რამდენი დროებითი საგამოძიებო კომისია შეიქმნა საქართველოს პარლამენტში 1992 წლიდან დღემდე
ბოლო სამი წლის განმავლობაში საპარლამენტო ოპოზიციამ რამდენიმე გახმაურებულ საქმეზე პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხი არაერთხელ დააყენა. მათი უდიდესი ნაწილი პარლამენტმა არ გაიზიარა (ჩვენი ინფორმაციით, კომისია მხოლოდ ერთ შემთხვევაში შეიქმნა) და კონკრეტული საქმეების გარშემო კომისიის შექმნის იდეას მხარი არ დაუჭირა. მკითხველის თხოვნით, ფაქტ-მეტრმა დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში პარლამენტის მიერ შექმნილი საგამოძიებო კომისიების საკითხი შეისწავლა. ჩვენ საქართველოს პარლამენტს ოფიციალური წერილით მივმართეთ და 1992 წლიდან დღემდე საკანონმდებლო ორგანოში საგამოძიებო კომისიების შექმნის მოთხოვნით წარდგენილი საკითხების ჩამონათვალი გამოვითხოვეთ. პარლამენტიდან მიღებული პასუხი 1992-2015 წლების მონაცემებს აერთიანებს და ის 34 დროებითი საგამოძიებო კომისიის შესახებ ინფორმაციას მოიცავს. წერილში განმარტებულია, რომ 1992-დან 2004 წლის ჩათვლით, საქართველოს პარლამენტის მასალები ეროვნულ არქივშია ჩაბარებული. შესაბამისად, პარლამენტში დაცული მასალა არასრულია. 1996-2003 წლებში საქართველოს პარლამენტმა ჯამში 9 დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ მოთხოვნა განიხილა. ესენია:
• პარლამენტის კორუფციასთან ბრძოლის დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• პარლამენტის წევრის, დავით ზეიკიძის განცხადების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• სამართალდამცავი ორგანოების ზოგიერთი თანამდებობის პირის ანტიკონსტიტუციურ ქმედებათა შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• დეპუტატ როსტომ დოლიძის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებების შემსწავლელი დროებით საგამოძიებო კომისია;
• საქართველოს საზღვაო-სანაოსნო საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• ცალკეული თანამდებობის პირების ქმედებათა კანონიერების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• საქართველოს ენერგეტიკის დარგში შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის შემსწავლელი დროებით საგამოძიებო კომისია;
• საქართველოს პარლამენტის კორუფციასთან ბრძოლის დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• საარჩევნო დარღვევების მიზეზების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია.
ამათგან, ოთხი ცნობად იქნა მიღებული და საგამოძიებო კომისიაც შეიქმნა. ხუთ მათგანზე მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ ინფორმაცია პარლამენტიდან მიღებულ პასუხში მითითებული არ არის. 2004-2012 წლებში საქართველოს პარლამენტმა დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ 11 მოთხოვნა განიხილა. 3 საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ გადაწყვეტილება პარლამენტიდან მიღებულ დოკუმენტში მითითებული არ არის. 2 საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხი გადაწყვეტილების მიღების გარეშე დარჩა. 6 საკითხის შესახებ დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მოთხოვნა კი საქართველოს პარლამენტმა არ დააკმაყოფილა. ესენია:
• სანდრო გირგვლიანისა და ამირან რობაქიძის მკვლელობების შემსწავლელი დროებით საგამოძიებო კომისია;
• განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ საბიუჯეტო სახსრების გამოყენების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• ფრაქცია "ძლიერი საქართველოს" ინიციატივით გათვალისწინებული დროებითი საგამოძიებო კომისია;
• სამართალდამცავი ორგანოების ცალკეულ თანამშრომელთა მიერ ჩადენილი გახმაურებული მკვლელობების საქმეთა შემოწმებისა და გამოძიების თაობაზე დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობა;
• 2007 წლის ნოემბრისა და 2011 წლის 26 მაისის საპროტესტო აქციების დარბევის ფაქტების შესწავლის მიზნით, საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობა;
• საქართველოს პრეზიდენტის, მისი ოჯახის წევრებისა და საქართველოს მთავრობის უმაღლესი თანამდებობის პირების მიერ ჩადენილი კორუფციული ფაქტების გამოკვლევისა და შესაბამისი რეაგირების მიზნით დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობა.
2013-2015 წლებში საქართველოს პარლამენტმა დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ 14 მოთხოვნა განიხილა. მათგან 8 საკითხის გარშემო საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ მოთხოვნა საქართველოს პარლამენტმა არ დააკმაყოფილა. ესენია:
• შალვა თავთუხაშვილის გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვალების ფაქტი;
• პრესისა და მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით გავრცელებული კადრები, სხვადასხვა პოლიტიკური თანამდებობის პირთა და საზოგადოების სხვა წევრების ტოტალური მოსმენების ფაქტების შესწავლა;
• ბარბარე რაფალიანცის გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვალების ფაქტი;
• საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს შესაბამის თანამდებობის პირთა მიერ საყდრისი-ყაჩაღიანის საბადოსთან დაკავშირებით განხორციელებული ქმედებების (მათ შორის, საყდრისი-ყაღაღიანის საბადოსათვის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის მოხსნისა და კომპანია RMG -ის მიერ საბადოს ტერიტორიაზე სამუშაოების ჩატარების საკითხის) შესწავლა (სამჯერ);
• იური ვაზაგაშვილის, ბარბარე რაფალიანცის, შალვა თავთუხაშვილის, ერასტი კინწმარიშვილისა და არჩილ მაისურაძის გახმაურებული მკვლელობების ფაქტების შესწავლა;
• ქვეყანაში არსებული სისტემური კორუფციის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია.
2013-2015 წლებში საქართველოს პარლამენტმა მხარი მხოლოდ კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნას დაუჭირა. 5 საკითხის გარშემო კი გადაწყვეტილება ამ დრომდე მიღებული არ არის. ესენია:
• "ჯიჰადის" სახელით გავრცელებული ვიდეო მასალის წარმომავლობისა და დამამზადებლის გამოვლენის ფაქტების შესწავლა;
• თბილისის ყოფილი მერის, გიგი უგულავას საჯარო განცხადება სასამართლოზე ზეწოლის კონკრეტულ ფაქტებთან დაკავშირებით;
• "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივნის, ივანე მერაბიშვილის საჯარო განცხადება 2013 წლის 14 დეკემბერს მომხდარ ფაქტებთან დაკავშირებით;
• საქართველოს პარლამენტის წევრზე, ნუგზარ წიკლაურზე 2014 წლის 31 მარტს მომხდარი თავდასხმის ფაქტის შესწავლა;
• ბარბარე რაფალიანცის, ერასტი კინწმარიშვილისა და შალვა თავთუხაშვილის მკვლელობების ფაქტების შესწავლა.
კვლევამ აჩვენა, რომ 1992-2015 წლებში (ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით) საქართველოს პარლამენტმა დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მოთხოვნით 34 საკითხი განიხილა. მათგან საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ დადებითი გადაწყვეტილება მხოლოდ 5 საკითხზე მიიღო. 14 შემთხვევაში დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხი პარლამენტმა არ დააკმაყოფილა. 7 საკითხზე საქართველოს პარლამენტს გადაწყვეტილება არ მიუღია. 8 საკითხის გარშემო მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ ინფორმაცია კი პარლამენტიდან მიღებულ დოკუმენტში მითითებული არ არის. როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, იმის გამო, რომ 2004 წლის ჩათვლით პარლამენტის მასალები ეროვნულ არქივშია ჩაბარებული, ჩვენ მიერ განხილული მონაცემები ბოლომდე სრულყოფილი არ არის. თუმცა, ის მაინც ნათლად ასახავს სამწუხარო ტენდენციას, რომლის მიხედვითაც, პარლამენტის საგამოძიებო კომისიები იშვიათად იქმნება.

Throughout the last three years, the Parliamentary Opposition has motioned multiple times for the establishment of Temporary Investigative Commissions for several much-publicised issues. The majority of the Parliamentary Minority’s pleas have not been approved by the Parliament of Georgia (according to FactCheck’s information, there was only one case when a Temporary Investigative Commission was established) and proposals to create Temporary Investigative Commissions for the investigation of specific cases were rejected.
FactCheck studied the cases of the establishment of Temporary Parliamentary Investigative Commissions throughout the history of independent Georgia upon the request of a reader.
FactCheck addressed the Parliament of Georgia with an official letter to request a list of proposals submitted to them with the demand for establishing Temporary Investigative Commissions from 1992 until today. The reply we received from the Parliament of Georgia encompasses data for the years 1992-2015 and includes information about 34 Temporary Investigative Commissions. The letter explains that the Parliament of Georgia’s documentation materials for the years 1992 to 2004 have been transferred to the National Archives of Georgia. Therefore, the materials stored in the Parliament of Georgia are incomplete.
In the period of 1996-2003, the Parliament of Georgia considered a total of nine proposals demanding the establishing of Temporary Investigative Commissions. The proposals concerned the following:
- Temporary Parliamentary Investigative Commission on the fight against corruption
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate the statement of Davit Zeikidze, MP
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate the anti-constitutional activities of some law enforcement officials
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate allegations against Rostom Dolidze, MP
- Temporary Parliamentary Investigative Commission on Georgia’s naval and maritime affairs
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate the legality of activities of some officials
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to study the crisis situation in the sphere of energy in Georgia
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate causes of electoral violations
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate the murders of Sandro Girgvliani and Amiran Robakidze
- Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate budgetary spending by the Ministry of Education and Science of Georgia
- Temporary Parliamentary Investigative Commission established upon the request of the Strong Georgia parliamentary faction
- The expediency to establish a Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate and verify much-publicised crimes committed by certain law enforcement agency employees
- The expediency to establish a Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate the facts of crackdown on protest rallies in November 2007 and on 26 May 2011
- The expediency to establish a Temporary Parliamentary Investigative Commission to investigate and adequately react to the facts of corruption committed by the President of Georgia, his family members and high-ranking officials of the Government of Georgia
- The death of Shalva Tatukhashvili under unclear circumstances
- Study of incidents of the circulation of illegally obtained photographs and videos disclosing details of the private lives of individuals and the illegal telephone tapping of politicians and other public figures
- The death of Barbare Rapaliantsi under unclear circumstances
- Study of the activities of respective officials of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia carried out in regard to the Sakdrisi-Kachaghiani mine (including the revocation of the cultural heritage status of Sakdrisi-Kachaghiani and the RMG company’s conduct of mining work on the territory of the mine). This proposal was pushed forward three times.
- Study of facts concerning the much-publicised murders of Yuri Vazagashvili, Barbare Rapaliantsi, ShalvaTatukhashvili, Erasti Kitsmarishvili and Archil Maisuradze
- Establishment of a Temporary Investigative Commission to study the country’s systemic corruption
- Investigation of the identification of the origins and producers of a video recording containing jihadi threats
- Public statement of the former Mayor of Tbilisi, Gigi Ugulava, in regard to concrete facts of pressure on the court
- Public statement of the General Secretary of the United National Movement, Vano Merabishvili, about the facts which took place on 14 December 2013
- Investigation of the assault against Nugzar Tsiklauri, MP, committed on 31 March 2014
- Investigation of the facts concerning the murders of Barbare Rapaliantsi, Erasti Kitsmarishvili and Shalva Tatukhashvili