თბილისის მერმა, დავით ნარმანიამ, დედაქალაქის ბიუჯეტის ფარგლებში დაფინანსებულ ჯანდაცვის პროგრამებზე ისაუბრა. მერის განცხადებით, გაორმაგდა ჯანდაცვის პროგრამების რაოდენობა. მისივე თქმით: "პირველად დაიწყო აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციის პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც დაკმაყოფილებულია შემოსული განცხადებების 95%. დაფინანსდა 279 ბენეფიციარი და თითოეულს 107 000 ლარი გამოეყო. პირველად დაიწყო ძვლის ტვინის ტრანსპლანტაციის პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც ლეიკემიისა და ონკოჰემატოლოგიური დაავადებების მქონე პაციენტებს სრული მკურნალობა უტარდებათ. პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებაზე ყველა მოთხოვნა დაკმაყოფილდა და თითოეულ ბენეფიციარს დაახლოებით 200 000 ლარი გამოეყო".
ფაქტ-მეტრი დავით ნარმანიას განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია "საქართველოს აუტიზმის საზოგადოების" ოფიციალურ ვებგვერდზე განმარტებულია, რომ აუტიზმი განვითარების შეფერხებაა და აუტიზმის სპექტრის დარღვევად მიიჩნევა.
თბილისის მერიის მიერ განხორციელებულ პროგრამებსა და ქვეპროგრამებზე ინფორმაცია დედაქალაქის ბიუჯეტშია მოცემული. დოკუმენტში ნათქვამია, რომ აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციის ქვეპროგრამა აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვთა მოტორული, შემეცნებითი, სოციალური განვითარების, თვითმოვლის და დამოუკიდებლად ფუნქციონირების უნარების ჩამოყალიბების ხელშეწყობას გულისხმობს. ქვეპროგრამა მულტიდისციპლინური გუნდის ერთიანი საჭიროებების შემთხვევაში რამდენიმე სპეციალისტის მიერ ბენეფიციარისთვის კომპლექსური თერაპიის, თვეში არაუმეტეს 20 ინდივიდუალური სეანსის დაფინანსებას მოიცავს. თითოეული სეანსის ღირებულება 21 ლარია. ქვეპროგრამით სარგებლობა თბილისში რეგისტრირებულ 2-დან 16 წლამდე ასაკის საქართველოს მოქალაქეებს შეუძლიათ, რომლებსაც ძირითად დიაგნოზად დაავადებათა საერთაშორისო კვალიფიკაციის (ICD-10) ზოგადი აშლილობების ჯგუფის დიაგნოზი გააჩნიათ.
პროგრამით მოსარგებლე ბენეფიციარების შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვის ჩვენ თბილისის მერიას ოფიციალური წერილით მივმართეთ. მიღებულ პასუხში ნათქვამია, რომ თბილისის მერიამ აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციის ქვეპროგრამა 2015 წლის აპრილიდან დაიწყო. გასულ წელს ქვეპროგრამისთვის ბიუჯეტიდან 610 000 ლარი გამოიყო. ქვეპროგრამით სარგებლობის მოთხოვნით მერიაში სულ 426 განაცხადი შევიდა და 335 მათგანი დაკმაყოფილდა. ამასთან, 48 განმცხადებელი ქვეპროგრამისთვის დადგენილ კრიტერიუმებს აკმაყოფილებს და მომლოდინეთა სიაშია რეგისტრირებული. თბილისის მერიის განმარტებით, 2015 წლის მდგომარეობით, ქვეპროგრამის ბენეფიციარები სულ 585 081 ლარის ოდენობით დაფინანსდნენ. თითოეულ ბენეფიციარზე გახარჯულმა თანხამ კი 1 746 ლარი შეადგინა.
თბილისის 2016 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციის ქვეპროგრამისათვის 1.3 მილიონი ლარია გამოყოფილი (გვ. 84, კოდი - 06 01 06). აქვე აღსანიშნავია, რომ აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვები ასევე ჩართულები არიან სოციალური მომსახურების სააგენტოს ბავშვთა ადრეული განვითარების ქვეპროგრამაშიც. ამ ქვეპროგრამის ამოცანაა განვითარების შეფერხების, რისკის, ან შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვების განვითარების სტიმულირება და სოციალური ინტეგრაციის ხელშეწყობა. ქვეპროგრამის სამიზნე ჯგუფებს განეკუთვნება გონებრივი განვითარების შეფერხების (მათ შორის  აუტიზმის სპექტრის დარღვევის) მქონე 0-7 წლამდე ასაკის, თვეში არაუმეტეს 480 ბავშვისა. მათ  შორის, არაუმეტეს 335 ბავშვს მომსახურება მიეწოდება თბილისში. ქვეპროგრამის ბიუჯეტი 832 800 ლარით არის განსაზღვრული.
რაც შეეხება ძვლის ტვინის ტრანსპლანტაციის ქვეპროგრამას, ის ლეიკემიის ან სხვა ონკოჰემატოლოგიური დიაგნოზის მქონე 40 წლამდე ასაკის პირებისთვის ძვლის ტვინის ტრანსპლანტაციის, ტრანსპლანტაციის წინა კვლევებისა და ტრანსპლანტაციის შემდგომი რეაბილიტაციის დაფინანსებას გულისხმობს. მისი განხორციელება თბილისის მერიამ 2015 წლის იანვრიდან დაიწყო. ქვეპროგრამის 2015 წლის ბიუჯეტი 1 750 399 ლარს შეადგენდა. ამ პროგრამის ფარგლებში თბილისის მერიას სულ 21-მა ბენეფიციარმა მიმართა, მათგან 11-ის მოთხოვნა დაკმაყოფილდა. გასულ წელს ქვეპროგრამისთვის გამოყოფილი ბიუჯეტი თბილისის მერიამ სრულად აითვისა. 2016 წლის ბიუჯეტი კი 2 მილიონ ლარს შეადგენს (გვ. 84, კოდი - 06 01 13).
არსებული მდგომარეობით, თბილისის ბიუჯეტიდან ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში 13 ქვეპროგრამა ფინანსდება. მათგან 6 სწორედ 2015-2016 წლებში დაემატა. 2014 წელთან შედარებით ჯანდაცვის პროგრამებისთვის გამოყოფილი თანხის მოცულობა თითქმის გაორმაგებულია. თუკი 2014 წელს აღნიშნული პუნქტისთვის განკუთვნილი თანხა 23 568 000 ლარი იყო, 2016 წლისთვის ამ მიმართულებით გათვალისწინებული ბიუჯეტი 40 390 000 ლარამდე გაიზარდა.
2015 წელს თბილისის მერიამ პირველად დაიწყო აუტიზმის სპექტრის დარღვევის მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციისა და ძვლის ტვინის ტრანსპლანტაციის ქვეპროგრამების განხორციელება. პირველი პროგრამის ფარგლებში, 2015 წელს მერიამ ბიუჯეტის 95% აითვისა. მერიაში შესული 426 განაცხადიდან 335 (78% და არა 95%, როგორც თბილისის მერმა აღნიშნა) დაკმაყოფილდა. ამასთან, თითოეულ ბენეფიციარზე 1 746 ლარი დაიხარჯა. შესაბამისად, დავით ნარმანიას განცხადება, რომ თითოეულ ბენეფიციარს 107 000 ლარი გამოეყო, არაზუსტია. იქიდან გამომდინარე, რომ თბილისის მერის მიერ დასახელებულ რიცხვსა და რეალურ მონაცემს შორის სოლიდური სხვაობაა, არ გამოვრიცხავთ, რომ ცდომილება მექანიკური შეცდომით იყო განპირობებული.
ძვლის ტვინის ტრანსპლანტაციის ქვეპროგრამის ფარგლებში თბილისის მერიაში შესული 21 განცხადებიდან 11 დაკმაყოფილდა. თითოეულ ბენეფიციარზე დახარჯულმა თანხამ კი საშუალოდ 159 127 ლარი შეადგინა. განცხადების აღნიშნულ ნაწილში დავით ნარმანია არასწორად ასახელებს როგორც ბენეფიციართა რაოდენობას, ისე თითოეულ მათგანზე დახარჯული თანხის ოდენობას.
მიუხედავად იმისა, რომ თბილისის მერი არასწორად ასახელებს (სავარაუდოდ, მექანიკური შეცდომის გამო) პროგრამების ფარგლებში დაფინანსებულ ბენეფიციართა რაოდენობას და მათზე გახარჯული თანხების მოცულობას, ის მაინც სწორად ასახავს არსებული ვითარების კონტექსტს. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მისი განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

The Mayor of Tbilisi, Davit Narmania, discussed healthcare programmes funded within the framework of Tbilisi’s budget. According to the Mayor’s statement, healthcare programmes have been doubled. Mr Narmania stated: "This is the first time when a programme for the rehabilitation of children with the autism spectrum disorder has been launched and more than 95% of the applications which were submitted were satisfied. In total, 279 beneficiaries were funded in the amount of GEL 107,000 each. It is also the first time when a bone marrow transplant programme has been launched with patients suffering from onco-hematological diseases and leukaemia receiving full medical care within the framework of the programme. The programme funded every submitted application and each beneficiary was allotted approximately GEL 200,000."
FactChecktook interest in the accuracy of Davit Narmania’s statement.
Information from the official website of the Autism Society of Georgia, a local non-governmental organisation, indicates that autism is a developmental disorder further considered as an autism spectrum disorder.
Information about the programmes and sub-programmes carried out by Tbilisi City Hall is given in the city’s budget. The budget document indicates that the sub-programme for the rehabilitation of children with the autism spectrum disorder envisages assistance to develop their motor, cognitive, social, self-help and independence skills. For those children requiring greater assistance, the sub-programme covers the costs of complex therapy administered by a team of medical specialists to a maximum of 20 medical visits for the treatment per month. The cost of each treatment visit is GEL 21. This assistance is for citizens of Georgia within the age margin of 2 to 16 years and who are registered in Tbilisi and diagnosed with mental or behavioural disorders as given in the International Classification of Diseases (ICD-10).
FactCheckaddressed Tbilisi City Hall with an official letter in order to obtain detailed information on those individuals who are beneficiaries of the aforementioned sub-programme. The reply we received states that Tbilisi City Hall launched the rehabilitation sub-programme for children with the autism spectrum disorder in April 2015 with GEL 610,000 having been allocated thereto from the budget. There was a total of 426 applications submitted and registered at Tbilisi City hall with the request for funding of which 335 were satisfied. Additionally, a further 48 applicants met the criteria as prescribed by the sub-programme and are on the waiting list. As clarified by Tbilisi City Hall, beneficiaries received a total of GEL 585,081 in funding in 2015. The amount of money allocated for each individual beneficiary was GEL 1,746.
According to the 2016 Tbilisi budget, GEL 1.3 million is allocated for the rehabilitation sub-programme for children with the autism spectrum disorder (page 84 of the budget, code – 06 01 06). Of note, too, is that children with the autism spectrum disorder are also covered under the Children’s Early Development sub-programme of the Social Service Agency whose aim is to assist children with impaired developmental disabilities to facilitate their social integration. The Social Service Agency’s sub-programme target groups are children between the ages of 0to 7 years afflicted with impaired mental development to a maximum number of 480 per month and a further maximum of 335 in Tbilisi. The sub-programme’s budget is GEL 832,800.
The aforementioned bone marrow transplant programme funds bone marrow transplant, research before transplant and post-transplant rehabilitation for individuals under the age of 40 years who are diagnosed with leukaemia or other onco-hematological diseases. Tbilisi City Hall launched this programme in January 2015. The programme’s budget for 2015 was GEL 1,750,399. A total of 21 applicants registered at City Hall for assistance from the transplant programme of which 11 received funding. Tbilisi City Hall used up the programme’s budget in its entirety last year. The budget for 2016 is GEL 2 million (page 84 of the budget, code – 06 01 13).
At the present moment, 13 sub-programmes are being funded within the framework of Tbilisi’s healthcare programme budget. Of these, six sub-programmes were added in 2015-2016. As compared to 2014, the amount of money allocated for healthcare programmes has almost doubled. In 2014, the amount of money allocated for healthcare was GEL 23,568,000 whilst the combined healthcare budget for 2016 has been increased to GEL 40,390,000.
Conclusion The year 2015 was the first time when Tbilisi City Hall launched programmes and sub-programmes for the rehabilitation of children with the autism spectrum disorder and bone marrow transplant. City Hall has utilised 95% of the autism spectrum disorder sub-programme’s budget. Of the 426 applications registered at Tbilisi City Hall, 335 (which works out to 78% and not 95% as claimed by the Mayor of Tbilisi) were satisfied and each beneficiary received GEL 1,746. Therefore, Davit Narmania’s statement that each beneficiary was funded by GEL 107,000 is not correct. Considering the fact that there is a huge difference between the actual figure and the number given by the Mayor, FactCheck
does not exclude the possibility that the difference is a result of a technical error.
Of the 21 applications registered at Tbilisi City Hall for funding from the bone marrow transplant programme, 11 have been satisfied. The average amount of money spent for each beneficiary comprised GEL 159,127. Therefore, in his statement Davit Narmania gives imprecise figures concerning both the number of beneficiaries and the amount of money spent for each beneficiary.
Notwithstanding the errors in the figures (presumably because of a technical error) given by the Mayor of Tbilisi as to the number of beneficiaries and the amount of money spent within the framework of the programme and sub-programme, the statement still adequately reflects the context. Therefore, FactCheck concludes that the statement of the Mayor of Tbilisi is MOSTLY TRUE.