 1,
სტატია 2). საავტომობილო გზების დეპარტამენტის
ინფორმაციით, 2006 წლიდან მიმდინარე წლის ივლისამდე ავტობანის 148.5 კილომეტრიანი მონაკვეთია გახსნილი. 2006-2012 წლებში მოძრაობა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 68.2 კილომეტრი სიგრძის გზაზე გაიხსნა, ხოლო 2013-2016 (ივლისამდე) წლებში - 80.3 კმ-ზე. რაც შეეხება დაგებული გზის ფართობს, 2006-2012 წლებში 1 მილიონ 567 ათას 450 კვადრატული მეტრი ფართობის გზა დაიგო, 2013-2016 წლებში კი - 1 მილიონ 215 ათას 900 მ
2.
ცხრილი 1: 2006-2012 წლებში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე გახსნილი გზის სიგრძე (კმ) და ფართობი (მ
2)
| წელი | გახსნა (კმ) | გახსნა (მ2) |
| 2006 | 0.0 | 0.0 |
| 2007 | 13.7 | 315 100 |
| 2008 | 20 | 460 000 |
| 2009 | 15.2 | 349 600 |
| 2010 | 6 | 138 000 |
| 2011 | 11.8 | 271 400 |
| 2012 | 1.45 | 33 350 |
| სულ | 68.15 | 1 567 450 |
ცხრილი 2: 2013-2016 წლებში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე გახსნილი გზის სიგრძე (კმ) და ფართობი (მ
| 2013 | 15.40 | 183.300 |
| 2014 | 41.40 | 502.100 |
| 2015 | 16.50 | 379.500 |
| 2016 (ივლისამდე) | 7 | 151.000 |
| სულ | 80.3 | 1.215.900 |
როგორც აღვნიშნეთ, ჩქაროსნული ავტობანის მშენებლობა 2006 წლის მარტში დაიწყო. მაგრამ, პირველ წელს გზის საფარის დაგების სამუშაოები არ დაწყებულა. შესაბამისად, "ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის დროს, 2007-2012 წლებში, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე საშუალოდ წელიწადში 11.3 კმ. სიგრძის და 261 242 მ
2 ფართობის გზა იხსნებოდა. ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ კი - წელიწადში საშუალოდ 22.9 კმ. სიგრძის და 347 400 მ
2-ის ფართობის გზა იხსნება. როგორც ვხედავთ, "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე წინა წლებთან შედარებით წელიწადში საშუალოდ 2-ჯერ მეტი სიგრძის და 1.3-ჯერ მეტი ფართობის გზა იხსნება. ისიც აღსანიშნავია, რომ 2012 წლის ბოლოს სამშენებლო სამუშაოები 2 მლნ 187 ათას 500 კვადრატულ მეტრ გზაზე მიმდინარეობდა, ანუ ხელისუფლებაში "ქართულ ოცნების" მოსვლისას ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის აღნიშნული ფართობის გზაზე სამშენებლო სამუშაოები უკვე დაწყებული იყო. 2016 წლის ივნისის მდგომარეობით კი, სამშენებლო სამუშაოები 3 მილიონ 118 ათას კვადრატული მეტრის ფართობის გზაზე მიმდინარეობს.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე დასრულებული მონაკვეთების ნაწილის მშენებლობა 2012 წლის ოქტომბრამდე დაიწყო და მშენებლობისთვის საჭირო თანხების მოძიებაც აღნიშნულ თარიღამდე მოხდა (ზესტაფონი-ქუთაისი-სამტრედიის და სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის მონაკვეთის მოდერნიზაცია-მშენებლობის და აგარა-ზემო ოსიაურის მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოების გარდა). შესაბამისად, ახალ მთავრობას ზოგ შემთხვევაში ასფალტის დასაგებად გამზადებული გზა დახვდა, რამაც ტემპი დააჩქარა.
ამჟამად, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ჩუმათელეთი-არგვეთას მონაკვეთზე ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევა დასრულდა და ხევი-უბისა-შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთების საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებაზე სატენდერო პროცედურების დაწყება იგეგმება.
ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობა 2006 წლის მარტში, უშუალოდ საგზაო საფარის მოწყობის სამუშაოები კი 2007 წლიდან დაიწყო. "ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მოძრაობა 68.15 კილომეტრ გზაზე გაიხსნა, რამაც 1 მილიონ 567 ათას 450 კვადრატული მეტრი ფართობი შეადგინა. ხოლო, ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ მოძრაობა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 80.3 კმ-ზე გაიხსნა, რაც 1 მილიონ 215 ათას 900 მ
2-ია. შესაბამისად, "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე წინა წლებთან შედარებით წელიწადში 2-ჯერ მეტი სიგრძის და 1.3-ჯერ მეტი ფართობის გზა იხსნებოდა. თუმცა, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე დასრულებული მონაკვეთების ნაწილის მშენებლობა წინა ხელისუფლების დროს იყო დაწყებული. "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლისას 2 მილიონ 187 ათას 500 მ
2 ფართობის ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე აქტივობა (სამშენებლო სამუშაოები) უკვე მიმდინარეობდა, რამაც ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის ტემპი დააჩქარა.

The former Prime Minister of Georgia and founder of the Georgian Dream political party, Bidzina Ivanishvili, in his letter (issued on 30 May 2015) addressing the Georgian population underscored that the new government has brought forth improvement in many fields including the increased pace of high-speed highway construction.
FactCheck sought to determine the length and area of constructed highway surface both under the previous and incumbent governments.
Construction work on the Tbilisi-Senaki-Leselidze high-speed highway started in 2006. It comprises the E-60 (Poti-Tbilisi-Red Bridge) and the E-70 (Poti-Batumi-Sarpi) highways. The total length of the highway is approximately 390 kilometres (see
FactCheck’s
article 1 and
article 2). According to the information of the Department of Highways, a 148.5 kilometre-long section of the high-speed highway was opened in the period of July 2006 to present day. Traffic was opened on a 68.2 kilometre-long section of the high-speed highway in 2006-2012 and on an 80.3 kilometre-long section of the high-speed highway in 2013-2016 (until July). In 2006-2012, 1,567,450 square metres of road surface was constructed. Between 2013 and 2016, another 1,215,900 square metres was built.
Table 1: Length (kilometres) and Area (square metres) of High-Speed Highway Opened in 2006-2012
| Year | Length of Opened Highway (kilometres) | Area of Opened Highway (square metres) |
| 2006 | 0.0 | 0.0 |
| 2007 | 13.7 | 315,100 |
| 2008 | 20 | 460,000 |
| 2009 | 15.2 | 349,600 |
| 2010 | 6 | 138,000 |
| 2011 | 11.8 | 271,400 |
| 2012 | 1.45 | 33,350 |
| In total | 68.15 | 1,567,450 |
Table 2: Length (kilometres) and Area (square metres) of High-Speed Highway Opened in 2013-2016
| 2013 | 15.40 | 183,300 |
| 2014 | 41.40 | 502,100 |
| 2015 | 16.50 | 379,500 |
| 2016 (until July) | 7 | 151,000 |
| In total | 80.3 | 1,215,900 |
As we have already mentioned, construction work on the high-speed highway was launched in March 2006. However, during the first year no road pavement work was carried out. Therefore, during the rule of the United National Movement, an average of 11.3 kilometres of highway with an average area of 261,242 square metres of road surface was opened annually. After the change of government, an average of 22.9 kilometres of highway with an average area of 347,400 square metres of road surface are opened annually. This shows that the newly constructed highways per year are twice as long and 1.3 times larger in area under the Georgian Dream’s time in office. Of note as well is that construction work was ongoing on highway sections encompassing a total area of 2,187,500 square metres at the end of 2012. This means that the work on the high-speed highway had already been launched when the Georgian Dream came into power. As of June 2016, construction work is in progress on the highway sections with a total area of 3,118,000 square metres.
Of further mention is the fact that the construction of some of the sections of the high-speed highway which were opened after the change of government were in fact started before October 2012 and funds for the construction were raised before that date (an exception concerns the modernisation/construction of the Zestaponi-Kutaisi-Samtredia and Samtredia-Grigoleti connecting road sections and the construction of the Agara-Zemo Osiauri connecting road section). Therefore, in some cases the new government had already prepared road sections for asphalting which accelerated the overall pace of the construction work.
At the present moment, the technical-economic research on the Chumateleti-Argveta section of the high-speed highway has been completed and tender procedures are being launched in order to prepare the project documentation for the Khevi-Ubisa-Shorapani-Argveta sections.
Construction work on the high-speed highway was launched in March 2006 although asphalting started in 2007. In total, traffic was opened on a 68.2 kilometre-long section of the high-speed highway with a total road surface area of 1,567,450 square metres during the rule of the United National Movement.  After the change of government, traffic was opened on an 80.3 kilometre-long section of the high-speed highway with a total road surface area of 1,215,900 square metres. Annually, this shows that the newly constructed highways are twice as long and 1.3 times larger in area since the Georgian Dream came into power. However, of particular mention is the fact that construction work on some of the sections of the high-speed highway which were opened after the change of government were in fact started under the previous government. By the time that the Georgian Dream came into office, construction work had already been launched on an area comprising 2,187,500 square metres which accelerated the overall construction pace of the high-speed highway.