საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრის, კახა კალაძის განცხადებით: "ტელეკომპანია "ტაბულას" ჟურნალისტის მიერ გაკეთებული განცხადება, თითქოს გვქონდა წინასაარჩევნო პროგრამა, რომ დევნილი მოსახლეობა გათავისუფლდებოდა ყველანაირი კომუნალური გადასახადისგან, არის ძალიან დიდი სიცრუე და დემაგოგია. არცერთ ჩვენს წინასაარჩევნო პროგრამაში ასეთი დაპირება არ ყოფილა".
ფაქტ-მეტრი კახა კალაძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
რამდენიმე თვეა, წეროვანში დასახლებული დევნილი ოჯახების ნაწილი ბუნებრივი აირის გარეშეა დარჩენილი, რადგან ისინი წლების განმავლობაში დაგროვილ თანხას ვერ იხდიან. დევნილების თქმით, 2012 წელს, წინასაარჩევნოდ, "ქართული ოცნების" წარმომადგენლები მათ კომუნალური გადასახადებისგან გათავისუფლებას პირდებოდნენ. ამის დასადასტურებლად ერთ-ერთმა ოჯახმა საარჩევნო ბუკლეტის ფოტო მოგვაწოდა, სადაც მეხუთე პუნქტად წერია, რომ კოალიცია "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ ვალდებულებას იღებს დევნილი მოსახლეობა კომუნალური გადასახადებისგან გაათავისუფლოს.
სწორედ ამ დაპირებიდან გამომდინარე, მოსახლეობამ ბუნებრივი აირის საფასურის გადახდა შეწყვიტა, რის შედეგადაც დიდი რაოდენობით დავალიანება დაუგროვდა. 2015 წლის ზამთარში წეროვნის მოსახლეობა გააფრთხილეს, რომ თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში მათ ბუნებრივი აირის მიწოდება ორ კვირაში შეუწყდებოდათ.
საქართველოს მთავრობამ და კომპანია "სოკარმა" დევნილებისთვის დავალიანების დაფარვის ახალი სისტემა შეიმუშავეს. ამ სისტემის მიხედვით, წეროვნის მცხოვრებლებს ყოველთვიურად უხდებათ მიმდინარე გადასახადთან ერთად 15 ლარის დამატებით გადახდა, რომელიც დავალიანებას აკლდება. ერთ-ერთი ოჯახის განცხადებით, ამ სისტემის მიუხედავად, მათ გარკვეული თანხის წინასწარ შეტანაც მოსთხოვეს და განუმარტეს, რომ გადახდის ზემოაღნიშნული სისტემა მხოლოდ ამის შემდეგ ამოქმედდებოდა. ოჯახმა წინასწარი შენატანი ვერ გადაიხადა და შესაბამისად, გადახდის ახალი სისტემა მათზე არ გავრცელდა.
ამ საკითხზე ჩვენ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს მივმართეთ.
ჩვენი კითხვა უშუალოდ სამინისტროს მიერ კომუნალურების თანხის სუბსიდირების საკითხს ეხებოდა, რაზეც პასუხად მივიღეთ, რომ:
- სახელმწიფომ მთლიანად დაფარა როგორც 2013 წლის 1 ნოემბრამდე, ისე 2014 წლის 1 სექტემბრამდე მოხმარებული ელექტროენერგიის დავალიანება და 2013 წლის 1 მარტამდე მოხმარებული ბუნებრივი აირის ღირებულების დავალიანება (საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 4 აპრილის #307, 2013 წლის 26 დეკემბრის #2180 და 2014 წლის 23 ოქტომბრის #1896 განკარგულებები);
- სოციალურად დაუცველი დევნილი ოჯახები, რომელთა სარეიტინგო ქულა 70001-ზე ნაკლებს შეადგენდა, იღებდნენ 200 ლარიან დახმარებას, ზამთრის სეზონზე სათბობი საშუალებებით უზრუნველყოფის მიზნით (საქართველოს მთავრობის 2012 წლის 30 ნოემბრის #1972, 2013 წლის 30 ოქტომბრის #1502 და 2014 წლის 9 ოქტომბრის #1846 განკარგულებები);
- 2014 წლის ნოემბრიდან 2015 წლის თებერვლის ჩათვლით, 1965 დევნილ ოჯახს ბუნებრივი აირის ან ელექტროენერგიის საფასურის ასანაზღაურებლად თვეში ერიცხებოდა 50-50 ლარი (საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 2 დეკემბრის #2149 განკარგულება).

The Minister of Energy of Georgia, Kakha Kaladze, stated: "The statement made by the Tabula journalist that our elections campaign programme envisaged freeing IDPs from paying for utilities is a blatant lie and demagoguery. This type of promise has never been made in any of our elections campaign programmes."
FactCheck took interest in the accuracy of Kakha Kaladze’s statement.
Some IDP families currently residing in Tserovani have been left without natural gas for several months already because they are unable to pay their bills for consumption. According to the IDPs, during the elections campaign in 2012, members of the Georgian Dream promised to abolish their utility bills. One of the families presented a photo of a campaign leaflet where the fifth point states that the coalition Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream will free IDPs from paying for utilities.
Because of this promise, IDPs stopped paying for their natural gas consumption and, consequently, a large amount of debt accumulated. In the winter of 2015, IDPs received warning notices that gas supplies would be cut within two weeks if the amounts owing were not paid.
The Government of Georgia and the SOCAR company implemented a new system for paying the utility debts. According to the system, Tserovani residents were required to pay an additional GEL 15 together with their monthly bills, which is subtracted from their outstanding debts. As stated by one of the IDP families, they were required to prepay a certain amount of money beforehand and were told that the debt repayment system could only be launched after they paid this money. This family was unable to make the prepayment and, therefore, was not included in the debt repayment system.
FactCheck addressed the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia on this issue. Our question concerned the Ministry’s directly subsidising the utilities for IDPs. We received the following reply:
- The state fully covered the debts for electricity consumed by 1 November 2013 and by 1 September 2014 together with debts for natural gas consumed by 1 March 2013 (Decree N307 of the Government of Georgia issued on 4 April 2013, Decree N2180 of the Government of Georgia issued on 26 December 2013 and Decree N1896 of the Government of Georgia issued on 23 October 2014).
- Socially vulnerable IDPs whose ranking points were below 70,000 received GEL 200 in assistance to procure heating for the winter season (Decree N1972 of the Government of Georgia issued on 30 November 2012, Decree N1502 of the Government of Georgia issued on 30 October 2013 and Decree N1846 of the Government of Georgia issued on 9 October 2014).
- From November 2014 until March 2015, 1,965 IDP families received GEL 50 in monthly assistance to cover electricity and natural gas expenses (Decree N2149 of the Government of Georgia issued on 2 December 2014).