უფასო სასადილოების დღიური ნორმის დაფინანსება 50 თეთრით შემცირებული გამოდის
სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის ეთერში, უფასო სასადილოების დაფინანსების საკითხზე საუბრისას, თბილისის საკრებულოს წევრმა, სევდია უგრეხელიძემ განაცხადა: "მიუსაფართათვის კვების დასაფინანსებლად ჩვენს დროსაც ("ნაციონალური მოძრაობის" პერიოდში) იგივე თანხა იყო გამოყოფილი, მაგრამ ჩვენ დროს ეს გამოდიოდა 69 ცენტი და ახლა გამოდის 48 ცენტი. აქედან გამომდინარე, 50 თეთრით არის უკვე განსხვავება, ლარებში რომ გადავიყვანოთ. თავისთავად ცხადია, რომ დაეცემა კვების ხარისხი". თბილისის 2016 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, უფასო სასადილოებით მომსახურების დაფინანსებისთვის 14.3 მლნ ლარი იყო გათვალისწინებული. დამტკიცებული ბიუჯეტის შესაბამისად, გამოყოფილი თანხის მოცულობა 14.47 მლნ ლარს შეადგენს, ხოლო დღეში ერთ სულზე გათვლილ რაციონზე გასაწევ ხარჯს არსებითი ცვლილება არ განუცდია და 1.18 ლარის ფარგლებშია. 2012-2015 წლებში იგივე დანიშნულებით გასაწევი ხარჯების შესახებ მონაცემები ასახულია ცხრილში 1.   ცხრილი 1: უფასო სასადილოებში კვებისთვის გამოყოფილი თანხები 2012-2015 წლებში
წელი 2012 2013 2014 2015
გეგმიური დაფინანსება (ათასი ) 6648.6 8,510.4 10,495.6 13,832.6
ბენეფიციართა რაოდენობა 15,338 23,224 27,745 31,320
ერთ კაცზე დღეში გამოყოფილი თანხა () 1.188 1.004 1.036 1.210
წყარო: ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის პროექტი   "ქართულმა ოცნებამ" თბილისის საკრებულოში მანდატების უმრავლესობა 2013 წლის დასაწყისში მოიპოვა. შესაბამისად, 2012 და 2013 წლების ბიუჯეტის მომზადება და დამტკიცება "ნაციონალური მოძრაობის" უმრავლესობაში ყოფნის პერიოდში განხორციელდა. 1 სულზე დღიური რაციონის დასაფინანსებლად გამოყოფილი სახსრები 2012-2013 წლებში შესაბამისად 1.188 და 1.004 ლარს შეადგენდა, 2016 წლის მონაცემებით კი ეს რიცხვი 1.18 ლარის ფარგლებშია. დროის განსხვავებულ მონაკვეთში ფულის მსყიდველუნარიანობას შორის წარმოშობილი სხვაობის შეფასება კურსის ცვალებადობით გაუმართლებელია. ანალიზში ვალუტის კურსის ცვლილების გამოყენება მიზანშეწონილი იქნებოდა ლარში გაცემული სახსრების გახარჯვა უცხოურ ვალუტაში რომ ხდებოდეს. უფასო სასადილოების შემთხვევაში კი ხარჯის გაწევა ეროვნულ ვალუტაში ხდება. დროში ფულის მსყიდველუნარიანობის ცვლილების შეფასება მიზანშეწონილია სამომხმარებლო ფასების ინდექსზე დაყრდნობით განხორციელდეს. ცხრილში 2 წარმოდგენილია სამომხმარებლო ფასების ინდექსი და საშუალო წლიური ინფლაცია 2012-2015 წლებში.   ცხრილი 2: სამომხმარებლო ფასების ინდექსი და წლიური ინფლაცია 2012-2015 წლებში
წელი 2012 2013 2014 2015*
სამომხმარებლო ფასების ინდექსი 99.1 99.5 103.1 106.3
წლიური ინფლაცია -0.9 -0.5 3.1 6.3
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   ინფლაციის დონის გათვალისწინებით, 2016 წლის დასაწყისის 1.18 ლარის მსყიდველუნარიანობა 2012 წელს 1.3 ლარია. შესაბამისად, იმ საქონლის შესაძენად, რაც 2012 წელს 1.18 ლარი ღირდა, დღეს 1.3 ლარია საჭირო. ამდენად, ფულის მსყიდველუნარიანობის გათვალისწინებით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2012 წელთან შედარებით 1 სულზე დღეში გამოყოფილი დაფინანსება დაახლოებით 12 თეთრით შემცირდა. 2016 წლის ბოლოსკენ კი, მოსალოდნელი ინფლაციის (5%) გათვალისწინებით, აღნიშნული სხვაობა კიდევ უფრო გაიზრდება.   დასკვნა უფასო სასადილოებით მომსახურების ფარგლებში, ბიუჯეტში, 2012 და 2016 წლებში დღეში ერთ სულზე გამოყოფილი თანხა დაახლოებით 1.18 ლარს შეადგენს. ინფლაციის დონის გათვალისწინებით, ლარის მსყიდველუნარიანობაში განსხვავება 2016 წლის დასაწყისისთვის 2012 წელთან შედარებით, დაახლოებით 12 თეთრს შეადგენს. მიმდინარე წლის ბოლოსკენ კი აღნიშნული განსხვავების ზრდაა მოსალოდნელი. საკრებულოს წევრის მიერ მოყვანილი სხვაობა გადაჭარბებულია. ასევე, არასწორია მიდგომა, რომელზე დაყრდნობითაც დასახელებული რიცხვია მიღებული. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სევდია უგრეხელიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

Whilst speaking about the funding for the free canteens on air on Rustavi 2, Tbilisi City Council member, Sevdia Ugrekhelidze, stated: "The same amount of money was allocated for food for our homeless people during the time of our office (when the United National Movement was in power); however, when we were in office, this money was equal to 69 cents whilst now it is only 48 cents. Hence, there is already a 50
tetri difference. If we transfer this into GEL, it is clear that the quality of nutrition will decrease."
According to the 2016 Tbilisi City budget project, a total of GEL 14.3 million was allocated for the funding of free canteens. According to the already adopted budget, the funding increased to GEL 14.47 million whilst the daily spending for one person has not changed and remained within the limits of GEL 1.18. Information about the money allocated for the same purposes from 2012 to 2015 can be found in Table 1.
Table 1: Money Allocated for Food in Free Canteens from 2012 to 2015
Planned Funding (GEL Thousand) |
6,648.6 |
8,510.4 |
10,495.6 |
13,832.6 |
Number of Beneficiaries |
15,338 |
23,224 |
27,745 |
31,320 |
Daily Amount of Money for One Person (GEL) |
1.188 |
1.004 |
1.036 |
1.210 |
Source: Tbilisi Municipality Budget Project
The Georgian Dream coalition obtained the majority of the mandates in Tbilisi City Council at the beginning of 2013. Hence, the budgets for 2012 and 2013 were adopted when the United National Movement held the majority of the seats. The amount of money allocated for the daily funding of food for one person in 2012 and 2013 was GEL 1.188 and GEL 1.004, respectively, whilst according to the data of 2016 this amount is GEL 1.18.
Assessing the difference between the purchasing power of money during different periods based upon exchange rate changes is not correct. It would only be correct to use exchange rates for analysis if the distributed money were being spent in a foreign currency. In the case of the free canteens, however, this money is spent in Georgia’s national currency. The consumer price index is used for assessing changes in the purchasing power of money over time. Table 2 reflects the consumer price index and annual inflation from 2012 to 2015.
Table 2: Consumer Price Index and Annual Inflation from 2012 to 2015
2015* |
Consumer Price Index |
99.1 |
99.5 |
103.1 |
106.3 |
Annual Inflation |
-0.9 |
-0.5 |
3.1 |
6.3 |
Taking the inflation level into account, the purchasing power of GEL 1.18 in 2016 would be equal to GEL 1.3 in 2012. Hence, one would need GEL 1.3 today to purchase goods costing GEL 1.18. Taking the purchasing power of money into account, we can say that the daily funding for one person has decreased by 12
tetri as compared to 2012. Given the expected inflation rate (5%), this difference will increase even further by the end of 2016.
The money allocated for funding the daily meals for one person in free canteens was equal to GEL 1.18 in 2012 and 2016. Taking the inflation rate into account, the purchasing power of GEL in 2016 differs from that of 2012 by 12
tetri. This difference is expected to increase by the end of 2016.
The difference stated by the Tbilisi City Council member is excessive. The approach upon which the numbers are based is also incorrect. Hence,