29 მარტს გამართულ ბრიფინგზე "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა: "სამი წლის განმავლობაში მთავრობამ ბიუჯეტი გაზრდილი საგადასახადო განაკვეთის ხარჯზე შეასრულა. მოსახლეობას გაუძვირდა ცხოვრება, გაიზარდა აქციზი და არ შემცირდა გადასახადები".
საქართველოში მოქმედი საგადასახადო კოდექსის შესაბამისად, 5 საერთო-სახელმწიფოებრივი (საშემოსავლო, მოგების, დღგ, იმპორტის, აქციზი) და ერთი ადგილობრივი (ქონების) გადასახადი მოქმედებს. 2013 წლიდან დღემდე, აქციზის გადასახადის გარდა, არცერთი სხვა გადასახადის განაკვეთს არსებითი ცვლილება არ განუცდია. ამავდროულად, აღსანიშნავია, რომ საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთი საცხოვრებელი ფართის გაქირავებით მიღებული შემოსავლის შემთხვევაში 20%-დან 5%-მდე შემცირდა.
აქციზის გადასახადი ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ პირველად 2013 წლის 30 ივლისის ცვლილებით გადაიხედა და განაკვეთი ფილტრიან და უფილტრო სიგარეტებზე შესაბამისად 15 და 5 თეთრით გაიზარდა. 2014 წლის 11 დეკემბერს საგადასახადო კოდექსის აქციზის კარში მორიგი ცვლილება შევიდა. იმ დროისთვის მობილურ საკომუნიკაციო მომსახურებაზე აქციზის განაკვეთი 10-დან 8%-მდე შემცირდა. ამავე ცვლილების ფარგლებში შეიცვალა საერთაშორისო ზარების დასრულების მომსახურების განაკვეთი და ნაცვლად მიღებული კომპენსაციის 10%-ისა, მობილური კავშირის შემთხვევაში წუთზე 15, ხოლო ფიქსირებული ქსელის შემთხვევაში წუთზე 8 თეთრის ნიშნულზე ჩამოყალიბდა. 2014 წლიდან ორ ეტაპად გაიზარდა აქციზის გადასახადი თამბაქოს ნაწარმსა და ალკოჰოლურ სასმელებზე, 2014 წლის 12 დეკემბრის და 2015 წლის 11 დეკემბრის ცვლილებებით. აღნიშნული ცვლილებების ზუსტი გავლენის შეფასება ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლებზე მოცემული სტატიის ფარგლებში შეუძლებელია, თუმცა აქციზის გადასახადიდან მიღებული შემოსავლების ცვლილების ტენდენცია მოცემულია ცხრილში 1.
ცხრილი 1: აქციზის გადასახადიდან მიღებული შემოსავლების ცვლილების ტენდენცია 2010-2015 წლებში
როგორც ვხედავთ, 2010-2015 წლებში აქციზის გადასახადიდან მობილიზებული შემოსავლები ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. ასევე, ზრდადია მთლიანად საგადასახადო შემოსავლების მოცულობაც. აბსოლუტური მნიშვნელობის ზრდის პარალელურად, აქციზის გადასახადის წილი მთლიან საგადასახადო შემოსავლებში სტაბილურია და 10.45-დან (2012 წელი) 12.21%-მდე (2010 წელი) მერყეობს. აქციზის გადასახადის ზრდის შემდგომ პერიოდში წილობრივი მაჩვენებლის მნიშვნელოვანი ზრდა არ შეიმჩნევა. ამავდროულად, აქციზის გადასახადიდან საბიუჯეტო შემოსავლები 2015 წელს მხოლოდ 61 მლნ ლარით, 2013-2014 წლებში კი შესაბამისად 62 და 88 მლნ ლარით გაიზარდა. აღნიშნული ზრდა ერთი მხრივ სრულად განაკვეთის ცვილებით ვერ აიხსნება, მეორე მხრივ კი ბიუჯეტის მთლიან შემოსულობებთან მიმართებაში მიზერული მაჩვენებელია. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ბიუჯეტის შემოსულობებზე 2014 წლის ბოლოდან დადებითად მოქმედებდა ეროვნული ვალუტის გაუფასურება, რაც იმპორტისას საქონლის ლარში გამოსახული ღირებულების ზრდის ხარჯზე დღგ-სა და იმპორტის გადასახადის მოცულობის ზრდაში გამოიხატა.
ცხოვრების გაძვირებას რაც შეეხება, ფასების დონის შეფასების მიღებულ მაჩვენებელს სამომხმარებლო ფასების ინდექსი წარმოადგენს. გრაფიკზე 1 მოცემულია სამომხმარებლო ფასების ინდექსის ცვლილება.
გრაფიკი 1: სამომხმარებლო ფასების ინდექსი (ინფლაცია) 2007-2015 წლები
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, სამომხმარებლო ფასების დონეს ბოლო სამი წლის მანძილზე საგანგაშო მაჩვენებლისთვის არ მიუღწევია. აქვე აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ განსაზღვრული მიზნობრივი ინფლაციის მაჩვენებელი 5%-ის ნიშნულზეა. თუმცა, ეს არის ოფიციალური სტატისტიკის შედეგები. მარტში ჩატარებულმა NDI-ის გამოკითხვამ კი უჩვენა, რომ საქართველოში მოსახლეობას უმუშევრობის შემდეგ ყველაზე მეტად ფასების ზრდის/ინფლაციის პრობლემა აწუხებს. გამოკითხული მოსახლეობისთვის ინფლაციამ სიმწვავით გადაუსწრო ტერიტორიული მთლიანობის და სიღარიბის პრობლემას.
ინფლაციას ასევე დადებითი გავლენა აქვს ბიუჯეტის შემოსავლების შესრულებაზე, რადგან იზრდება წარმოების ბრუნვის ნომინალური ღირებულება. იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია ამ თემაზე.
2013 წლიდან დღემდე, საგადასახადო კოდექსში განხორციელებული ცვლილების შედეგად, 20-დან 5%-მდე შემცირდა საშემოსავლო გადასახადი საცხოვრებელი ფართის გაქირავებიდან მიღებულ შემოსავალზე. ასევე, 10-დან 8%-მდე შემცირდა აქციზის გადასახადი მობილურ საკომუნიკაციო მომსახურებაზე. სამ ეტაპად გაიზარდა აქციზის გადასახადი თამბაქოს ნაწარმსა და ალკოჰოლურ სასმელებზე.
რაც შეეხება ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლებს, შემოსავლები აქციზის გადასახადიდან, ისევე როგორც ბიუჯეტის მთლიანი საგადასახადო შემოსავალი, ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. აქციზის გადასახადის წილი მთლიან საგადასახადო შემოსავლებში სტაბილურია მთელ პერიოდზე, ზრდის აბსოლუტური მნიშვნელობა კი ბიუჯეტის შემოსულობებთან მიმართებაში მიზერულია.
ოფიციალური სტატისტიკით, 2015 წელს ინფლაცია 5%-მდე გაიზარდა, მოსახლეობის აზრით კი ცხოვრების გაძვირება უმუშევრობის მერე ყველაზე დიდი პრობლემაა. ინფლაციის ზრდამ და ლარის გაუფასურებამ დადებითი როლი ითამაშა ბიუჯეტის შემოსავლების შესრულებაში.

During his press briefing on 29 March 2016, the member of the United National Movement, Mikheil Machavariani, stated: "The Government of Georgia has been implementing the state budgets for the past three years at the expense of increasing taxes. Life has become more expensive for the population, excise tax has become higher and other taxes have not been lowered."
According to the Tax Code of Georgia, five general state taxes (income tax, profit tax, VAT, import tax and excise tax) and one local tax (property tax) are levied by the government. None of the tax rates, except for the excise tax, has undergone any serious changes since 2013. It should also be noted that in the case of income tax, the rate for those receiving income from accommodation rentals has dropped from 20% to 5%.
After the government changed, the very first review of the excise tax happened on 30 July 2013 when the tax on filtered and non-filtered cigarettes increased by 15 tetri and 5 tetri, respectively. Another change to the excise tax was made on 11 December 2014. At that time, the excise tax on mobile-communication services decreased from 10% to 8%. In terms of these changes, the rate for international telephone calls changed from the traditional 10% to 15 tetri, for mobile communications, and 8 tetri, for fixed network communications. The excise tax on tobacco products and alcoholic beverages increased in two stages from 2014. These included the 12 December 2014 and 11 December 2015 changes to the Tax Code of Georgia. In this article, it is quite impossible to assess the effect of these changes upon the incomes of the state budget; however, the changes in the income from excise tax are presented in Table 1.
Table 1: Changes in Income from Excise Tax from 2010 to 2015
As we can see, incomes from excise tax tended to increase from 2010 to 2015. The volume of the tax incomes in general is also growing. Parallel to the increase in absolute terms, the share of the excise tax in overall incomes is quite stable, varying from 10.45% (2012) to 12.21% (2010). The immediate aftermath of the increase in excise tax rates is not characterised by an increase in the share of the excise tax in overall tax incomes. At the same time, the income of the budget from excise tax increased by just GEL 61 million in 2015 and by GEL 62 million and GEL 88 million in 2013-2014, respectively. This increase, on the one hand, cannot completely be explained by the changes in the tax rate whilst, on the other hand, it is a very small amount as compared to the overall state budget incomes. It should also be noted that the depreciation of the national currency from the end of 2014 positively influenced the income part of the state budget. This manifested itself in the increase of import tax and VAT given the increase in the prices of imported goods in GEL.
As for the rising costs of living, a very much accepted tool for assessing the price level is the Consumer Price Index. Chart 1 reflects the changes in the Consumer Price Index.
Chart 1: Consumer Price Index (Inflation) from 2007 to 2015
As the chart makes clear, the Consumer Price Index has definitely not reached alarming levels for the past three years. It should also be noted that the inflation target level set out by the National Bank of Georgia is 5%. However, these are the results of official statistics. The survey conducted by the National Democratic Institute in March 2016 showed that the second greatest worry for the Georgian population, after unemployment, is rising prices and inflation. For those surveyed, inflation appeared to be a greater problem than the issues of territorial integrity or poverty.
Inflation also has a positive influence upon the implementation of budget incomes as the nominal price of manufacture turnover increases. See FactCheck’s article on this topic here.
Due to the changes to the Tax Code of Georgia from 2013 to date, the income tax rate for those receiving income from accommodation rentals has dropped from 20% to 5%. The excise tax on mobile-communication services has also decreased from 10% to 8%. The excise tax on tobacco products and alcoholic beverages increased in three stages.
As for the budget implementation data, the incomes from excise tax as well as the incomes in general have a trend of increase. The share of excise tax in overall tax incomes is stable for the whole reporting period whilst the growth in absolute numbers is very small as compared to the overall incomes of the state budget.
According to official statistics, inflation grew to 5% in 2015 whilst the population is of the opinion that rising prices are the second greatest problem after unemployment. The rising inflation and the depreciation of GEL have played a positive role in the implementation of the budget incomes.