სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის ეთერში, ქვეყნის ეკონომიკურ მდგომარეობაზე საუბრისას, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა: "ამ ადამიანების [ხელისუფლების] ბრალია, რომ ჩვენი ეკონომიკა ექსპორტის და იმპორტის მაჩვენებლებით 2012 წელს დაუბრუნდა, ანუ იმ პერიოდს, როდესაც არ იყო რუსეთის ბაზარი და ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულება. ექსპორტი უფრო ნაკლებია 2015-ში, ვიდრე იყო 2012-ში. იმპორტიც შემცირებულია".
საქსტატის მონაცემებით, 2015 წლის 10 თვეში ექსპორტმა 1 832 მლნ დოლარი, იმპორტმა კი 6 289 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც შესაბამისად 24.5 და 10.2%-ით ჩამოუვარდება 2014 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: ექსპორტისა და იმპორტის დინამიკა 2010-2015 წლებში
2015 წლის 10 თვის ჯამური მაჩვენებლები 2012 წლის ანალოგიური პერიოდის ექსპორტს 7.7%-ით, ხოლო იმპორტს 6.1%-ით ჩამორჩება. ლარის მკვეთრი გაუფასურების ფონზე იმპორტის შემცირება მოსალოდნელი შედეგია, ვინაიდან ეროვნული ვალუტის კურსის გაუფასურება აძვირებს იმპორტირებულ პროდუქციას. აქვე უნდა აღინიშნოს იმპორტზე მსოფლიო ბაზარზე ნავთობის ფასის კლების გავლენაც. 2012 წლის იანვარ-ნოემბერში აზერბაიჯანიდან იმპორტირებული ნავთობის მოცულობამ 309 995 ტონა, ჯამურმა ღირებულებამ კი 306 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (987.7 დოლარი ტონაზე). 2015 წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემებით, იმპორტირებული ნავთობის მოცულობა 261 379 ტონამდე, ჯამური ღირებულება კი 130 მლნ დოლარამდე შემცირდა (496.8 დოლარი ტონაზე). შესაბამისად, ნავთობის გაიაფების შედეგად დაზოგილმა თანხამ 128 მლნ დოლარი შეადგინა.
ექსპორტზე გავლენის თვალსაზრისით, რეგიონში მიმდინარე მოვლენების უარყოფით გავლენასთან ერთად, გასათვალისწინებელია რიგი დადებითი ფაქტორები. ექსპორტის ზრდაზე დადებითად უნდა ემოქმედა ეროვნული ვალუტის გაუფასურებას, ვინაიდან აღნიშნულმა პროცესმა საერთაშორისო ბაზარზე ქართული საექსპორტო პროდუქციის უცხოურ ვალუტაში გამოსახული ფასი შეამცირა. აღსანიშნავია ევროკავშირთან გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება, რითაც ევროპის ბაზარზე ქართული პროდუქციის კონკურენტუნარიანობა გაიზარდა, თუმცა აქვე აუცილებელია ითქვას, რომ აღნიშნული ხელშეკრულებით გაჩენილი შესაძლებლობების ქართული ბიზნესის მხრიდან სრულად ათვისებას დრო სჭირდება. ეკონომიკური თვალსაზრისით რთული 2012 წლის შემდეგ, ევროკავშირის ეკონომიკა ზრდის ფაზაში გადავიდა და 2014 წელს 1.3%-ით გაიზარდა, 2015 წლის ეკონომიკური ზრდა კი, ოქტომბრის მდგომარეობით, 1.9%-ია. შესაბამისად, ევროკავშირის ბაზარზე გაზრდილი ერთობლივი მოთხოვნა პოზიტიურად ქართულ ექსპორტზეც უნდა ასახულიყო, თუმცა 2015 წლის 10 თვეში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ზრდამ მხოლოდ 11 მლნ (2.3%) შეადგინა. 2012 წლის 11 თვესთან შედარებით კი - ზრდამ 83.4% შეადგინა. ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან ექსპორტის ცვლილება მოცემულია ცხრილში 1.
ცხრილი 1: ექსპორტის ცვლილება 2012-2015 წლებში (11 თვე)
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2014 წელთან შედარებით უმნიშვნელო ზრდის ფონზე, ევროკავშირის ქვეყნებში ექსპორტი 2015 წელს 2012 წელთან შედარებით 83%-ით არის გაზრდილი. საპირისპირო ვითარება გვაქვს პოსტსაბჭოთა სივრცის ქვეყნებში. დსთ-ის ქვეყნებთან ვაჭრობა 33%-ით შემცირდა. განსაკუთრებით მკვეთრი ვარდნაა უკრაინის შემთხვევაში. მნიშვნელოვნადაა შემცირებული ექსპორტი აზერბაიჯანში, რაც დიდწილად მეორადი ავტომობილების ექსპორტის შემცირებამ გამოიწვია. ექსპორტი შემცირდა სომხეთის და ბელარუსის მიმართულებითაც. ექსპორტი გაზრდილია რუსეთის ფედერაციაში, რაც ერთგვარ საბაზო ეფექტად შეგვიძლია მივიჩნიოთ, რადგან 2012 წელს მოქმედი სავაჭრო შეზღუდვები 2013 წლიდან შერბილდა, შემდგომ კი სრულად მოიხსნა.
გასული წლის 6 ოქტომბერს საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა წევრი ქვეყნების ექსპორტის ზრდის 2015 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლები გამოაქვეყნა. ფონდის პროგნოზით, 2015 წელს საქართველოს ექსპორტი ჯამში 10.1%-ით შემცირდება, თუმცა 11 თვის ფაქტობრივი მონაცემებით, საქართველოს ექსპორტი 23%-ით შემცირდა. 10.1%-იანი კლებით 2015 წელს საქართველო 175 ქვეყანას შორის 157-ე ადგილს იკავებს, ხოლო თუ 23%-იან კლებას გავითვალისწინებთ, მაშინ ის 171-ე ადგილზე იქნება. 2015 წელს ექსპორტის ზრდის დადებითი მაჩვენებელი 115 ქვეყანას ექნება. მათ შორის, 53%-ით გაიზრდება უზბეკეთის ექსპორტი, 19%-ით ტაჯიკეთის, 16%-ით ვიეტნამის, 15%-ით თურქმენეთის, 9%-ით ბოსნია-ჰერცეგოვინას, სერბეთის 8.4%-ით, თურქეთის 3%-ით და მოლდოვასი კი - 2%-ით.
2015 წლის 10 თვის მანძილზე ექსპორტის მოცულობამ 1 832 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც 7.7%-ით ჩამოუვარდება 2012 წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემს, იმპორტი კი 6 697 მლნ-დან 6 289 მლნ დოლარამდე, 6.1%-ით  შემცირდა. 2015 წელს ექსპორტისა და იმპორტის მაჩვენებელი 2014 წელთან შედარებით ასევე შემცირდა.
იმპორტის შემცირება შენელებულ ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად 2014 წლის ბოლოდან ეროვნული ვალუტის მნიშვნელოვანი გაუფასურებით აიხსნება, რაც საგარეო ფაქტორებთან ერთად, შიდა ეკონომიკურმა პოლიტიკამაც განაპირობა. ექსპორტის შემთხვევაში უარყოფითი გავლენა ჰქონდა სავაჭრო-პარტნიორ ქვეყნებში შენელებულ ეკონომიკურ ზრდას. გაუფასურებული ეროვნული ვალუტას, რუსეთის ფედერაციის მხრიდან სავაჭრო შეზღუდვების მოხსნას, ასევე ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების გაფორმებას ექსპორტის მოცულობის ცვლილებაზე დადებითი გავლენა უნდა მოეხდინათ.
საქართველოს 2015 წლის ექსპორტის ზრდის მონაცემების სხვა ქვეყნებთან შედარება გვიჩვენებს, რომ საქართველო ექსპორტის ვარდნით ფაქტობრივად მსოფლიო მაჩვენებლების ფსკერზეა და ეს მხოლოდ საგარეო ფაქტორებით არ შეიძლება აიხსნას. საქმე გვაქვს წარმოების ზრდის შესაძლებლობის გაუარესებასთან, რაც გაუარესებულ საგარეო პირობებში ექსპორტის მნიშვნელოვან დაცემაში გამოიხატა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

A member of the United National Movement, Mikheil Machavariani, during his speech about the state of Georgia’s economy on air on Rustavi 2, stated: "It is the fault of these people (the Government of Georgia) that Georgia’s economy has shrunk back to what it was in 2012 if we take export-import indicators. That was the period when there was no trade with Russia and the EU-Georgia Association Agreement has not yet been signed. Export in 2015 was less than export in 2012. Import has also decreased."
According to the National Statistics Office of Georgia, the amount of export was USD 1,832 million and the amount of import was USD 6,289 million in the first ten months of 2015 which is 24.5% and 10.2% less, respectively, as compared to the same indicators of 2014.
Graph 1: Export and Import Dynamics in 2010-2015
Export in the first ten months of 2015 was 7.7% less than the export in the same period of 2012 whilst import in the first ten months of 2015 was 6.1% less than the import in the same period of 2012. In light of the sharp depreciation of GEL, the drop in import is a rather expected outcome because the depreciation of the national currency makes imported production more expensive. Of note is the impact of falling oil prices on the world markets. In January-November of 2012, 309,995 tonnes of oil were imported from Azerbaijan with a total price of USD 306 million (USD 987.7 per tonne). In the same period of 2015, the amount of imported oil was 261,379 tonnes with a total price USD 130 million (USD 496.8 per tonne). Therefore, USD 128 million was saved as a result of falling oil prices.
Apart from the negative impact of regional developments upon export, certain positive factors also need to be taken into account. The depreciation of the national currency should have had a positive impact upon the growth of export because the weakening of Georgia’s currency lowered the price of its export production in foreign currency. Of note, too, is the signed free trade agreement with the European Union which increased the competitiveness of Georgian products on European markets. However, it is necessary to add that it will take time before Georgian business fully exploits the opportunities created by the aforementioned treaty. After an economically difficult year in 2012, the economy of the European Union entered a growth phase and increased by 1.3% in 2014 whilst the economic growth rate in 2015 was 1.9% as of the month of October. Thus, the increased total demand on the European market should have been positively reflected upon Georgia’s exports to the EU. Nevertheless,  export grew by only USD 11 million (2.3%) in the first ten months of 2015 as compared to the same period of the previous year with a growth of 83.4% as compared to the first 11 months of 2012. Table 1 shows the changes in export with Georgia’s main trading partners.
Table 1: Changes in Export in 2012-2015 (11 Months)
As illustrated in the table, export to EU member states in 2015 increased by 83% as compared to 2012 against the backdrop of marginal growth in 2014. The situation is quite opposite in regard to post-Soviet countries. Trade with CIS member states dropped by 33%. The biggest decrease is registered in trade with Ukraine. Export to Azerbaijan has also dropped considerably largely due to the decrease in export of second-hand cars. Export to Armenia and Belarus has also fallen. Export to the Russian Federation, on the contrary, increased which can be considered as a base effect because the trade limitations which were in place in 2012 were softened in 2013 and subsequently completely abolished.
On 6 October 2015, the International Monetary Fund (IMF) increased the estimates of member state export growth for 2015. According to the IMF’s prognosis, Georgia’s export was to have fallen by 10.1% in 2015 but in fact decreased by 23.2%. Georgia ranks 157th amongst 175 countries with a 10.1% drop in export although if we take the 23.2% decrease in export into account, Georgia moves down to the 171st place. In 2015, 115 countries had positive indicators of export growth including Uzbekistan with 53%, Tajikistan with 19%, Vietnam with 16%, Turkmenistan with 15%, Bosnia-Herzegovina with 9%, Serbia with 8.4%, Turkey with 3% and Moldova with 2%.
In the first ten months of 2015, the amount of export was USD 1,832 million which is 7.7% less as compared to the same period of 2012 whilst import dropped by 6.1% from USD 6,697 million to USD 6,289 million. Export and import in 2015 also decreased as compared to 2014.
The drop in import was caused by the slow economic growth and the significant depreciation of the national currency from the end of 2014 which in turn was caused by the country’s domestic economic policy together with external factors. Slow economic growth in Georgia’s main trade partner countries also had a negative impact upon Georgia’s export. The depreciation of the national currency, Russia’s decision to abolish the trade ban and the signing of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the EU should have had a positive impact upon the growth of Georgia’s export.
A comparison of Georgia’s export growth with those of other countries illustrates that Georgia is at the bottom of world indicators when it comes to the decrease in export which cannot be explained by external factors alone. We are dealing with a worsened environment for the growth of production which is reflected in the significant drop in export under unfavourable external circumstances.
FactCheck concludes that Mikheil Machavariani’s statement is MOSTLY TRUE.