მონიტორინგის ცენტრ "მედიატორის" დამფუძნებელმა, ლევან ხაბეიშვილმა, ტელეკომპანია რუსთავი 2 -ის ეთერში თვითმმართველობის ორგანოებიდან პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებულ თანამშრომლებზე ისაუბრა: "თბილისის ბიუჯეტს ნარმანიას ერთი უკანონო გადაწყვეტილება, ჩემი თანამდებობიდან გათავისუფლების სახით, 41 ათასი ლარი დაუჯდა, ასეთი შემთხვევები კი ბევრია".
ლევან ხაბეიშვილი თბილისის მერიაში სოციალური სამსახურის უფროსის პოზიციას 2013 წლიდან იკავებდა, თუმცა, თვითმმართველობის არჩევნებში კოალიცია "ქართული ოცნების" გამარჯვების შემდეგ, დავით ნარმანიას 2014 წლის 22 აგვისტოს ბრძანებულების თანახმად, იგი თანამდებობიდან გათავისუფლდა. თითქმის ერთწლიანი დავის შემდეგ, საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე (აღნიშნული გადაწყვეტილება ზედა ინსტანციის სასამართლოებმაც ძალაში დატოვეს), თბილისის მერიას ხაბეიშვილის თანამდებობაზე დაუყოვნებლივ აღდგენა და 2015 წლის 27 იანვრიდან - 2015 წლის 18 სექტემბრამდე პერიოდში მიყენებული ფინანსური ზიანის ანაზღაურება (თვეში 3 600 ლარის გადახდა) დაეკისრა, რაც ჯამში დაახლოებით 27 ათას ლარს უდრის. აღნიშნული გადაწყვეტილების გარდა, უზენაესმა სასამართლომ თბილისის მერიას ლევან ხაბეიშვილის სასარგებლოდ, გაცდენილი ხელფასის სახით, დამატებით 14 ათასი ლარის კომპენსაცია დააკისრა. ჯამში, მერიის მიერ ლევან ხაბეიშვილისთვის გადასახდელმა თანხამ 41 ათასი ლარი შეადგინა. თანამდებობაზე ხელახლა აღდგენის შემდეგ ლევან ხაბეიშვილმა თბილისის მერიის განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამსახურის უფროსის მოადგილის პოსტი იმავე დღესვე, საკუთარი სურვილით დატოვა.
ანალოგიური ვითარებაა მერიის სოციალური სამსახურის ყოფილი თანამშრომლის, ნინო ქაცარავას შემთხვევაშიც, რომელიც თანამდებობიდან ხაბეიშვილთან ერთად გაათავისუფლეს. სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების მიხედვით, მისი სამსახურიდან დათხოვნის ბრძანება ბათილად გამოცხადდა და თბილისის მერიას აღნიშნული გადაწყვეტილებით გამოწვეული ზიანისთვის, კომპენსაციის სახით, 10 ათასი ლარის გადახდა, ასევე გაცდენილი ხელფასის ანაზღაურება დაეკისრა. ჯამში, დედაქალაქის ბიუჯეტიდან ქაცარავასთვის გადასახდელმა თანხამ 23 ათასი ლარი შეადგინა.
დაკავებული თანამდებობიდან უკანონო გათავისუფლებების შემთხვევები რეგიონებშიც ფიქსირდება. ფაქტ-მეტრმა ხაბეიშვილის მიერ დასახელებული ერთ-ერთი მსგავსი შემთხვევა გადაამოწმა, რის შედეგადაც გაირკვა, რომ 2016 წლის 18 აპრილს, ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ ნანა კაკაურიას სასარჩელო მოთხოვნა დააკმაყოფილა და მისი ქუთაისის ბაგა-ბაღების გაერთინების დირექტორის თანაშემწის პოზიციიდან გათავისუფლების შემთხვევა უკანონოდ მიიჩნია. სასამართლომ ასევე უკანონოდ მიიჩნია მისთვის ხელფასის დაქვითვის შემთხვევაც და ააიპ "ქალაქ ქუთაისის ბაგა-ბაღების გაერთიანებას" ნანა კაკაურიას თანამდებობაზე დაუყოვნებლივ აღდგენა დააკისრა.
2014 წლის თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ, საჯარო მოხელეების დაკავებული თანამდებობებიდან გათავისუფლება სასამართლომ არაერთ შემთხვევაში მიიჩნია უკანონოდ. აღნიშნული შემთხვევებიდან ირკვევა, რომ ხშირად თვითმმართველ ორგანოებს გათავისუფლებული მოხელის თანამდებობაზე აღდგენასთან ერთად კომპენსაციის გადახდაც ეკისრებოდათ, რასაც ჩვენ მიერ შესწავლილი შემთხვევებიც ადასტურებს.
აღსანიშნავია, რომ ანალოგიური მდგომარეობა არაერთ სახელმწიფო უწყებაში გვხვდება. მაგალითისთვის, სასამართლოს მიერ 2016 წლის 5 აპრილს მიღებული გადაწყვეტილება გამოდგება, რომლის საფუძველზეც იუსტიციის სამინისტროდან ორი თანამშრომლის გათავისუფლება უკანონოდ იქნა მიჩნეული.
ფაქტ-მეტრი საჯარო სამსახურებიდან თანამშრომელთა უკანონოდ გათავისფლების საკითხს მომავალში კვლავ დაუბრუნდება, ამ ეტაპზე კი ასკვნის, რომ ლევან ხაბეიშვილის განცხადება არის სიმართლე.

The founder of the monitoring centre, Mediatori, Levan Khabeishvili, on air on Rustavi 2, talked about the employees who were dismissed from self-government bodies on the grounds of their political beliefs. Mr Khabeishvili stated: "One illegal decision of Narmania, which was my dismissal, cost the Tbilisi budget GEL 41,000. And there are plenty of cases like that."
Levan Khabeishvili was the Head of Social Services at Tbilisi City Hall from 2013. However, after the victory of the Georgian Dream coalition in the municipal elections of 2014, Mr Khabeishvili was dismissed from his position on 22 August 2014 pursuant to Mayor Davit Narmania’s decree. After an almost year-long court dispute, Tbilisi City Hall was ordered to immediately reinstate Mr Khabeishvili to his position and pay for the financial damage incurred between 27 January 2015 and 18 September 2015 (GEL 3,600 per month for a total of approximately GEL 27,000) following the decision of Tbilisi City Court (the courts of higher instances upheld the decision). Apart from this decision, as a result of a decision of the Supreme Court of Georgia, Tbilisi City Hall had to pay an additional GEL 14,000 to him for the monthly salaries he was not able to receive. In total, the amount of money which Tbilisi City Hall was required to pay to Levan Khabeishvili reached GEL 41,000. He voluntarily then resigned from the position of Deputy Head of the Education, Sports and Youth Affairs Service of Tbilisi City Hall on the day of his reinstatement to this position.
The same situation occurred in the case of a former employee of Tbilisi City Hall’s Social Services, Nino Katsarava, who was dismissed from her position together with Levan Khabeishvili. As a result of a court decision, the decree calling for her dismissal was declared as null and void and Tbilisi City Hall was obliged to pay GEL 10,000 as compensation for financial damage together with the payment of her salaries for those months during which time she had been dismissed. In total, the amount of money to be paid to Ms Katsarava from the Tbilisi budget reached GEL 23,000.
The cases of illegal dismissals of employees from their positions are found throughout the regions as well. FactCheck verified one of the cases named by Levan Khabeishvili. As a result of our research, we found out that Kutaisi City Court ruled in favour of Nana Kakauria’s lawsuit on 18 April 2016 and decided that it was illegal for her to be dismissed from her position of Assistant to the Director of the of Kutaisi Union of Day Nurseries. The court also ruled that it was illegal to cut her salary and obliged the Kutaisi Union of Day Nurseries Non-commercial Legal Entity to immediately reinstate Nana Kakauria to her position.
After the 2014 municipal elections, the court ruled multiple times that dismissals of civil servants were illegal. A study looking into these cases demonstrated that self-government bodies often had to reinstate the dismissed civil servants to their positions and pay compensations. This was confirmed by the aforementioned cases in our research.
Of additional note is that the same situation can be found in many government agencies. For instance, on the basis of a court ruling on 5 April 2016, the dismissals of two employees from the Ministry of Justice were declared illegal.
FactCheck will come back to the topic of the dismissal of employees from the public sector in the future as well. At the present moment, FactCheck concludes that Levan Khabeishvili’s statement is TRUE.